ایلنا   |  گوناگون  |  

سیستان و بلوچستان غیر از فقر چهره‌های جذاب دیگری هم دارد

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی مردم در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عملاً در بعضی از روستاهای این استان معیشت روزمره مردم مختل شده است و شرایط سختی برای زیست خود دارند به‌خصوص در روستاهایی که مزیت‌های آبی ندارند. آب موجود در بعضی روستاها به‌قدری محدود است که حتی کفاف آب خوردنشان را هم نمی‌دهد.

سیستان و بلوچستان غیر از فقر چهره‌های جذاب دیگری هم دارد

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی مردم در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عملاً در بعضی از روستاهای این استان معیشت روزمره مردم مختل شده است و شرایط سختی برای زیست خود دارند به‌خصوص در روستاهایی که مزیت‌های آبی ندارند. آب موجود در بعضی روستاها به‌قدری محدود است که حتی کفاف آب خوردنشان را هم نمی‌دهد.

به گزارش ایلنا، جلسه این هفته توسعه روستایی به موضوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان اختصاص داشت که با تأکید بر نواحی روستایی این استان مورد بررسی قرار گرفت.

محمدرضا واعظ‌مهدوی (مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر) در ابتدای جلسه با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی مردم در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عملاً در بعضی از روستاهای این استان معیشت روزمره مردم مختل شده است و شرایط سختی برای زیست خود دارند به‌خصوص در روستاهایی که مزیت‌های آبی ندارند.

او با بیان اینکه الگوی زیستی در بیشتر روستاهای استان سیستان و بلوچستان کشاورزی و دامداری است گفت: اما آب موجود در بعضی روستاها به‌قدری محدود است که حتی  کفاف آب خوردنشان را هم نمی‌دهد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به سفرهای متعددی که به روستاهای مختلف این استان داشته است از ابتکارات برخی روستاییان برای امرار معاش و کمک به اشتغال‌زایی آنها گفت.

او در شرح این نوع اقدامات به فردی اشاره کرد که سیستم‌های میوه خشک کن را با استفاده از سلول‌های خورشیدی راه انداخته بود.

    سیستان و بلوچستان بهترین ظرفیت ترانزیت کشور را داراست

واعظ‌مهدوی با بیان اینکه مطالعات و تحقیقات و گزارش‌های زیادی درباره استان سیستان و بلوچستان صورت گرفته اما کارهای چشمگیری صورت نگرفته است گفت: تمام تلاش‌ها این است که گفته شود سیستان و بلوچستان غیر از چهره فقر چهره‌های جذاب دیگری هم دارد.

او به 5 مورد توسعه در استان اشاره کرد و از ظرفیت بالای ترانزیت در این استان به‌عنوان مهم‌ترین آنها گفت و اینکه این استان با ظرفیت 8 میلیون تن در حال حاضر امکان رسیدن به 54 میلیون تن را دارد.

گسترش راه آهن چابهار یکی دیگر از موارد پیشرفت در جهت توسعه این استان است که واعظ‌مهدوی با اشاره به آن سیستان و بلوچستان را استانی معرفی کرد که بیشترین دسترسی و راه‌های مواصلاتی را در کشور داراست اما با وجود تمام این ظرفیت‌های خوب کمترین توجه به آن شده است.

زمین‌های گسترده دارای امکانات کشت و عملیات آب‌رسانی به آنها یکی از وجوه مهم توسعه در سیستان و بلوچستان است که واعظ‌مهدوی با اشاره به آن پیشرفت در این بخش را لاک‌پشتی دانست که به‌شدت کند پیش می‌رود.

صنایع پتروشیمی و فولاد در بخش مکران و گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از دیگر ظرفیت‌های توسعه در این استان است که واعظ‌مهدوی معتقد است با گازرسانی به این استان بسیاری از صنایع که وابسته به گاز هستند رشد خواهند کرد.

سیستان و بلوچستان بیش از 310 کیلومتر مرز آبی دارد

در ادامه جلسه موسی صادقی به ارائه نتایج بررسی‌های به دست آمده از پتانسیل‌های این استان و سرمایه‌گذاری‌های سودده و ممکن پرداخت.

بنابراین ارائه استان سیستان و بلوچستان بیش از 310 کیلومتر مرز آبی دارد که تنها دسترسی کشور محصور در خشکی افغانستان و کشورهای آسیای میانه به آب‌های بین‌المللی است، از این پتانسیل بسیار مناسبی برای توسعه راه‌ها مواصلاتی و ترانزیتی دارد.

از سوی دیگر ویژگی‌های جغرافیایی این منطقه امکان کاشت و برداشت محصولات بسیاری را دو بار در سال ممکن می‌کند.

این استان رتبه نخست سطح زیر کشت، رتبه نخست محصولات گرمسیری و رتبه دوم تولید خرمای کشور را دارد و از نکات مهم دیگر این استان می‌توان به خودکفایی در گوشت قرمز اشاره کرد. همچنین از دیگر ظرفیت‌های این استان می‌توان به ظرفیت بالای واردات دام از مرز اشاره کرد.

طبق بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان می‌توان به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری، توریسم درمانی، توریسم تاریخی یا اکوتوریسم اشاره کرد. توریست دریایی و گردشگری ورزشی و ساحلی، همچنین آبزی پروری و شیلات تنها بخش کوچکی از پتانسیل‌های موجود در این استان برای سرمایه‌گذاری است.

استان سیستان و بلوچستان کشاورزی فولاد   اخبار برگزیده
  

کامل ترین جدول نرخ و تخفیف های بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودروجدول نرخ حق بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه که در سال 98 توسط بیمه مرکزی اعلام شد.
خودروتک جدول خودرو کشاورزی 

  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

قانون مبارزه با پولشویی در کسب‌وکارهای اینترنتی کلید خوردمعاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیک از آغاز اجرای قانون مبارزه با پولشویی برای کسب و کارهای اینترنتی خبر داد.
تسنیم قانون بانک مرکزی بانک 

  

52 متخلف ارزی در خراسان رضوی بازداشت شده اندمشهد- ایرنا- دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی گفت: پارسال 52 نفر در قالب خرید و فروش دلار در بازار غیررسمی، دلالی و فروش ارز در واحدهای صنفی متخلف این استان شناسایی و دستگیر شدند.
ایرنا بازداشت مشهد ایرنا 

  

کبیری:شوک بازار ارز گذرا است؛ نرخ دلار روند کاهشی می یابد سیدتقی کبیری عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تصمیم جدید ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران و تاثیر آن بر بازار ارز، گفت: آمریکایی ها از قبل اعلام کرده بودند که از اردیبهشت ماه که زمان معافیت خرید چند کشور به پایان می رسد دیگر این معافیت را تمدید نمی کنند، لذا این موضوع نمی تواند تاثیر افزایشی در…
خانه‌ملت ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

15میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ دراستان بوشهر نیاز استبوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: تاکنون 2میلیارد ریال برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان هزینه و 15میلیارد ریال دیگر نیز نیاز است.
ایرنا ریال استان بوشهر استان فارس 

  

اقتصادی منهای نفت راه مبارزه با تحریم/ اقتصاد بدون نفت دوره مصدق می‌تواند دوباره تکرار شود؟اقتصادنیوز: در مقاله زیر که مدتی پیش در سایت موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده به تلاشهای محمدمصدق برای دستیابی به "اقتصاد منهای نفت" اشاره شده است.
اقتصادنیوز صادرات غیرنفتی نفت صادرات نفت 

  

اولویت امروز مهار تورم است/ واردات مواداولیه شرط مهم تداوم تولید در شرایط تحریمیک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اولویت مهم کنترل تورم است، گفت: یکی از شروط اولیه تولید واردات مواد اولیه است اما با توجه به وجود انتظارات تورمی باید ترکیب نقدینگی به نفع سپرده‌های بلند مدت تغییر کند.
تسنیم تورم واردات تولید 

  

پیش بینی جهشی صعودی در بازار ارزهای دیجیتالاقتصاد نیوز:کریس بورنیس، کارآفرین و سرمایه گذار سرشناس ارزهای دیجیتال معتقد است که ارزش بازار بیت کوین در جهش صعودی بعدی خود، به 1000 میلیارد دلار خواهد رسید.
اقتصادنیوز اقتصاد کارآفرین نیویورک 

  

امام جمعه کرج: مسجد مرکز مبارزه با استکبار در تاریخ شیعه استکرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
ایرنا کرج مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد