لاریجانی کاندیدای ما نیست

مستقل آنلاین/مهرعلیزاده چهره سیاسی اصلاح‌طلب است که یکبار نیز کاندیدای تایید شده ریاست جمهوری بوده و پست‌های اجرایی متعددی را در کارنامه خود داراست. از مدیرعاملی سازمان عمران کیش تا استانداری و از معاونت ریاست جمهوری تا ریاست سازمان تربیت بدنی. مهرعلیزاده ناگفته‌های زیادی از انتخابات ادوار پیشین و رقابت‌های درون جبهه اصلاح‌طلبی دارد.

لاریجانی کاندیدای ما نیست

به ویژه درباره ارتباطش با مهدی کروبی و رقبای سیاسی شیخ محصور برای ما خاطرات و وقایعی را بازگو کرد. با او گفتگوی طولانی داشتیم که در قالب ویدیو در سایت مستقل‌آنلاین منتشر خواهد شد. نکاتی از این گفتگو را که می‌تواند عنوان دموی مصاحبه بگیرد، می‌خوانیم:

 

ما در 3 انتخابات 92 و 94 و 96 با اقبال گسترده مردم به اصلاح طلبان مواجه بوده‌ایم زیرا مردم از نحوه اداره کشور در سال‌های 84 تا 92 ناراضی بودند.

حضور مردم در سال 92 به امید تعیین استراتژی مناسب برای ظرفیت‌ها جهت توسعه کشور بود.

در 4 سال اول دولت دستاوردهای خوبی داشت از جمله مذاکرات برجام و تنش‌زدایی با غرب. توقع مردم این بود در 4 سال دوم ابتکار عمل جدیدی از دولت و نقشه راه اساسی برای توسعه کشور را شاهد باشند.

امید مردم و نگاه مثبت آن‌ها در سال 94 به مثابه سرمایه‌ای برای دولت بعدی روحانی بود.

در سال 94 به دلیل برگزاری انتخابات مجلس جامعه بسیار امیدوار به آینده بود زیرا مردم خاطرات خوبی از دوران اصلاحات داشتند حتی بسیاری از منتقدان منصف نیز بر کارآمدیِ دولت خاتمی و پاکدستی وزرای او تاکید دارند. البته که تندروی‌های زیادی هم شد که به شخص آقای خاتمی هم ضربه زد. اما به دلیل همان کارآمدی دولت اصلاحات مردم از حمایت آقای خاتمی استقبال کردند.

به دلیل عدم تایید صلاحیت بسیاری از چهره‌های کارآمد و توانمند اصلاح‌طلب، عمدتا چهره‌های ناشناخته اصلاح‌طلب و اصول‌گرایان معتدل در لیست امید قرار گرفتند.

آقای روحانی در 4 سال اول تورم را به خوبی کنترل کرد و امنیت لازم برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فراهم شد.

مشکلات اقتصادی بعدی به دلیل عهدشکنی آمریکا در برجام پدید آمد.

از روز اول مذاکرات، رقبای اصلاح‌طلبان در داخل با آن مخالف بودند.

 

در مجلس دهم فراکسیون امید با تعداد مورد انتظار تشکیل نشد و در عمل نیز کارکردی که باید یک فراکسیون در روزهای اول نشان می‌داد را نتوانست از خودش نشان دهد.

خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها با هدف ایجاد نارضایتی در داخل و ایجاد اغتشاش بود. برجام هم نتیجه لازم را نداد. نهایتا رسیدیم به شرایط کنونی و افکار عمومی نسبت به نتایج برجام ناامید شد. ناامیدی نسبت به وعده دولت در جامعه پدید آمد.

خود خروج آمریکا از برجام با هدف عاصی کردم مردم بود.  

دولت بالاخره هم امکاناتش محدود شد و برنامه‌ریزی‌های لازم برای شرایط جدید را نتوانست انجام دهد. ناگهان افزایش قیمت دلار و کسری موجودی بانک‌ها این احساسی را ایجاد کرد که دولت از پس این مشکلات برنمی‌آید.  

روحانی اعلام کرده بود من معتدل هستم ولی تایید اصلاح طلبان تضمین پیروزی وی بود. بخش عمده مردم با حمایت اصلاحات به میدان آمدند.  

در مجموع روندی که از بیرون و درون و عدم انسجام درمدیریت‌ها باعث شده با توجه به نتایج و کارکرد این دولت، مردم به وعده اصلاح طلبان هم نتوانند اعتماد کنند.  

درحالیکه جریان اصلاح طلبی جریان اصیل و مومن از قبل پیروزی انقلاب بوده و همان نیروهای از جان گذشته در جبهه‌ها است.  

الان هم از انقلاب و اسلام و قانون اساسی حمایت می‌کنند و مردم هم بر مبنای صداقت آنان از این جناح حمایت می‌کنند.  

