مهر   |  علمی  |  

تولید 300 محصول تحریمی توسط دانش بنیان ها

به گزارش خبرنگار مهر، رشد کمی و کیفی شرکتهای دانش بنیان در کشور، بیش از پیش رسیدن به اهداف اقتصاد دانش بنیان را محقق می‌کند و به تبع آن مأموریت گرا کردن و جهت بخشیدن به فعالیت‌های دانش بنیانی می‌تواند ما را هم در تحقق شعار سال که جهش تولید است موفق کند و هم گره‌های زیادی را از تحریم باز کند. در حال حاضر 5 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می‌کنند که توانسته اند به تولیدات و…

تولید 300 محصول تحریمی توسط دانش بنیان ها

به گزارش خبرنگار مهر، رشد کمی و کیفی شرکتهای دانش بنیان در کشور، بیش از پیش رسیدن به اهداف اقتصاد دانش بنیان را محقق می‌کند و به تبع آن مأموریت گرا کردن و جهت بخشیدن به فعالیت‌های دانش بنیانی می‌تواند ما را هم در تحقق شعار سال که جهش تولید است موفق کند و هم گره‌های زیادی را از تحریم باز کند.

در حال حاضر 5 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می‌کنند که توانسته اند به تولیدات و محصولات کاربردی و مورد نیاز زیادی دست پیدا کنند به طوریکه در حوزه کالاها و محصولات مورد نیاز کشور، گام‌های مهمی برداشته شده است. بسیاری از تولیدات دانش بنیان در سالهای اخیر در شرایط سخت تحریم و برای روزهای تحریم ساخته شده اند. محصولاتی که باعث شدند هم نیاز کشور برطرف شود و هم برایمان ارزآوری داشتند.

معرفی این دستاوردها و محصولات علاوه بر اینکه روحیه امیدبخشی را تقویت می‌کند، می‌تواند دستگاه‌های اجرایی و صنایع را از توانایی فناوران آگاه و زمینه ارتباط اثربخش آنها را بیش از پیش فراهم کند. صنایعی که تا پیش از این برای رفع نیازهای خود چشم امید به محصولات و قراردادهای خارجی داشتند اکنون و در شرایط تحریم می‌توانند به توان داخلی تکیه و اعتماد کنند.

از همین رو بر آن شدیم تا در گزارش پیش رو به معرفی و شرح برخی از مهمترین تولیدات تحریمی بپردازیم.

ورود معاونت علمی به حمایت از اقلام تحریمی

دکتر اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تقویت حمایت از فناوران برای تولید کالاهای تحریمی گفت: یکی از فعالیت‌هایی که معاونت علمی در راستای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان اجرایی می‌کند، حمایت از تولید اقلام تحریمی و تولیدات بار اول در کشور است. این اقدام با هدف بی نیاز کردن کشور از واردات محصولات صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: فشارهای استکبار جهانی در تحریم، خوی استکباری و ناجوانمردانه را به همراه دارد ولی از سوی دیگر یک فرصت بالقوه و کم نظیری را برای توسعه کسب و کار و فعالیت شرکتهای دانش بنیان در کشور فراهم آورده است. به همین دلیل، معاونت علمی با گستردن چتر حمایتی روی شرکتهای دانش بنیان در سالهای اخیر سعی کرده در حوزه اقلام تحریمی که ورود آنها به کشور دچار چالش است ورود کند.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه بسیاری از حوزه‌ها که تحریم هستیم مورد توجه شرکتهای دانش بنیان قرار گرفته، بیان کرد: حوزه‌های تعمیر هواپیما، فولاد، اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، نفت و گاز و … از جمله بخش‌هایی هستند که محققان در شرکتهای فناورانه دست به کار شده اند تا نیاز به واردات نداشته باشیم.

حوزه‌های تعمیر هواپیما، فولاد، اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، نفت و گاز و … از جمله بخش‌هایی هستند که محققان در شرکتهای فناورانه دست به کار شده اند تا نیاز به واردات نداشته باشیم وی با تاکید بر اینکه یکی از حوزه‌های مهم حوزه موتور هواپیما، متعلقات و سامانه‌های هوایی است، بیان کرد: اگرچه در حوزه صنعت هوایی با سخت‌ترین و شدید ترین تحریم‌ها مواجه هستیم اما ناوگان هوایی کشور به همت شرکتهای دانش بنیان در بعد تعمیرات و اورهال موتورهای هوایی به خوبی در حال فعالیت است.

ساخت سامانه‌های توربین‌ها و موتورهای هوایی

وی ادامه داد: حتی این محققان در حال برداشتن گام بلندی برای ساخت سامانه‌های توربین‌ها و موتورهای هوایی هستند که ظرف 4-5 سال آینده محقق خواهد شد.

رفع نیاز اساسی شرکتهای فولادسازی

قادری فر گفت: یکی دیگر از حوزه‌ها که از اهمیت بالایی برخوردار بوده صنعت فولاد است که محققان شرکتهای دانش بنیان به این حوزه ورود کردند و توانستند «الکترودهای گرافیتی» که نیاز اساسی شرکتهای فولادسازی است را به تولید برسانند.

وی با بیان اینکه اکنون دو شرکت دانش بنیان هستند که به حوزه الکترودهای گرافیتی ورود پیدا کرده اند، بیان کرد: این محصول جز محصولات تحریمی است که فشار آمریکا و استکبار جهانی دسترسی به مواد اولیه این محصول را برای کارخانه‌های فولادسازی سخت کرده بود اما اکنون شاهد تولید آن در کشور هستیم.

وی در خصوص صرفه جویی ارزی که تولید این الکترودهای گرافیتی در کشور به وجود آورده اند، خاطر نشان کرد: برآورد شده که در زمینه الکترودها، حدود 60 تا 100 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور دارد.

تولید اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی

قادری فر با بیان اینکه اضافه کرد: ما در سخت‌ترین شرایط که با اپیدمی کرونا مواجه هستیم در اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی تحریم هستیم اما شرکتهای دانش بنیان به این عرصه وارد شده اند تا کشور را بی نیاز از واردات کنند. شرکتهای دانش بنیان داروساز توانستند در زمینه تولید اقلام دارویی مورد نیاز نظام سلامت کشور به خوبی عمل کنند.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری افزود: همچنین تولید تجهیزات پزشکی همچون ونتیلاتور در زمان شیوع اپیدمی کرونا در کشور از جمله افتخارات شرکتهای دانش بنیان بوده که از اقلام حیاتی و مهم بیماران بخش آی سی یو به شمار می‌رود؛ این شرکتها حتی به مرحله صادرات هم رسیده اند.

نفت و گاز نقطه مورد توجه شرکتهای دانش بنیان

وی تاکید کرد: ظرفیت شرکتهای دانش بنیان نشان می‌دهد که می‌توانند ما را در هر برهه زمانی بی نیاز از واردات کنند این موضوع را در حوزه نفت و گاز نیز شاهد هستیم.

قادری فر با بیان اینکه در حوزه نفت و گاز، لیست اقلام تحریمی مشخص شده که به تدریج با استفاده از ظرفیت‌های شرکتهای دانش بنیان به تولید رسیدند، گفت: اکنون 10 کالای مورد نیاز و پرکاربرد صنعت نفت و گاز که توسط شرکتهای دانش بنیان به تولید رسیده اند مشخص شده و این صنایع از محصولات داخلی استفاده می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: در این حوزه محصولاتی همچون تجهیزات سرچاهی، مته های حفاری، کاتالیست و… توسط شرکتهای فناورانه به تولید می رسند و این نشان دهنده بازار بالقوه شرکتهای دانش بنیان در صنعت نفت است.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری افزود: این اقدام سه- چهار سال گذشته با کمک شرکتهای دانش بنیان و شرکت نفت اجرایی شد به طوریکه این تجهیزات مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد.

تولید 300 محصول تحریمی توسط دانش بنیان‌ها

وی تاکید کرد: حدود 300 محصول تحریمی توسط 5 هزار و 300 شرکت دانش بنیان به تولید می رسند و روند تولید همواره رو به افزایش است.

حدود 300 محصول تحریمی توسط 5 هزار شرکت دانش بنیان به تولید می رسند و روند تولید همواره رو به افزایش استفشارهای وارده به کشور در زمان تحریم باعث شده که در صنایع مختلف با تکیه بر دانش بومی، محصولاتی را به تولید برسند که دیگر نیازی به واردت کالاهای خارجی نباشد؛ برخی از این محصولات در حوزه‌های دارویی «سینادوکسوزوم»، «پاکلی نب»، در حوزه‌های نفت و پتروشیمی «کاتالیست اکسی کلروناسیون»، «سولفورزدا»،«دهیدروژناسیون» «هیدروژناسیون HTS،LTS »، «کاتالیست رفورمینگ نفتا» و «کاتالیست سنتز متانول» در حوزه‌های آب و پساب مانند محصولاتی برای حذف فلزات سنگین، نیترات زدایی، نمک زدایی، تصفیه پسابهای صنعتی، رفع کدورت آب هستند.

