اعتماد   |  سیاسی  |  

بخش وسیعی از جامعه در قالب شهروند جهانی قرار گرفته است و به هر نوع محدودیتی واکنش نشان می‌دهد / آنهایی که فیلترینگ شبکه‌های مجازی را واجب می‌دانند با مختصات دنیای امروز آشنایی کافی ندارند

بیژن عبدالکریمی گفت: بخش وسیعی از جامعه در قالب شهروند جهانی قرار گرفته است و به همین دلیل به هر نوع محدودیتی واکنش نشان می‌دهد. اما قدرت سیاسی فقط به کم کردن فشار می‌اندیشد و مطالبات به‌روزشده‌ی مردم را نمی‌بیند، از همین رو راحت‌ترین راه را که همان مسدود کردن است انتخاب می‌کند.

بخش وسیعی از جامعه در قالب شهروند جهانی قرار گرفته است و به هر نوع محدودیتی واکنش نشان می‌دهد / آنهایی که فیلترینگ شبکه‌های مجازی را واجب می‌دانند با مختصات دنیای امروز آشنایی کافی ندارند

اعتمادآنلاین| شبکه‌های مجازی را باید مهم‌ترین پدیده دنیای امروز قلمداد کرد. فضایی که با وجود فراگیر شدن در تمام کشورهای جهان مخالفان سرسختی هم دارد، مخالفانی که نگران تاثیرپذیری مردم از فضای مجازی هستند.

 

بیژن عبدالکریمی، جامعه‌شناس، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار کرد: دلیل اصرار بر فیلترینگ فضای مجازی نمی‌تواند نگرانی از گردش اطلاعات باشد. در واقع گفتمان حاکم در شرایطی که متحمل فشار جهانی است، فضای مجازی را اهرمی برای بیشتر شدن این فشار می‌داند و به همین دلیل نگرانی‌ای در بین تصمیم‌گیران ایجاد شده است. مخصوصاً که اپوزیسیون نیز همسو با نظام سلطه تمام تلاشش را برای اعمال فشار انجام می‌دهد.

 

این استاد دانشگاه در ادامه گفت‌: از طرف دیگر بخش وسیعی از جامعه در قالب شهروند جهانی قرار گرفته است و به همین دلیل به هر نوع محدودیتی واکنش نشان می‌دهد. اما قدرت سیاسی فقط به کم کردن فشار می‌اندیشد و مطالبات به‌روزشده‌ی مردم را نمی‌بیند، از همین رو راحت‌ترین راه را که همان مسدود کردن است انتخاب می‌کند.

 

او همچنین تصریح کرد: این در حالی است که در دنیای امروز شبکه‌های مجازی از حالت ابزار درآمده و به بخش مهمی از زندگی تبدیل شده‌اند، به طوری که بسیاری از مردم از این فضا برای فعالیت اقتصادی بهره می‌برند و بدون شبکه‌های مجازی زندگی‌شان مختل خواهد شد. آنهایی که فیلترینگ شبکه‌های مجازی را واجب می‌دانند با مختصات دنیای امروز آشنایی کافی ندارند.

 

این جامعه‌شناس توضیح داد: مخالفان شبکه‌های اجتماعی به این پدیده از منظر پلیسی و امنیتی می‌نگرند که این بدطینتی نیست. در واقع آنها در جایگاهی هستند که بالطبع باید نگران تکرار اتفاق‌هایی چون حوادث دی‌ماه 96 و آبان 98 باشند و چون شبکه اجتماعی قدرت برانگیختن دارد دست‌اندرکاران به خود اجازه می‌دهند همه توان‌شان را برای فیلترینگ این فضا به کار بگیرند.

 

بیژن عبدالکریمی در پایان گفت: همه باید شرایط روز و پیشرفت‌های جهان را درک کنند و اگر خواهان مسدود شدن شبکه‌های خارجی هستند زیرساخت‌های لازم را برای راه‌اندازی شبکه ملی فراهم کنند.

