لاریجانی کاندیدای ما نیست

مستقل آنلاین/مهرعلیزاده چهره سیاسی اصلاح‌طلب است که یکبار نیز کاندیدای تایید شده ریاست جمهوری بوده و پست‌های اجرایی متعددی را در کارنامه خود داراست. از مدیرعاملی سازمان عمران کیش تا استانداری و از معاونت ریاست جمهوری تا ریاست سازمان تربیت بدنی. مهرعلیزاده ناگفته‌های زیادی از انتخابات ادوار پیشین و رقابت‌های درون جبهه اصلاح‌طلبی دارد.

لاریجانی کاندیدای ما نیست

به ویژه درباره ارتباطش با مهدی کروبی و رقبای سیاسی شیخ محصور برای ما خاطرات و وقایعی را بازگو کرد. با او گفتگوی طولانی داشتیم که در قالب ویدیو در سایت مستقل‌آنلاین منتشر خواهد شد. نکاتی از این گفتگو را که می‌تواند عنوان دموی مصاحبه بگیرد، می‌خوانیم:

 

ما در 3 انتخابات 92 و 94 و 96 با اقبال گسترده مردم به اصلاح طلبان مواجه بوده‌ایم زیرا مردم از نحوه اداره کشور در سال‌های 84 تا 92 ناراضی بودند.

حضور مردم در سال 92 به امید تعیین استراتژی مناسب برای ظرفیت‌ها جهت توسعه کشور بود.

در 4 سال اول دولت دستاوردهای خوبی داشت از جمله مذاکرات برجام و تنش‌زدایی با غرب. توقع مردم این بود در 4 سال دوم ابتکار عمل جدیدی از دولت و نقشه راه اساسی برای توسعه کشور را شاهد باشند.

امید مردم و نگاه مثبت آن‌ها در سال 94 به مثابه سرمایه‌ای برای دولت بعدی روحانی بود.

در سال 94 به دلیل برگزاری انتخابات مجلس جامعه بسیار امیدوار به آینده بود زیرا مردم خاطرات خوبی از دوران اصلاحات داشتند حتی بسیاری از منتقدان منصف نیز بر کارآمدیِ دولت خاتمی و پاکدستی وزرای او تاکید دارند. البته که تندروی‌های زیادی هم شد که به شخص آقای خاتمی هم ضربه زد. اما به دلیل همان کارآمدی دولت اصلاحات مردم از حمایت آقای خاتمی استقبال کردند.

به دلیل عدم تایید صلاحیت بسیاری از چهره‌های کارآمد و توانمند اصلاح‌طلب، عمدتا چهره‌های ناشناخته اصلاح‌طلب و اصول‌گرایان معتدل در لیست امید قرار گرفتند.

آقای روحانی در 4 سال اول تورم را به خوبی کنترل کرد و امنیت لازم برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فراهم شد.

مشکلات اقتصادی بعدی به دلیل عهدشکنی آمریکا در برجام پدید آمد.

از روز اول مذاکرات، رقبای اصلاح‌طلبان در داخل با آن مخالف بودند.

 

در مجلس دهم فراکسیون امید با تعداد مورد انتظار تشکیل نشد و در عمل نیز کارکردی که باید یک فراکسیون در روزهای اول نشان می‌داد را نتوانست از خودش نشان دهد.

خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها با هدف ایجاد نارضایتی در داخل و ایجاد اغتشاش بود. برجام هم نتیجه لازم را نداد. نهایتا رسیدیم به شرایط کنونی و افکار عمومی نسبت به نتایج برجام ناامید شد. ناامیدی نسبت به وعده دولت در جامعه پدید آمد.

خود خروج آمریکا از برجام با هدف عاصی کردم مردم بود.  

دولت بالاخره هم امکاناتش محدود شد و برنامه‌ریزی‌های لازم برای شرایط جدید را نتوانست انجام دهد. ناگهان افزایش قیمت دلار و کسری موجودی بانک‌ها این احساسی را ایجاد کرد که دولت از پس این مشکلات برنمی‌آید.  

روحانی اعلام کرده بود من معتدل هستم ولی تایید اصلاح طلبان تضمین پیروزی وی بود. بخش عمده مردم با حمایت اصلاحات به میدان آمدند.  

در مجموع روندی که از بیرون و درون و عدم انسجام درمدیریت‌ها باعث شده با توجه به نتایج و کارکرد این دولت، مردم به وعده اصلاح طلبان هم نتوانند اعتماد کنند.  

درحالیکه جریان اصلاح طلبی جریان اصیل و مومن از قبل پیروزی انقلاب بوده و همان نیروهای از جان گذشته در جبهه‌ها است.  

