بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشور

با روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشور

بر این اساس و مقایسه آمار نرخ ابتلا در سراسر استان‌ها بالاخره رنگ آبی پس از حدود 4 ماه به نقشه کرونایی کشور بازگشت و شرایط همه‌گیری به جز در دو استان آذربایجان غربی و کردستان و مناطقی در شمال‌غرب کشور و بخش‌هایی از مرکز ایران بهبود یافته است.

آخرین آمار رنگ‌بندی کرونایی نشان می‌دهد؛ بعد از ماه‌ها 17 شهرستان در وضعیت آبی قرار گرفتند و این در حالی است که 57 شهرستان قرمز، 238 شهرستان نارنجی و 136 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین همزمان با تزریق بیش از 43 میلیون دوز واکسن در کشور، بازگشایی سامانه واکسیناسیون کرونا برای متولدین 1368 و ماقبل و واکسیناسیون افراد بالای 18 سال از روز سه‌شنبه اخبار خوشی را از کاهش روند بستری در تمامی استان‌های کشور می‌دهد با وجود این، رئیس کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا  می‌گوید: هنوز آمار ابتلا و بستری در بسیاری از شهرها بالا است و علی‌رغم تیراژ بالای واکسیناسیون هنوز تعداد مرگ و میر در کشور بالا است. این در حالی است که در یک و نیم ماه گذشته و از اواسط تیر ماه تزریق واکسیناسیون در ایران 7 برابر رقم قبلی (از ابتدا پنج میلیون دوز واکسن کرونا تا تیرماه سال‌جاری تزریق شده بود) افزایش یافته است.

وضعیت اپیدمی در ایران به این شکل است که حدود 21استان کاملاً از پیک پنجم عبور کرده و سیر نزولی را طی می‌کنند و در سایر استان‌ها نیز سیر افزایش یابنده بیماری متوقف شده است. آخرین گزارش‌ها از بررسی وضعیت بستری‌های کرونایی در شرایط پیک پنجم کرونا نشان می‌دهد که تعداد کل بستری‌های روزانه که در اواخر مرداد به حدود 14 هزار نفر رسیده بود بتدریج کاهشی شده و به حدود 2 هزار و 500 مورد در روز رسیده است.

در تهران هم تعداد کل بستری‌ها 28 درصد از شرایط اوج خود فاصله گرفته است.با این حال و بنا به‌گفته حمید سوری شدت کرونا در استان‌های مختلف یکسان نیست و از این بابت نمی‌توان نسخه واحد کشوری برای مدیریت واحد واکسیناسیون تجویز کنیم و باید به دانشگاه‌های علوم پزشکی آزادی عمل داده شود تا متناسب با سطح خطر جمعیت‌های هدف‌شان را تعریف کنند.

میزان بالای واکسیناسیون آمار مرگ‌ها را بسرعت کاهش نمی‌دهد

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا درباره چرایی ادامه مرگ‌های سه رقمی کرونا با وجود افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور و کاهش چشمگیر شهرهای قرمز به «ایران» می‌گوید: رنگ‌بندی شهرها الزاماً مؤید وضعیت اپیدمیولوژیک اپیدمی در مکان‌های مختلف نیست یکی از عواملی که برای ارزیابی وضعیت خطر اپیدمی به ما کمک می‌کند رنگ‌بندی اپیدمی است که بر اساس میزان بستری‌ها تعریف می‌شود. بنابراین بستری یکی از شاخص‌ها است برای همین هم ما الان نقاط مختلفی را در کشور داریم که میزان خطرشان بالاست ولی ممکن است رنگ‌بندی‌شان تغییر کرده باشد.

حمید سوری می‌افزاید: طبیعتاً واکسیناسیون در کاهش موارد بستری تأثیر گذاشته ولی هنوز تعداد مرگ و میرها به نسبت پوشش واکسیناسیون فعلی بالا است که نشان می‌دهد بعضی گروه‌های پرخطر را در بیماری کووید19 مورد غفلت قرار دادیم یعنی افرادی که بیشترین سهم بستری و مرگ را به خود اختصاص می‌دهند پوشش واکسیناسیون‌شان حداکثری نیست و چون تیراژ واکسیناسیون را بالا بردیم از افراد بالای 60 سال غفلت شده است. یک چهارم این جمعیت‌ها واکسینه نشدند و با وجود آنکه تیراژ بالا رفته ولی واکسیناسیون گروه‌های پرخطر تا رسیدن به مرز مطلوب فاصله دارد.

به‌گفته وی؛ الزاماً واکسیناسیون نقش منحصر بفردی در کاهش نسبی بار اپیدمی نداشته است و چنانچه هر اندازه پوشش دهی واکسیناسیون بالا رود بار اپیدمی و مرگ‌ومیر و بستری کمتر می‌شود اما اگر واکسیناسیون هوشمندانه و متناسب با خطر نباشد ممکن است تیراژ واکسیناسیون را بالا ببریم ولی مرگ و میر نیز همچنان بالا خواهد بود.

سوری منظور از واکسیناسیون هوشمندانه را این‌گونه تشریح می‌کند: هرچه تیراژ واکسیناسیون را بالا ببریم ممکن است در دراز مدت در بهبود شاخص‌ها اثر داشته باشد ولیکن در زمانی که واکسیناسیون را بر پایه افراد پر خطر یعنی پوشش دهی بالای 100 درصدی افراد مسن‌تر و دارای بیماری‌های زمینه‌ای سوق دهیم اثر واکسیناسیون سریع‌تر در جامعه متظاهر می‌شود در حالی که در شرایط فعلی تیراژ واکسیناسیون را با پایین آوردن گروه‌های سنی و گروه‌های شغلی بالا برده این باعث می‌شود با وجود افزایش تعداد افراد واکسینه شده هنوز هم مرگ و میر بالا باشد در حالی که در کشورهای دیگر با افزایش واکسیناسیون مرگ‌ومیر را کاهش داده‌اند در ایران نیز در همین حدی که مردم را واکسینه کرده‌ایم باید مرگ‌ها کاهش معنادارتری داشت نه اینکه هر روز بالای 350 مورد مرگ در روز ثبت شود وقتی می‌گوییم واکسیناسیون باید متناسب با سطح خطر انجام شود یعنی باید بررسی کنیم در هر استان و شهری چه گروه‌هایی بیشترین میزان بستری و مرگ کرونا را به خودشان اختصاص می‌دهند سپس اولویت واکسیناسیون را روی آنها متمرکز کنیم.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کشور در ادامه می‌افزاید: نمی‌توان نسخه واحد کشوری برای مدیریت واحد واکسیناسیون تجویز کنیم باید تا حدی به استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی آزادی عمل داده شود تا متناسب با سطح خطر جمعیت‌های هدف را تعریف کنند ممکن است یک استان 10 سال پایین‌تر واکسن بزند ممکن است استانی بیماران دیابتی یا قلبی و عروقی در اولویت باشد. اگرچه دیابت عمده‌ترین عامل مرگ و بستری در کرونایی‌ها است ولی توزیعش در همه استان‌ها یکسان نیست باید ببینیم در هر استان و منطقه‌ای بیشترین بار مرگ و بستری به چه گروه‌هایی اختصاص دارد. این معیارها علاوه بر واکسیناسیون باید در برنامه‌های آموزشی و رعایت پروتکل‌ها و سایر اقدامات کنترل اپیدمی هم مورد توجه  قرار گیرد.

وی درباره کاهش سنی گروه‌های جمعیت هدف واکسیناسیون می‌گوید: مهم‌ترین پیامد واکسیناسیون در سطح کشور کاهش معنادار مرگ‌ومیر وبستری است اگر هدف این باشد که مرگ‌ومیر را در سطح کلان کشور بسرعت پایین بیاوریم باید سراغ جمعیت پرخطر که بیشترین سهم بستری و مرگ ناشی از کرونا را به خود اختصاص می‌دهند، برویم. بنابراین هدف را باید مشخص کنیم طبیعی است کاهش مرگ‌ومیر و بستری خیلی مهم است چون هزینه دارد ولی الزاماً معنایش این نیست برخی گروه‌های شغلی دیگر را رها کنیم یعنی باید اولویت اول بر گروه‌های پرخطر باشد و اولویت بعدی روی گروه‌های شغلی. برای مثال مگر چه سهمی از مرگ‌ها را راننده‌های تاکسی سالم و جوان و بدون بیماری زمینه‌ای به خود اختصاص می‌دهند وقتی سهم‌شان خیلی کوچک است نمی‌توان بر اساس فراوانی مواجهه یک گروه را در اولویت قرار داد چرا که این افراد سهم‌شان برای بستری و مرگ بسیار ناچیز است و مواجهه نمی‌تواند مبنایی برای اولویت قرار دادن جمعیت برای واکسیناسیون باشد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون   اخبار برگزیده
  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین خبر از جاماندگان سهام عدالترئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارسال نامه به رئیس‌جمهور درباره جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: این نامه به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع شده است.
اقتصادنیوز سازمان برنامه و بودجه سهام عدالت سهام 

  

تحلیلی جذاب از عملکرد بورس در هفته آخر مهر +‌ فیلمدر هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟
گسترش بورس تهران تهران اقتصاد 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه 1400/08/03| دلار دوباره پیشروی کردقیمت دلار در بازار ارز مانند دو روز قبل پیشروی کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت سکه و دلار امروز دوشنبه 1400/08/03|سکه اندکی عقب نشستقیمت سکه امامی امروز نسیت به روز شنبه عقب نشینی کرد/
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