 

 

چکیده گفت‌وگو با بیژن عبدالکریمی

 

-دلیل اصرار بر فیلترینگ فضای مجازی نمی‌تواند نگرانی از گردش اطلاعات باشد -شبکه‌های مجازی در دنیای امروز از حالت ابزار درآمده و به بخش مهمی از زندگی تبدیل شده‌اند -مخالفان شبکه‌های اجتماعی به این پدیده از منظر پلیسی و امنیتی می‌نگرند که این بدطینتی نیست -اگر خواهان مسدود شدن شبکه‌های خارجی هستند زیرساخت‌های لازم را برای راه‌اندازی شبکه ملی فراهم کنند

 

شبکه های مجازی فضای مجازی شهروند   اخبار برگزیده
  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  

واکنش کارگران و نمایندگان کارگری به اظهارات وزیر کار/ دستمزد باید تمام سبد خانوار را پوشش دهد نه فقط بخشی از آن را!نمایندگان کارگری می‌گویند: در صورتی که دولت با کارگران راه بیاید و به قانون تمکین کند، امکان افزایش عادلانه حقوق قبل از پایان اسفند فراهم می‌شود.
ایلنا دولت قانون قانون کار 

  

جهانپور: واکسن اختصاصی کرونا نخواهیم داشتبا اعلام کیانوش جهانپور، هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد.
گسترش وزارت بهداشت درمان واکسیناسیون 

  

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کنددولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...
۵۵ آنلاین محمد بن سلمان دولت روزنامه 

  

مجید انصاری، یکی از موافقان لوایح FATF درباره جزییات چهارمین نشست کمیسیون مشترک درباره این لوایح گفته است: «پس از ارجاع نامه آقای رییس‌جمهوری از سوی مقام معظم رهبری به مجمع مبتنی بر موافقت با تمدید وقت رسیدگی در مجمع، مساله به کمیسیون مشترک ارجاع شد...
نامه نیوز ایران سایپا مجلس شورای اسلامی 

  

عقب نشینی 3 هزار واحدی شاخص بورس/ عرضه ها افزایش یافتشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 3300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

پشت پرده دعوای عجیب مهدی قائدی و استقلال!مشکل از زمانی شروع شد که مهدی قائدی فهمید باشگاه استقلال قرارداد وریا غفوری کاپیتان این تیم را فسخ و قراردادی جدید با او امضا کرده است.
خانه فوتبال مهدی قائدی ایران خودرو یورو 

  

آغاز پیش فروش رانا پلاس و 6 محصول دیگر ایران خودروایران‌خودرو از امروز دهم اسفند پیش فروش محصولات خود را آغاز می کند که تا سه روز ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو خودرو پژو 

  

تخت‌روانچی راه آسان بازگشت آمریکا به برجام را نشان دادنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه 2231 و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.
مثلث مجید تخت روانچی ایران و آمریکا ایران خودرو 

  

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد
فردا حوزه علمیه رئیس جمهور روزنامه 

  

این محصولات ایران خودرو با گیربکس 6 دنده می آیندایران خودرو به طور رسمی فرآیند تولید گیربکس شش سرعته یا همان شش دنده را آغاز کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ورود خودروهای شخصی به این شهر کشور ممنوع شد + جزئیاترئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا گفت: ورود خودروهای شخصی به جزیره کیش با محدودیت و ممنوعیت همراه است.
مستقل‌آنلاین خبرآنلاین استان خوزستان خودکشی 

  

واکنش باقری کنی به اظهارات مقامات سه کشور غربی درباره وضعیت حقوق بشر در ایراندبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات سه کشور غربی در نشست شورای حقوق بشر، واکنش نشان داد.
مملکت‌آنلاین حقوق بشر ستاد حقوق بشر ایران 

  

خبر مهم درباره پرداخت یارانه ها در سال 1400 + جزئیاتدر جلسه علنی صبح امروز (شنبه) و در جریان بررسی بندی از جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی پیشنهادی برای حذف بندی از لایحه بودجه در تبصره 14 مطرح شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  اخبار داغ
  

واکنش‌ها به خبر مهم بورسی/ سهامداران گوش به زنگ بودجه و نشست امروز شورای حکاماقتصادنیوز: مهمترین خبری که بورس بازان را امشب دوباره به تکاپو انداخت و موجی از واکنش‌ها به راه انداخت، مصوبه مهم ناظر درباره حد نصاب صندوق های با درآمد ثابت بود که به نظر سیگنال جدیدی دوباره به بازار سهام ارسال می‌کند.
اقتصادنیوز سهام بودجه درآمد 

