تاثیر انتخابات آمریکا بر مردم خاورمیانه

«برای مردم عادی که در بسیاری از نقاط بحرانی خاورمیانه زندگی می‌کنند- از مناطق جنگی در سوریه، یمن و لیبی گرفته تا دولت‌های ناکارآمد و ضعیف در لبنان و عراق- اینکه دونالد ترامپ یا رقیب دموکراتیکش، معاون رئیس جمهور سابق جو بایدن سال آینده در کاخ سفید باشند، توفیر چندانی ندارد.»

تاثیر انتخابات آمریکا بر مردم خاورمیانه

اعتمادآنلاین| ایشان تارور، ستون‌نویس سیاست خارجی واشنگتن‌پست در تحلیلی برای این روزنامه نوشت: هم دولت ترامپ و هم دولتی که بایدن در آن خدمت می‌کرد، شاهد درگیری‌های آشفته این منطقه بوده و مشتاق فرار از آن‌ها بوده‌اند. اما هیچ‌کدام موفق به فرار نشدند. در عوض، حملات هوایی آمریکا شدت یافت و اعزام نیروهای آمریکایی به کشورهای متعدد ادامه پیدا کرد. واشنگتن با وجود تمایل ابراز شده برای جدا کردن خودش از خاورمیانه، به سختی از آن رها می‌شود.

 

اما بایدن و ترامپ نمایانگر دو آینده کاملاً متفاوت برای برخی نخبگان سیاسی منطقه، به ویژه رهبری اسرائیل و گروهی از سلطنت‌های غنی از نفت عرب هستند. آن‌ها ترامپ را که قصد دگرگونی مهم‌ترین دستاورد جانشین قبلی خودش باراک اوباما در منطقه را داشت- یعنی توقف مشارکت آمریکا در توافق هسته‌ای ایران با اعمال مجدد تحریم‌ها و مبارزه "فشار حداکثری" بر حکومت تهران- تشویق می‌کردند. و ترامپ رویکرد جدیدی نسبت به فرآیند صلح اسرائیل-فلسطین اتخاذ کرده که تماماً طرفدار حق اسرائیل بوده است. گرچه این تلاش‌ها با خشم فسلطینیان روبه‌رو شد، اما اکثراً شاهد اعتراض مسکوت دیگر رهبران عرب بود.

 

در هر دو جبهه، یک پیروزی دموکراتیک در نوامبر می‌تواند نشانی از یک وارونگی چشمگیر باشد. دولت بایدن به دنبال جبران خسارات ایجاد شده توسط ترامپ در توافق هسته‌ای و کاهش تنش‌ها با ایران است. و استقبال عمیق آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و آغوش باز این کشور به روی محمد بن سلمان، ولیعهد با نفوذ سعودی را متوقف خواهد کرد.

 

ترامپ و خاورمیانه

 

رئیس جمهور و متحدانش ادعا می‌کنند که دولت در فضای چندین سال سیاسی‌کردن خاورمیانه، دستاوردهای بیشتری از آنچه پیشینیان به دست آوردند، داشته است. این دستاوردها شامل "توافق ابراهیم" اخیر هم بود، که در آن امارات متحده عربی و بحرین طی مراسمی در کاخ سفید، اقدام به عادی‌سازی روابط با اسرائیل کردند. مشخص نیست که آیا دیگر کشورهای عربی نیز از این دو پادشاهی کوچک که در واقع هرگز با دولت یهود در جنگ نبوده‌اند، تبعیت خواهند کرد یا خیر. اما این پیشرفت غیرمنتظره سیاسی، مهر تأییدی بر واقعیت در حال تغییر در خاورمیانه می‌گذارد، جایی که تعدادی از قدرت‌های عرب ممکن است در مواجهه با ایران سازش‌ناپذیر و ایالات متحده بی‌تفاوت، مصلحت خود بدانند که با اسرائیل متحد شوند.

 

در نظرسنجی اخیر، اکثریت اسرائیلی‌ها گفتند که ترامپ را به بایدن در کاخ سفید ترجیح می‌دهند. این غافلگیرکننده نیست. ترامپ مجموعه‌ای از هدایای سیاسی به نتانیاهو داد، از جمله به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر قدس و بلندی‌های جولان، بدون گرفتن هیچ‌گونه امتیاز برای فلسطینیانی که هنوز تحت اشغال نظامی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. "برنامه" بسیار تبلیغ شده ترامپ برای صلح- که بی‌درنگ از سوی فلسطینی‌ها رد شد- ممکن است زمینه را برای الحاق بخش‌هایی از کرانه غربی به اسرائیل فراهم کند. اما نتانیاهو با نبردهای شدید حقوقی و سیاسی در کشور خود روبه‌روست، و برخی کارشناسان اسرائیلی بیان می‌کنند که شراکت نزدیک ترامپ با نخست‌وزیر اسرائیل، در واقع به منافع اسرائیل خدمتی نکرده است.

 

"نمرود نوویک"، مشاور سابق رئیس اسرائیل و نخست‌وزیر "شیمون پرز" و یکی از همکاران مجمع سیاسی اسرائیل، به "تودیز ووردویو" گفت: زمانی که پای ظاهر در میان باشد- یعنی سفارت آمریکا در قدس یا توافق "صلح" با کشورهایی که هرگز با آن‌ها جنگ نداشته‌ایم- اسرائیل وضعیت به مراتب بهتری دارد. وقتی صحبت از مفهوم می‌شود، با توجه به دو چالش خارجی مهم ما- نیاز به حل درگیری با فلسطینی‌ها و نیاز به محدود کردن بلندپروازی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای ایران- وضعیت ما بسیار بدتر است. دولت ترامپ با تحریم‌ها به اقتصاد ایران آسیب رسانده است، اما فشار حداکثری در محدود کردن ایران در منطقه، برخلاف گفته رئیس جمهور آمریکا که تحریم‌ها این ماجراجویی را محدود می‌کند، موفق نبوده است و همچنین حفاظ در برابر برنامه هسته‌ای ایران را که توسط دولت اوباما ایجاد شده بود، فرسوده کرده است. مقامات ایرانی تاکنون به چشم‌انداز مذاکرات با دولت ترامپ، خندیده‌اند و تمام نشانه‌ها به انتخابات سال آینده در ایران که محافظه‌کاران را تقویت خواهد کرد، اشاره دارد.

 

بایدن و خاورمیانه

مقامات ایرانی در بیانیه‌ها و سخنرانی‌ها می‌گویند اینکه چه کسی برنده انتخابات آمریکا باشد، اهمیتی ندارد. "محمدباقر قالیباف"، رئیس مجلس ایران ماه گذشته اظهار کرد: دشمنی آمریکا با کشور ما ریشه‌های عمیقی دارد و چه ترامپ و چه بایدن به عنوان رئیس جمهور انتخاب شوند، تغییری در سیاست اساسی آمریکا برای آسیب زدن به ملت ایران به وجود نخواهد آمد.

 

اما این گفته، آدرس نادرستی به این تشخیص در ایران می‌دهد که دولت به رهبری بایدن، به دنبال احیای توافق هسته‌ای خواهد بود و به این منظور، باید برخی تحریم‌های طاقت‌فرسا که در حال حاضر بر روی اقتصاد ایران قرار دارد را بردارد. کارشناسان نفت پیش‌بینی می‌کنند که اگر بایدن جایگزین ترامپ شود، ایران به زودی قادر خواهد بود تا دو میلیون بشکه در روز نفت صادر کند.

 

بایدن که حمایت زیادی از جانب متخصصان سیاست خارجی هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در واشنگتن کسب کرده، گفته است که به ایران "راه معتبری به دیپلماسی" پیشنهاد خواهد کرد. او احتمالاً حمایت بیشتری نیز از متحدان اروپایی به دست خواهد آورد؛ کسانی که سال‌های اخیر را عاجزانه به سعی در کاهش سرعت نابودگری ترامپ در عرصه جهانی پرداخته‌اند.

 

او اگر چه از اقدامات امارات متحده عربی در قبال اسرائیل استقبال کرد، وعده داد که روابط با عربستان سعودی را "مورد ارزیابی مجدد" قرار دهد و به نظر می‌رسد سهام بیشتری در اختیار اطلاعات آمریکا قرار داده تا محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را به قتل جمال خاشقجی، مخالف سعودی و همکار واشنگتن‌پست ارتباط دهد. بایدن می‌گوید به درخواست‌های کنگره مبنی بر پایان دادن کمک‌های آمریکا به تلاش جنگی به رهبری سعودی در یمن توجه خواهد کرد (اهمیتی ندارد که این عملیات کمک تحت نظارت دولت اوباما انجام شده است). و کارشناسان مدعی هستند که ریاست جمهوری بایدن، مسئله حقوق فلسطینیان را بیش از هر دولت پیشین دیگری و در تلاش برای احیای چشم‌انداز مدت‌ها خاموش راه‌حل دو کشوری، مطرح خواهد کرد.

 

نوویک می‌گوید: اگر دولتی به رهبری بایدن در هر دو جبهه رویه معکوس اجرا کند - روابط با فلسطینی‌ها را احیا کند و با ایران دوباره تعامل کند، در حالی که همه این‌ها در رایزنی با اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای آمریکا باشد - در آن صورت ما احتمالاً شاهد خاورمیانه‌ای با اندک ثبات بیشتر خواهیم بود.»

 

منبع: ایسنا

خاورمیانه بنیامین نتانیاهو سوریه   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

پیش بینی مرگ 500 هزار آمریکایی بر اثر کروناطبق پیش بینی محققان آمریکا با ادامه روند فعلی شیوع کرونا در این کشور، در زمستان آمار فوتی ها به 500 هزار تن می رسد.
اقتصادنیوز مرگ زمستان واشنگتن 

  

تاثیر مرگ و میر کرونا بر مشارکت مردم در انتخابات آمریکامیزان بالای حضور مردم آمریکا در انتخابات زودهنگام 2020 بیانگر احتمال ثبت یک رکورد جدید نسبت به میزان مشارکت مردم در انتخابات آمریکا به حساب می آید.
اقتصادنیوز مرگ دونالد ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

روز خوب بورس آمریکا و اروپاشاخص های مهم بورس جهان روز جمعه را در حالی به پایان رساندند که روند صعودی خود را ادامه دادند.
اقتصادنیوز بورس های آسیایی بورس لندن دونالد ترامپ 

  

ترامپ از برگزاری جشن هالووین در شرایط کرونا استقبال کرد!در حالی که آمریکا روز جمعه با بیشترین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا مواجه بود، رییس جمهوری این کشور از برگزاری جشن هالووین استقبال کرد.
گسترش دونالد ترامپ ترامپ بازار کار 

  

کرونا قیمت نفت را پایین کشیدقیمت ها در بازار نفت تحت تاثیر عواملی چون شیوع کرونا، افزایش عرضه لیبی و ... به کاهش هفتگی تن دادند.
اقتصادنیوز قیمت قیمت نفت نفت 

  

جزییات مهم درباره خطرناک تر شدن ویروس کرونایک متخصص گفت: زمانی که از جهش ویروس صحبت می‌کنیم همه این فرضیه در ذهنشان شکل می‌گیرد که ویروس قدرت بیشتری پیدا کرده است درحالی که ممکن است ویروس جهشی کرده باشد که نتواند خوب تکثیر پیدا کند.
اقتصادنیوز ویروس دانشگاه علوم پزشکی تهران تهران 

  

مشکلات معیشتی با افزایش شیوع کرونا مرتبط است؟نتایج پژوهش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده نشان می‌دهد که یک عامل اساسی در شیوع کر
خبرفوری پژوهش پوست آموزش 

  

درگیری لفظی ترامپ و بایدن درباره کرونادونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جو بایدن نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آخرین مناظره خود قبل از انتخابات سوم نوامبر 2020 شدیدا درباره موضوع کرونا با یکدیگر درگیر شدند.
برنا دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ساخت اولین داروی ضدکرونا توسط یک ایرانیرئیس روابط عمومی وزارت بهداشت طی توییتی نوشت: امشب رمدزویر بعنوان اولین داروی ضد ویروس کرونا در آمری
خبرفوری روابط عمومی وزارت بهداشت ویروس 

  

راه های تشخیص ویروس کرونا از آنفلوانزا و سرماخوردگیبا شیوع و گسترس ویروس کرونا بسیاری از افراد با داشتن برخی علائم به مراکز در مانی می‌روند در حالی که می‌تواند این علائم از بیماری سرماخوردگی و یا آنفلوانزا باشد.
برنا ویروس آنفلوانزا سرماخوردگی 

  

پیش‌بینی قیمت دلار فردا 3 آبان 99ادامه تزریق ارز به بازار، دستور رئیس جمهور برای کاهش قیمت دلار، اشاره رئیس کل بانک مرکزی به رشد صادرات نفت و صادرات غیرنفتی ایران و پیش‌بینی ثبات قیمت در بازار طلا مهمترین نشانه‌های روند قیمت در بازار ارز فردا هستند.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

داروی کرونا رسما تایید و اعلام شد + جزئیاتسازمان دارو غذای امریکا استفاده از داروی رمدسیویر برای درمان بیماری «کووید-19» را تأیید کرده است.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ کودکان دارو 

  

پیش بینی بورس در هفته اول آبانبه نظر می‌رسد با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری امریکا، بسیاری از سهام‌داران ترجیح می‌دهند فعلا از بورس خارج شوند. آیا این روند ادامه خواهد داشت؟
اقتصادنیوز بورس تهران انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری امریکا