همچنین حوزه‌های صنعت رنگ، اپتیک دوربینهای دوچشمی، دوربین‌های حرارتی نیز از دانش بنیان‌ها بی نصیب نمانده و با تکنولوژی بومی محصولاتی در این حوزه‌ها تولید شده اند. محصولات تولید شده در شرکتهای فناورانه که جز اقلام تحریمی هستند بسیارند اما در این گزارش به تعدادی از آنها و کاربرد و آنها اشاره خواهیم کرد.

تولید داروی سرطان

سینا دوکسوزوم، دارویی است که بر پایه دانش بومی به تولید رسیده و قبل از آن در انحصار کشور آمریکا، کانادا و هند بود. قیمت هر واحد از این دارو در نمونه آمریکایی آن 1313 دلار است که نمونه ایرانی آن با 700 هزار تومان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

شرکت دانش بنیانی که این دارو را به تولید رسانده، در دو سال اخیر موفق به فروش آن به کشورهای منطقه نیز شده است.

ترکیه بزرگترین خریدار داروی ایران

داروی «پاکلی نب» نیز از دیگر داروهایی است که برای درمان سرطان پانکراس، سینه و ریه در ایران از این دارو استفاده می‌شود. تاکنون 11 هزار واحد از این دارو به فروش رسیده و حجم صادرات این محصول در سال گذشته بیش از یک میلیون یورو بوده است.

شرکت دانش بنیان تولید کننده این دارو توانسته هم اکنون تمام نیاز کشور را برطرف کند و صادرات به چندین کشور داشته باشد؛ در حال حاضر، ترکیه بزرگترین خریدار این دارو به شمار می‌رود.

تجهیزات پزشکی کرونایی

یکی از اقدامات مهمی که محققان کشور در شرایط اپیدمی کرونا به فکر تولید آن بودند کیت‌های تشخیص کرونا بود. این کیت‌ها مطابق با استانداردهای جهانی در حال حاضر برای تشخیص کرونا به تولید رسیده و توانسته در این شرایط پاندمی، نیاز کشور را به کیت رفع کند.

تولید ماسکهای نانویی از نانوالیاف از دیگر تولیداتی است که در جهت رفع نیاز کشور توسط شرکتهای دانش بنیان انجام می‌گیرد. با سرمایه گذاری گسترده جهت تولید دستگاه‌های صنعتی نانوالیاف علاوه بر تأمین نیاز داخل حتی در شرایط بحرانی امکان صادرات این محصول نیز وجود دارد.

یکی دیگر از محصولات که توسط شرکتهای دانش بنیان ساخته شده دستگاه الکتروریسی است که می‌تواند یک لایه نانو را روی الیاف بیاورد و پارچه نهایی را نانویی کند. این محصول که در تولید انواع فیلتر و ماسک توسط محققان کشور ساخته شده، کره جنوبی از مشتریان آن است و قرار است به چین و سایر کشورها نیز ارسال شود.

یک زمانی تنها اروپا تولیدکننده دستگاه نانو الیاف بود که خط تولید آن را به ایران در شرایط تحریم نمی‌فروختند و قیمت هر خط تولیدشان یک میلیون یورو بود. اما دستگاه ایرانی تمام خصوصیات دستگاه اروپایی را دارد در حالی که از قیمت پایینی نیز برخوردار است یک زمانی تنها اروپا تولیدکننده دستگاه نانو الیاف بود که خط تولید آن را به ایران در شرایط تحریم نمی‌فروختند و قیمت هر خط تولیدشان یک میلیون یورو بود. این دستگاه تمام خصوصیات دستگاه اروپایی را دارد در حالی که از قیمت پایینی نیز برخوردار است.

حجم بازار داخلی کاتالیستها

نسل جدید کاتالیستها در دنیا عمدتاً بر پایه فناوری نانو است که با کمک نانوذرات و رسیدن به سطح ویژه بالا راندمان تولید افزایش پیدا می‌کند. این محصول که در حال حاضر توسط شرکتهای دانش بنیان با فناوری نانو به تولید رسیده موجب افزایش بهره وری کاتالیستها شده و توانسته یکی از گلوگاههای تحریمی را رفع کند.

دستگاه حفاری اکتشافی

یکی از محصولات این حوزه دستگاه حفاری اکتشافی است که علاوه بر قابلیت بالا در اکتشاف و اندازه‌گیری ذخایر معدنی، حفاری و بهره‌برداری را با کیفیتی بالا و هزینه‌هایی به مراتب پایین‌تر از تجهیزات مشابه ممکن ساخته است.

دستگاه تولید شده از حیث قیمت، کارآمدی و سادگی کاربری نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی برتری دارد.

تولید فیلترهای مورد نیاز صنعت نیروگاهی

در حال حاضر فیلتر نیروگاهی توسط محققان کشور با فناوری بومی تولید شده که باعث افزایش بهره وری در واحدهای نیروگاهی و واحدهای پالایش و پتروشیمی می‌شود. این فیلتر در بیش از 50 شرکت حوزه‌های نفتی استفاده شده است.

سایه فناوری روی صنعت «آب و پساب»

محصولاتی که در صنعت تصفیه آب و پساب تولید می‌شوند نیز جز تولیدات مهم شرکتهای دانش بنیان هستند؛ برخی از محصولاتی که در زمینه حذف فلزات سنگین (آرسنیک، …)، نیتراتزدایی، رفع کدورت آب، نمکزدایی از آب، تصفیه پسابهای صنعتی و... به کار می‌روند از جمله تولیدات حوزه آب و پساب هستند که اکنون به واسطه آنها دیگر نیازی به واردات نداریم.

این محصولات برای کاهش میزان فلز خطرناک آرسنیک به حد مجاز در آب شرب استان‌های اردبیل، کرمان، آذربایجان غربی و شرقی و کردستان و در نمک زدایی از آب‌های شور دریاها در 15 استان با موفقیت اجرا شده است. همچنین در طرح دیگری، آبفای تهران موفق به کاهش 15 برابری نیترات آب به وسیله این محصولات تولیدی توسط دانش بنیان‌ها شده است.

دوربینهای دوچشمی و حرارتی تولید شد

صنعت الکترواپتیک از جمله صنایعی هستند که مورد توجه شرکتهای دانش بنیان قرار گرفته و منجر به تولید دوربین‌های دو چشمی و حرارتی شده است. مشاهده و آشکارسازی اهداف در روز، شب و تاریکی مطلق، نانوپوشش ضد بازتاب کلیه سطوح اپتیکی، مقاوم در برابر نفوذ آب و شرایط سخت محیطی، قابلرقابت از نظر کیفیت و قیمت با محصولات روز دنیا، کاربرد آسان و عدم خستگی چشم، قابلیت تشخیص حرکت، حساسیت بالا برای آشکارسازی اهداف از مزایای این محصول به شمار می‌رود.

دستگاه شتابدهنده خطی برای درمان سرطان

محققان شرکتهای دانش بنیان همواره به حوزه سرطان توجه ویژه ای داشته اند و علاوه بر داروها و تجهیزات کاربردی در حوزه سرطان موفق شدند دستگاه شتابدهنده خطی برای درمان سرطان را با قیمت پایین‌تر بسازند. در کشور ما به بیش از 240 دستگاه شتابدهنده خطی نیاز است که قرار است دستگاه ایرانی ساخته شده در 10 استان نصب شود. این دستگاه صرفه جویی ارزی زیادی دارد و طبق آخرین آمار، تقریباً یک تجهیز 2میلیون دلاری محسوب می‌شود که تهیه آن باعث خروج ارز می‌شود ولی ساخت آن در کشور کمتر از بیست میلیارد تومان هزینه دارد و به ازای هر دستگاه یک میلیون دلار صرفه جویی ارزی داریم.

پنجه کربنی

همچنین از دیگر دستاوردهای محققان کشور که منجر به تولید محصولی شدند که نمی‌توان در دوره تحریم از کشورهای دیگر وارد کرد پنجه کربنی برای ورزشکاران است. این پنجه کربنی سی اسپورت پارس فلکس یک تیغه C شکل از جنس کامپوزیت الیاف کربن با خاصیت فنری بسیار بالا و وزن پایین است که برای فعالیت‌های ورزشی افراد دچار قطع عضو تولید شده است. تولید این پنجه‌های کربنی مخصوص معلولان صرفه جویی ارزی دو هزار دلاری در کشور دارد زیرا هر یک از این پنجه‌ها قیمتی برابر با 3 هزار دلار دارند و تولید هر یک آنها در کشور هزار دلار هزینه می‌برد.

ظرفیت تولید این شرکت در سال برابر با 4.5 میلیون دلار در سال است.

ایکس ری کانتینری

یکی دیگر از محصولات که لازم بود در زمان تحریم به تولید برسد دستگاه ایکس ری کانتینری بود که اکنون به تولید رسیده و در بازرسی‌های کامیون‌ها و وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاکنون تجهیزاتی که در کشور در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گرفت وارداتی بودند اما این دستگاه کاملاً ایرانی است و حتی تجهیزات کاربردی در آن نیز بومی شده از این رو صرفه جویی ارزی دارد.

*محصولات جدید در راهند

به جز مواردی که در بالا ذکر شد، برخی دیگر از محصولات داخلی تحریمی نیز در آینده در مسیر تولید و تجاری سازی قرار می‌گیرند و شرکتهای مجری این پروژه‌ها در حال اخذ مجوز یا مقدمات تولید آنها هستند.

برخی از این دستاوردها در زیر آمده است:

واکسن آنفولانزا به بازار می‌رسد

واکسن انفلوانزا در کنار بسیاری از داروهای نوترکیب و واکسن آماده ورود به بازار است. آمریکا تنها تولید کننده این نوع واکسن آنفلوانزای بدون spf تخم مرغ است اما اکنون محققان ایرانی به دانش فنی آن دست پیدا کرده‌اند و به زودی تا کمتر از سه ماه آینده این واکسن رونمایی می‌شود.

تولید پانسمانهای چشمی با سلول بنیادی

یکی از محصولاتی که در آستانه تولید انبوه و تأمین بازار است «پانسمان چشمی با سلول‌های بنیادی جنین»، است که در یک شرکت دانش بنیان به تولید انبوه خواهد رسید؛ این شرکت مجوزهای لازم را اخذ کرده و با در پیش گرفتن اقداماتی در راستای تجاری سازی است.

قیمت فروش یک نمونه مشابه پرده آمنیوتیک خشک در آمریکا بیش از 600 دلار است در حالی که با توجه به امکانات موجود در کشور و مواد اولیه مصرفی داخلی و نیروی کار متخصص ارزان این محصول را می‌توان با قیمت کمتر از 500 هزار تومان تولید و با سود معقول به بازار ارائه کرد.

تولید کامل یک رام قطار مترو

از دیگر حوزه‌هایی که تحریم هستیم و محققان در شرکتهای دانش بنیان توانسته اند در مسیر تولید آن گام بردارند ساخت یک رام قطار مترو است. این پروژه که از سال گذشته آغاز شده قرار است تا پایان امسال مورد تست سیر و ارزیابی قرار بگیرد. این قطار بر اساس استانداردهای بین‌المللی در حال ساخت است که قیمتی کمتر از نمونه خارجی دارد؛ قیمت هر نمونه خارجی 900 هزار یورو است.

تلاش برای تکمیل زنجیره صنعت خورشیدی

یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس نیز در راستای تکمیل زنجیره صنعت خورشیدی در صدد آمده که پروسه تبدیل سلول به پنل را بومی سازی کند. این شرکت اکنون در مرحله تولید پنل‌های 20و ات است و تا آخر سال تولید پنل‌های صد وات را برنامه ریزی کرده است.

تولید این پنل ها که اکنون دانش فنی آن توسط محققان این شرکت بدست آمده صددرصد ارزش افزوده دارد.

به گزارش مهر، اگرچه استفاده از توان داخلی برای رفع نیازها و مسائل کشور بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و در این زمینه تحریم‌ها فرصتی برای محصولات داخلی فراهم کرده اند اما هنوز تا نتیجه مطلوب فاصله داریم و برای برداشتن موانع باید بیشتر تلاش کرد از سوی دیگر یکی دیگر از دغددغه های فناوران این است که اگر روزی تحریم‌ها هم برداشته شد نباید رویکردمان به واردات تغییر کند.

