تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندان

سلامت نیوز: با تزریق 80 میلیون و 406هزار و 788 دوز واکسن بعد از گذشت بیش از دو ماه از واردات گسترده واکسن به کشور، پوشش واکسیناسیون در دوز اول (با تزریق 50 میلیون و 843 هزار و 578 نفر) به 76 درصد و در دوز دوم (با تزریق 29 میلیون و 503 هزار و 783 نفر) به 40 درصد رسید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،حدود 59 هزار و 427 نفر نیز تاکنون دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند...

تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندان

سلامت نیوز: با تزریق 80 میلیون و 406هزار و 788 دوز واکسن بعد از گذشت بیش از دو ماه از واردات گسترده واکسن به کشور، پوشش واکسیناسیون در دوز اول (با تزریق 50 میلیون و 843 هزار و 578 نفر) به 76 درصد و در دوز دوم (با تزریق 29 میلیون و 503 هزار و 783 نفر) به 40 درصد رسید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،حدود 59 هزار و 427 نفر نیز تاکنون دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند. این درحالی است که در مرداد ماه میزان واکسیناسیون تنها 5 میلیون دوز بود. در آبان ماه، اما تزریق این میلیون‌ها دوز کارگر افتاد و از بیش از 700 مرگ در مرداد ماه به حدود 171 مرگ در روز (یکشنبه دوم آبان ماه) رسیدیم.

طی این مدت تعداد بستری‌ها در آی‌سی‌یو نیز از 8 هزار بستری به حدود 4 هزار و 294 بستری کاهش یافت و تعداد مبتلایان 50 هزارنفری حالا به عدد 9 هزار و 174 نفر رسیده است. با این‌همه نگرانی‌ها برای ورود موج ششم همچنان ادامه دارد و شرایط از زبان وزیر بهداشت اضطراری و شکننده تلقی می‌شود، وضعیتی که به هیچ وجه نباید عادی‌انگاری شود.

در این شرایط بازگشایی مدارس به تزریق بالای 70 درصد دوز دوم که تا اواخر آبان ماه عملی خواهد شد موکول شده و درحالی که همچنان تعدادی از شهروندان با وجود در دسترس بودن واکسن از تزریق آن سرباز می‌زنند، تزریق دوز سوم برای کادر درمان، افراد پر ریسک و سالمندان آغاز شده است. آن‌طور که بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت گفته قبل از واکسیناسیون کادر درمان حدود 204 نفر شهید سلامت داشتیم، اما امسال که ویروس تهاجمی‌تر و بیماران هم بیشتر شده، تعداد شهدای کادر درمان به شمار انگشتان یک دست کاهش یافته است. اگرچه براساس آمارها تاکنون هیچ فوتی به دلیل واکسن ثبت نشده و اتفاقاً 85 درصد فوتی‌های کرونا مربوط به افراد واکسینه نشده است، اما تعداد محدودی که خود را مخالفان واکسن نامیده‌اند همچنان اصرار دارند که بگویند مستندات کافی برای بی‌خطر بودن واکسن‌ها در دسترسشان نیست.

عین‌اللهی البته درباره نرخ‌های متفاوت واکسن‌های وارداتی و بی‌کیفیت بودن بعضی برندها نیز به جمله «صحت ندارد» اکتفا و تأکید کرد که با انجام واکسیناسیون محدودیت‌ها حذف خواهد شد: «الان خروج و ورود از و به کشور حتماً با واکسیناسیون کنترل و بررسی می‌شود و امروز تأکید ما بر کارت واکسیناسیون است.» او درباره علت عدم دسترسی به واکسن در نیمه ابتدایی سال و دسترسی بالا به واکسن پس از شهریور، هم گفت: از گذشته بی‌اطلاع هستم ولی از وقتی مسئولیت به‌عهده گرفتم تلاش همگانی انجام شد.

البته در هفته اول قبول مسئولیت خیلی واکسن نداشتیم ولی پس از آن با تلاش همگی بویژه رئیس جمهوری حجم زیادی از واکسن وارد شد. می‌دانید که امروز ما در حال رسیدن به مرز 80 میلیون هستیم. یعنی در عرض دو ماه و نیم 75 میلیون دوز واکسن تزریق شده است. اگر با شرایط معمول می‌خواستیم کار کنیم حداقل یک‌سال طول می‌کشید ولی با کمک گرفتن از مردم حجم بالای واکسن در حسینیه‌ها، مساجد، مصلی‌ها و... با کمک مردم واکسن تزریق شد و در برخی مراکز تنها یک یا دو رابط از سمت ما حضور داشتند و این نشان دهنده ارزش حضور مردم ما در صحنه است.

