ایلنا   |  سیاسی  |  

ایجاد قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت در راستای اجرای مصوبه مجلس صورت گرفت/فرصت 7 ساله برای عبور از بحران جمعیت

وزیر بهداشت با بیان اینکه تنها 7 سال برای رفع بحران جمعیت به عنوان یک پیچ تاریخی ایجاد شده در کشور فرصت داریم، از ایجاد ستاد جوانی جمعیت در جهت اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده خبر داد.

ایجاد قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت در راستای اجرای مصوبه مجلس صورت گرفت/فرصت 7 ساله برای عبور از بحران جمعیت

وزیر بهداشت با بیان اینکه تنها 7 سال برای رفع بحران جمعیت به عنوان یک پیچ تاریخی ایجاد شده در کشور فرصت داریم، از ایجاد ستاد جوانی جمعیت در جهت اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده خبر داد.

به گزارش ایلنا، بهرام عین اللهی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 31 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال فاطمه قاسم پور نماینده مردم تهران درخصوص عملکرد وزارت بهداشت در اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در قالب حل مشکل زوجین نابارور، افزود: در ابتدا جا دارد از خانم قاسم پور تشکر کنم که پیگیری دلسوزانه و جدی در خصوص حل مشکلات مردم دارند و این باعث افتخار است که در مورد یکی از اولویت های مهم یعنی جوانی جمعیت سوال مطرح کردند.

وی تاکید کرد: اولویت های وزارت بهداشت در ابتدا مقابله با کرونا بود که موفقیت خوبی حاصل شد، همچنین بیمه همگانی و تعرفه پرستاری بود که در گزارش کمیسیون به آن اشاره خواهم کرد اما در مورد جوانی جمعیت واقعا وضعیتی که در کشور وجود دارد بسیار نامطلوب بوده و فرصت زیادی هم برای افزایش جمعیت در کشور نداریم بنابراین عاجزانه از نمایندگان مجلس درخواست می کنم که با وضع قوانین و ارائه راهکار بتوانیم از این بحران خارج شویم چرا که اگر ما در طول 7 سال کاری برای افزایش جمعیت نکنیم بعد قابل جبران نخواهد بود و این دغدغه رهبر معظم انقلاب است که باید در خصوص آن اقدام کنیم.

عین اللهی ضمن تشکر از مجلس انقلابی برای تصویب قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، تصریح کرد: وزارت بهداشت در جهت اجرای این قانون قرارگاهی را تحت عنوان جوانی جمعیت ایجاد کرده است و این اقدام در پی تجربه ای که در کنترل کرونا از طریق ایجاد ستاد ملی کرونا به دست آمد و همه پای کار آمدند و کار ملی انجام شد و به موفقیت هم رسید، صورت گرفت.

وی افزود: مسئولیت و فرماندهی این قرارگاه برعهده وزیر بهداشت بوده و تمام افراد موثر در حوزه جوانی جمعیت در آن شرکت دارند کما اینکه تعدادی از نمایندگان نیز در آن حضور دارند و جلسات این قرارگاه به صورت هفتگی برگزار شده و مصوباتی دارد ضمن اینکه باید به این نکته توجه کنم از بین سازمان هایی که در رابطه با اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مسئولیت دارند ما سعی کردیم اقداماتی را به صورت مفصل انجام دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه ضمن تقدیر از نمایندگان برای ادای احترام به خدمات مدافعان سلامت برای کنترل کرونا، افزود: این افراد زحمات زیادی در خصوص کنترل کرونا کشیدند ضمن اینکه حدود 300 شهید از بین همه کادر پزشکی، پرستاری و سلامت داشتیم.

عین اللهی تاکید کرد: اولویت مهم وزارت بهداشت جوانی جمعیت است و جدای از اینکه وزارت بهداشت باید اقداماتی در این زمینه انجام دهد این یک بحث فرهنگی است بنابراین از نمایندگان خواهش می کنم کمک کنند تا این معضل حل شود و ما از این پیچ بسیار خطرناک کاهش جمعیت نجات پیدا کنیم.  

