فردا   |  سیاسی  |  

همتی: رابطه بودجه و بانک مرکزی را قطع می‌کنم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای کنترل نقدینگی باید بودجه دولت متوازن شود تا دولت مجبور نشود از بانک مرکزی استقراض کند و نقدینگی را در جامعه افزایش دهد.

همتی: رابطه بودجه و بانک مرکزی را قطع می‌کنم

مهر: به نقل از صداوسیما، عبدالناصر همتی پس از برنامه گفتگوی ویژه خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ریشه اصلی تورم؛ نقدینگی است، افزود: باید نقدینگی در کشور کنترل شود و برای مبارزه با تورم و گرانی نه با معلول که باید با علت که همان تورم است مبارزه کرد.

وی گفت: به نظر من مبارزه با گرانی معنا ندارد بلکه باید تورم کنترل شود و در کشورهایی که تورم را کنترل کرده اند؛ چیزی به اسم مبارزه با گرانی وجود ندارد.

همتی افزود: نظام بانکی نیز باید کنترل شود تا نقدینگی خلق نکند.

وی گفت: من رابطه بودجه و بانک مرکزی را قطع می‌کنم؛ این امر چیزی است که چندین دهه در کشور ما اتفاق نیفتاده و بانک مرکزی نتوانسته است استقلال لازم را داشته باشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: هم اکنون در بخش عمده ای از 150 کشور که توانستند تورم را کاهش دهند و تک رقمی کنند؛ بانک مرکزی استقلال دارد و رابطه مالی دولت و بانک مرکزی تعریف شده است بنابراین نخستین اقدام من پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور، تعیین اقتصاددانی مقتدر، قوی و مسلط به عنوان رئیس کل بانک مرکزی است ضمن اینکه استقلال بانک مرکزی را به رسمیت می‌شناسم و اجازه نمی‌دهم دولت دست در جیب بانک مرکزی کند زیرا این امر ریشه همه تورم‌های ما در چند دهه گذشته بوده است.

همتی گفت: در کنار کنترل نقدینگی باید رشد تولید هم داشته باشیم که در این باره سه مسأله مهم وجود دارد؛ نخست؛ ایجاد ثبات اقتصادی برای سرمایه گذاری در تولید و دوم؛ اصلاح محیط کسب و کار است به طور نمونه، اگر جوانی بخواهد فعالیت تولیدی و خدماتی را آغاز کند موانع زیادی برای گرفتن مجوز پیش روی او قرار دارد که باید برچیده شود یعنی وقتی به یک نفر گواهی کار و فعالیت می‌دهیم، همان گواهی کافی است و با آن گواهی باید فرد بتواند تولید خود را راه بیندازد و صنف مربوط باید نظارت کند.

وی رفع تعارض منافع را سومین نکته در فراهم ساختن بستر رشد تولید برشمرد و افزود: گروه‌های ذینفع در جامعه اگر برچیده و شفاف نشوند به هیچ وجه نمی‌توان تولید را توسعه داد یعنی کسانی که با رانت ارتباط دارند و تا زمانی که قیمت گذاری دستوری وجود دارد و معلوم نیست عده‌ای ارز ناشی از صادرات را چگونه به گردش در می‌آورند؛ مسیر برای رشد تولید فراهم نمی‌شود.

همتی گفت: اجرایی نشدن نظام جامع مالیاتی موجب شده 50 درصد فعالیت اقتصادی ما مالیات پرداخت نکنند که عمده آنها سوداگران و رانت خوارانی هستند که اقتصاد را در چنبره خود گرفتند و اجازه نمی‌دهند تولید رشد کند، من این موضوع را شفاف و به مردم در این باره اطلاع رسانی خواهم کرد، ضمن اینکه به خبرنگاران و رسانه‌ها آزادی کامل خواهم داد که همه کارگزاران و مدیران مرا زیر ذره بین ببرند و تخلفات آنها را گزارش کنند و به هیچ وجه علیه هیچ خبرنگاری شکایت نخواهم کرد.

وی افزود: بخشی از تعارض منافع ممکن است نمایندگان مجلس باشند؛ وقتی فردی کاندیدا می‌شود باید دید هزینه‌ها را از کجا می‌آورد و بعد از آنچه اقداماتی می‌کنند که هزینه‌های خود را جبران کنند که جلوی اینها باید گرفته شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بارها گفته ام که می‌خواهم حکمرانی اقتصادی را آزاد کنم یعنی اقتصاد باید شفاف و ریل گذاری آن جدید شود، تولید اهمیت یابد و مالیات را از کسانی که درآمد هنگفت دارند بگیریم و درصد آن را از تولید و اقشار حقوق ثابت کاهش دهیم.

همتی افزود: برای اینکه آثار برنامه‌های اقتصادی ما در شش ماهه دوم برای مردم ملموس شود، باید فعالیت‌های خود را بر اقشار بسیار ضعیف متمرکز کنیم که تقریباً سه دهک پایین جامعه هستند و قدرت تحمل خود را نیز از دست داده اند، البته نباید منت بگذاریم بلکه در این باره وظیفه داریم زیرا قصور ما بوده که آنها شغل خود را از دست داده اند و اکثر آنان یا زنان سرپرست خانوار هستند یا افرادی هستند که به هر دلیلی مشکلی برایشان پیدا شده و نمی‌توانند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه برای تحقق این هدف؛ باید نقدینگی به سرعت کنترل شود گفت: بانک مرکزی اختیارات محدودی داشت اما اختیارات رئیس جمهوری بسیار فراتر از بانک مرکزی است که اگر رئیس جمهور شوم به طور جدی بر کنترل نقدینگی پافشاری خواهم کرد که این رویه می‌تواند به تدریج ثبات را در نرخ‌ها و تورم ایجاد کند.

همتی افزود: همچنین برای رشد تولید باید فضای اجتماعی و سیاسی لازم به منظور سرمایه گذاری در تولید به ویژه سرمایه گذاری در واحدهای کوچک و متوسط فراهم شود.

وی گفت: ما سه دهک پایین جامعه را با پرداخت یارانه نقدی تقویت خواهیم کرد اما برای دهک‌های سه به بعد باید توانمندی ایجاد کنیم که راه آن ایجاد اشتغال از طریق واحدهای کوچک و متوسط و با رفع موانع و مجوزهای زائد است ضمن اینکه از طریق نظام بانکی باید بتوانیم این واحدها را تأمین مالی کنیم تا به سرعت وارد مدار تولید شوند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه‌های خود برای سامان بخشی شرکت‌های دولتی افزود: بخشی از شرکت‌های دولتی تولیداتی انجام می‌دهند که بخش خصوصی هم می‌تواند انجام دهد که این شرکت‌ها باید واگذار شوند و معنا ندارد که در اختیار دولت باشند، البته بخشی دیگر از شرکت‌ها که خدمات و کالای عمومی مانند برق، راه، اینترنت و امور زیرساختی را انجام می‌دهند همچنان باید جزو فعالیت‌های سرمایه گذاری دولت باقی بمانند.

همتی درباره اصلاح ساختار بودجه نویسی در کشور گفت: مقام معظم رهبری چندین بار تأکید کردند که ساختار بودجه باید اصلاح شود، ما ساختار بودجه را نه تنها اصلاح نکردیم بلکه با کمک دولت و مجلس، صد درصد هزینه‌ها را در بودجه افزایش دادیم، افزایش هزینه‌ها بدون اینکه درآمد داشته باشیم؛ کار آن چنانی نمی‌خواهد، هر چه توانستیم به عنوان هزینه‌های بودجه اضافه کردیم و قیر رایگان و دناپلاس را در بودجه گذاشتیم که باید گفت این طور نمی‌شود کشور را اداره کرد.

وی افزود: باید بودجه نویسی بر مبنای بودجه عملیاتی باشد یعنی برای هر بودجه‌ای که تعیین می‌شود؛ محصول و خروجی آن در مدت شش ماه مشخص باشد که متأسفانه در کشور ما این گونه نیست یعنی هر سال درصدی در بودجه اضافه می‌کنیم و داریم این دور باطل را ادامه می‌دهیم.

همتی گفت: با هماهنگی مجلس به یک تفاهمی خواهیم رسید که روند بودجه نویسی را به سرعت اصلاح کنیم زیرا اگر این روند اصلاح نشود؛ کسری بودجه مدام ادامه خواهد یافت که یا باید با انتشار اوراق از مردم قرض کنیم که آن هم حدی دارد یا مجبوریم سراغ بانک مرکزی برویم، بنابراین بودجه باید بر مبنای بودجه عملیاتی و امکانات موجود؛ اصلاح ساختار شود، ضمن اینکه در این باره باید ساختار مالیاتی نیز اصلاح شود؛ یعنی مالیات از واحدهای تولیدی کاهش یابد و به جای آن از 50 درصد اقتصاد غیررسمی که مالیات نمی‌دهند اخذ شود.

وی درباره اصلاح نظام بانکی افزود: اصلاح نظام بانکی را آغاز کردیم و در این باره کارهای مهمی انجام دادیم که یکی از این اقدامات؛ ادغام بانک‌های نیروهای مسلح در بانک سپه بود، همچنین پنج مؤسسه مالی و اعتباری مشکل دار تحت مدیریت بانک مرکزی قرار گرفت تا ساختار آنها اصلاح شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: واقعیت این است که بانک‌های ما باید از نظر نوع رفتار اصلاح شوند تا نتوانند نقدینگی خلق کنند، در این باره کنترل رشد دارایی‌های بانک‌ها را آغاز و هیأت مدیره بانک‌ها را درباره اقداماتشان پاسخگو کردیم.

همتی افزود: بانک‌ها از این حالت که در واحدهای تولیدی سرمایه گذاری و برای خود مدیریت و حیاط خلوتی درست کنند باید بیرون بیایند و فقط به واسطه مالی تبدیل شوند، دولت هم باید سرمایه بانک‌های دولتی را افزایش دهد زیرا بانک‌های دولتی مشکل سرمایه دارند و کفایت سرمایه آنها بسیار پایین است.

وی گفت: بخشی از اصلاحات ساختار نظام بانکی را در دوره‌ای که در بانک مرکزی بودم انجام دادم و بقیه آن را با جدیت پیگیری می‌کنم که اجرا شود.

بودجه کسری بودجه رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

حج به وقت کرونا؛ ربات‌هایی که در مسجد‌الحرام آب زمزم میان زائران توزیع می‌کنند/ ویدئودر وضعیت کرونایی و در موسم حج، ربات‌هایی در مسجد‌الحرام آب زمزم میان زائران توزیع می‌کنند.
خبرفوری مسجد فناوری 

  

ارائه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس + جزئیاتدر نشست رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعضای شورای مشورتی بورس 2 طرح ویژه حمایتی از بازار سرمایه ارائه شد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آموزش حوزه 

  

ماندگاری شاخص کل بورس در نیمه کانال 1.1 میلیونیدر آخرین هفته خرداد ماه شاهد افزایش ارزش صف‌های خرید و افزایش خروج پول حقیقی از بورس بودیم.
اقتصادنیوز شاخص ماه پول 

  

کاهش مرگ و میر مادران باردار و کودکان زیر 5 سال در پاندمی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که در قرارگاه ثارالله برگزار شد به تشریح اقدامات و دستاوردهای ستاد پرداخت. فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران در ابتدای این نشست با بیان اینکه جمعیت رأی دهنده استان تهران معادل 13 استان کشور است، مشارکت شهروندان تهرانی در این انتخابات را بسیار وثیق و وزین…
مهر مرگ کودکان نیروی انتظامی 