او تأکید کرد: واکسیناسیون در حجم بالایی انجام شد و ما با اینکه در یک وضعیت بحرانی بودیم اما امروز میزان مرگ و میرمان به 124 نفر رسید. پیش از تصدی بر سمت وزارت، رئیس بیمارستان لبافی‌نژاد بودم و مرگ‌و‌میر مردم را از نزدیک می‌دیدم و این واقعاً دلخراش است. خوشبختانه میزان بیماران و بستری کاهش یافته است. البته باید برای موج ششم آماده باشیم.

از مردمی که واکسن زدند ممنون هستم. ما نزدیک 20 هزار عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها داریم و دغدغه ما سلامت مردم است.او درباره نامه‌ای که اخیراً پیرامون میزان کارایی و اثربخشی یکی از واکسن‌های وارداتی منتشر شد، گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم واکسن‌هایی که استفاده می‌کنیم جزو بهترین واکسن‌ها است. واکسن وارداتی از چین از نوع تولید پکن است.

او ادامه داد: برای تأیید یک واکسن سه مرحله باید طی شود و آن چیزی که سلامت واکسن را تأیید می‌کند مرحله دوم است. تمام واکسن‌های موجود تاکنون مرحله دوم کارآزمایی را سپری کرده‌اند؛ پس از گذراندن آن مرحله است که مجوز تزریق واکسن صادر می‌شود. در کشور ما واکسن برکت، سیناژن و پاستور این مراحل را طی کرده‌اند و واکسن رازی و فخرا هم این هفته تأیید می‌شوند.

او درباره واردات واکسن علی‌رغم تعدد پروژه‌های واکسن‌های داخلی، گفت: زمان برای ما بسیار مهم است و فرصت تأمین شدن 160 میلیون دوز واکسن را در داخل نداریم در حالی که حتی یک ساعت هم برای ما ارزش دارد و تمرکز اصلی ما نجات تک تک هموطنان از مرگ است. واکسن‌های داخلی تاکنون به 14 میلیون دوز رسیده‌اند که اگر تولید داخل به مقدار قابل قبولی برسد از واردات خارجی کم می‌کنیم.

وزیر بهداشت در مورد واکسن کووایران برکت، گفت: این واکسن یکی از موفق‌ترین واکسن‌های دنیا با کمترین عوارض ممکن است، اما متأسفانه به دلیل راه‌اندازی تنها یک خط تولید، میزان کافی از این واکسن در دسترس ما نیست. عین‌اللهی افزود: در شرایطی که مسأله اجتماعی مطرح باشد نمی‌توان با واکسن برخورد اختیاری داشت.

به‌طور مثال اگر یک فرد مبتلا به بیماری کرونا وارد هواپیما شود می‌تواند تمام افراد پرواز را مبتلا کند و حتی اجتماع نیز فرد ناقل بیماری را نمی‌پذیرد وزیر بهداشت درخصوص اظهارات یکی از مسئولان وزارتی درباره لزوم انجام 72 ساعت یک‌بار تست پی‌سی‌آر برای کارمندانی که واکسن نزده‌اند، بیان کرد: این ادعا می‌تواند شخصی باشد و چنین مصوبه‌ای در ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار نشده است و چنین کاری شدنی نیست.

چه کسانی واجد شرایط دریافت دوز سوم هستندهمچنین مسعود مردانی عضو ستاد کشوری مقابله با کرونا، در مورد افراد واجد شرایط که ضروری است دوز سوم را تزریق کنند گفت: بعد از اینکه عده زیادی از مردم دو دوز واکسن را زدند، بویژه بیشتر جامعه پزشکی خودمان که اولین گروه بودند که واکسینه شده‌اند، مشاهده شد که علی‌رغم واکسیناسیون دو دوز واکسن کرونا عده‌ای باز هم به کرونا مبتلا شده‌اند. با تحقیقاتی که انجام شد مسئولان وزارت بهداشت دریافتند که افراد حتی با تزریق دو دوز ممکن است کرونا را تجربه کنند اما بیماری که به آن مبتلا می‌شوند شرایطش با کرونای قبلی متفاوت است و افراد مبتلا فقط علائم خفیف کرونا را تجربه خواهند کرد.

پس به این نتیجه رسیدند که فرق بیماری افرادی که واکسن زده‌اند بسیار با کرونای قبلی زیاد است. یعنی دیگر بیماری شدید نیست و بیماری منجر به مرگ و بستری در آی‌سی‌یو نمی‌شوند. همچنین وزارت بهداشت طبق تجربیات دیگر کشورها متوجه شده‌اند که بیشتر افرادی که در معرض خطرند افرادی هستند که سن بالای 65 سال، یا بیماری نقص ایمنی دارند و یا به سرطان مبتلا هستند و شیمی درمانی می‌شوند و یا داروی خاصی مصرف می‌کنند در نتیجه نیاز به دوز یادآور دارند.

در پی این نتایج سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تزریق دوز یادآور شش ماه پس از آخرین تزریق واکسن کرونا برای افرادی که در بالا ذکر شد الزامی و ضروری است. به همین دلیل پرسنل پزشکی و افراد بالای 65 سال و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند یعنی اولین سری افرادی که در کشور واکسینه شدند باید برای دوز یادآور مراجعه کنند.

مردانی در مورد نوع واکسنی که افراد باید در دوز سوم تزریق کنند گفت: با شرح اینکه چه کسانی واجد شرایط دریافت دوز سوم هستند این سؤال پیش می‌آید که در تزریق دوز سوم آیا نوع واکسنی که افراد در دوز سوم دریافت می‌کنند مهم است یا خیر؟ بدین معنا که آیا باید همان نوع واکسنی را که قبلاً دریافت کرده‌اند تزریق کنند؟ برای مثال افرادی که سینوفارم یا آسترازنکا زده‌اند برای دوز یاد آور باید همان واکسن را دریافت کنند؟

پاسخ این است که افراد پس از دو دوز واکسنی که دریافت کرده‌اند برای دوز یادآور از نظر اینکه چه نوع واکسنی را تزریق کنند تفاوت عمده‌ای وجود ندارد. چرا که اکثر این واکسن‌ها با هدف افزایش ایمنی قبلی بدن تزریق می‌شوند. در واقع به‌ایمنی بدن تلنگری می‌زنند تا دوباره آنتی بادی تولید کند تا خدایی نکرده سطح پادتن‌ها در بدن کاهش پیدا نکند. برای همین ما زیاد درگیر نوع دوز یادآور نیستیم.

ولی توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که ترجیحاً اگر امکان دارد کسی که دو دوز اول را مثلاً سینوفارم زده دوز سوم را هم سینوفارم بزند. ولی احیاناً اگر واکسن مورد نظر در دسترس نبود افراد می‌توانند با خیال راحت از نوع دیگر واکسن‌ها را که تأییدیه سازمان بهداشت جهانی و یا وزارت بهداشت را دارند استفاده کنند.

شایعه مرگ بر اثر واکسن کذب استمردانی در مورد شایعاتی مانند اینکه افرادی پس از تزریق دوز اول یا دوم فوت کرده‌اند توضیح می‌دهد: مرگ به دنبال تزریق واکسن یک پدیده شناخته شده است و در دنیا هم وجود دارد اما رقمش در حد یک در یک میلیون است. کسی که به دنبال تزریق واکسن فوت می‌کند حتماً باید پیشینه بیماری‌های قبلی‌اش و وضعیت سیستم ایمنی بدنش و شرایط خاصی که برایش رخ داده بررسی شود.

در حال حاضر کمیته‌ای در وزارت بهداشت تشکیل شده که روی عوارض واکسن تحقیق کند تا اگر مواردی از فوت دیده شد علت اصلی مرگ را مشخص کند و به تمامی پزشکان نیز ابلاغ شده که اگر موردی یافت کردند به کمیته مربوطه معرفی کنند تا اگر موردی وجود داشت حتماً به عموم مردم اعلام شود. اما باید گفت مرگ بر اثر واکسن شایعه‌ای بیش نیست.

وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی درمان   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

پیش بینی های مهم و اساسی از قیمت دلار در بازارقیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته نزولی شد.
گسترش وین دولت قیمت 

  

قیمت سکه امامی امروز پنجشنبه 1400/09/18قیمت سکه امامی در بازار امروز 20 هزار تومان ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

آلودگی هوا، کرونا را افزایش می دهدمعاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در همه شرایط باید جامعه را به انجام ورزش و تحرکات بدنی توصیه کنیم اما در شرایط آلودگی هوا، تقاضا داریم که افراد تا حد امکان از تردد در فضای باز که آنها را بیشتر در معرض آلاینده های هوا قرار می دهد، خودداری کنند.
برنا آلودگی هوا سلامت ورزش 

  

شیوع دوباره کرونا در چین / تردید در مورد تاثیر واکسن‌های چینیبا شیوع دوباره کرونا در چین، تردید‌ها درباره ایمنی واکسن‌ چینی بیشترشده است.
مملکت‌آنلاین چین ویروس تولید 

  

تحقق افزایش حداکثر ایمنی در برابر کرونا با تزریق دز سومبر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایمنی ناشی از واکسن های کرونا می تواند 6 تا 8 ماه پایدار باشد و بعد از این مدت ایمنی حاصل از واکسن افت نسبی پیدا می کند، برای افزایش حداکثر ایمنی همزمان با ادامه برنامه واکسیناسیون نوبت اول و دوم، باید تزریق دز یادآور (سوم) انجام شود.
۵۵ آنلاین درمان خبرنگار وزارت بهداشت 

  

پیش بینی قیمت دلار در روز مذاکرات ویناقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته نزولی شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار وین 

  

آلاینده‌های هوا خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد به گزارش خبرگزاری مهر، محسن فرهادی افزود: شرایط اقلیمی به ویژه در شهر تهران و بسیاری از کلانشهرها به گونه‌ای است که در این فصل از سال و سردی هوا، امکان وارونگی هوا فراهم می‌شود. زمان وارونگی هوا، شاهد انباشت آلاینده‌های مختلف هستیم که از دو جنبه مهم است؛ یکی اینکه افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، زنان باردار و افرادی که حساسیت دارند، آسیب‌های جدی می‌بینند. وی ادامه داد:…
مهر آلودگی هوا وزارت بهداشت تهران 

  

خداحافظی با ماشین زیر 100 میلیون/قیمت خودرو درب کارخانه جند؟معاونان بازاریابی و فروش گروه سایپا و ایران خودرو از اصلاح قیمت محصولات تولیدی این شرکت‌ها و افزایش بهای کارخانه‌ای خودرو خبر دادند.
فردا تنظیم بازار قیمت افزایش قیمت 

  

پرستاران در پاندمی کرونا صحنه دیگری از فداکاری را رقم زدند به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در این پیام عنوان داشته است: روز گرامی ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س)، اسوه صبر و بردباری که در کشور عزیزمان به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، فرصت مناسبی است که از نقش بی بدیل پرستاران در نظام سلامت کشور تجلیل شود. مراقبت از مردم در شرایط سخت و غیرقابل پیش‌بینی بیماری، پاسخ فوری به درخواست‌های بیماران و خانواده آنها، تحمل رفتارهای…
مهر ایران وزارت بهداشت استرس 

  

افزایش حیرت‌انگیز ثروت میلیاردر‌ها در دوران همه‌گیری کروناگزارش سالانه نابرابری جهانی می‌گوید که از سال 1995 تاکنون، سهم ثروت میلیاردر‌ها از یک درصد به سه درصد افزایش یافته است. این رقم در ابتدای همه‌گیری دو رصد برآورد شده بود.
۵۵ آنلاین ثروتمند ثروت درآمد 

  

نام سویه های بعدی کرونا را بشناسیدبا گذشت تقریبا دو سال از شروع پاندمی کرونا، نیمی از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس استفاده شده‌اند.
اقتصادنیوز 

  

وضعیت کنترل بیماری کرونا بسیار مطلوب است/ 4 ماه بعد از تزریق دز دوم سینوفارم، دیگر آنتی بادی برای محافظت وجود نداردعضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به ما ثابت شده است که واکسن های ساخته شده براساس پلتفرم ویروس ضعیف شده مانند سینوفارم، برکت یا بهارات چهارماه بعد از دز دوم معمولاً دیگر آنتی بادی برای محافظت ندارند.
ایلنا ماه آلمان بیمارستان 

  

شرط دلار برای افت قیمت سکه/پیش بینی قیمت سکه امروزاقتصادنیوز: قیمت سکه دیروز 100 هزارتومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 13 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت .
اقتصادنیوز دلار قیمت