وی تصریح کرد: ما همه خانه های بهداشت در سراسر کشور را بسیج کردیم و از بهورزان نیز خواستیم تا افرادی را تشویق کنند تا جمعیت تحت پوشش آن ها افزایش پیدا کند و بسته های تشویقی در این زمینه در نظر گرفتیم چرا که بهورزان می توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند و تلاش شد از این طریق این پیچ تاریخی را حل کنیم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اعتبارات این بخش، افزود: در مورد اعتبارات جلسات مکرری گذاشته شد و بند هـ تبصره 17 قانون بودجه با عنوان حمایت از هزینه های درمان ناباروری به صورت کامل ابلاغ شد از سوی دیگر از کل اعتبارات تخصیص یافته به این بخش که 787 میلیارد تومان بود مبلغ 492 میلیارد تومان تملکی است و باید مراکزی را به عنوان درمان ناباروری در استان ها ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: متاسفانه این مراکز به اندازه کافی در کشور وجود ندارد بنابراین اولویت اصلی ما افزایش آن ها است کما اینکه مبلغ 492 میلیارد تومان به افزایش مراکز ناباروری و بلوک زایمانی اختصاص داده شده و تاکنون برای 40 پروژه هزینه کرده ایم.

عین اللهی افزود: هم اکنون 14 پروژه مرکز ناباروری و بلوک زایمانی و 26 پروژه مرکز تخصصی درمان ناباروری در دست اجرا است ضمن اینکه امسال یکی از اولویت های اصلی این است که بتوانیم مراکز درمان ناباروری و بلوک زایمانی را افزایش دهیم کما اینکه 219 پروژه در دست اجرا داریم تا بتوانیم به آن 40 پروژه اضافه کنیم علاوه بر آن سازمان بیمه سلامت نیز از منابع خود مبلغ 141 میلیارد تومان به درمان ناباروری اختصاص داده است. همچنین در سال گذشته 350 هزار بسته خدمات ناباروری ارائه کردیم و امیدواریم امسال نیز بتوانیم بیش از این انجام دهیم.

وی اظهار کرد: باید پوشش بیمه ای برای ارائه خدمات نازایی و ناباروری به طور کامل انجام شود و وزارت بهداشت استانداردهای ارائه خدمات مذکور را کامل ابلاغ کند همچنین دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت مکلف است دستورالعمل خرید راهبردی خدمات موضوع آن را به طور کامل ابلاغ کند و بار مالی موردنیاز برای اجرای این تصویب نامه از محل منابع مرتبط با ارائه خدمات نازایی و ناباروری در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و به سازمان های بیمه گر پایه مجددا انتقال پیدا کند از سوی دیگر فرانشیز هزینه های درمان زوج های نابارور در برنامه حمایت مالی از آن ها تحت پوشش قرار گرفته است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: این دستورالعمل ابلاغ شده از سوی دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت جهت اجرا از آذرماه در دستورکار قرار گرفته و تقریبا 4 ماه از شروع این دولت گذشته بود که برای اجرا به ادارات کل ارسال کردیم و پیوسته تحت نظارت و ارزیابی هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: افتخار دارم اعلام کنم در حال حاضر 90 درصد تعرفه مصوب بخش دولتی بسته های خدماتی ناباروری در مراکز دولتی و 90 درصد تعرفه مصوب بخش عمومی غیردولتی در این مراکز و پرداخت 90 درصد تعرفه عمومی غیردولتی بسته های خدمات ناباروری در مراکز خصوصی و خیریه توسط سازمان بیمه سلامت در وزارت بهداشت انجام می شود و اگر بتوانیم منابع این بخش را تامین کنیم به 100 درصد ارتقا خواهد یافت.

عین اللهی افزود: افرادی نیز که از ابتدای سال 1400 از مراکز غیر طرف قرارداد خدمات درمان ناباروری دریافت کردند هزینه آن ها در قالب پرونده خسارت متفرقه پرداخت می شود، همچنین جهت رفاه بیشتر و دسترسی آسان تر و عدالت در سلامت این نکته مهم است که بیمه شدگان روستایی نظام بیمه همگانی جهت اخذ این خدمات از پرداخت در سیستم اجرا معاف هستند همچنین پرسنل ما که قبلا کار دیگری انجام می دادند با تغییر کاربری در حوزه ناباروری فعالیت خواهند کرد.

