اعتماد   |  سیاسی  |  

نگاهی به کاندیداهای اصولگرا و ظرفیت ایجاد اجماع

فضای سیاسی کشور شاید به اندازه ادوار قبلی، انتخاباتی نباشد اما نگاهی به شبکه‌های اجتماعی به ‌خصوص شبکه تازه از راه رسیده «کلاب‌هاوس» نشان می‌دهد انتخابات ریاست‌جمهوری و کاندیداهای احتمالی آن به ‌شدت در مرکز توجه قرار دارند و آنقدرها که برخی می‌گفتند و گمان می‌کردند، فضا یأس‌آور نیست.

نگاهی به کاندیداهای اصولگرا و ظرفیت ایجاد اجماع

اعتمادآنلاین| فضای سیاسی کشور شاید به اندازه ادوار قبلی، انتخاباتی نباشد اما نگاهی به شبکه‌های اجتماعی به ‌خصوص شبکه تازه از راه رسیده «کلاب‌هاوس» نشان می‌دهد انتخابات ریاست‌جمهوری و کاندیداهای احتمالی آن به ‌شدت در مرکز توجه قرار دارند و آنقدرها که برخی می‌گفتند و گمان می‌کردند، فضا یأس‌آور نیست. این مساله قطعا جریان‌های سیاسی و نیروهای آن را نیز بیش از قبل سر شوق آورده و به فکر ساماندهی عملکردشان در رقابت‌های پیش‌رو می‌اندازد. بدون شک در چنین فضایی اصولگرایان نمی‌توانند به خوش‌خیالی قبل بوده و تصور کنند که به سادگی راهی پاستور می‌شوند.

 

به گزارش روزنامه اعتماد، از این‌روست که بررسی وضعیت این جریان و امکان‌سنجی رویای همیشگی وحدت و اجماع روی یک گزینه اهمیت می‌یابد. به ویژه که تا اینجای کار هیچ ‌یک از کاندیداهای قطعی این جریان ظرفیت لازم را برای ایجاد اجماع ندارند. نه سعید محمد که تا چندی قبل از سوی برخی پدیده این انتخابات تلقی می‌شد، شانس جلب نظر طیف‌های مختلف را دارد و نه نیروهایی مثل سردار دهقان، محسن رضایی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی یا حتی لشکر همکاران سابق احمدی‌نژاد که اخیرا به صف شده‌اند. به این ترتیب امید اصولگرایان برای ایجاد اجماع صرفا به کاندیداهای احتمالی است. یعنی همان‌هایی که منتظر دقیقه نود نشسته و فعلا اوضاع را رصد می‌کنند. مهم‌تر از همه نیز دو رییس قوه! آن‌طور که از موضع‌گیری‌ها و اظهارات سیاسیون در جبهه اصولگرایی معلوم است، همه امیدشان برای اجماع به رییسی است و قالیباف. اینکه رییسی سمت انتصابی خود را رها کرده و شانس خود برای رای گرفتن از مردم را امتحان می‌کند، یا اینکه محمدباقر قالیباف راهی میدان می‌شود، هنوز معلوم نیست اما بسیاری از تحلیلگران اصولگرا بر این باورند که اجماع در این انتخابات فقط و فقط حول محور یکی از این دو محتمل خواهد بود.

 

گزینه محبوب

به عنوان نمونه عباس سلیمی‌نمین، فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگویی با مثلث‌آنلاین می‌گوید: «آقای رییسی و قالیباف از بزرگان جریان اصولگرایی هستند که توانایی ایجاد وحدت و اجماع را دارند.» در ادامه نیز رییسی را به ماندن در دستگاه قضا ترغیب کرده و می‌گوید: «آقای رییسی اکنون کار بسیار بزرگی را در قوه قضاییه آغاز کرده است و بسیار می‌تواند موثر باشد، زیرا قوه قضاییه سالم و به دور از سیاسی‌کاری قادر خواهد بود که سلامت اداری و اقتصادی را در کل کشور از جمله دو قوه دیگر تعمیم دهد. آقای رییسی برای تحقق این مهم بسیار شایسته است و تا اینجای کار هم اقدامات ارزشمندی را انجام داده است و حقیقتا مانند او مسلط به امور قضایی کم داریم؛ لذا حیف است که ایشان از قوه قضاییه بیرون بیاید و کارها ناتمام بماند.» او ادامه می‌دهد: «درباره آقای قالیباف هم باید گفت که او حتما توانایی ایجاد اجماع را دارد و به‌رغم تخریب سنگینی که برخی طیف‌ها علیه او انجام می‌دهند، همه می‌دانند که چه توانایی بالایی در امور اجرایی دارد.»

 

اجماع سخت

ناصر ایمانی، دیگر فعال سیاسی اصولگرا اما نه عدم کاندیداتوری رییسی را خیلی جدی و قطعی می‌داند و نه به اندازه سلیمی‌نمین به اجماع روی قالیباف خوشبین است. او به نامه‌نیوز گفته بود: «نیامدن آقای رییسی هنوز قطعی نیست و ممکن است که نامزد انتخابات شود اما به فرض که آقای رییسی نیاید و باز هم به فرض که آقای قالیباف نامزد شود و آقای رییسی به هر دلیلی نامزد نشود، آیا اجماع بر آقای قالیباف شکل می‌گیرد؟ که به نظر من پاسخ منفی است. وقتی می‌گوییم اجماع یعنی تمام طیف‌های اصولگرا به صورت قاطع بر یک نفر اتفاق نظر داشته باشند که چنین شرایطی بر آقای قالیباف ایجاد نمی‌شود اما این حالت بر آقای رییسی صادق است و اگر او نامزد شود حتما تمام اصولگرایان از او حمایت می‌کنند.» او اما تاکید کرد که این به معنی قطعی بودن عدم اجماع روی قالیباف نیست و گفت: «روی کاغذ بر آقای قالیباف اجماع نمی‌شود، زیرا در بین اصولگرایان مخالفانی دارد اما در شرایطی ممکن است بر او اجماع صورت گیرد؛ به این معنی که ممکن است چینش نامزدها طوری شود که بهتر از قالیباف حضور نداشته باشد و حتی مخالفان او بگویند در این شرایط راهی جز اجماع بر قالیباف وجود ندارد؛ مثلا نامزدهای برخی طیف‌ها ردصلاحیت شوند یا نامزدهایی مانند آقای ضرغامی یا سعید محمد در میدان باقی بمانند که در این صورت احتمال اجماع بر قالیباف منتفی نیست؛ بنابراین از نظر تئوریک بر قالیباف اجماع نمی‌شود اما در عمل تحقق این موضوع ممکن است.» حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی موتلفه نیز نظر مشابهی دارد. او در مصاحبه‌ای با نامه‌نیوز گفته بود: «حتما آقای رییسی ظرفیت اجماع‌سازی دارند اما آقای قالیباف هنوز نتوانسته است خود را به عنوان فرد اجماع‌ساز بعد از آقای رییسی مطرح کند، زیرا نیروهایی هستند که خود را در حد آقای قالیباف می‌دانند و  شاید به نفع او کنار نروند. من باور دارم اگر آقای رییسی نامزد نشود، ممکن است بر آقای قالیباف اجماع شود اما به سختی.»

 

مشکل اصلی

این‌طور که به نظر می‌رسد، اصولگرایان خوب می‌دانند که هیچ یک کاندیداهای به صف شده آنان توان ایجاد اجماع نداشته و پیروزی را به آن سادگی که خیال می‌کردند، رقم نمی‌زند. مشکل اصلی آنان اما وقتی پدیدار می‌شود که دو گزینه دارای ظرفیت آنان برای ایجاد اجماع، با موانع و ریسک‌های بالایی مواجه هستند. اصرار به کاندیداتوری رییسی در حالی است که او با حکم رهبری در راس یکی از ارکان مهم نظام قرار گرفته و از قضا خوب هم عمل کرده است لذا خروج او از این موقعیت، آن هم برای دستیابی به یک کرسی انتخابی نمی‌تواند معقول باشد. ضمن اینکه دومین گزینه اجماع‌ساز که به گفته خود اصولگرایان با فاصله از رییسی و با ارفاق، دارای چنین ظرفیتی به حساب می‌آید، نیز تازه به کرسی ریاست مجلس دست یافته و معلوم نیست که در نتیجه بلندپروازی بیشتر و کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری، چه سرنوشتی پیدا کند.

