اعتماد   |  فرهنگی  |  

کتاب «مروارید» و «به خدای ناشناخته» استاین‌بک در بازار کتاب

دو اثر مروارید و به خدای ناشناخته اثر جان استاین‌بک برنده جایزه‌ نوبل ادبی (1962) با ترجمه نفیسه غفاری‌مقدم و شهرزاد لولاچی منتشر شد.

کتاب «مروارید» و «به خدای ناشناخته» استاین‌بک در بازار کتاب

اعتمادآنلاین| جان استاین‌بک John Steinbeck ) 1902-1968 ) با دریافت جایزه نوبل ادبی سال 1962 و نگارش آثاری چون موش‌ها و آدم‌ها و خوشه‌های خشم به شهرتی نظیر دو نویسنده هم‌عصرش ویلیام فالکنر و ارنست همینگوی دست یافت. این نویسنده آمریکایی با تباری آلمانی، انگلیسی و ایرلندی از نویسندگان رئالیسم متعهدی محسوب می‌شود که نگاه دقیقش به زندگی طبقه دهقان، کارگر و کم‌برخوردار آثارش را در طبقه ویژه‌ای به نام «رئالیسم سوسیال آمریکایی» قرار می‌دهد.

 

تجربه کارگری ساده در مقطعی از زندگی، دو سال تجربه خبرنگاری و مشاهده مستقیم زندگی دهقانان و کارگران در محل تولد و زندگی طولانی در «سالیناس» کالیفرنیا آن هم در بحبوحه بحران اقتصادی 1930 در کنار نگاه انسان‌دوستانه‌اش از او نویسنده‌ای منحصربه‌فرد ساخت که رنج طبقه محروم و گاه مهاجر در مرکز آثارش قرار داشت. موش‌ها و آدم‌ها و نیز خوشه‌های خشم که برای او دو جایزه پولیترز و نوبل را به ارمغان آوردند، نمونه‌هایی از زندگی طبقه کارگر آمریکا و کارگران مهاجر در دوره رکود بزرگ هستند.

 

انتشارات افق به‌تازگی دو کتاب به خدای ناشناخته و مروارید نوشته جان استاین‌بک را با ترجمه شهرزاد لولاچی و نفیسه غفاری‌مقدم راهی بازار نشر کرده است. این ‌دو کتاب، عناوین دوم و سوم از مجموعه «میراث استاین‌بک» هستند که این‌ناشر پیشتر نخستین جلد آن را با عنوان دشت بهشت با ترجمه اسدلله امرایی چاپ کرده بود.

 

خلق تصویر در روایت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آثار استاین‌بک و رمز محبوبیت آنها در اقتباس سینمایی است. نگاهی حتی گذرا به همین دو اثر، توان خارق‌العاده این نویسنده را در خلق تصویر به نمایش می‌گذارد.

 

به خدای ناشناخته در سال 1933 منتشر شد. این کتاب که هنوز هم جزو آثار کمتر شناخته شده این نویسنده است سومین اثر او و یکی از پرکارترین آنهاست. نوشتن این کتاب 5 سال به‌طول انجامید و نگارش آن معادل نوشتن دو شاهکار دیگر او یعنی دشت بهشت و خوشه‌های خشم زمان برد. نویسنده در این کتاب به شکلی شاعرانه مناظری از کالیفرنیا را توصیف می‌کند.

 

به خدای ناشناخته سرتاسر ارادت و تعلق خاطر جوزف، قهرمان داستان، به زمین است. خاک و باران برای او مفهومی ورای طبیعت دارد. او طبیعت را  همچون امر قدسی، بنده‌وار شکر گزار است. استاین‌بک در این کتاب بر ارتباط نزدیک انسان و زمین تاکید می‌کند، انگار خطاب به ما می‌گوید: «دل از آسمان بردار که وحی از خاک می‌رسد».

 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

 

کوه دو قسمت شده بود. دو شانه‌ی عریان و صیقلی سنگ آهک که کمی به سمت هم خم شده بودند، از دو طرف فرونشسته و انتهای آنها فقط به اندازه‌ی پهنای رود بود. خود جاده چند متری از سطح آب بالاتر بود و روی بدنه‌ی تخته سنگ امتداد داشت. رودخانه که در نیمه‌ی گردنه محدود شده بود، به تندی و عمیق و در سکوت جریان داشت. ستونی سنگی و ناهموار که از آب سر برآورده بود، مانند دماغه‌ی قایق به سرعت در سربالایی رود آب را می‌شکافت و قل قل خشمناکی راه انداخته بود. دیگر خورشید به آن سوی کوه‌ها رفته بود، ولی از شکاف گردنه می‌شد دید که روشنایی لرزان و کم فروغش بر دره‌ی اور لیدی پهن شده است.

 

کالسکه در سایه‌ی کبود و خنک تخته سنگ‌های سفید بود. اسب‌ها که به انتهای سربالایی طولانی دره رسیده بودند، به راحتی قدم بر می‌داشتند ، ولی گردن دراز کرده و بوی رودخانه را که خیلی پایین جاده بود به مشام می‌کشیدند. (ص.85)

به خدای ناشناخته در 272 صفحه و شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه منتشر شده است.

 

مروارید رمان کوتاهی است به قلم جان استاین‌بک که در سال 1947 به چاپ رسید. داستان در مورد یک مکزیکی فقیر است که بزرگ‌ترین مروارید دنیا را می‌یابد به امید اینکه این مروارید زندگی خانواده‌اش را تغییر دهد و آنها را به خوشبختی برساند. اما این گنج چیزی جز تباهی و نابودی برای آنها به ارمغان نمی‌آورد. مانند دیگر آثار اشتاین بک این داستان نیز حول مسائلی چون فقر، ثروت و بی عدالتی در جامعه می‌گردد.

 

مروارید داستان فرودستانی است که آرزوهای خود را در اعماق آب جست و جو می‌کنند. مردمانی که دست‌های پنهان قدرت آنها را از حق حق‌داشتن محروم کرده اند. «اگر این داستان تمثیلی باشد، هر کس معنای درخور حال خود را در آن می‌یابد و زندگی خودش را در آن می‌بیند».

 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

 

۔ کینو این مروارید نحس است. بیا قبل از اینکه نابودمان کند از بین ببریمش. بیا با سنگ بزنیم روش و لهش کنیم. بیا ... بیا برش گردانیم به جایی که ازش آمده، به دریا.  کینو این خود شیطان است، شیطان.

خوآنا که حرف می‌زد، برق به چشم‌های کینو برگشت و درخشید، عضلاتش جان گرفت و اراده اش استوار شد.

گفت: «نه، من می‌جنگم. پیروز می‌شوم. بالاخره نوبت ما هم می‌رسد.»

 

با مشت روی حصیر کوبید و ادامه داد: هیچ کس نباید دار و ندارمان را از ما بگیرد.» بعد چشم‌هایش آرام گرفت، دستش را بالا برد و به نرمی روی شانه‌ی خوآنا گذاشت. گفت: «به من ایمان داشته باش. من مردم.» و حالتی از زیرکی بر صورت کینوپیدا شد. ... (ص.63)مروارید در 98 صفحه و شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه منتشر شده است.

 

منبع: ایرنا

بازار کتاب موش ثروت   اخبار برگزیده
  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  

الحاق به CFT و پالرمو در سطح حداقلی انجام شود/ عدم تصویب FATF ضربه اصلی را به تجار زده استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بهتر است الحاق به CFT و پالرمو در یک سطح حداقلی انجام شود، این اتفاق می‌تواند سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد. البته روند آن ماه‌ها طول می‌کشد اما می‌تواند افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور ایجاد کند.
ایلنا پول بخش خصوصی تولید 

  

اختصاص سهمیه 15 لیتری به افرادی که از یارانه بنزین استفاده نمی‌کنندرئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با اشاره به اینکه سال جدید یارانه به شکل کارت اعتباری یا همان نقدی خواهد بود اظهار کرد: یارانه در سال جدید با دو رقم متفاوت پرداخت می‌شود، قرار است به کسانی که یارانه بنزین دریافت نمی‌کنند 15 لیتر بنزین تعلق بگیرد.
اقتصادنیوز یارانه بنزین بودجه 