رویدادهای بورسی در هفته جاریدر اولین هفته آبان مجامع 8 شرکت بورسی و فرابورسی برگزار می‌شود.
اقتصادنیوز 

  

کرونا با داستان‌نویسی چه می‌کند؟/ آخرالزمان در صف نگارشکرونا به خودیِ خود سوژه است؛ یا سوژه اصلی تاثیرات کرونا بر زندگی، فلسفه وجودی و اخلاق فردی و جمعی است؟ از چه زاویه و با چه نگاهی باید به کرونا پرداخت؟ نویسندگان کرونا را چطور به‌یاد خواهیم آورد؟
ایبنا فلسفه اخلاق 

  

چرا مرگ‌ومیر کرونا در مردان بیشتر است؟با توجه به این موضوع پژوهشگران زیست‌فناوری با انجام یک مطالعه و با بررسی مقالات منتشر شده در این زمینه، علت تفاوت در شدت و میزان مرگ‌ومیر بیماری کووید-19 بین زنان و مردان از دیدگاه سلولی مولکولی، هورمونی و ایمنی مورد بررسی قرار دادند.
اقتصادنیوز مرگ مردان فناوری 

  

مهمترین ریسک فعلی بورس چیست؟بورس در مهرماه، روزهایی پرنوسان را پشت سرگذاشت، حاشیه‌های مربوط به کشف ماینر، تغییرات مدیریتی در سازمان بورس، خروج نقدینگی، جدل بر سر حذف یا تداوم قیمت‌گذاری دستوری و احتمال حذف ارز 4200 تومانی از عواملی بودند که به تلاطم و نوسانات بازار سرمایه در نخستین ماه از فصل پاییز دامن زدند.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران کالاهای اساسی 

  

تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندانسلامت نیوز: با تزریق 80 میلیون و 406هزار و 788 دوز واکسن بعد از گذشت بیش از دو ماه از واردات گسترده واکسن به کشور، پوشش واکسیناسیون در دوز اول (با تزریق 50 میلیون و 843 هزار و 578 نفر) به 76 درصد و در دوز دوم (با تزریق 29 میلیون و 503 هزار و 783 نفر) به 40 درصد رسید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،حدود 59 هزار و 427 نفر نیز تاکنون دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند...
سلامت‌نیوز وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

عوامل تاثیر گذار بر بورس تا پایان 1400/ از برجام تا نرخ دلار و کسری بودجهرضا اکبری کارشناس بازار سرمایه درباره عوامل تاثیر گذار بر بورس تا پایان 1400 توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز دلار بودجه کسری بودجه 

  

مچ اندازی بر سر قیمت دلاربه گفته فعالان،‌ افزایش قیمت حواله درهم به بالای محدوده 7 هزار و 500 تومانی در بازار ارز موجب شده برای قیمت دلار نیز انتظارات افزایشی تقویت شود.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت دلار و یورو اعلام شد /نرخ ارز صرافی ملی امروز دوشنبه 3 آبان 1400صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 26,892 (بیست و شش هزار و هشتصد و نود و دو تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

شاخص بورس کانال 1.4 میلیونی را از دست داددر معاملات امروز، دوشنبه 3 آبان، شاخص بورس ریزش کرد و از سطح یک میلیون و 400 هزار واحد پائین آمد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

بورس دوباره قرمز شدافت 4 هزار واحدی شاخص کل بورس در آغاز معاملات
فردا شاخص سرمایه وزن 

  

دوز "اضافه" واکسن کرونا به چه کسانی تزریق می‌شود؟دبیر کمیته علمی کشوری ضمن تشریح تفاوت دوز بوستر با دوز اضافه، گفت: بر اساس آنچه که وعده داده شده تا اوایل آذر ماه به ایمنی جمعی واکسیناسیون در کشور می‌رسیم و بعد از آن درباره استراتژی‌ دوز اضافه تصمیم‌گیری می‌شود.
گسترش وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی بیمارستان 

  

بورس کار خود را با افت شروع کرد (3 آبان)شاخص بورس با افت چهار هزار واحدی در 10دقیقه آغازین معاملات امروز همراه شد.
گسترش بورس تهران کار تهران 

  

مچ اندازی بر سر قیمت دلار /تست بازارساز توسط نوسان گیران دلاربه گفته فعالان،‌ افزایش قیمت حواله درهم به بالای محدوده 7 هزار و 500 تومانی در بازار ارز موجب شده برای قیمت دلار نیز انتظارات افزایشی تقویت شود.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار