اعتماد   |  فرهنگی  |  

دکتر توسلی و مسئله ایران

غلام‌حیدر ابراهیمبای ‌سلامی در یادداشتی نوشت: دکتر غلامعباس توسلی استاد بزرگ جامعه‌شناسی ایران درگذشت؛ اما با وجود اهتمام و تلاش او و همکارانش، مسئله اصلی ایران همچنان یک مسئله و مشکل جامعه‌شناختی است.

دکتر توسلی و مسئله ایران

اعتمادآنلاین| ‌غلام‌حیدر ابراهیمبای ‌سلامی در یادداشتی نوشت: دکتر غلامعباس توسلی استاد بزرگ جامعه‌شناسی ایران درگذشت؛ اما با وجود اهتمام و تلاش او و همکارانش، مسئله اصلی ایران همچنان یک مسئله و مشکل جامعه‌شناختی است.

 

فقر نظری و عدم رعایت تمایز بین دو مفهوم اساسی «اجتماع» (community) و «جامعه» (society) در تحلیل ابعاد نظام اجتماعی و مشکلات مردم وجود دارد و تأثیر این موضوع بر سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌ریزی‌های کشور بعد از انقلاب اسلامی همچنان عمق و گسترش یافته است.‌وجوه کاریزماتیک و هیجانی انقلاب آن‌چنان بر نظام اجتماعی در ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مستولی شد که مدیران، صاحب‌نظران و پژوهشگران کمتر به تمایز‌پذیری سازمانی و «تقسیم کار اجتماعی» به معنای دورکیمی آن توجه کردند و «تفکیک نقش‌ها» و ضرورت عقلانیت حسابگر برای زندگی در جامعه پیچیده و متحول در بسیاری از امور لحاظ نشد و مشکلات اجتماعی و اقتصادی به صورت‌های درهم‌تنیده‌ای سر برآورده و نمایان شده‌اند.

 

جامعه ایران هنوز از فقدان تحلیل‌های عمیق جامعه‌شناختی در موضوعات مختلف تهی و در رنج است و بازار کلی‌گویی‌های بدون ضابطه و کم‌مایه به جای بررسی‌های علمی، جدی و مشکل‌گشا به منظور کسب مراتب تحصیلی و منزلت‌های سیاسی و علمی - اداری رونق یافته است.دکتر توسلی دوران تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه سوربن فرانسه به انجام رسانده است و با اندیشه‌های بزرگانی مانند فرانتس فانون، ژان پل سارتر، ریمون آرون، لویی ماسینیون، لانگه، برگ و کارل ریموند پوپر از نزدیک آشنا بود. او توانست رویکرد دانشگاهی و آکادمیک خود را نسبت به تحولات فکری دو دهه اخر قرن بیستم نگه دارد و مقام دانشجویی و معلمی و روحیه انتقادی خود را به گرایش «ایسم‌های مختلف» و رایج آن روزگار به‌ویژه تفکرات مارکسیستی حفظ کند. برخلاف عمده جامعه‌شناسان ایرانی که گرایش‌های سوسیالیستی داشتند، هم‌اندیشی با نهضت آزادی ایران و همراهی با مرحوم مهندس مهدی بازرگان در بعد از انقلاب اسلامی موجب شد تا دکتر توسلی بیشتر با گرایش‌های آزادی‌خواهی و لیبرالیست‌های مسلمان شناخته شود.

 

توسلی ابتدای انقلاب رئیس دانشگاه اصفهان و عضو ستاد انقلاب فرهنگی شد و هنگامی که استاد و رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران بود، هرگز مواضع و گرایش سیاسی خود را در محیط دانشگاهی و کار، کلاس درس یا همایش‌های علمی بروز نداد.

دکتر توسلی از یک سو مانند ریمون آرون حوزه‌های مختلف جامعه‌شناسی را اعم از نظریه‌های جامعه‌شناسی، جامعه‌شناسی آموزش‌وپرورش، جامعه‌شناسی دین، جامعه‌شناسی کار و شغل و دیگر موضوعات مورد توجه قرار داد و با ارائه و تحلیل و نقد آنها در طول عمر دانشگاهی خود به تربیت هزاران دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و با انتشار ده‌ها کتاب، مجله، مقالات علمی و شرکت در همایش‌های تخصصی در نهادینه‌کردن علوم اجتماعی و توسعه جامعه‌شناسی به مردم ایران خدمت کرد.

از سوی دیگر او که مسئله اصلی ایران را فقدان بینش جامعه‌شناختی در تحلیل مشکلات کشور می‌دانست، با وجود همه امکاناتی که برای مهاجرت به خارج داشت، با پایمردی در ایران ماند و تلاش کرد تا با استقرار دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاهای مهم کشور کمبود مدرسان این رشته را برطرف کند و با تأسیس «انجمن جامعه‌شناسی ایران» به تشکیل «اجتماع علمی» و نهادینه‌کردن رویکرد جامعه‌شناسی در تحلیل مسائل کشور کمک کند.

 

راه دشوار معلمی و آزادی‌خواهی برای او کم‌هزینه نبود و در مسیر اعتلای علوم انسانی و تربیت نسل جوان و کنشگری سیاسی مشقات و نامهربانی‌های بسیاری را تحمل کرد و در سال‌های اخیر نیز با همان تن رنجور به محض دعوت در هر همایش و مراسمی که برای توسعه علم و پیشرفت ایران بود، شرکت می‌کرد.

*عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

 

منبع: روزنامه شرق

 

روزنامه دانشجو آموزش   اخبار برگزیده
  

جو بایدن وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات به برجام بازخواهد گشت. دونالد ترامپ هم مدعی شده در هفته‌های نخست پس از پیروزی، با ایران به توافق خواهد رسید. این حرفها نشانه چیست؟
نامه نیوز ایران اقتصاد ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

نامه مهم نمایندگان تهران برای تعطیلی پایتختعضو مجمع نمایندگان استان تهران از نامه این مجمع به ستاد ملی کرونا برای تعطیلی 2 هفته‌ای پایتخت خبر داد.
گسترش تهران پایتخت مجلس شورای اسلامی 

  

کارگزاران به‌دنبال ایده حمایت از علی لاریجانی است؟ / حسین دهقان در بین کاندیداهای حزب کارگزاران برای انتخابات 1400 است؟علی لاریجانی می‌تواند از گزینه‌های قابل‌تامل کارگزارانی‌ها باشد. او از سیاستمداران اصولگرایی است که سبک و سیاق سیاست‌ورزی‌اش مورد علاقه و توجه کارگزارانی‌ها بوده است. آنها حتی در جریان رقابت برای ریاست‌ مجلس دهم نیز معتقد بودند که صندلی ریاست حق لاریجانی است و از کاندیداتوری محمدرضا عارف به عنوان یک اصلاح‌طلب حمایت نکردند...
اعتماد حزب کارگزاران دولت دوازدهم سعید لیلاز 

  

سعید لیلاز: هیچ ملتی با تلگرام و اینستاگرام دین خود را از دست نداده |صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد|فیلترینگ باعث بی ‌اعتمادی شدهسعید لیلاز با بیان اینکه صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد، تاکید می کند که فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی هیچ نکته مثبتی در پی نداشته و در سال‌های اخیر محدودیت‌های فضای مجازی سبب شده تا مردم نسبت به حکومت بی‌اعتماد شوند.
۵۵ آنلاین سعید لیلاز موبایل تلگرام 

  

جامعه مدرسین از انتخابات 1400 کنار کشیدنایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تصمیم قطعی تشکل سیاسی متبوع خود بر عدم دخالت در انتخابات سال 1400 خبر داد.
مثلث جامعه مدرسین حوزه علمیه قم جامعه روحانیت مبارز الناز شاکردوست 

  

موج دوم کاهش قیمت ها در بازار خودرو در راه است؟یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: چنانچه بایدن پیروز انتخابات باشد، هفته آینده قیمت خودروها مجدد ارزان می‌شود. پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت دلار ادامه‌دار باشد که به دنبال آن قیمت خودروهای داخلی مجدد بین پنج تا 10 میلیون تومان ارزان خواهد شد.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت خودرو 

  

کشف حجاب اختیاری در دورۀ دولت دوازدهممیرسلیم گفت: در این کشور دوبار کشف حجاب صورت گرفت، یک بار به صورت اجباری در دورۀ رضاخان و بار دیگر به صورت اختیاری در دورۀ دولت دوازدهم. وی با بیان اینکه جریان دیگری که علیه ما مشغول فعالیت است جریان ضدانقلاب است، گفت: این جریان که بسیار هم فعال است با مقدسات انقلاب مقابله می‌کند.
مستقل‌آنلاین حجاب دولت دوازدهم دولت 

  

ماجرای 10میلیارد گمشده در استقلال گره خورداحمد سعادتمند مدیر عامل سابق باشگاه استقلال در واکنش به خبر ابهام درباره 10 میلیار تومانی که حامی مالی این باشگاه در اختیار آبی پوشان قرار داده بود متنی را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
مملکت‌آنلاین باشگاه استقلال استقلال اینستاگرام 

  

مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت هم مربوط به آمریکاست؟رئیس بانک مرکزی دولت آقای روحانی دلار را 11 هزار تومان تحویل گرفت و امروز این قیمت به 29 هزار تومان رسیده است، حال به مردم آدرس می‌دهید که به آمریکا ناسزا بگویند؟ آیا مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت مربوط به آمریکاست؟ و برای اینکه در نظام مالی اختلاس‌ صورت می‌گیرد باید آمریکا را نفرین کرد؟
مستقل‌آنلاین دولت رئیس جمهور بانک مرکزی 

  

شرایط مذاکره ایران و آمریکا در صورت رئیس جمهور شدن بایدن /اصلاح طلبان نفس راحت خواهند کشید؟روزنامه شرق در گفت وگویی با محسن میردامادی به تحلیل انتخابات امریکا پرداخته و روی کار آمدن بایدن یا ترامپ را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز ایران ایران و آمریکا ایران و عربستان 

  

هشدار بهمن موتور در مورد سودجویی با پیش فروش دیگنیتیشرکت بهمن موتور علیرغم وجود تحریم های ظالمانه صنایع خودروسازی و محدودیت های موجود، از عرضه محصول جدید خود به نام دیگنیتی در آینده ای نزدیک خبر داد.
خودروتک خودرو تولید 

  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  اخبار داغ
  

رحمانی‌فضلی: دامنه تشخیص کرونا وسیع‌تر می‌شود/همه دستگاه‌ها به آقای نمکی کمک کنندوزیر کشور گفت: با طرحی که عزیزان وزارت بهداشت می‌خواهند اجرا کنند، آمار مبتلایان افزایش می‌یابد و دامنه تشخیص وسیع می‌شود و جای نگرانی نیست و باید بدانیم که تشخیص در روزهای اولیه منجر به کاهش فوتی‌ها می‌شود.
تسنیم عبدالرضا رحمانی فضلی وزارت بهداشت دولت 

  

لزوم انجام غربالگری و تشخیص بیماری کرونا در سطح گستردهرییس قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه غربالگری و تشخیص بیماری باید در این سطح وسیع انجام شود، گفت: باید به صورت محله‌ای و منطقه‌ای برنامه‌هایمان را پیش ببریم.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت اطلاعات حوزه 

  

پیش‌بینی امید بخش درباره بورس فرداسه روز مانده به انتخابات امریکا، بالاخره روند بازار سهام صعودی شد. کارشناسان معتقدند این روند صعودی بعد از انتخابات امریکا ادامه خواهد داشت، چه جو بایدن پیروز انتخابات باشد و چه دونالد ترامپ. بازار سرمایه در هر صورت رشد خواهد کرد.
گسترش سهام دونالد ترامپ ترامپ 

  

جمهوری اسلامی ایران مورد هجوم همه جانبه دشمن قرار گرفته است/ بحران کرونا ضعف اندیشه‌های لیبرالی را عیان ساختفرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران که کانون الهام بخش و محور مقاومت در برابر دشمن است با فشارهای سیاسی، تهدیدات نظامی، تحریم‌های ظالمانه اقتصادی مورد هجوم همه جانبه دشمن قرار گرفته است.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران ارتش جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

راهی برای دورزدن کرونادر شرایط همه گیری کرونا، همراه بانک پاسارگاد کاربران خود را از مراجعه به شعب بانک ها بی نیاز کرده است.
شما‌نیوز تلفن همراه بانک آموزش مجازی 

  

باید یک سنگر آرایی محکم در مقابله با ویروس کرونا داشته باشیم به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، عصر شنبه در نخستین قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله کرونا اظهار کرد: توانستیم در عرض 2 ماه مرگ‌ها را بر اثر کرونا به حدود 30 نفر در روز برسانیم و تعداد بستری را به یک پنجم رساندیم. وی افزود: امروز ما به ازای هر هزار نفر یک و شش دهم تخت داریم. نمکی گفت: باید یک سنگر آرایی محکم در مقابل ویروس داشته باشیم و بعد باید حمله کنیم، این حمله از طریق بسیج…
مهر ویروس وزارت بهداشت خبرنگار 

  

براساس یک پژوهش دانشگاهی کمبود ویتامین دی در بسیاری از افراد که نتیجه آزمایش ابتلای آنها به کرونای مثبت بوده؛ ملاحظه شده است.
صراط پژوهش درمان رسانه 

  

آغاز نخستین نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونانخستین نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا با حضور وزرا و رؤسای دستگاه های عضو در محل وزارت کشور آغاز شد.
برنا وزارت کشور 

  

نکاتی درباره قرنطینه در زمان همه گیری کرونامتخصصان انگلیسی شرایط و نکات مربوط به قرنطینه در زمان همه گیری کووید 19 را تشریح کردند.
خبرفوری پوند ورزش خانواده 

  

وزیر بهداشت:‌ رسانه‌های معاند در موضوع کرونا دنبال تشویش اذهان هستندسعید نمکی گفت: اینکه ایران در دو ماه توانست مرگ را به کمتر از 40 در روز برساند و از واردکننده موارد مورد نیاز، خود را به صادرکننده برساند یک حرکت عظیم بود.
تسنیم وزارت بهداشت رسانه ایران 

  

پاسخ 85 چهره مطرح به پرسش راه نجات تهران از بحران کرونا + جدول و نموداراقتصادنیوز: روزنامه همشهری با در نظر گرفتن ابعاد گوناگون شیوع کرونا از یک سو و شرایط ویژه اقتصادی و فشار تحریم ها از سوی دیگر در یک نظرسنجی وی‍ژه از فعالان اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، شهری، فرهنگی، زیست بوم و ورزشی از آنان نظرخواهی کرده است.
اقتصادنیوز تهران جدول روزنامه