ایلنا   |  سیاسی  |  

چرا بعد از چند ماه هنوز قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اجرا نشده است؟

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره علت مقاومت برخی از دستگاه‌ها و ارگان‌های موجود در کشور در برابر اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت: با گذشت چند ماه از ابلاغ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هنوز برخی از دستگاه‌ها به درگاه ملی صدور مجوزهای کسب و کار متصل نشده‌ و برای متصل شدن به این درگاه مقاومت می‌کنند. اما بیشتر دستگاه‌ها به این سامانه متصل شده‌اند.

چرا بعد از چند ماه هنوز قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اجرا نشده است؟

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره علت مقاومت برخی از دستگاه‌ها و ارگان‌های موجود در کشور در برابر اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت: با گذشت چند ماه از ابلاغ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هنوز برخی از دستگاه‌ها به درگاه ملی صدور مجوزهای کسب و کار متصل نشده‌ و برای متصل شدن به این درگاه مقاومت می‌کنند. اما بیشتر دستگاه‌ها به این سامانه متصل شده‌اند.

علی بابایی کارنامی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره علت مقاومت برخی از دستگاه‌ها و ارگان های موجود در کشور در برابر اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار با بیان اینکه این مقاومت دستگاه‌ها با توجه به در میان بودن منافع آنها طبیعی است، خاطرنشان کرد: منافع سازمانی، منافع اشخاص، منافع مدیران و دستگاه ها از جمله دلایلی است که منجر به تاخیر در اجرای این قانون شده است. البته دلایل فرهنگی نیز در این موضوع تاثیر گذار است زیرا مدیران باید به این موضوع اعتقاد پیدا کنند که کسب و کار می‌تواند امور مردم را تسهیل کند به همین دلیل باید پای ایجاد تسهیل در فضای کسب و کار بایستند و احساس امنیت داشته باشند.

وی معتقد است: این قانون می‌تواند ظرفیت‌های بالایی را از جمله احساس امنیت و شاخص‌های توسعه عدالت در کشور را ارتقا دهد تا بتوانیم به این وسیله بخشی از دغدغه‌های موجود در جامعه مخصوصاً دغدغه‌های جوانان را برای پیدا کردن یک شغل برطرف کنیم. جوانان کشور ما حق دارند در داخل کشور به صورت خیلی سهل و آسان شغل پیدا کنند و زندگی خوبی برای خودشان فراهم کنند بدون توجه به اینکه وابستگی به مشاغل دولتی داشته باشند.

رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: این قانون به طور کاملا واقعی ساز و کار‌هایی دارد که به نفع مردم است. به عنوان مثال در همین بحث نان وقتی ارز ترجیحی برداشته شد گزارشات را از برخی استان‌ها دریافت کردیم که یک نفر مجوز 80 نانوایی را به نام خود و خانواده‌اش گرفته است. وقتی تمام ارگان‌های صدور مجوز در کشور به درگاه ملی صدور مجوزها متصل شوند تمام این مسائل آشکار می‌شود و مشخص است که هر کس چه مجوزهای اشتغالی را گرفته است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد: مجلس در گام اول مقاومت افرادی که با تصویب این قانون منافعشان به خطر می‌افتاد را شکست. اما رئیس جمهور و اعضای کابینه نقش مهمی در اجرای قانون تسهیل صدور مجوزها دارند و باید تاکید کنند که این قانون هر چه زودتر اجرایی شود. امضاهای طلایی و رانت تاثیر بسیار زیادی در شکل‌گیری این مقاومت‌ها دارد برخی از مدیران می‌خواهند که همچنان جاه ‌طلبی‌های خودشان را داشته باشند و فکر می‌کنند که اگر امضای طلایی نداشته باشند، نمی‌توانند مدیریت کنند در حالی که مدیریت بعد از صدور مجوزها شروع می‌شود.

بابایی کارنامی خاطرنشان کرد: باید بحث‌های آموزش، ترویج و ظرفیت‌سازی در حوزه‌های ماموریتی دستگاه‌های مختلف که متولی صدور مجوزها هستند، جدی گرفته شود تا این افراد بدانند که نباید به یک نفر مجوز بدهند و به یک نفر مجوز ندهند، یا به فردی که با آن آشنایی دارند مجوز اعطا کنند و به فردی دیگر که او را نمی‌شناسند مجوز ندهند. امضاهای طلایی متاسفانه در سیستم اداری کشور ما باب شده و برخی‌ها نمی‌خواهند که آن را از دست بدهند.

به گفته این مقام مسئول، همه دستگاه‌ها باید به اجرای این قانون کمک کنند و دستگاه‌های نظارتی مثل دیوان محاسبات قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های نظارتی پای کار اجرای صحیح قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بیاید و کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز این موضوع را پیگیری کنند.

بابایی کارنامی در ادامه در پاسخ به این سوال که چند درصد از مجوزها با اجرای این قانون ثبت محور می‌شوند؟ گفت: همه شغل‌ها با اجرایی این قانون ثبت محور می‌شوند. شغل‌هایی در دسته امنیتی و محیط‌زیست و سلامت از این موضوع مستثنی هستند بخش زیادی را تشکیل نمی‌دهند و نمی‌توانند درصدی را تشکیل دهند. هرچند این شغل‌ها مثل شغل‌های امنیتی بر اساس این قانون باید به طور غیرمستقیم گزارش عملکرد خود را بدهند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس توضیح داد: پنجره واحد صدور مجوزها تا حد خیلی زیادی به ساماندهی وضعیت مجوزدهی در کشور کمک می‌کند. این پنجره واحد این پیام را به کشور می‌دهد که فرایند صدور مجوز در کشور سهل الوصول شده و به جای اینکه یک نفر 13 تا 14 استعلام را برای گرفتن یک مجوز بگیرد و جلوی در ادارات و سازمان‌ها بایستد، باید به پنجره واحد مراجعه کند و از گیر و دار خیلی از مسائلی که در حال حاضر وجود دارد رهایی پیدا کند.

وی اضافه کرد: البته این موضوع در صورتی قابل تحقق است که همه دستگاه‌ها به درگاه ملی صدور مجوزها متصل شوند. بر اساس قانون در زمان‌بندی مشخص این مجوزها صادر می‌شود در نتیجه بر سرعت صدور مجوزها می افزاید و موجب شفافیت در فرآیند مجوز دهی و کسب و کارها می شود.

 

انتهای پیام/

ماه قانون مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

مافیا تعیین کننده‌ی قیمت کاغذ است نه قیمت دلار!یک فعال حوزه‌ی انتشارات در بازار تهران می‌گوید که از شنبه‌ی هفته‌ی قبل قیمت کاغذ به یکباره با یک افزایش کم سابقه مواجه شده است. او در تماس با انصاف نیوز با ابراز نگرانی ازین افزایش قیمت ناگهانی گفت: «تا دو هفته قبل قیمت 950 هزار تومان بود؛ از شنبه بطور ناگهانی با قیمت یک … نوشته مافیا تعیین کننده‌ی قیمت کاغذ است نه قیمت دلار! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز مافیا قیمت افزایش قیمت 

  

رنگ بندی جدید کرونایی کشور 28 مرداد / افزایش شهرهای قرمز + عکساقتصادنیوز: براساس آخرین به‌روز‌رسانی‌های رنگ بندی کرونایی کشور در 28 مرداد 1401، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از 78 به 106 افزایش یافت.
اقتصادنیوز رنگ عکس 

  

چرا بعد از بیماری کرونا ریزش مو میگیریم؟با اینکه هنوز پرسش‌های پاسخ‌داده‌نشده بسیاری درباره این ریزش موی مرتبط با کووید وجود دارد، کارشناسان می‌گویند خبر خوب این است که ظاهرا این ریزش مو گذرا است و متخصان بالینی باید به بیماران اطمینان خاطر دهند که موهایشان به احتمال بسیار زیاد دوباره خواهد رویید.
۵۵ آنلاین مو بارداری استرس 

  

رونق یا رکود؟ مسئله بورس تهران این است!اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر 3 هزار و 639 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 525 میلیاردی هفته پیشین، رشد 44 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

فوت 66 نفر در 24 ساعت گذشته به علت ابتلا به کروناوزارت بهداشت اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 66 نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند.
برنا وزارت بهداشت 

  

جدیدترین آمار کرونا ( 28 مرداد)وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت آموزش ویروس 

  

شوک برجامی به بازار؛ ریزش قیمت خودروهای داخلی + جدولاقتصادنیوز: پرونده بازار خودرو در آخرین هفته مردادماه 1401 با ریزش یک تا هفت میلیونی قیمت بسته شد؛ ریزشی که شامل تمام خودروهای ارزیابی شده سایپا و پرتیراژهای ایران خودرو می شود.
اقتصادنیوز بازار خودرو قیمت جدول 

  

3690 نفر مورد جدید کرونا در ایراندر شبانه‌روز گذشته 3690 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 66 بیمار نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.
ایلنا ایران وزارت بهداشت 

  

پیش بینی جذاب درباره آینده قیمت سکهکشتی‌آرای با بیان "قیمت سکه نسبت به پایان وقت دیروز 600هزار تومان کاهش یافته است"، گفت: احتمال بازگشت قیمت سکه به مرز 13میلیون تومان وجود دارد.
خودروتک قیمت ارز قیمت بازار طلا و ارز 

  

ابتلای بیش از 599 میلیون نفر به کویید 19 در جهان/آمریکا در صدر قربانیان کرونابنابر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا، مجموع مبتلایان به این بیماری در جهان تاکنون به 599 میلیون و 104 هزار و 403 نفر رسیده است.
برنا 

  

ترمز خروج پول از بورس کشیده شددر مجموع کل هفته اخیر 420 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 84 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش افت 3.5 درصد داشته است.
گسترش پول سرمایه سهام 

  

کاهش قابل توجه قیمت سکه در بازارنایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: سکه طرح قدیم یک میلیون تومان، سکه طرح جدید 900 هزار تومان کاهش، نیم سکه و ربع سکه 400 هزار تومان و سکه یک گرمی 100 هزار تومان کاهش قیمت هفتگی را ثبت کردند.
گسترش کاهش قیمت ها قیمت سکه و طلا 

  

قیمت خودرو امروز 28 مرداد 1401/ ارزانی خودرو در راه استشش ماه است که بازار خودرو در رکود به سر می‌برد؛ اگر نتیجه مذاکرات مثبت شود، قیمت دلار به صورت موقتی کاهش پیدا می‌کند و می‌تواند باعث افت قیمت خودروهای خارجی و حتی داخلی شود.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو