ایلنا   |  فرهنگی  |  

چرا اروپایی‌ها مومیایی‌های مصری را می‌خوردند؟!

مومیایی‌ها برای 500 سال در اروپا به عنوان داروی تجویز می‌شدند.

چرا اروپایی‌ها مومیایی‌های مصری را می‌خوردند؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، با نگاهی به عجیب‌ترین شکاف‌های تاریخ اروپا شاهد آن هستیم که در دوره‌ای اروپاییان شیفته مومیایی‌های مصری بودند. چنانکه بر این باور بودند که اجساد باندپیچی مصریان باستان که بقایای انسان‌های بانداژ شده هستند، می‌تواند هر چیزی را از طاعون گرفته تا سردرد را درمان کند. همچنین برخی از اروپاییان ایده‌هایی برای سرگرمی‌های بعد از شام خود داشتند از این رو درصدد خوردن مومیایی‌ها برمی‌آمدند. این روند از قرون وسطی تا قرن 19 ادامه داشت. 

ایمان به اینکه مومیایی‌ها می‌توانند بیماری را درمان کنند، قرن‌ها مردم را به خوردن چیزی که طعم وحشتناکی داشت سوق داد. مومیا، محصول تولید شده از اجسام مومیایی شده، یک ماده دارویی بود که برای قرن‌ها توسط غنی و فقیر مصرف می‌شد و در مغازه‌های داروخانه‌ها موجود بود. این دارو از بقایای مومیایی‌هایی که از مقبره‌های مصری به اروپا آورده می‌شدند تهیه می‌شد. 

در قرن دوازدهم، داروسازان از مومیایی‌ها برای خواص دارویی ماورایی خود استفاده می‌کردند. مومیایی‌ها برای 500 سال به عنوان یک داروی تجویز می‌شدند. در دنیای بدون آنتی بیوتیک، پزشکان جمجمه، استخوان و گوشت را برای درمان بیماری‌های ناشی از سردرد تجویز می‌کردند. همچنین برای کاهش تورم یا درمان طاعون مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما در این میان تقلب‌هایی نیز صورت می‌گرفت چنانکه برخی از مومیایی‌های جعلی استفاده می‌کردند. با این وجود تعداد زیادی از مومیایی‌های مصری برای تجویزهای پزشکی صرف شدند. 

برای اشراف سلطنتی و اجتماعی، خوردن مومیایی یک داروی سلطنتی مناسب به نظر می‌رسید. این روند سال‌ها ادامه داشت اما در قرن نوزدهم، مردم دیگر از مومیایی‌ها برای درمان بیماری استفاده نمی‌کردند، اما مهمانی‌هایی برگزار می‌شد که از اجساد مومیایی‌های مصری برای سرگرمی در آن استفاده می‌شد تا با باز کردن بانداژهای آن مهمانان سرگرم شوند. این مهمانی‌ها با شروع قرن بیستم به پایان رسید. با این وجود امروز، بازار سیاه قاچاق آثار باستانی - از جمله مومیایی - ارزشی در حدود 3 میلیارد دلار دارد.

انتهای پیام/

مومیایی سرگرمی درمان   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین