مهر   |  علمی  |  

سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی هدف مهاجمان سایبری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتا، اجرا نکردن اصلاحیه‌های برنامه‌های SAP ، این برنامه‌ها را هدف مهاجمان سایبری قرار داده و در برخی از این حملات، دسترسی کامل به برنامه‌های ناامن SAP برقرار شده، کنترل‌های معمول امنیتی بی‌اثر شده و در نهایت امکان سرقت داده‌های حساس، انجام کلاهبرداری‌های مالی و حتی توزیع باج‌افزار فراهم شده است. شرکت Onapsis نسبت به حمله…

سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی هدف مهاجمان سایبری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتا، اجرا نکردن اصلاحیه‌های برنامه‌های SAP ، این برنامه‌ها را هدف مهاجمان سایبری قرار داده و در برخی از این حملات، دسترسی کامل به برنامه‌های ناامن SAP برقرار شده، کنترل‌های معمول امنیتی بی‌اثر شده و در نهایت امکان سرقت داده‌های حساس، انجام کلاهبرداری‌های مالی و حتی توزیع باج‌افزار فراهم شده است.

شرکت Onapsis نسبت به حمله مهاجمان به نسخ آسیب‌پذیر برنامه‌های با عملکرد حیاتی SAP (سیستم‌های برنامه ریزی منابع سازمانی) هشدار داده است و در بازه ژوئن 2020 تا مارس 2021 این شرکت، 1500 حمله را در نزدیک به 20 کشور رصد کرده که 300 مورد از آنها منجر به هک برنامه‌های SAP شده است.

نکته قابل توجه این‌که به دلیل ماهیت بسیاری از برنامه‌ها با عملکرد حیاتی SAP، در این حملات کمتر نیازی به گسترش دامنه حمله از طریق Lateral Movement خواهد بود و استخراج داده‌های با ارزش سازمان به‌سادگی برای مهاجمان میسر می‌شود.

در گزارش مشترک شرکت‌های Onapsis و SAP از مشتریان خواسته شده است تا اصلاحیه‌های برنامه‌های SAP را اعمال کرده و وضعیت، تنظیمات و پیکربندی‌های امنیتی آنها را بررسی و ارزیابی کنند.

برخی مشتریان SAP در حالی همچنان از نسخ آسیب‌پذیر SAP استفاده می‌کنند که سال‌هاست اصلاحیه‌های امنیتی برای آنان منتشر شده است، به‌خصوص آنکه در مواردی این برنامه‌ها روی اینترنت نیز در دسترس قرار گرفته‌اند و عملاً به درگاهی برای دستیابی به اطلاعات سازمان تبدیل شده‌اند.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا از متخصصان IT زیرساخت‌ها خواسته‌اند تا در اسرع وقت ریسک تمامی برنامه‌ها در بستر SAP را ارزیابی کرده و به‌سرعت اصلاحیه‌های امنیتی روی آنها را اعمال و پیکربندی‌ها را امن کنند.

لازم است تا مدیران و متخصصان IT زیر ساخت‌ها، مورد حمله قرار گرفتن برنامه‌های آسیب‌پذیر SAP و آنهایی که به‌موقع اصلاحیه روی آنها اعمال نشده است را به سرعت ارزیابی کنند و ارزیابی برنامه‌های SAP که روی اینترنت در دسترس قرار گرفته‌اند را در اولویت قرار دهند.

برای جلوگیری از دسترسی مهاجمان سایبری لازم است تا فوراً برنامه‌های SAP از لحاظ پیکربندی‌های نادرست و یا وجود کاربران غیرمجاز با دسترسی بالا بازبینی شده و برنامه‌های در معرض ریسک از لحاظ هک شدن ارزیابی شوند.

کارشناسان افتا از متخصصان و مدیران IT زیرساخت‌ها خواسته‌اند تا در صورتی که برنامه‌های SAP در معرض حمله قرار گرفته‌اند و مقاوم سازی آنها در آینده‌ای نزدیک فراهم نیست، کنترل‌های جایگزین را اعمال و اجرای هر گونه فعالیت بالقوه تهدیدآمیز را به‌طور فعال و مستمر رصد کنند.

اینترنت سرقت کلاهبرداری   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

واکنش سازمان بورس به انتشار یک شایعهسازمان بورس در اطلاعیه‌ای نسبت به انتشار برخی شایعات مبنی بر دستور وزیر اقتصاد برای جلوگیری از خرید سهام توسط حقوقی‌ها واکنش نشان داد.
اقتصادنیوز اقتصاد سهام 

  

بورسی‌هایی‌که مشمول گره شدند/ تعلیقی‌های امروزاقتصادنیوز: امروز اگرچه بیشتر معاملات به تایید ناظر بازار رسید اما برخی نمادها مشمول گره معاملاتی شدند.
اقتصادنیوز 

  

انتقاد تند نماینده مجلس از صحبت‎‌های امروز روحانی در ستاد کرونافارس/ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از سخنان امروز حسن روحانی درخصوص علل موج چهارم کرونا گفت: چرا امروز آقای روحانی فقط از عراق نام برد و هیچ اشاره ای به پروازهای ترکیه و انگلیس و مخالفت خودش با لغو پروازهای ترکیه نکرد؟!
مثلث کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بازی حسن روحانی 

  

پرتغال چگونه همه‌گیری کرونا در این کشور را کنترل کرد؟سفیر ایران در لیسبون، در یک رشته توییت به تشریح آخرین وضعیت کرونا در پرتغال و چگونگی مهار این ویروس در این کشور پرداخت.
مملکت‌آنلاین پرتغال درمان ایران 

  

پاسخ روابط عمومی سازمان بورس به انتشار یک شایعهروابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه ای نسبت به انتشار برخی شایعات در فضای مجازی واکنش نشان داد.
شما‌نیوز روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار فضای مجازی 

  

تعیین تکلیف آزمون‌های بین‌المللی زبان در موج جدید کرونا توسط سازمان سنجشاقتصادنیوز: آزمون‌های بین‌الملل و آزمون الکترونیکی زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو (Tolimo) در دوره 159 به دلیل شرایط حاد کرونا لغو شدند.
اقتصادنیوز سازمان سنجش 

  

قیمت خودروی پرطرفدار بازار +جدولپرونده «پراید 111» و «پراید 131» امروز 21 فروردین در بازار با افزایش قیمت بسته شد.
فردا قیمت افزایش قیمت بازار خودرو 

  

تیپ جدید و ضدکرونایی لیندا کیانی + عکسلیندا کیانی عکسی جدید از خود در اینستاگرام منتشر کرد.
مثلث اندروید جام جهانی فوتبال خندوانه