بررسی چالش های جهش تولید

بررسی چالش های جهش تولید نشان می دهد که با استفاده از راهکارهای درست می توان این تهدیدها را به فرصتی خوب برای جهش در تولید کشور تبدیل کرد.

بررسی چالش های جهش تولید

به گزارش شمانیوز به نقل از خبرگزاری مهر؛ اقتصاد ایران رنجور است و افزایش تولید و حمایت از آن می‌تواند مسیری روشن برای بهبود وضعیت موجود، اوضاع اشتغال و معیشت مردم باشد. بر تارک سال 99 عنوان «جهش تولید» می‌درخشد اما دستیابی به این مهم نیازمند تلاش بسیار و عزم و مشارکتی همه جانبه است.

در این باره با «مجید صیاد نورد» دکترای اندیشه سیاسی به گفتگو نشستیم تا در چند بخش به این موضوع و راهکارهای رسیدن به آن برسیم. مبحث بررسی چالش‌های موجود در مسیر تولید بخش نخست از این گفتگو را تشکیل می‌دهد.

 

مفهوم جهش تولید

مجید صیاد نورد در نخستین گام به تعریف مفهوم جهش تولید پرداخت و با اشاره به اینکه جهش در معنا، ذهن انسان را به یاد جهش تحصیلی انداخته و کاربرد معنایی آن را به ذهن متبادر می‌کند، اظهار کرد: این مفهوم به معنا پریدن از مسیر طبیعی است که دیگران به صورت پله پله طی می‌کنند.

وی در ادامه به موضوع تولید اشاره کرد و ادامه داد: جهش در تولید به معنای پدید آوردن و ایجاد کردن است.

کارشناس اندیشه سیاسی با تحلیل نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب، افزود: با نگاهی به روند نامگذاری های صورت گرفته از سوی رهبر معظم انقلاب که به عنوان راهبرد سالیانه کشور از سوی ایشان در پیام نوروزی اعلام و تبیین می‌شود، از سال 78 تاکنون بیست و یک راهبرد تعیین شده که در این میان 11 راهبرد و پیام در مجموعه مفهومی و کاربردهای اقتصادی قابل تقسیم بندی است.

وی با بیان اینکه در این میان با دقت در چهار سال اخیر پی می بریم که تعیین راهبردها، اقتصاد مقاومتی و تبیین ابعاد مختلف این رویکرد «سیاست اقتصادی» است، گفت: به این معنی که سال 95 سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، سال 96 سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، سال 97 سال حمایت از کالای ایرانی، سال 98 سال رونق تولید و در نهایت امسال نیز سال جهش تولید نامگذاری شده است.

صیادنورد ادامه داد: جدای از اینکه اقتصاد ایران از سال 95 امیدوار بود که در پرتو فرصت‌های ارتباطی قابل احصا از گذر اجرایی شدن توافقنامه مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، در قالب برجام، امکانات جدیدی را در عرصه جذب سرمایه گذار خارجی و ارتباط با اقتصاد بین المللی به دست آورد.

اهمیت بهره برداری از ظرفیت‌ها

وی افزود: آنچه که در رویکردهای تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری باید مورد توجه قرار گیرد این واقعیت است که علیرغم الزامات حیاتی اقتصادهای ملی برای ارتباط گیری با روند جهانی شدن و لزوم ایجاد ارتباط دوسویه با اتحادیه‌های اقتصادی و منطقه‌ای؛ اما پیش فرض همه اقتصادها این است که از اقتصاد ملی قدرتمند، با برنامه و هدفمندی برخوردار باشند.

کارشناس اندیشه سیاسی در ادامه با بیان اینکه چنین اقتصادهایی بهره‌برداری کامل از ظرفیت‌های متنوع اقتصاد جهانی را اولویت کاری خود قرار داده، ثبات اقتصاد کلان خود را حفظ و دارای میزان بالایی از حجم پس‌انداز و میزان سرمایه‌گذاری هستند، اظهار کرد: لذا این اقتصادها با به‌کارگیری مکانیسم بازار به عنوان تخصیص دهنده اصلی منابع، از خود دولتی متعهد به رشد، معتبر نزد عموم و توانمند را ترسیم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه چنین اقتصادهایی از شناخت دقیق و برنامه ریزی شده برای بهره برداری کامل از توانمندی‌های موجود به تعهد و اعتبار نزد مردم دست می‌یابند، افزود: به عبارتی این اقتصادها هزینه فایده تولید محصولات، فرصت‌های اقتصادی و ترانزیتی خود را بر اساس توانمندی‌ها، فرصت‌ها، کیفیت نیروی انسانی و فرهنگ اقتصادی کشور متبوع خود برنامه‌ریزی و هدف گذاری کرده اند.

صیاد نورد همچنین تصریح کرد: در حالی که نگاه بخش عمده‌ای از دولتمردان و کارشناسان در خصوص منافع حاصل از برجام به سمت ارتباط گیری صرف (رفت و آمد) با نمایندگان بخش خصوصی و دولتی اقتصادهای غربی بود؛ رهبری اقتصاد مقاومتی را در قالب 24 راهبرد تعیین شده از سوی خود در بهمن ماه 92 مورد توجه و تأکید قرار می‌دهد.

 

چالش‌های تولید

وی درباره چالش‌های موجود بر مسیر تولید اشاره و با بیان اینکه می‌توان در چند بخش به این موضوع پرداخت، ادامه داد: نخستین مشکل و مسئله قابل توجه این واقعیت تلخ است که چرا تولید در ایران در مقابل و مقایسه با تجارت از اقبال کمتری برخوردار است.

صیاد نورد افزود: باید توجه داشت که اساساً ذات تجارت همچون دستاوردهای آن از ظرفیت جابجایی مکانی و تغییر موقعیت کاری در مقابل تغییر وضعیت متغیر احتمالی برخوردار بوده و این در حالی است که تولید کننده با نصب و راه اندازی کارخانه خود و گام نهادن در مسیر تولید با نیروهای کاری تجمیع و قدرت مانور آن به شدت کاهش پیدا می‌کند.

وی به زمان بر بودند اخذ مجوز از دستگاه‌های مربوطه برای تولید اشاره و با بیان اینکه این میزان هدر رفت زمان در حوزه بازرگانی و تجارت کمتر است، تصریح کرد: این در حالی است که در صورت وقوع مشکلات در حوزه فعالیت تجاری، بازرگان می‌تواند حوزه فعالیت خود را تغییر دهد.

صیادنورد با تأکید بر دلسرد شدن تولید کنندگان از بوروکراسی در فرآیند تولید، ادامه داد: تغییر و تحولات سریع سیاست‌های اقتصادی کشور از سوی دولت‌ها از دیگر چالش‌های است که سبب تا قابلیت پیش بینی برای آینده از سوی تولیدکنندگان به شدت کاهش یابد. تغییر و تحولات سریع سیاست‌های اقتصادی کشور از سوی دولت‌ها از دیگر چالش‌های است که سبب تا قابلیت پیش بینی برای آینده از سوی تولیدکنندگان به شدت کاهش یابد.

وی در ادامه مباحث مربوط به آمایش سرزمینی در بخش تولید و فرآوری کالا در سطح کشور را دومین مانع برای تحقق جهش تولید عنوان و بیان کرد: با توجه به پراکندگی نقاط کشور به این واقعیت می رسیم شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و کرج به عنوان قطب‌های صنعتی ایران صدها کیلومتر از مبادی ورودی و خروجی کالا، یعنی بنادر و مسیرهای ترانزیت بین المللی کشور فاصله دارند و در عین حال از فرصت نزدیکی به مرزهای سرزمینی با کشورهای همسایه نیز محروم هستند.

کارشناس علوم سیاسی با بیان اینکه بازاریابی نامناسب و عدم توجه به نیازها و شاخص‌های بازار مصرف از دیگر چالش‌ها است، اظهار کرد: این موضوع از تفاوت در استاندارهای ملی ایران با دیگر کشورها ناشی می‌شود و این در حالی است که در قرن بیست و یکم و دوره جهانی شدن، امکانات متنوعی برای کسب اطلاعات وجود دارد.

وی عدم انعقاد توافقنامه‌های گمرکی و تجارت ترجیحی میان ایران و کشورهای منطقه را چالشی دیگر در این مسیر عنوان کرد و افزود: ایران با پانزده کشور همسایه بوده و به دلیل قرار گرفتن در مسیر کریدورهای بین المللی و مزیت قرار گرفتن در میان دو دریای خزر و خلیج فارس از فرصت‌های متنوعی جهت انعقاد چنین قراردادهایی برخوردار است و این در حالی است که با اعمال تعرفه‌های بالا بر کالاهای ایرانی، به افزایش قیمت این کالاها در بازارهای کشورهای دیگر منجر می‌شود.

تعدد قوانین و مقررات / باورهای غلط فرهنگی

صیاد نورد با اشاره به تعدد قوانین، مقررات، آئین نامه‌ها و مصوبات ابلاغی از سوی بخش‌ها و ارگان‌های مختلف دولتی و مجلس از دیگر چالش‌های پیش روی تولیدکنندگان برای جهش تولید است، گفت: بی تردید تعدد و تناقض میان قوانین به بی قانونی منجر می‌شود.

وی اصرار به قوانین متعدد را سبب سلب اعتماد سرمایه گذاران دانست و تأکید کرد: متأسفانه تعدد دستگاه‌های ذینفع در اجرای قوانین و مقررات مصوب نیز از دیگر مشکلاتی است که تولید کنندگان و سرمایه گذاران با آن مواجه هستند.

کارشناسی مسائل سیاسی با بیان اینکه وجود باورهای غلط فرهنگی در باره تولید و ثروت اندوزی نیز از سوی دیگر می‌تواند مشکل ساز شود، اظهار کرد: ورود به عرصه تولید بدون داشتن شناخت مناسب و دانش فنی و بهره گیری از رابطه از دیگر چالش‌ها است که سبب آسیب به تولید و واحدهای تولیدی خواهد زد.

 

وابستگی به نفت

صیاد نورد وابستگی نظام درآمدی کشور به منابع ناشی از فروش نفت را چالش بعدی عنوان و بیان کرد: در طول سال‌های اخیر بارها از سوی رهبر معظم انقلاب و بسیاری از کارشناسان درباره آسیب‌های ناشی از این وابستگی بر اقتصاد و امنیت ملی اشاره شده است.

وی ادامه داد: در خصوص تبعات این استغنای دولت از منابع مالیاتی می‌توان اشاره به این واقعیت کرد که دولت به دلیل وجود منابع درآمدی به زعم خود تضمین شده که ناشی از رویه‌های مرسوم بخش عمده‌ای از دولت‌های جهان نمی‌باشد، نیازی به اقناع و لحاظ کردن نظرات و انتظارات بخش خصوصی نمی بیند و از سوی دیگر در صورت بروز مشکلات اقتصادی (ناشی از تصمیم گیری های غلط خود) می‌تواند با تکیه بر فروش بیشتر نفت، اقدامات ترمیمی را جهت فرونشاندن مشکلات در دستورکار خود قرار دهد و این در حالی است که چندی بعد این مشکل در قالب بحرانی گسترده‌تر رخ می‌نماید. این معضل در پرتو تحریم‌های اعمالی علیه کشورمان نمود و اثر مخرب بیشتری پیدا کرده است. و اما دهمین و آخرین مشکل تحریم‌های بین المللی است. این مشکل در فرایند تولید به دو شکل اثر تخریبی خود را بروز می‌دهد؛ نخست به دلیل وابستگی تولید در کشور به حمایت‌ها و سوبسیدهای دولتی و کاهش این سوبسیدها به دلیل شرایط تحریمی و دوم قطع ارتباط شبکه تولیدی کشور با بازارهای مصرف و مراکز تهیه مواد اولیه خود، در مجموع زمینه افزایش هزینه تولید و محصول را در کشور فراهم کرده؛ به حدی که افزایش و صادرات کالای تولید شده را به ذهن تولیدکننده متبادر نمی‌کند.

 

تولید حمایت از کالای ایرانی ایران   اخبار برگزیده
  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  

ریزش سنگین سکه در راه است؟در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا شاهد کاهش 4/ 4 درصدی بود که بیشترین افت هفتگی طی 6 هفته گذشته به شمار می‌رود. اما طلا در بازار با چه قیمتی معامله می‌شود؟
رویداد۲۴ قیمت سرمایه دلار 

  

خروج سرمایه از کشور ادامه دارد/ اراده‌ای برای کنترل بازار ارز وجود ندارد/ احتیاط دولت برای حفظ موجودی ذخایر تا انتخابات آمریکایک استاد دانشگاه اظهار داشت: معتقدم دولت به اندازه کافی موجودی در ذخایر دارد اما جنبه‌های احتیاطی را رعایت می‌کند و شاید منتظر چرخش سیاست‌های جهانی و به ویژه انتخابات آمریکا است تا اگر 4 سال دیگر مجبور به تحمل ترامپ بودند، در این مدت حاشیه امنی داشته باشند.
ایلنا سرمایه ایران ارز 

  

پیش فروش نفت در سال 1400 اجرایی می‌شود|تداوم تامین کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانیرئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نهایی شدن موضوع پیش فروش نفت در شورای عالی هماهنگی گفت: این روش سال آینده اجرایی خواهد شد. قیمت هر بشکه نفت برای پیش فروش 40 دلار و نرخ تسعیر آن نیمایی خواهد بود.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی نفت صادرات نفت 

  

به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و می‌گویند «آقا گفته»!ما یک دهه پیش با پدیده‌ای روبرو بودیم که در دوربین زل می‌زد و دروغ می‌گفت. حالا ما با پدیده‌هایی مواجه هستیم که به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و می‌گویند «آقا گفته» یا «آقا اجازه داده» یا یک روحانی که می‌گوید من هم مثل آقا.
مستقل‌آنلاین بهزیستی دستمزد جمهوری اسلامی 

  

تولید پراید با اسم جدید!از سال گذشته خبر‌هایی حاکی از خداحافظی پراید با صنعت خودروسازی منتشر شد. اردیبهشت ماه امسال خبر آمد که خط تولید پراید متوقف شده است و پس از آن در مرداد ماه مراسم رسمی توقف خط تولید این خودروی مردمی برگزار شد. اما چندی پیش خبری مبنی بر ادامه دار بودن خط تولید پراید در فضای مجازی منتشر شد. خبری که هم می‌توانست امیدوار کننده و هم ناامید کننده باشد.
خودروتک تولید بازار خودرو بازار رقابتی 

  

اگر شایستگی ندارید حرام است مسئولیت قبول کنیداین مساله هم مهم است که منی که می‌خواهم خودم را در معرض مسؤولیت عظیم قرار بدهم آیا واقعا توانایی‌های لازم برای این امر را دارم یا خیر؟ آیا من قبلا در یک جامعه کوچک‌تر، مسؤولیتی را که بر عهده‌ام بوده بخوبی انجام داده‌ام یا خیر؟
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری امام خمینی 

  

دبیرکل جنبش النجباء در عراق اعلام کرد، گروه‌های مقاومت هدف گرفتن مقرهای دیپلماتیک و نه سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کردند.
نامه نیوز عراق یارانه الناز شاکردوست 

  

پمپئو: برجام امنیت اسرائیل و آمریکا را به خطر می‌اندازدوزیر خارجه آمریکا باز هم به تکرار اظهارات بی‌اساس علیه برجام پرداخت.
مثلث مایک پمپئو خاورمیانه خودرو 

  

«سگ‌ها» هم برای تشخیص «کرونا» وارد عمل شدندکشور فنلاند از سگ‌ها برای شناسایی کووید 19 استفاده می‌کند.
مملکت‌آنلاین زمین ماه مواد مخدر 

  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

وام کرونا علاج نبود، وزیر قول حمایت دیگری را داددوازده‌هزار میلیارد تومان خسارت مالی به اضافه بیکاری بیش از 900 هزار نفر علاوه بر ورشکستگی و تغییر ش
خبرفوری وام ایران اقتصاد ایران 

  

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونااقتصادنیوز :‌ویروس کرونا در چند ماه گذشته همه جهان را درگیر کرده است و به نظر می‌رسد تا دستیابی به یک واکسن مؤثر و ایمن، راهی طولانی باقی است. اما زندگی همچنان جریان دارد و زوج‌هایی که تصمیم به بارداری یا اقدام برای درمان ناباروری دارند، نمی‌توانند به ریشه‌کنی زودهنگام این ویروس دلخوش باشند.
اقتصادنیوز درمان ویروس ماه 

  

بیمه بیکاران کرونا در هاله‌ای از ابهام/ قراردادهای موقت کار باعث استثمار کارگران شده استعضو هیات مدیره کانون شورای اسلامی کار تهران گفت: پرداخت حق بیمه بیکار شدگان کرونا در هاله‌ای از ابهام است و ما خواستار تعیین تکلیف در این زمینه هستیم.
ایلنا بیمه بیکاری بیمه اینستاگرام 