  

واکنش طلایی بازار به استارت بایدنبا روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه در بازار تهران سیر نزولی داشت.
گسترش بازار طلا و ارز بازار تهران بانک 

  

عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت طرح استیضاح رئیس‌جمهور جدید این کشور را ارائه کرده است.
نامه نیوز استیضاح سنا جمهوری خواه 

  

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسنداز همان زمان انتشار اخبار اولیه توقف تولید پراید یکی از نکات قابل اهمیت این بود که چه خودروهایی جایگزین قیمتی این خودرو در بازار خواهند شد. به خصوص در مورد پراید 111 که خودرویی جوان پسند با قیمت نسبتا مناسب به حساب می آمد.
خودروتک بازار خودرو تولید خودرو 

  

ماجرای توهین به رئیس‌جمهور در تلویزیونسخنان تند و عجیب علیه رییس‌جمهور در تلویزیون حاشیه ساز شد.
مملکت‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری تلویزیون 

  

رشد قیمت کارخانه ای خودرو‌های تولید داخل از قیمت‌های جهانیاین روزها با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر شده است.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

مداکره کننده برجام عضو ارشد دولت بایدنبرخی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او ، قرار است به عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب شود.
مستقل‌آنلاین دولت رسانه باراک اوباما 

  

وزیر بهداشت زمان واکسیناسیون کرونا در کشور را اعلام کردسعید نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، گفت: امیدوارم قبل از 22 بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون استان مازندران ایران 

  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  اخبار داغ
  

ثبت روز بدون فوتی کرونا در البرزرئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: خوشبختانه در 24 ساعت گذشته، مورد جدید فوت قطعی در اثر کرونا ویروس، در استان ثبت نگردیده است.
۵۵ آنلاین استان البرز ویروس ماه 

  

وضعیت کرونایی 7 شهرستان مازندران زرد شد؛ هیچ نقطه‌ای از استان قرمز نیستوضعیت کرونایی هفت شهرستان مازندران بر اساس تازه‌ترین ارزیابی نرم افزار ماسک متعلق به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی زرد شده است و هیچ نقطه‌ای از استان هم دیگر قرمز نیست.
۵۵ آنلاین استان گلستان ماسک وزارت بهداشت 

  

آخرین وضعیت واکسن کرونا از زبان مقام وزارت بهداشتایسنا/ رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت جزئیات فاز یک مطالعه بالینی واکسن نوترکیب کرونا را که از سوی موسسه سرم سازی و واکسن سازی رازی تولید شده، تشریح کرد.
مثلث بازار تهران وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

کرونا بی خیال «جیمز باند» نمی شود!اکران جدیدترین فیلم از مجموعه فیلم‌های جیمز باند با عنوان «زمانی برای مردن نیست» بار دیگر عقب افتاد.
اقتصادنیوز جیمز باند 

  

مرگ دو میلیون و 100 هزار نفر بر اثر کرونا در جهان/ بیش از 98 میلیون مبتلا تاکنونآمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به 98 میلیون و 92 هزار و 928 نفر رسیده و مرگ دو میلیون و 100 هزار و 454 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.
برنا مرگ 

  

آخرین آمار از وضعیت کرونا در استان بوشهردبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: کل موارد مثبت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر تاکنون 18 هزار و 109 بوده است.
برنا استان بوشهر ویروس 

  

قیمت دلار و طلا چقدر شد؟ + جدولقیمت دلار 22 هزار و 600 تومان است.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

در روزهای گذشته با کاهش قیمت ارز و قیمت سکه، بازار مصنوعات طلا در تهران مشتریان کمتری داشت و بازار باز هم شاهد داد و ستد اندک طلا از اوایل هفته بود.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

برنامه سازمان جهانی بهداشت برای ارسال واکسن کرونا به آفریقاسازمان جهانی بهداشت (WHO) قصد دارد تا پایان سال 600 میلیون دوز واکسن کووید-19 به کشورهای آفریقایی تحویل دهد.
برنا