  

هشدار؛ مبتلایان به کرونا در تهران صعودی شدندمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره چگونگی درمان و ایزوله مبتلایان ویروس جهش یافته کرونا (ویروس انگلیسی) توضیح داد.
اقتصادنیوز درمان تهران دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

عرضه اولیه چهارشنبه را بشناسید/ یک ریلی در راه فرابورساقتصادنیوز: یک شرکت ریلی روز چهارشنبه همین هفته در فرابورس عرضه اولیه میشود.
اقتصادنیوز 

  

دلیل عدم کارایی تغییر دامنه نوسان بورس چیست؟محمدحسن قزوینیان، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تغییر دامنه نوسان بازار بورس، گفت: قبلا بازار بورس بین دامنه متقارن مثبت پنج و منفی پنج ( 10 درصد) در حال نوسان بود، اما اکنون این مقدار به منفی دو و مثبت شش (هشت درصد) تغییر کرده است.
اعتماد سرمایه پول دولت 

  

چشم انداز بورس تیتره‌تر شد؟مصوبه دیروز مجلس مبنی بر افزایش قیمت برق صنایع بر قیمت سهام این شرکت‌ها تاثیر منفی خواهد داشت. در مقابل سازمان بورس صندوق های بادرآمد ثابت را ملزم به تزریق پول به بورس کرد. مصوبه ای که ناظر گمان می کند اثر مثبت بر بازار می گذارد.
گسترش پتروشیمی تبریز برق 

  

سیگنال مهم برای کاهش قیمت دلاردر واکنش به صحبت‌های روحانی،‌ دلار کاهشی شد و سکه‌امامی نیز به‌تبع آن افت قیمت را تجربه کرد. سکه دیروز 100 هزار تومان کاهش را به‌ثبت رساند و روی عدد 11 میلیون و50 هزار تومان قرار گرفت.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

احتمال بحرانی شدن شرایط کرونایی کشو| به مردم اطلاعات غلط ندهیمرئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، رسانه ای شدن اخبار غیر علمی و نامعتبر از سوی برخی متخصصان را مورد انتقاد قرار داد.
۵۵ آنلاین رسانه سلامت روان کودکان 

  

احتمال بحرانی شدن شرایط کرونایی کشور/ به مردم اطلاعات غلط ندهیم به گزارش خبرگزاری مهر، حمید سوری، با اشاره به اینکه خستگی ناشی از طولانی شدن اپیدمی‌ها موضوعی شناخته شده در دنیا است، اظهار کرد: این موضوع در اپیدمی‌های پیش رونده، زمانبر و دارای نوسان و کاملاً طبیعی است. وی با بیان اینکه در پاندمی همانند کرونا مردم در هیچ نقطه‌ای در امان نیستند، افزود: ممکن است بسیاری از افراد جامعه به دلیل اجباری شدن استفاده از ماسک، شستشوی مدام دست‌ها، ضدعفونی…
مهر نماز درمان سلامت روان 

  

الزامات موفقیت عرضه خودرو در بورس و کاهش قیمت هایک کارشناس صنعت خودرو گفت: عدم تعیین سقف قیمت و دامنه نوسان، تداوم عرضه در بورس و عرضه همه محصولات در بورس از جمله الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا است‌.
خودروتک موفقیت خودرو بازار خودرو 

  

می‌خواهند گندکاری‌ها در بورس را گردن مجلس بیندازند! / دولت در لایحه بودجه ردیفی برای حمایت از سهامداران نداردیک نماینده منتقد دولت در مجلس با انتقاد از عملکرد دولت روحانی در موضوع بورس، به وضعیت بودجه 1400 اشا
خبرفوری دولت لایحه بودجه بودجه 

  

نوسان قیمت خودرو در بازار کم رونق اسفندبازار خودرو در شب عید با افزایش دو تا چهار میلیون تومانی قیمت ها روبرو شد اما خرید و فروش خودرو به اندازه اسفند سال های گذشته رونق ندارد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو