گسترش   |  اقتصادی  |  

نبود اطلاعات شفاف از بازار ملک

حسین عبده‌تبریزی کارشناس اقتصاد

نبود اطلاعات شفاف از بازار ملک

می‌دانیم که امروز مسکن به کالایی پس‌اندازی و سرمایه‌‌ای تبدیل ‌شده و در واقع محصولی مصرفی بلندمدت است، در حالی که کمتر محصولی است که کاربری مصرفی بلندمدت داشته باشد. املاک و مستغلات نزدیک‌ترین محصول به بازار مالی و کالایی است که ویژگی یک محصول مالی را دارد و یک طبقه دارایی محسوب می‌شود.

پس از تحولات مهمی که از سال 2000 در اقتصاد جهانی رخ داد صندوق‌های بازنشستگی و سرمایه‌گذاری این فرصت را پیدا کردند که در این بازار و این بخش از اقتصاد سرمایه‌گذاری کنند.

پس از سال 97 گرایش‌ها به بازار املاک و مستغلات شدت گرفت، به‌طوری ‌که حتی در 30 روز گذشته که شرایط کشورمان عادی نبود هم نرخ مسکن و املاک صعودی بوده است. اساسا در چند ماه گذشته در حالی‌ که معاملات مسکن قابل‌توجه نبوده، قیمت‌ها رو به افزایش بوده است.

در برخی از شهرها و مناطق شاهد رشد حبابی نرخ مسکن هستیم؛ برای مثال نرخ مسکن طی 4 سال گذشته تا 10 برابر افزایش یافت و سوال اصلی این است که چرا به‌رغم نبود نقدینگی و توان خرید مردم نرخ مسکن همچنان رو به رشد است؟

موضوع این است که در حوزه مصرف مسکن در کشور با بحران مواجهیم و علت نبود توان خرید مسکن در شهرهای بزرگ این است که اولا به مردم وام نمی‌دهد و دوم اینکه اساسا مردم توان پرداخت اقساط وام‌ها را ندارند. در حال ‌حاضر نرخ حداقلی خانه در تهران 3 میلیارد تومان است، در حالی که 95 درصد مردم تهران این توان خرید را ندارند.

دولت وقتی در این بخش به بن‌بست می‌رسد شروع به اجرای طرح‌های مسکن دولتی می‌کند اما دیگر منابعی برای طرحی مانند مسکن مهر ندارد و راه‌حل‌های کاهش مشکلات مسکن در کشور ساده و راحت نیستند.

قیمت مسکن در ایران یا کشورهایی مانند سوریه بعضا بالاتر از متوسط نرخ مسکن در کشورهای اروپایی است. املاک این ویژگی را دارند که از سقف قیمتی هم بگذرند و به همین دلیل در شهری مانند دمشق که مشکلات این کشور از ایران هم بیشتر است، گران‌ترین قیمت‌ها مربوط به بخش مسکن است و نرخ مسکن در دمشق از متوسط قیمت‌ها در اروپا بیشتر است.

معمایی وجود دارد مبنی بر آنکه اقتصاددانان از رشد بسیار بالای نقدینگی شکوه می‌کنند، درحالی‌که وقتی با صاحبان کسب‌وکارها صحبت می‌کنیم از نبود نقدینگی سخن می‌گویند! براساس آمار حجم بالای نقدینگی غیرقابل‌انکار است، اما مهم‌ترین مسئله آن است که نقدینگی وارد بخش واقعی اقتصاد نشده و به‌جای آن دارایی‌ها را هدف قرار داده است؛ بنابراین فضای کلان اقتصاد به‌گونه‌ای بوده که رشد محقق نشده و نقدینگی صرفا منجر به شکل‌گیری تورم سنگین در بازار ملک شده است. اگر نرخ یک زمین هزار برابر هم شود، حتی یک شغل هم به اقتصاد اضافه نمی‌شود.

بالا رفتن هزینه ساخت یکی دیگر از عوامل افزایش نرخ مسکن است که البته به‌تنهایی نمی‌تواند این سطوح قیمتی را توضیح دهد. سومین منبع جهش قیمت‌ها، معاملات صوری است که بعضا با هدف پولشویی انجام می‌شود.

در این نوع معامله، بدون آنکه پولی بین افراد جابه‌جا شود، مالکیت ملکی تغییر می‌کند و با اینکه درصد کمی از کل معاملات مسکن را شامل می‌شود بر نرخ سایر املاک اثرگذار است؛ به‌عبارت دقیق‌تر، این معاملات صوری به‌دلیل آنکه توسط مصرف‌کننده واقعی انجام نمی‌شود و صوری است، قیمت‌های بالاتری را ثبت می‌کنند.

عامل چهارم مسئله کمبود زمین در تهران است. تمرکز امکانات در تهران و نبود زمین کافی، باعث می‌شود نرخ زمین به‌عنوان بخش اصلی بهای تمام‌شده املاک بالا برود. افزایش قیمت ناشی از این عامل به سایر شهرها نیز سرایت پیدا می‌کند و تورم عجیب ملک را رقم می‌زند.

نبود اطلاعات شفاف از بازار ملک، پنجمین متهم بالا رفتن قیمت‌هاست. اینکه نمی‌دانیم عرضه و تقاضای واقعاً چقدر است؛ چه تعداد خانه خالی وجود دارد و چه کسانی در حال معامله ملک هستند، بر قیمت‌ها اثرگذار است و منجر به رشد افسارگسیخته نرخ مسکن می‌شود.

نویسنده: حسین عبده تبریزی

بازنشستگی اقتصاد زمین   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

فضای رکودی شدید در بورس کالا + جزئیاتمهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه در برنامه شمارش معکوس دوشنبه به بررسی آخرین تحولات و معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداخت.
گسترش بورس کالا سرمایه فلزات 

  

خبر خوش برای خانم های ایرانی | قیمت سکه به 18 میلیون تومان نزدیک شدقیمت هر قطعه سکه تمام‌ بهار آزادی طرح جدید (امامی) به 17 میلیون و 763 هزار تومان رسید.
فردا قیمت بهار ایران خودرو 

  

شناسایی 69 بیمار جدید مبتلا به کرونا/ فوت 5 تن از هموطنان براثر ابتلا به کروناوزارت بهداشت از شناسایی 69 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 خبرداد و اعلام کرد: 5 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند.
برنا وزارت بهداشت 

  

خدمات فروش پیش از کرونا را حفظ کرده‌ایمرضا بهرامی، وضعیت فروش کتاب در پاییز 1401 در مقایسه با سه‌ماه مشابه دو سال گذشته را مطلوب‌ ارزیابی کرد و گفت: همه امکانات قبل، از‌‌جمله فروش تلفنی برای مشتریان ادامه دارد و مجموع طراح‌های سابق برای فروش را حفظ کرده‌ایم.
ایبنا ماه 

  

اقتصادنیوز: شاخص کل بورس تهران در روزی ریزش کرد که بزرگان لیدر بازار سهام، قرمز پوش شدند.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

آمار کرونا امروز 14 آذر در ایران/ فوت 5 نفر امروز 14 آذربنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 69 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو ایران 

  

آخرین و جدیدترین تغییرات قیمت‌ها را ببینید | قیمت دلار و یورو امروز چند شد؟دلار توافقی امروز تا ساعت تنظیم این خبر در حدود قیمت 34 هزار و 859 تومان معامله شد.
شما‌نیوز یورو قیمت ایران 

  

اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته متاسفانه 5 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و 69 بیمار جدید شناسایی شد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

فوتی های کرونا صعودی شدند! (14 آذر)براساس آمار وزارت بهداشت بهداشت متاسفانه در 24 ساعت گذشته 5 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.
گسترش وزارت بهداشت ویروس 

  

در جدیدترین نامه مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران درخصوص خرید خودرو فیدلیتی که قرار است 21 آذر روی تابلو بیاید، آمده است: مهلت ثبت سفارش ساعت 17 روز یکشنبه 20 آذر است.
اقتصادنیوز خودرو قیمت ایران 

  

شاخص کل بورس تهران امروز نسبت به روز کاری قبل 4 هزار و 235 واحد افت کرد./
اقتصادنیوز بورس تهران سرمایه سهام 

  

اقتصادنیوز : قیمت هر قطعه سکه امامی امروز در مقایسه با روز قبل رنج بود.قیمت سکه در زمان نوشتن این گزارش 17 میلیون و 400 هزار تومان بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس در معاملات 14 آذر ماه 1401 با ریزش 4235 واحدی به کار خود خاتمه داد. شاخص کل در پایان معاملات امروز روی کانال 1 میلیون و 413 هزار و 603 واحدی قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص ماه کار 

  

عملکرد ریزشی بانکی ها در بازار قرمز بورس + نقشه بازاربورس در معاملات 14 آذر ماه 1401 با ریزش 4235 واحدی به کار خود خاتمه داد. شاخص کل در پایان معاملات امروز روی کانال 1 میلیون و 413 هزار و 603 واحدی قرار گرفت.
گسترش ماه کار شاخص 

  

شاخص بورس بیش از 4000 واحد ریختشاخ کل بورس تهران امروز دوشنبه بیش از 4 هزار واحد افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و 413 هزار واحد ایستاد.
اعتماد بورس تهران تهران