جزئیات دو عرضه اولیه امروز بورس/ اعداد کلیدی پالایش یکم و سپهر

اقتصاد نیوز: دو شرکت امروز در بورس برای سهامداران می تواند مهم تر باشد؛ پالایش یکم به جهت آنکه آخرین روز پذیره نویسی است و گروه سپهر که امروز عرضه اولیه دارد. جزئیات این دو اتفاق در این گزارش مرور شده است.

جزئیات دو عرضه اولیه امروز بورس/ اعداد کلیدی پالایش یکم و سپهر

به گزارش اقتصادنیوز، امروز یک شنبه قرار است دو عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات با نماد «وسپهر» انجام شود و همزمان آخرین مهلت پذیره نویسی صندوق قابل معامله «پالایش یکم» به اتمام می رسد.

اما برای سرمایه گذارانی که قصد خرید سهام این دو نماد را دارند این شرکت ها چه اطلاعاتی منتشر کرده اند.

تولد وسپهر

شرکت سپهر از سوی بانک صادارت در سال 1393 با سرمایه گذاری 60 میلیارد تومانی متولد شد. به گفته‌ی بهروز خدارحمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات، بیش از 99 درصد از سهام وسپهر متعلق به بانک صادرات است که قرار است 20 درصد آن در بازار اول عرضه اولیه شود. گروه مالی سپهر صادرات در حال حاضر سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی دارد و بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

وضعیت مالی بانک صادرات

بانک صادرات ایران به عنوان شرکت مادر شرکت سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات که با نماد وبصادر در بازار معامله می‌شود، در سه ماه گذشته 36 روز مثبت و 21 روز منفی داشته است.

 تسهیلات اعطایی وبصادر در دوره یک ماهه منتهی به 31 مرداد 1399 حدود 12.85 درصد بیشتر از تسهیلات وصولی طی این ماه بوده و درآمد تحقق یافته‌ی تسهیلات اعطایی طی مرداد ماه  22 درصد بیشتر از متوسط درآمد تحقق یافته تسهیلات اعطایی طی 4 ماه گذشته بوده است.

همچنین سپرده های جذب شده طی مرداد ماه 1399 نیز حدود 0.42 درصد بیشتر از سپرده های تسویه شده بوده و حاشیه سود ناخالص عملیات بانکی طی این دوره مثبت و برابر با 11.20 درصد است.

ارزش روز این گروه در 26 شهریور نزدیک به 52 هزار میلیارد تومان اعلام شده که سهم پرتفوی بورسی آن نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

تعداد کل سهام قابل عرضه 6 میلیارد است که در دامنه 950 تومان تا 1010 تومان ثبت سفارش خواهد شد، شرکت ارزش هر سهم را 1594 تومان عنوان کرده است. به هر کد معاملاتی هم 1100 سهم تعلق می گیرد که حدود یک میلیون 50 هزار تومان پول نقد لازم دارد.

واکنش فعالان بازار به وسپهر

محمد رضا فرهادی پور دانش آموخته اقتصاد می گوید: در شرکت سپهر دو سال به عنوان معاون فعالیت داشته و حاصل کارهای به گفته او خوب آن روز امروز به بار نشسته است.

اما از سوی دیگر برخی با اشاره به ارزش گذاری پرتفوی غیر بورسی این شرکت که رقم بسیار بالاتری از پرتفوی بورسی آن است در خصوص ارزانی عرضه شرکت ابهام دارند.

با توجه به ارزش گذاری شرکت و سود اعلام شده نیز برخی می گویند نسبت قیمت به درآمد شرکت 23 است و اگر سود فروشی سرمایه گذاری امسال که قابل تکرار نیست حذف شود این نسبت به شدت بالاتر خواهد رفت.

ذوب تخفیف پالایشی یکم

عرضه اولیه صندوق پالایش یکم یا دارا دوم سابق یک بار تمدید شده است، صندوق پر سر و صدایی که اختلاف بر سر نحوه عرضه آن هم زمان با ریزش بورس شد و برخی از سهامداران، وضعیت فعلی بازار را محصول دعوای دولتمرادن در نحوه عرضه آن عنوان می کنند. البته تحلیل گران با بی ارتباط خواندن این اختلاف تاکید دارند: بورس برای نزولی شدن منتظر یک جرقه بود که پالایشی ها جرقه این اتفاق شدند و این نقش می تواند برای هر نماد دیگری رقم بخورد. به هر ترتیب این صندوق هم اگر دولت به هدف درآمدی برسد آخرین روز پذیره نویسی خود را طی می کند.

صندوق پالایشی یکم (دارا دوم سابق) متشکل از چهار نماد بورسی نمادهای پالایشی‌ شتران (پالایش نفت تهران)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبریز (پالایش نفت تبریز) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) است. هر شخص حقیقی می‌تواند تا سقف 50 میلیون ریال از واحدهای این صندوق را خریداری کند.

بازشدن نمادها در روز گذشته و ابطال آن حرف و حدیث های زیادی به دنبال داشت؛ برخی می گویند: با نزول دیروز بخشی از تخفیف 20 درصدی از بین رفت. محاسبات نشان می‌دهد با قیمت‌های پایانی دیروز، خریداران صندوق پالایشی یکم مشمول 16.4 درصد تخفیف می‌شوند.البته برخی ذوب تخفیف را 11 درصد برآورد کرده اند.

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

دولت پول تولد   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

رابعه اسکویی در روزهای کرونایی فشِن شد+عکسعکسی که رابعه اسکویی با ظاهر جدیدش در صفحه رسمی اینستاگرامش گذاشته است.
پندارآنلاین مدرسه پدر اینستاگرام 

  

چراغ سبز بورس در انتظار انتخابات آمریکا؟بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که بعد از اصلاح شاخص در ماه های شهریور و مهر، شاخص روندی صعودی خواهد داشت. به نظر می رسد علت نوسان این روزهای بورس، نزدیک شدن انتخابات آمریکا و تاثیر آن روی نرخ دلار و سایر بازارهای موازی است.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری شاخص ماه 

  

شیوع کرونا در این شهرها بحرانی است +اسامیاقتصادنیوز : وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی لیست بحرانی‌ترین شهرهای کشور از لحاظ میزان شیوع بیماری کوید19 را اعلام کرد.
اقتصادنیوز درمان وزارت بهداشت آموزش 

  

خسارت 8500 میلیارد تومانی کرونا به هتل‌ها/ اشغال 20 درصدی هتل‌های کشور/ بیشترین مراجعه مسافران به هتل‌های کیش و استان‌های شمالیرییس جامعه هتلداران ایران با اشاره به ضریب اشغال 20 درصدی هتل‌های کشور از هتل‌های کیش و استان‌های شمالی به عنوان مراکزی یاد کرد که بیشترین ضریب اشغال را دارند.
ایلنا وزارت نیرو تورم دولت 

  

سرمایه‌گذاری در بورس، قبل یا بعد انتخابات امریکا؟محمد گرجی‌آرا، تحلیگر بازارهای مالی در تحلیلی به این سوال جواب داده که وضعیت بازار سرمایه ایران چقدر از انتخابات امریکا تاثیر می‌گیرد و انتخاب هر کدام از دو نامزد این دوره، چه اثر مثبت و منفی‌ای بر وضعیت بورس ایران دارد؟
گسترش سرمایه انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی 

  

مقایسه قیمت خودرو در هفته سوم و چهارم مهر / ریزش 14 درصدی قیمت پرایدقیمت خودرو در هفته سوم و چهارم مهر ماه 99 دو چهره متفاوت داشت. هفته سوم مهر قیمت خودرو افزایشی و هفته چهارم کاملا کاهشی بود. در این میان قیمت خودرو جک S5 تا 50 میلیون تومان نیز کاهش یافت. همچنین قیمت پراید هم نسبت به هفته قبل تا 18 میلیون تومان ارزان شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

افزایش قیمت دلار، مشکل کسری بودجه دولت را حل نمی‌کند / دلیل تورم نرخ ارز، سوداگری استسخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نقدهایی که درباره افزایش عمدی نرخ دولت به دولت روحانی می‌شود
خبرفوری قیمت دلار کسری بودجه 

  

فهرست شهر‌های بحرانی کرونابر اساس اعلام کمیته‌های درمان و اجتماعی امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا در 43 شهرستان بحرانی کشور که بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا را دارند، از روز دوشنبه به مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال و درصورت لزوم در هفته بعدی هم اعمال خواهد شد.
رویداد۲۴ درمان استان خوزستان وزارت بهداشت 

  

آزمایش پی سی آر، 4 تا 7 روز بعد از مواجهه/ جوانان بیش از گذشته به کرونا مبتلا می‌شوند/ تشنج و غش از علائم کرونامسعود مردانی درباره چگونگی آزمایش PCR گفت: فرد با گذشت 4 تا 7 روز از احتمال ابتلایش به کرونا باید تست پی سی آر انجام دهد. در غیر این صورت پاسخ تست صحیح نیست.
برنا جوانان