وی یادآور شد: پرداخت هزینه های دارو، پاراکلینیک و تجهیزات پزشکی مرتبط به صورت 90 درصد تحت پوشش بیمه قرار گرفته و دریافت خدمات کمک باروری جهت زوج نابارور تا 49 سال تمام و بدون محدودیت سنی با پرداخت 10 درصد هزینه از جیب میسر شد از سوی دیگر جهت قرارداد با بخش خصوصی در صندوق های بیمه همگانی و روستایی مجوزهای لازم را صادر کردیم. همچنین در اجرای ماده 44 قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده کلیه زوجین نابارور فاقد پوشش بیمه با آزمون وسع تحت پوشش قرار می دهیم و خانم های باردار هم اگر بیمه نباشد بعد از مراجعه بدون دریافت وجه از خدمات بیمه همگانی بهره مند می شوند و فرزندانشان نیز تا 5 سالگی از خدمات بیمه همگانی برخوردار خواهند شد.

انتهای پیام/

افزایش جمعیت درمان وزارت بهداشت   اخبار برگزیده
  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  اخبار داغ
  

تهران فردا تعطیل است؛ بانک و بورس باز هستندتهران- معاون استاندار تهران از تعطیلی ادارات مهدکودک ها و همه مقاطع تحصیلی استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه برای فردا دوشنبه 13 تیرماه خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، عابد ملکی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران از تعطیلی ادارات مهدکودک‌ها و همه مقاطع تحصیلی برای فردا دوشنبه 13 تیرماه خبر داد...
انصاف‌نیوز تهران استانداری تهران بانک 

  

فردا تهران تعطیل شد/بانک‌ها و بورس فردا تعطیل شدند؟عابد ملکی، معاون استانداری تهران: بانک ها و بورس در تهران فردا (دوشنبه 13 تیر) تعطیل نیستند.
فردا تهران استانداری تهران بانک 

  

بانک‌ها و بازار بورس تهران فردا دوشنبه 13 تیر تعطیل نیستنداستانداری تهران اعلام کرد بورس و بانک‌ها در تهران فردا تعطیل نیستند.
برنا بانک بورس تهران تهران 

  

آخرین قیمت خودرو در بازار امروزحال حاضر مشاهدات بازار خرید و فروش خودرو نشان می‌دهد قیمت اکثر خودروهای داخلی نسبت به روز گذشته ثابت است و فقط برخی با اعلام قیمت‌های کاذب سعی در ایجاد نوسان در بازار را دارند.
۵۵ آنلاین قیمت واردات خودرو خودرو 

  

استان تهران تعطیل شد/ بانک ها و بورس هم تعطیل شد؟اقتصادنیوز: ادارات مهدکودک ها و همه مقاطع تحصیلی استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه برای فردا دوشنبه 13 تیرماه تعطیل اعلام شد.
اقتصادنیوز تهران بانک دماوند 

  

بازگشت کرونا به دوران اوجبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 717 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت اصفهان 

  

آخرین تحولات بازار خرید و فروش خودرو/ قیمت خودرو ارزان می‌شود؟کاهش عرضه خودرو به همراه عدم تعیین تکلیف آیین‌نامه واردات خودرو، عاملی شده است تا بازار همچنان شاهد کاهش قیمت‌ها نباشد.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

کرونا دوباره جان گرفت/ آمار فوتی های کرونا امروز 12 تیربنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 717 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 12 تیر در ایران | کرونا خیز دوباره گرفتمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت یارانه 

  

افت 300 هزار تومانی قیمت سکهقیمت سکه طرح جدید امروز (یکشنبه، 12 تیرماه) با 300 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته به 15 میلیون و 330 هزار تومان رسید.
فردا قیمت افزایش قیمت بهار 

  

کرونا دوباره اوج گرفت/ شناسایی 717 بیمار و 6 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 12 تیرماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 717 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 104 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 239 هزار و 557 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 396 نفر…
مهر خبرنگار