ایلنا   |  سیاسی  |  

تاکید رئیس دادگستری شهرستان راور کرمان بر توجه به مسائل معیشتی و حقوق کارگران معدن

رئیس دادگستری شهرستان راور در استان کرمان گفت: کارگران به عنوان سرمایه و محور اصلی جهش تولید در کشور هستند و رونق تولید بدون توجه به کارگر و حقوق کارگران بی‌معناست.

تاکید رئیس دادگستری شهرستان راور کرمان بر توجه به مسائل معیشتی و حقوق کارگران معدن

رئیس دادگستری شهرستان راور در استان کرمان گفت: کارگران به عنوان سرمایه و محور اصلی جهش تولید در کشور هستند و رونق تولید بدون توجه به کارگر و حقوق کارگران بی‌معناست.

به گزارش ایلنا، ابوالفضل فرح بخش، رئیس دادگستری شهرستان راور در استان کرمان در نشست هم اندیشی با رئیس معدن منطقه همکار راور بر ضرورت و اهمیت توجه به مسائل معیشت و حقوق کارگران تاکید کرد و بیان کرد: کار در معدن جزو مشاغل سخت و زیان آور است و بر همین اساس کارگری در معدن طبق نظر کارشناسان بازار کار، جزو سخت‌ترین و زیان آورترین شغل‌های دنیا به شمار می‌رود.

وی با اشاره به این مطلب که مشاغل سخت و زیان آور در هر کشوری دارای ضوابط خاص است، گفت: کارگران نیازمند حمایت بیشترند و نباید اجازه داد حق و حقوق آنان توسط کارفرمایان تضییع گردد.

فرح بخش به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر «احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه قضاییه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.» استناد کرد و در همین راستا پیگیری مطالبات کارگران و استیفای حقوق آنان را از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه برشمرد.

رئیس دادگستری شهرستان راور در استان کرمان ضمن بیان اینکه معدن کاری از جمله قدیمی‌ترین مشاغل است که همواره طاقت فرسا و پر مشقت بوده و معدنکاران همواره در معرض خطرات ناشی از کار در معادن و جراحات ناشی از آن و حتی مرگ قرار دارند، افزود: حمایت از کارگران به عنوان بازوان اصلی اقتصاد، مولفه‌ای مهم برای تحقق رونق تولید است.

وی ضمن بیان فراز‌هایی از فرمایشات مقام معظم رهبری" در خصوص رسیدگی به مطالبات این قشر معزز و رفع موانع از پیش پای تولید کنندگان" بیان کرد: حذف بروکراسی زائد اداری، تخصیص ارز یارانه‌ای و انتقال تکنولوژی روز باعث دلگرمی بیشتر تولید کنندگان و افزایش کیفیت محصولات تولیدی خواهد شد که اجرای این سیاست به معنای اجرای منویات مقام معظم رهبری همان رونق تولید است.

رئیس دادگستری شهرستان راور در استان کرمان در ادامه افزود: جامعه کارگری به عنوان سنگربانان خط مقدم جنگ با سلاح کار و تلاش و افزایش تولید داخلی با همکاری مدیران عرصه تولید و صنعت می‌تواند حماسه اقتصادی را بوجود آورد.

وی تصریح کرد: قرار گرفتن این دو قشر یعنی کارگر و کارفرما در کنار یکدیگر، سود خود را در سود دیگری دانستن، رفاه و آسایش خانواده خود را در رفاه و آسایش دیگری دیدن و امنیت شغلی خود را در حفظ سرمایه تولید کننده دانستن می‌تواند نقش بسزایی را در حوزه تولید و کارگری ایفا کند.

فرح بخش، در ادامه نقش آموزش را در بهبود کیفیت تولید (سرمایه انسانی کار) بعنوان یکی از مولفه‌های پیشرفت و توسعه پایدار کشور عنوان و اضافه کرد:کار در معدن جزو مشاغل سخت و زیان آورمی باشد و در قانون کار آمده است: «کار در معادن اعم از تحت الارضی یا سطح الارضی که ایجاب می‌کند، کارگران در تونل‌ها و راهروهای سر پوشیده به استخراج بپردازند. کار استخراج شامل جدا کردن یا منفجر ساختن مواد از سطح کار، حمل مواد عملیات مربوط به انفجار، اداره تأسیسات آب و برق در داخل معدن و به طور کلی هر گونه مباشرت و نظارتی که ایجاب نماید کارگر در تونل‌ها یا راهروهای معدن انجام وظیفه نماید، است.»

وی بیان کرد: وضعیت سلامت کارگران تا حد زیادی متاثر از شرایط کاری و نوع شغل آنان است و کار در معادن از جمله مشاغل تهدید کننده سلامتی کارگران محسوب می‌گردد.

رئیس دادگستری شهرستان راور در استان کرمان عنوان کرد: آنچه که جامعه کارگری را به عنوان پیشتازان خط مقدم تولید در شرایط سخت اقتصادی مورد توجه و اهمیت قرار داده، دستان با اراده آن‌ها در چرخاندن نظام اقتصادی و تولیدی کشور است که بیش از هر زمان دیگر می‌تواند خوداتکایی را به خوبی رقم بزند.

وی تصریح کرد: بالندگی اقتصاد کشور امروز در دستان کارگران و کارفرمایان خدومی است که با همدلی هم سعی می‌کنند با گذر از شرایط سخت کرونایی و تحریم با آرامش روحی و روانی به تقویت جبهه اقتصادی کشور کمک کنند.

رئیس دادگستری درحوزه اختلافات کارگری و کارفرمایی درباره عواقب بیمه نکردن کارگران توسط کارفرما، اظهار کرد: بخش جرائم سازمان تامین اجتماعی متولی رسیدگی به این تخلفات است و کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده 148 قانون کار از بیمه کردن کارگران خود خودداری می‌کنند، در صورت شکایت کارگر و احراز این موضوع بعد از بررسی بازرسان سازمان تامین اجتماعی، کارفرما علاوه بر پرداخت تمامی حقوق متعلق به کارگر، باتوجه به شرایط و امکانات خاطی و مرتکب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهد شد.

رئیس دادگستری شهرستان راور در استان کرمان ادامه داد: مطابق ماده 36 قانون تامین اجتماعی نیز کارفرما مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه شده به سازمان تامین اجتماعی بوده و مکلف است در موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا سهم بیمه شده را کسر کرده و سهم خود را بر آن افزوده و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

فرح بخش گفت: طبق ماده 148 قانون کار، کارفرما موظف است که از روز اول بیمه کلیه کارگران یا کارمندان مشمول قانون کار که در آن مجموعه مشغول به کار هستند را پرداخت کند.

وی در پایان تاکید کرد: مسئولین باید نهایت سعی و تلاش خود را جهت کاهش مشکلات این قشر عزیز و زحمتکش به عمل آورده و در جهت رفع موانع تولید و ایجاد انگیزه در بین کارگران و کارفرمایان همکاری لازم را داشته باشند و باید تمام تلاش خود را در جهت حل مشکلات و یا کمک به رفع مشکلات کارگران معادن شهرستان بگذارند.

انتهای پیام/

استان کرمان برق قوه قضاییه   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو