ایلنا   |  گوناگون  |  

سیستان و بلوچستان غیر از فقر چهره‌های جذاب دیگری هم دارد

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی مردم در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عملاً در بعضی از روستاهای این استان معیشت روزمره مردم مختل شده است و شرایط سختی برای زیست خود دارند به‌خصوص در روستاهایی که مزیت‌های آبی ندارند. آب موجود در بعضی روستاها به‌قدری محدود است که حتی کفاف آب خوردنشان را هم نمی‌دهد.

سیستان و بلوچستان غیر از فقر چهره‌های جذاب دیگری هم دارد

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی مردم در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عملاً در بعضی از روستاهای این استان معیشت روزمره مردم مختل شده است و شرایط سختی برای زیست خود دارند به‌خصوص در روستاهایی که مزیت‌های آبی ندارند. آب موجود در بعضی روستاها به‌قدری محدود است که حتی کفاف آب خوردنشان را هم نمی‌دهد.

به گزارش ایلنا، جلسه این هفته توسعه روستایی به موضوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان اختصاص داشت که با تأکید بر نواحی روستایی این استان مورد بررسی قرار گرفت.

محمدرضا واعظ‌مهدوی (مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر) در ابتدای جلسه با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی مردم در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عملاً در بعضی از روستاهای این استان معیشت روزمره مردم مختل شده است و شرایط سختی برای زیست خود دارند به‌خصوص در روستاهایی که مزیت‌های آبی ندارند.

او با بیان اینکه الگوی زیستی در بیشتر روستاهای استان سیستان و بلوچستان کشاورزی و دامداری است گفت: اما آب موجود در بعضی روستاها به‌قدری محدود است که حتی  کفاف آب خوردنشان را هم نمی‌دهد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به سفرهای متعددی که به روستاهای مختلف این استان داشته است از ابتکارات برخی روستاییان برای امرار معاش و کمک به اشتغال‌زایی آنها گفت.

او در شرح این نوع اقدامات به فردی اشاره کرد که سیستم‌های میوه خشک کن را با استفاده از سلول‌های خورشیدی راه انداخته بود.

    سیستان و بلوچستان بهترین ظرفیت ترانزیت کشور را داراست

واعظ‌مهدوی با بیان اینکه مطالعات و تحقیقات و گزارش‌های زیادی درباره استان سیستان و بلوچستان صورت گرفته اما کارهای چشمگیری صورت نگرفته است گفت: تمام تلاش‌ها این است که گفته شود سیستان و بلوچستان غیر از چهره فقر چهره‌های جذاب دیگری هم دارد.

او به 5 مورد توسعه در استان اشاره کرد و از ظرفیت بالای ترانزیت در این استان به‌عنوان مهم‌ترین آنها گفت و اینکه این استان با ظرفیت 8 میلیون تن در حال حاضر امکان رسیدن به 54 میلیون تن را دارد.

گسترش راه آهن چابهار یکی دیگر از موارد پیشرفت در جهت توسعه این استان است که واعظ‌مهدوی با اشاره به آن سیستان و بلوچستان را استانی معرفی کرد که بیشترین دسترسی و راه‌های مواصلاتی را در کشور داراست اما با وجود تمام این ظرفیت‌های خوب کمترین توجه به آن شده است.

زمین‌های گسترده دارای امکانات کشت و عملیات آب‌رسانی به آنها یکی از وجوه مهم توسعه در سیستان و بلوچستان است که واعظ‌مهدوی با اشاره به آن پیشرفت در این بخش را لاک‌پشتی دانست که به‌شدت کند پیش می‌رود.

صنایع پتروشیمی و فولاد در بخش مکران و گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از دیگر ظرفیت‌های توسعه در این استان است که واعظ‌مهدوی معتقد است با گازرسانی به این استان بسیاری از صنایع که وابسته به گاز هستند رشد خواهند کرد.

سیستان و بلوچستان بیش از 310 کیلومتر مرز آبی دارد

در ادامه جلسه موسی صادقی به ارائه نتایج بررسی‌های به دست آمده از پتانسیل‌های این استان و سرمایه‌گذاری‌های سودده و ممکن پرداخت.

بنابراین ارائه استان سیستان و بلوچستان بیش از 310 کیلومتر مرز آبی دارد که تنها دسترسی کشور محصور در خشکی افغانستان و کشورهای آسیای میانه به آب‌های بین‌المللی است، از این پتانسیل بسیار مناسبی برای توسعه راه‌ها مواصلاتی و ترانزیتی دارد.

از سوی دیگر ویژگی‌های جغرافیایی این منطقه امکان کاشت و برداشت محصولات بسیاری را دو بار در سال ممکن می‌کند.

این استان رتبه نخست سطح زیر کشت، رتبه نخست محصولات گرمسیری و رتبه دوم تولید خرمای کشور را دارد و از نکات مهم دیگر این استان می‌توان به خودکفایی در گوشت قرمز اشاره کرد. همچنین از دیگر ظرفیت‌های این استان می‌توان به ظرفیت بالای واردات دام از مرز اشاره کرد.

طبق بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان می‌توان به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری، توریسم درمانی، توریسم تاریخی یا اکوتوریسم اشاره کرد. توریست دریایی و گردشگری ورزشی و ساحلی، همچنین آبزی پروری و شیلات تنها بخش کوچکی از پتانسیل‌های موجود در این استان برای سرمایه‌گذاری است.

استان سیستان و بلوچستان کشاورزی فولاد   اخبار برگزیده
  

افشای جاسوسی از مقامات بلندپایه در خاور میانه​اقتصاد نیوز:هکرها با نفوذ به دستکم 10 اپراتور در نقاط مختلف دنیا از جمله خاورمیانه، در 7 سال گذشته به جاسوسی از مقامات بلندپایه پرداخته اند.
اقتصادنیوز جاسوسی خاورمیانه اقتصاد 

  

حسین مرعشی: از اختلاف روحانی و جهانگیری نگران شده ایمحسین مرعشی در روزنامه کارگزاران نوشت:از زمانی که جایگاه معاون اول رئیس‌جمهور در قانون اساسی تغییر کرد و به جای نخست وزیر در قانون جمهوری اسلامی تعریف شد، همیشه در دولت‌هایی که به عنوان دولت‌های خردمند تعریف می‌شدند، از جایگاه قابل توجهی برخوردار بود.
مثلث حسین مرعشی دولت دوازدهم رئیس جمهور 

  

تست مخفیانه یک خودرو در تهران (تصاویر)به تازگی تصاویری از تست شاسی بلند معروف و هیبریدی BYD یعنی مدل تانگ در خیابان های تهران منتشر شده است که البته ظاهری پوشیده شده با برچسب های مخصوص بدنه دارد اما با توجه به قدمت حضور این خودرو در جهان با یک نگاه می توان حدس زد که با چه خودرویی طرف هستیم.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

وی عصر سه شنبه در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن اجتماعات مجتمع اداری اصناف قم اظهار داشت: رهبری حسابی در آمریکا ندارد، و این کار احمقانه‌ای است که ترامپ انجام می‌دهد.
نامه نیوز قم موشک ایران 

  

ترامپ دوباره عقب نشینی کرد : ایران با دولت من مذاکره کندتسنیم : رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از خط و نشان کشیدن برای ایران در فضای مجازی، بار دیگر از ایران خواست که با دولت وی مذاکره کند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

اصلاح طلبان دنبال استعفای روحانی هستندعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با این دست فرمون فکر می کنم که استعفای آقای روحانی اتفاق بیفتد چون او ظرفیت روحی، انرژی، برنامه صحیح و تیم مناسب را در اختیار ندارد بنابراین ادامه این وضعیت تا یک جایی خواهد بود بعد از آن سیستم قفل می کند،
نامه نیوز اصلاح طلبان حسن روحانی سلامت 

  

قیمت خودرو چقدر کاهش پیدا کرد؟ (جدول)قیمت خودرو در چهارمین روز هفته کاهشی محسوس را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است.
خودروتک قیمت خودرو جدول 

  

فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، موظف به توقف برخورد با مأموران نیروی انتظامی در ماجرای برخورد با یک مجرم در منطقه تهرانپارس شد.
نامه نیوز بازداشت دیپلماسی نیروی انتظامی 

  

لغو حمله، فریب بزرگفایل صوتی یادداشت لغو حمله، فریب بزرگ را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  

دعوای جهانگیری و روحانیفایل صوتی یادداشت دعوای جهانگیری و روحانی را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ریزش قیمت مثقال طلا به زیر مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 5 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت با روند کاهش قیمت همراه شد و شیب مدار نزولی سکه نیز تندتر بود. عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده 13100 تومانی رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 150 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار زیر مرز 13 هزار تومانی رفت. سکه طرح جدید در نیمه پایین کانال 4.6 میلیون تومانی و طلای آبشده زیر مرز روانی 1...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

اجرای طرح‌های جداسازی آب‌شرب از آب خام در شهرها راهکاری برای سازگاری با کم آبی استمعاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به تهیه 600 طرح جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها و تصویب 340 طرح در وزارت کشور و ابلاغ آن به شهرداری‌ها، اجرای این طرح را راهکاری برای سازگاری با کم آبی بویژه در مناطق خشک کشور ذکر کرد.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه وزارت کشور وزارت نیرو