• شانس اصلاح طلبان در انتخابات آینده را چقدر می‌بینید؟

اصلاح طلبان برای جلب نظر مردم در اسفند ماه امسال باید ضمن انتقاد منصفانه به دولت راه خود را از کسانی که به دنبال تضعیف دولت هستند جدا کنند.

اصلاح طلبان در 1400 باید با کاندیدای مستقل وارد عرصه شوند.

نفس حاکمیتِ نظر مردم در اداره امور کشور مهم است.  

سلامت و صداقت در کار برای مردم مهم است. این بار باید از میان نیروهای اصلاح طلب نفرات را انتخاب کنیم نه با قرض گرفتن از جاهای دیگر.

علی لاریجانی انسان فرهیخته‌ای است که کفایت خود در اداره مجلس را نشان داده است اما شأن گروه فکری بزرگی مانند اصلاح طلبان این نیست که خارج از جناح خود افرادی را برای 1400 بیاورند.

در جبهه اصلاحات افرادی حضور دارند که نهادهای نظارتی به آن‌ها نظر مثبت داشته و آنان نیز نظام را قبول دارند.

تندروی در دوران اصلاحات به جبهه اصلاحات ضربه بزرگی زد.

آقای کروبی از چهره‌های بزرگ اصلاح طلب بود یکبار به من گفت این آقایان در روزنامه‌های خود می‌نویسند کروبی اصلاح‌طلب نیست!

بنده معاون آقای خاتمی بودم اما من را نیز اصلاح‌طلب نمی‌دانستند!

در سال 84 هاشمی برای برخی عالیجناب سرخ پوش بود!

به من گفته بودند هاشمی طبا نیز پیش از تو کاندید شده بود!

کبر و غرور و قدرت‌طلبی برخی در سال 84 به اصلاحات ضربه زد.

در ارومیه علیه من بنر می‌زدند.

در سال 84 از لحاظ سنی از همه جوان‌تر بودم.

هیچگاه دنبال سهم‌خواهی نبودم و در 84 نیز دنبال سهم خواهی یا امتیاز نبودم.

جمع آرای اصلاح طلبان در دور اول آرای قابل توجهی بود.

در مهر 83 به هاشمی گفتم خود را مانند محسن، فرزند شما می‌دانم و همانگونه که در اوایل انقلاب پوسترهای شما را در بین مردم پخش می‌کردم در انتخابات سال آینده نیز حاضرم همین کار را انجام دهم.

برخی اشتباهات خود در سال 84 را به پای بنده می‌نویسند.

در دور دوم انتخابات 84 از هاشمی حمایت کردم.

تندروی چه در جناح اصلاحات و چه در جبهه اصول‌گرایی، فرجام خوبی نداشته است.

آقایان رای 22 میلیونی خاتمی را به 5/4 میلیون تبدیل کردند.

به جوانان توصیه می‌کنم وقایع زمان اصلاحات و سال 84 را مطالعه کنند.

عقل حکم می‌کرد که حداقل از آقای کروبی حمایت کنند اما با لجبازی و خصومت این کار را هم نکردند.

 

علی لاریجانی ماه سرمایه   اخبار برگزیده
  

یارانه دهک‌های پایین افزایش می‌یابد؟اقتصاد نیوز: یکی از اهرم‌های قوی برای خروج سرمایه‌داران از لیست یارانه‌بگیران بهره‌گیری از لایحه اصلاح ساختار بودجه برای ساماندهی یارانه‌بگیران است.
اقتصادنیوز حذف یارانه یارانه مجلس شورای اسلامی 

  

دبیر کل سازمان ملل روز شنبه با ابراز نگرانی از رویدادهای اخیر در تنگه هرمز خواستار خویشتنداری تمامی طرف‌ها شد.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان بنادر و دریانوردی تنگه هرمز 

  

المیادین: این نتانیاهو بود که ترامپ را از درگیری با ایران برحذر داشته استشبکه المیادین مدعی شد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رئیس جمهور آمریکا را از درگیری با ایران به دلیل سرنگونی پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز برحذر داشته است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

رسانه های غربی به نقل از وزیر خارجه ایران از پیشنهاد لغو تحریم های جمهوری اسلامی در قبال مذاکره در خصوص بند غروب برجام، خبر داده اند.
نامه نیوز رسانه کنگره آمریکا مصاحبه 

  

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: آماده ایم با مقامات کشورهای خلیج فارس در هر زمانی دیدار و گفت وگو کنیم.
نامه نیوز کنگره آمریکا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

احتمال توقیف دومین کشتی انگلیسی توسط ایرانیک نفتکش دیگر، متعلق به کشور لیبریا در شرق آفریقا که به مقصد عربستان در حال حرکت بوده ناگهان به سمت سواحل ایران تغییر مسیر داده است.
مثلث ایران عربستان مالکیت 

  

استقلال در جایگاه سوم پر در آمد ترین باشگاه آسیا در فیفاتیم فوتبال استقلال تهران در جام جهانی روسیه 2018 سومین تیم پردرآمد آسیا در فیفا بوده است.
مستقل‌آنلاین استقلال فدراسیون فوتبال درآمد 

  

ترامپ: شکی نیست ، پهپاد ایران را زدیم!!رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی بعد از انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته اطمینان دارد آمریکا پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

پیغام ترامپ به FIFA علیه ایرانترامپ، رئیس جمهور آمریکا به اینفانتینو، رئیس FIFA اعلام کرده این نهاد فوتبالی اجازه ندارد حتی یک دلار از پول‌های بلوکه شده فدارسیون فوتبال ایران را که معادل 9 میلیون دلار می‌شود را آزاد کند و در اختیار کشورمان قرار دهد.
مستقل‌آنلاین ترامپ ایران رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

باند واردکنندگان و اصناف، زیر بار ارزانی نمی رود!اقتصادنیوز: با وجود کاهش قیمت ارز و انتظار جامعه برای ارزان شدن کالاها، اخیرا شماری از دست اندرکاران امر واردات کالا و نیز بخشی از تصمیم گیران اصناف کشور با این بهانه که نرخ ارز نیمایی بالا رفته، تاکید کرده اند که قیمت کالاها نه تنها پایین نخواهد آمد بلکه ممکن است بالاتر نیز برود.
اقتصادنیوز واردات قیمت ارز قیمت 

  

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت:به دنبال سیر نزولی نرخ ارز روند روتین نظارتی ما شدت گرفته است تا قیمت‌ها کاهش یابد.
صراط کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آرامش در میانه تنش‌های منطقه‌ایاقتصادنیوز: امروز شنبه 29 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت بدون توجه به تنش‌های سیاسی روز آرامی را سپری کرد. امروز بازار با ریزش نرخ‌ها در معاملات اولیه مواجه شد اما بعدازظهر قیمت‌ها روی مدار صعودی قرار گرفتند و از محدوده نرخ‌های بازگشایی نیز عبور کردند. امروز دلار در بازار آزاد ابتدا تا محدوده 11600 تومانی عقب‌نشینی کرد و عصر در محدوده 11900 تومانی قرار گرفت...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز یورو سود 

  

پایان کارزار در حضور معاون رئیس جمهورتولید مستند-مسابقه‌ی تلویزیونی «کارساز» با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به پایان رسید.
برنا رئیس جمهور تولید تبریز 

  

مسعود تابش، مدیرعامل باشگاه سپاهان مدعی است، رقم قرارداد مهاجم برزیلی این تیم در فصل جاری پایین‌تر از فصل گذشته است.
نود قرارداد باشگاه سپاهان 

  

بازار طلا و ارز نخستین روز کاری هفته جاری را در شرایط متفاوتی آغاز کردند. درحالی که در بازار طلا و سکه، قیمت هر سکه نسبت به شنبه هفته گذشته نزدیک به 250 هزار تومان کاهش داشته است، امروز نرخ دلار در مقایسه با آخرین قیمت‌ها در هفته گذشته افزایش یافت.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت بازار طلا و ارز 

  

پاسخگویی نماینده فیس‌بوک در کنگره آمریکا درباره ارز «لیبرا»نماینده فیس بوک در کنگره آمریکا حاضر شده است تا در برابر سناتورهای کنگره به پاسخگویی در مورد «لیبرا» بپردازد.
ایلنا فیس بوک کنگره آمریکا ارز مجازی 

  

تابش: سقوط 2 باشگاه بهتر از تأخیر 3 ماهه در آغاز مسابقات است/ قرارداد کی‌روش را نسبت به فصل گذشته ارزان‌تر بستیم!مسعود تابش، مدیرعامل باشگاه سپاهان مدعی است، رقم قرارداد مهاجم برزیلی این تیم در فصل جاری پایین‌تر از فصل گذشته است.
تسنیم باشگاه تراکتورسازی باشگاه سپاهان تراکتورسازی 

  

ابهام در ارزیابی‌های قیمتیطی ماه‌های گذشته دولت برای ایجاد تعادل و ساماندهی در بخش مسکن طرح‌های مختلفی را پیشنهاد و ارائه کرده است. تورم یک‌سال گذشته در این بخش موجب شده تا پیشنهادهای مختلفی از طرح اقدام ملی و اخذ مالیات بر املاک تا تعیین سقف اجاره‌بها و ورود شرکت‌های اجاره‌داری به بازار از سوی متولی بخش مسکن مطرح شود...
اقتصادنیوز ماه دولت وام مسکن