  

خبر مهم بانک مرکزی در مورد خرید واکسن کرونابانک مرکزی از آمادگی این بانک برای پرداخت وجه مورد نیاز برای خرید واکسن خبر داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک 

  

جدید ترین رنگ‌بندی شهرهای کرونایی اعلام شدامروز پنجشنبه 27 خرداد 1400، اپ ماسک رنگ جدید کرونایی شهرستان‌ها را به‌روزرسانی کرد.
۵۵ آنلاین رنگ ماسک ایران 

  

این افراد نیازی به تزریق واکسن کرونا ندارند!جمعی از محققان در مطالعه اخیر خود با ارائه برخی دلایل مشخص کردند که چه کسانی ممکن است نیازی به واکسیناسیون نداشته باشند.
برنا واکسیناسیون 

  

اوج‌گیری واکسیناسیون کرونا از هفته آینده«ایرج حریرچی»معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از هفته آینده تزریق واکسن داخلی و خارجی کرونا در سطح کشور افزایش می‌یابد و این روند تا موقعی که نیاز به واردات واکسن از طریق تولید واکسن داخلی رفع شود، ادامه خواهد داشت. وی بیان کرد: واکسن راهکار اصلی مقابله با کروناست اما تا زمانی که پوشش واکسیناسیون به 70 الی 80 درصد نرسیده است، به ایمنی جمعی دست پیدا نخواهیم کرد.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون وزارت بهداشت درمان 

  

آخرین تغییرات قیمت خودرو (27 خرداد)فعالان سه بازار خودرو، سهام و اوراق دولتی، چشم‌انتظار پساانتخابات هستند و همین دیده‌بانی اوضاع باعث تغییر در نبض معاملات شده است.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

حال و هوای بازار خودرو و بورس در آستانه انتخاباتفعالان سه بازار خودرو، سهام و اوراق دولتی، چشم‌انتظار پساانتخابات هستند و همین دیده‌بانی اوضاع باعث تغییر در نبض معاملات شده است.
اقتصادنیوز خودرو بازار خودرو سهام 

  

چه میوه‌هایی برای کرونا خوب است؟میوه‌های مناسب برای کرونا در تابستان زیاد هستند و در این فصل می‌توانیم به خوبی سیستم ایمنی بدن را در برابر کرونا تقویت کنیم.
نامه نیوز استرس درمان آویشن 

  

ایران به زودی در تولید واکسن کرونا خودکفا می شود به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در سی و یکمین آئین پویش ره سلامت که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، افزود: به رغم مشکلات عدیده ناشی از تحریم‌ها و کرونا توانستیم در توسعه زیرساخت‌ها گام‌های مناسبی برداریم. وی ادامه داد: در ماه‌های گذشته توانستیم هر ماه 1000 تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه کنیم. بیماری کرونا را به شکلی مدیریت کردیم که هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند و این از…
مهر ایران جمهوری اسلامی ایران تولید 

  

واردات یک میلیون دُز دیگر واکسن کرونا هفته آتی به کشور توسط هلال احمر/ وزارت بهداشت فقط 100 هزار دز اسپوتنیک_وی وارد کرده استمدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر از ورود چهارمین محموله واکسن کرونا به کشور از سوی این جمعیت خبر داد و گفت: یک‌ میلیون دوز دیگر نیز تا اوایل هفته آینده وارد کشور می شود.
ایلنا وزارت بهداشت هلال احمر خبرنگار 

  

چرا تحقیقات جامع سازمان بهداشت جهانی برای ردیایی منشاء کرونا در آمریکا ضرورت دارد؟تحقیقات جدید نشان می دهد که دستکم در اوایل دسامبر 2019 ویروس کرونا در بسیاری از مناطق ایالات متحده آ
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی ایالات متحده آمریکا ویروس