تولید دانش بنیان سلول های بنیادی   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

خطر سرطان از ویروس کرونا کمتر نیستفوق تخصص بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان گفت: به تاخیر افتادن درمان بیماری سرطان در همه گیری کرونا،
خبرفوری سرطان ویروس دستورالعمل 

  

کوری عاقبت ترس از کرونامرد شیاد که مدعی بود مصرف الکل بدن را از ابتلا به کرونا محافظت می‌کند با فروش الکل تقلبی به مردم باعث کوری یک مرد شد.
گسترش الکل بدن انسان تهران 

  

جزییاتی تازه درباره علائم ویروس کرونارییس دانشگاه کینگ لندن گفت: او گفت: آبریزش بینی یکی از علامت‌های بیماری سرماخوردگی در کودکان است و نمی‌تواند از عوارض ابتلا به ویروس کرونا باشد.
اقتصادنیوز ویروس لندن سرماخوردگی 

  

روشی ساده و کاربردی برای نابودی کرونا در 15 ثانیه!دانشمندان در تحقیقات اخیر خود توانستند یک روش ساده و کاربردی برای از بین بردن ویروس کرونا در 15 ثانیه کشف کنند.
برنا ویروس 

  

آیا واقعا خطر درمان سرطان از ویروس کرونا کمتر است؟به تاخیر افتادن درمان بیماری سرطان در همه گیری کرونا، خطرناک‌تر از خود کروناست.
برنا درمان سرطان ویروس 

  

پیش بینی بورس چهارشنبه 2 مهربازار سهام پاییز را منفی شروع کرد و سهامداران همچنان ناامید از برگشت بازار سهام هستند. آیا ممکن است روند بازار سهام فردا تغییری کند؟
مستقل‌آنلاین سهام پول دولت 

  

لغو تمرینات اتلتیکومادرید با ابتلای یک بازیکن تیم به کروناتست کرونای یکی از بازیکنان تیم فوتبال اتلتیکومادرید مثبت اعلام و به همین دلیل جلسه بعدی تمرینات این تیم لغو شد.
تسنیم فوتبال بازی ویروس 

  

مویس و 2 بازیکن وستهام به کرونا مبتلا شدندسرمربی تیم فوتبال وستهام و دو بازیکن او درست پیش از بازی این تیم در جام اتحادیه انگلیس مبتلا به کرونا شناخته شدند.
تسنیم فوتبال ورزشگاه بازی 

  

پیش بینی قیمت سکه در روز چهارشنبه/ حرکت سکه با یک بالاقتصاد نیوز: سکه دیروز یک بال افزایش قیمت خود را از دست داد، ارزش اونس در بازار جهانی در حالت ریزشی است و این اتفاق خبری خوبی برای سکه بازان نیست.آنها برای نوسان فقط بر بال قیمت دلار تکیه کرده اند.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت اقتصاد 

  

این بیماری شما را در مقابل کرونا حفظ می کنددر برزیل مشاهده شده که ایمنی ایجاد شده توسط تب دنگی می‌تواند در برابر ابتلا به کرونا نیز مصونیت ایجاد کند.
اقتصادنیوز کمردرد برزیل ویروس 

  

اضطراب پاییزی کرونا در راه است/ چگونه از استرس ابتلا دور بمانیم مهدی خردمند، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هشدارهای پزشکی در خصوص ادغام آنفلوانزا و کرونا از یک سو و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از سوی دیگر باعث شده تا موج سوم کرونا خطرناک و پیچیده‌تر از گذشته باشد که البته همین امر باعث می‌شود تا اضطراب ابتلاء به بیماری در بین افراد جامعه روز به روز بالاتر رود. وی تصریح کرد: اضطراب، واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر این…
مهر استرس خبرنگار آنفلوانزا 

  

پیش‌بینی قیمت دلار در روز چهارشنبه/ مچ اندازی ارزی در بازار دلاراقتصاد نیوز: دیروز دلار یک‌بار از نقطه‌ای که در بازار به مقاومت حساس معروف است عبور کرد اما سریعاً به زیر این سطح بازگشت، سطح 27 هزار 500 تومان از نظر معامله گران سقف مهمی به حساب می آید.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

دکتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی، با تشخیص ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.
صراط سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی عکس 

  

عارضه‌ جدید کرونارئیس انجمن اورولوژی ایران با اشاره به عوارض ویروس کرونا بر بدن، گفت: ممکن است ویروس کرونا در قسمتی از بدن جاگیر شود ولی به علت واکنشی که در بدن ایجاد می‌کند بتواند اعضای دیگر را نیز تخریب کند، کلیه نیز از این قاعده جدا نیست و ممکن است در نهایت شاهد نارسایی حاد کلیه باشیم.
مستقل‌آنلاین ایران ویروس درمان