  

کرونا در آسانسور چقدر زنده می‌ماند/ اینفوگرافیماندگاری ویروس کرونا در آسانسور بستگی به باز یا بسته بودن درب آسانسور دارد.
خبرفوری ویروس سلامت 

  

شاخص، باز به رشد 3 ونیم روزه نرسید؛ امید بورس ناامید شد + جدولاقتصادنیوز: تحلیل‌گران معتقدند برای تغییر روند بازار باید شاخص کل 3 ونیم روز رشد کند، در حالی که روزهای چهارشنبه و شنبه شاخص به ترتیب 1.9 و 0.25 درصد رشد کرده بود، امروز 2.7 درصد ریزش کرد تا امیدها برای تغییر روند بازار به ناامیدی تبدیل شود.
اقتصادنیوز شاخص جدول بانک صادرات 

  

پیک جدید کرونا چقدر طول می کشداقتصادنیوز :‌رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه پیک جدید اپیدمی کرونا از مرداد پیش بینی شده بود، گفت: باید به طور عاجل برای کنترل این شرایط فکر شود؛ بیشتر از اینکه به فکر دارو، درمان و یا تشخیص بیماری باشیم، باید پیشگیری کنیم؛ در غیر اینصورت احتمال دارد سیستم درمان در پاییز و زمستان به طور ناگهانی دچار مشکل شود.
اقتصادنیوز بیمارستان فوتبال بازی 

  

ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود مردانی در مصاحبه با رادیو گفتگو با اشاره به اینکه وضعیت برخی شهرها حتی از قرمز نیز وخیم‌تر گزارش می‌شود، اظهار کرد: متأسفانه روند رو به تزاید موارد جدید بیماری منجر به بستری بیماران در بخش‌ها و ICU بیمارستان‌ها شده است. وی با ابراز تأسف از فزونی گرفتن آمار مرگ و میر ناشی از ابتلاء به کووید 19 در کشور گفت: هشدارهایی که در مصاحبه‌های قبلی با رادیو…
مهر درمان مصاحبه رادیو 

  

پیک جدید کرونا بین 4 تا 8 هفته طول می‌کشد/وضعیت اپیدمی نسبت به اسفند و فروردین وخیم‌تر استرییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه پیک جدید اپیدمی کرونا از مرداد پیش بینی شده بود، گفت: باید به طور عاجل برای کنترل این شرایط فکر شود؛ بیشتر از اینکه به فکر دارو، درمان و یا تشخیص بیماری باشیم، باید پیشگیری کنیم؛ در غیر اینصورت احتمال دارد سیستم درمان در پاییز و زمستان به طور ناگهانی دچار مشکل شود.
رویداد۲۴ بیمارستان زمستان وزارت بهداشت 

  

استاندار تهران گفت: برای مقابله با ویروس کرونا در تهران به چابک سازی و کم کردن تراکم و اعمال محدودیت‌ها نیازمند هستیم.
صراط پایتخت تهران ویروس 

  

ماندگاری آنتی‌بادی‌های کرونا واقعا چند روز است؟نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد آنتی بادی‌هایی که علیه عفونت ویروس جدید کرونا در بدن ایجاد می‌شوند بیش از 60 روز در بدن انسان باقی می‌مانند.
برنا ویروس بدن انسان 

  

ناگفته‌هایی از یک‌میلیارد یورو صندوق توسعه برای مقابله با کروناایسنا نوشت: ماجرا از آن جا شروع شد که با افزایش هزینه‌های مربوط به کرونا و سختی وزارت بهداشت در تامین هزینه‌ها به ویژه پرداخت حقوق کارکنان این وزارتخانه ، در فروردین ماه رئیس جمهور درخواست برداشت یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی را مطرح کرد که طولی نکشید مقام معظم رهبری با … نوشته ناگفته‌هایی از یک‌میلیارد یورو صندوق توسعه برای مقابله با کرونا اولین بار در انصاف نیوز پدی...
انصاف‌نیوز سازمان برنامه و بودجه بیمه بیکاری بیکاری 

  

شرایط فوق قرمز کرونایی در ایران! / کشورهای دیگر چه کردند؟به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی قصد دارند با شروع دوباره قرنطینه کرونا را در فصل پاییز کنترل کنند.
گسترش مادرید ایران ایران و فرانسه