مصاحبه اصولگرایان روزنامه   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

کرونا در تهران باز هم رکورد زداقتصادنیوز : عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آمار فوتی‌های کرونا در پایتخت نسبت به قبل از نوروز 7 برابر شده است، گفت: محدودیت‌ها در پایتخت نیم بند اجرا شده است.
اقتصادنیوز تهران شورای شهر تهران پایتخت 

  

دلیل موفقیت برخی کشورها در مهار کروناچیست ؟معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: آخرین آمارها نشان می دهد که 86 درصد واکسن‌های تولیدی کووید 19 در دنیا را کمتر از 10 کشور جهان استفاده می‌کنند که عمدتا همین کشورهای سرمایه‌دار هستند. رئیسی افزود: کووید 19 به دنیا نشان داد که نظام بهداشت و حوزه سلامت دنیا نباید استاتیک عمل کند بلکه باید در برابر چنین معضلاتی قدرت دینامیک بالایی داشته باشد تا بتواند مراقب بیماری های نوپدید باشد.
۵۵ آنلاین موفقیت درمان وزارت بهداشت 

  

نورخورشید و کاهش مرگ های کرونایی/ مضرات مواد قندی برای مغز کودک به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: مواد قندی برای رشد مغز کودک مضر است نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد مصرف زیاد مواد قندی و شکر بر حافظه و یادگیری کودک تأثیر می‌گذارد. پیش بینی میزان خطر کووید 19 با اندازه گیری میزان دی اکسید کربن تحقیق جدید نشان می‌دهد اندازه گیری میزان دی اکسید کربن در فضاهای بسته، روشی…
مهر حوزه خورشید مرگ 

  

واکنش مدیر رسانه‌ای پرسپولیس به خبر کرونایی شدن دو بازیکنمدیر رسانه ای باشگاه پرسپولیس به خبر رسانه قطری مبنی بر مثبت اعلام شدن تست کرونای دو بازیکن این تیم
خبرفوری رسانه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

یک تخت برای دو کرونایی! +عکسدر هند تعداد موارد ابتلای روزانه به بیش از 200 هزار مورد رسیده است و بیمارستان‌ها چنان از بیمار پر شده که در برخی از آنها دو بیمار از یک تخت استفاده می‌کنند.
فردا عکس هند بیمارستان 

  

کدام واکسن کرونایی بیشترین عوارض را ثبت کرده است؟در این قسمت از قصد داریم واکسنی که بیشترین عوارض جانبی را به همراه دارد به شما معرفی کنیم. البته به یاد داشته باشید که این عوارض جانبی طبیعی هستند و نباید شما را از واکسن زدن منصرف کنند.
شما‌نیوز پوست ویروس بیمارستان 

  

قیمت خودرو سمند در بازار تهرانقیمت انواع سمند رد بازار تهران اعلام شد.
خبرفوری قیمت خودرو بازار تهران 

  

اظهارات مهم حسن روحانی درباره تهیه واکسن کرونارئیس جمهور روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش روانی جامعه به ویژه در موج چهارم کرونا از اظهار نظرها و اطلاع رسانی غلط و هیجانی و موضع گیری‌های تند در جامعه انتقاد کرد.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور 

  

تکذیب رنگ بندی جدید کروناییعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رنگ بندی سیاه و فوق قرمز کرونایی گفت که باید توجه داشت که مبنای اعلام رنگ ستاد ملی مقابله با کروناست و رنگ بندی جدید اعلام شده صحت ندارد.
برنا رنگ