الان هم از انقلاب و اسلام و قانون اساسی حمایت می‌کنند و مردم هم بر مبنای صداقت آنان از این جناح حمایت می‌کنند.  

• شانس اصلاح طلبان در انتخابات آینده را چقدر می‌بینید؟

اصلاح طلبان برای جلب نظر مردم در اسفند ماه امسال باید ضمن انتقاد منصفانه به دولت راه خود را از کسانی که به دنبال تضعیف دولت هستند جدا کنند.

اصلاح طلبان در 1400 باید با کاندیدای مستقل وارد عرصه شوند.

نفس حاکمیتِ نظر مردم در اداره امور کشور مهم است.  

سلامت و صداقت در کار برای مردم مهم است. این بار باید از میان نیروهای اصلاح طلب نفرات را انتخاب کنیم نه با قرض گرفتن از جاهای دیگر.

علی لاریجانی انسان فرهیخته‌ای است که کفایت خود در اداره مجلس را نشان داده است اما شأن گروه فکری بزرگی مانند اصلاح طلبان این نیست که خارج از جناح خود افرادی را برای 1400 بیاورند.

در جبهه اصلاحات افرادی حضور دارند که نهادهای نظارتی به آن‌ها نظر مثبت داشته و آنان نیز نظام را قبول دارند.

تندروی در دوران اصلاحات به جبهه اصلاحات ضربه بزرگی زد.

آقای کروبی از چهره‌های بزرگ اصلاح طلب بود یکبار به من گفت این آقایان در روزنامه‌های خود می‌نویسند کروبی اصلاح‌طلب نیست!

بنده معاون آقای خاتمی بودم اما من را نیز اصلاح‌طلب نمی‌دانستند!

در سال 84 هاشمی برای برخی عالیجناب سرخ پوش بود!

به من گفته بودند هاشمی طبا نیز پیش از تو کاندید شده بود!

کبر و غرور و قدرت‌طلبی برخی در سال 84 به اصلاحات ضربه زد.

در ارومیه علیه من بنر می‌زدند.

در سال 84 از لحاظ سنی از همه جوان‌تر بودم.

هیچگاه دنبال سهم‌خواهی نبودم و در 84 نیز دنبال سهم خواهی یا امتیاز نبودم.

جمع آرای اصلاح طلبان در دور اول آرای قابل توجهی بود.

در مهر 83 به هاشمی گفتم خود را مانند محسن، فرزند شما می‌دانم و همانگونه که در اوایل انقلاب پوسترهای شما را در بین مردم پخش می‌کردم در انتخابات سال آینده نیز حاضرم همین کار را انجام دهم.

برخی اشتباهات خود در سال 84 را به پای بنده می‌نویسند.

در دور دوم انتخابات 84 از هاشمی حمایت کردم.

تندروی چه در جناح اصلاحات و چه در جبهه اصول‌گرایی، فرجام خوبی نداشته است.

آقایان رای 22 میلیونی خاتمی را به 5/4 میلیون تبدیل کردند.

به جوانان توصیه می‌کنم وقایع زمان اصلاحات و سال 84 را مطالعه کنند.

عقل حکم می‌کرد که حداقل از آقای کروبی حمایت کنند اما با لجبازی و خصومت این کار را هم نکردند.

 

علی لاریجانی ماه سرمایه   اخبار برگزیده
  

ایرنا- وزیر امور خارجه پیشین انگلیس معتقد است که آمریکا بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و لازم است که اولاً به این توافق بازگردد و ثانیاً متوجه اشتباه خود شود.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

توضیحاتی در مورد رفع فیلتر تلگرامرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص احتمال رفع فیلتر تلگرام توضیحاتی ارائه داد.
مستقل‌آنلاین تلگرام وزارت کشور کارت ملی هوشمند 

  

خط قرمز وزارت کشور در انتخابات/رایزنی با شورای نگهبان نتیجه دادرئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، گفت: همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
مثلث وزارت کشور ستاد انتخابات کشور انتخابات مجلس 

  

پیش فروش بزرگ ایران خودرو با عرضه 9 مدل (قیمت)مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز (30 مهرماه جاری) آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رمزگشایی از 2 مدل کاندیدای توقف تولید پراید و 405داستان حذف پراید و یک خودرو دیگر که احتمالا پژو 405 است اکنون به اینجا رسیده است که نه به طور کامل بلکه مدل هایی از این 2 خودرو از چرخه تولید خودرو کشور حذف می شوند. با توجه به شواهد موجود می توان پی برد که کدام مدل از این دو خودرو برای سال آینده خط تولید را ترک خواهند کرد.
خودروتک خودروسازان تولید ایران خودرو 

  

ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل/ تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری/ برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زادهخودکفایی ایران در تولید جنگنده‌ها، رایزنی وزارت اقتصاد با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل، تکذیب اعطای وام 18 میلیارد و 400 میلیون دلاری به ایران توسط ژاپن، تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری، برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، ادعای آژانس امنیت ملی آمریکا درباره استفاده روسیه از زیرساخت‌ها...
ایلنا ایران خودرو ایران ایران و روسیه 

  

ترامپ: به وعده انتخاباتی‌ام عمل می‌کنماقتصادنیوز : رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که طبق وعده‌ای که در جریان انتخابات سال 2016 به حامیان خود داده است، سربازان آمریکایی را به کشورشان بازخواهد گرداند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ایران ارزان‌ترین بنزین را در منطقه دارد و از همین رو قاچاق بنزین از این کشور همواره جذابیت بالایی برای قاچاقچیان داشته است اما آیا بنزین در ایران در مقایسه با درآمد سرانه،‌ در واقعیت نیز ارزان‌ترین بنزین در خاورمیانه به شمار می‌آید.
نامه نیوز بنزین درآمد ایران 

  

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بودمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.
مستقل‌آنلاین کاخ سفید دونالد ترامپ جمهوری اسلامی ایران 

  

دکتر ظریف: من آماده سفر به عربستان هستموزیر خارجه کشورمان گفت که آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات است.
مثلث یمن سفر عربستان 

  اخبار داغ
  

دلار آمریکا در یک ماه اول پاییز، صرفا بین 11 هزار و 420 تا 11 هزار و 650 تومان نوسان داشته. نوسان 200 تومانی در یک ماه نشان می‌دهد دلار دیگر توانایی تغییرات آنچنانی ندارد و با بازدهی منفی به استقبال سرمایه‌گذارانش آمده است
صراط ارز دلار دلار آمریکا 

  

پشت پرده قاچاق داروی ایرانی/رانت و فساد ارز 4200 تومانی به گزارش خبرنگار مهر، دست اندرکاران صنعت داروسازی کشور در این سال ها توانسته اند به رغم محدودیت ها و موانعی که در مسیر تولید دارو در داخل ایجاد شده است، بیش از 97 درصد نیاز بازار دارویی کشور را تامن کنند. این در حالی است که صنعت دارو در ایران، با مشکلات و چالش های زیادی در مسیر توسعه و ارتقای این صنعت مواجه است. در چنین شرایطی که تحریم ها باعث شده صنعت داروسازی با موانع و محدودیت…
مهر قاچاق قاچاق دارو داروخانه 

  

فیلم زندگی طاهره صفارزاده ساخته می شودمعصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده قول ساخت فیلمی از زندگی طاهره صفارزاده با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی داد.
ایبنا معصومه ابتکار رئیس جمهور زنان 

  

بانک ملت با صدور اطلاعیه ای در سامانه کدال اعلام کرد: به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت به تصویب هیات مدیره این بانک رسیده و در دستور کار قرار گرفته است.
نامه نیوز سرمایه بانک ملت بانک 

  

ارزش 80 میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی ایرانهفتمین نشست از نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
ایلنا وزارت جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی کشاورزی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ثبت رکورد 9 ماهه سکهاقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه و در آخرین روز مهر 1398 ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران در حالی شدت گرفت که دلار کم‌نوسان‌ترین ماه خود را از ابتدای سال 98 تجربه کرده بود و قیمت طلا و سکه نیز روزهای اخیر در مقابل نوسانات مقاومت نشان می‌داد. امروز 30 مهرماه 1398 دلار سطح حمایتی 11300 تومانی را شکست و به 11290 تومان نیز رسید تا پایین‌ترین نرخ یک ماه اخیر را به ثبت برساند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سوئیس یورو 

  

تحقق نیاز ارزی کشور از مسیر صادرات غیر نفتیمدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: همزمان با تشدید تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی این باور وجود داشت که صادرات غیرنفتی ظرفیت تامین نیاز ارزی کشور را دارد و خوشبختانه با بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور این امر تا حد قابل توجهی محقق شده است.
شما‌نیوز اتاق بازرگانی صادرات غیرنفتی بانک 

  

پتروشیمی اروند بزرگترین تولید کننده پی وی سی بعد از عربستان/جلوگیری از خروج ارز با تولید استراتژیک ”ای پی وی سی“حسن نشان زاده مقدم نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند در بازدید از غرفه این شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته در تهران در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: فرصت این نمایشگاه باعث شد که از نزدیک با مشتریان و مصرف کنندگان نهایی محصولاتمان تعامل و مذاکره داشته باشیم و مشکلات را بشناسیم و وفاداری و رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگ...
شما‌نیوز پتروشیمی تولید سیمان