اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شود

دولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شود

روحانی دولت را رها کرده یا مصلحت‌اندیشی‌ و آینده‌نگری‌های شخصی دارد

جلال جلالی‌زاده عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و از جمله فعالان اقوام و مذاهب هم به عملکرد دولت روحانی در این حوزه‌ها نمره قبولی نمی‌دهد و معتقد است که روحانی بیش از آنچه انتظار می‌رفت رو به محافظه‌کاری آورده است. مشروح گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:

 برخی ناظران معتقدند که در حوزه سیاست‌ داخلی دولت روحانی ضعف‌های جدی داشته است. آیا شما هم با این گزاره موافق هستید؟ در این صورت دلیل این ناکامی‌ و ضعف را متوجه دولت و شخص روحانی می‌دانید؟

در مقدمه باید بگویم که همواره مجموعه یا دولتی موفق است که از هدف واحد برخوردار و همدلی در آن جریان داشته‌ باشد. همچنین مدیر یا مدیرانی که یک مجموعه را هدایت می‌کند، توانمندی جهت دادن به اعضای مجموعه را داشته ‌باشد. همچنین یک مجموعه یا دولت باید از وحدت فکری و عقیدتی و استراتژی برخوردار باشد. متاسفانه دولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. آقای روحانی موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است. اگر اعضای یک دولت با رییس‌جمهوری همراه نباشند، دلسوز نباشند، رییس‌جمهوری ترسو باشد یا قاطعیت نداشته ‌باشد یا به وعده‌هایش عمل نکند، نتیجه خوبی نخواهد گرفت. اما به‌ طور مثال در استان کردستان به ‌دلیل زحمات و پیگیری‌های استاندار، مردم از استاندار کردستان راضی هستند. در برخی استان‌های دیگر نیز کم و بیش به چشم می‌خورد که مردم از استاندار رضایت دارند و البته این رضایت به ‌معنای این نیست که دولت در سطح کلان و ملی موفق عمل کرده است؛ بلکه به‌خاطر اینکه استاندار یا مدیران دلسوز و بومی هستند، پیگیر مطالبات مردم هستند.

اینکه حسن روحانی نتوانست در زمینه سیاست داخلی کاری از پیش ببرد یا به قولی برجام داخلی ایجاد کند، متاثر از ساختار سیاسی اصلاح‌ناپذیر است یا کوتاهی رییس‌جمهوری نیز در این امر غیرقابل انکار به نظر می‌رسد؟

متاسفانه ما نتوانستیم مردم را در مورد چارچوب وظایف قوه مجریه و شخص رییس‌جمهوری آگاه کنیم و همواره در مورد آن دسته از وظایفی که برعهده رییس‌جمهوری است و می‌تواند در آن زمین بازی کند، دچار تناقض و پارادوکس‌ آشکاری هستیم. فارغ از این و با وجود اینکه مردم شاید چندان بر این محدودیت‌ها و چارچوب وظایف آشنایی نداشته‌ باشند اما به هر روی در همین حوزه هم شاهد ناکارآمدی‌های بسیاری بوده و هستیم. آقای روحانی شاید در بین روسای‌جمهور، ضعیف‌ترین و کم‌اقبال‌ترین رییس‌جمهوری است که دوران حضورش بر مسند قوه مجریه را به آخر می‌رساند. شاهد بودیم که در عوض این حمایت گسترده اقوام و مذاهب از حسن روحانی، هیچ اقدام قابل‌ توجهی از سوی دولت برای این گروه‌ها صورت نگرفت. در حوزه زنان یا حوزه احزاب هم همین‌طور. درواقع اگر روحانی بخواهد در مورد مسائل داخلی و سیاست داخلی گزارش عملکردی ارایه کند، نقاط روشن اندکی در این کارنامه به چشم می‌خورد، گویی یا کلا در این حوزه دولت را رها کرده و کاری به کار وزرا ندارد یا به ‌دلیل مصلحت‌اندیشی‌ها و آینده‌نگری‌های شخصی در این زمینه ورود چندانی نداشته است. متاسفم که کسی از این همه سرمایه اصلاح‌طلبانه استفاده کرد اما به ‌لحاظ اخلاقی خود را مدیون و وام‌دار حامیان خود نداند.

شما به عنوان کسی که با اقوام و مذاهب در ارتباط هستید، نقصان‌های عملکرد دولت روحانی در این حوزه را چطور می‌بینید؟

اگر بخواهم فقط به یک مورد کوچک اشاره کنم، روحانی در ابتدا یک مشاور اهل سنت انتخاب کرد اما این جایگاه به مرور کمرنگ شد. ‌ این پست کارکرد و عملکرد قابل‌ توجهی نداشت و عملا در این دولت نادیده گرفته شد، روحانی حتی حاضر نشد یک وزیر اهل سنت انتخاب و معرفی کند. در زمینه اقوام و مذاهب به این دولت، نقدهای جدی وارد است و مردم از او در این حوزه دلخور هستند. آقای روحانی بخش قابل‌ توجهی از آرای گروه‌های قومی و مذهبی را کسب کرد اما حاضر نشد مثلا حتی یک سفر به کردستان داشته ‌باشد. روحانی باعث شد که فاصله بسیاری میان اقوام و مذاهب با دولت و حاکمیت ایجاد شود.

یکی از کارویژه‌هایی که اصلاح‌طلبان برای دولت روحانی در نظر داشتند، این بود که روابط میان اصلاح‌طلبان با هسته سخت حاکمیت تسهیل شود. در راس آن بر مساله «رفع حصر» اصرار داشتند و تصور می‌کردند که روحانی گزینه مناسبی برای پیشبرد این هدف بود. ارزیابی شما از عملکرد ایشان در این مدت چیست؟

روحانی که دلش به حال اصلاح‌طلبان و اصلاح‌طلبی نمی‌سوزد. متاسفانه یکی از ضعف‌های اصلاح‌طلبان این است که بدون نقشه و تدبیر و دوراندیشی وارد کارزار انتخابات می‌شوند، مردم را تشویق و تهییج می‌کنند اما پس از آن همان فرد یا گروهی که حاصل آرای بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان هستند، اصلاح‌طلبان و اصلاح‌طلبی را فراموش می‌کنند. روحانی هم دچار چنین معضلی شد. او حتی یک بار هم در مورد اقداماتی که در راستای رفع حصر که مطالبه مهم اصلاح‌طلبان بود، توضیح نداد که چه کرده و چه نکرده است. البته این معضل در مورد سایر مطالبات اصلاح‌طلبان نیز وجود داشته و دارد. روحانی حاضر نشد در این زمینه گزارشی به مردم ارایه کند. متاسفانه خصایص فردی روحانی خیلی به او ضربه زده و موجب شده او از پایگاه مردمی که قبلا داشت، محروم شود. حتی حامیان درجه یک روحانی هم از او گلایه‌مند هستند. او حتی حاضر نشد در این دوران به روسای ستادهای انتخاباتی‌اش وعده ملاقات بدهد.

اخیرا پیشنهاد تشکیل دولت مصالحه ملی مطرح و تاکید شد حالا که گفت‌وگوی ملی و آشتی ملی محقق نشده، دست‌کم دولت به دنبال مصالحه ملی باشد. به نظر شما دولت روحانی در فرصت باقیمانده می‌تواند در این راه گام‌های موثری بردارد؟

فرصت چندانی که باقی نمانده است. ضمن اینکه با شرایط شیوع کرونا و درهم ریختگی اقتصادی و آشفتگی موجود احتمالا دولت کاری از پیش نخواهد برد. زمان در این ماه‌های پایانی به سرعت می‌گذرد که اگر تصمیمی هم وجود داشته‌ باشد به نتیجه نمی‌رسد.

به نظر شما محبوبیت روحانی در ماه‌های پایانی و تحویل دادن پست ریاست‌جمهوری از وضعیت سایر روسای‌جمهوری مثل احمدی‌نژاد، خاتمی و به‌ خصوص هاشمی‌رفسنجانی وخیم‌تر است؟

بله، بسیار زیاد! فکر می‌کنم حتی احمدی‌ نژاد چند برابر روحانی میان مردم محبوبیت داشته‌ باشد و اگر روحانی و احمدی‌نژاد با هم رقابت کنند، کفه ترازو به سمت احمدی‌نژاد سنگین‌تر خواهد بود./روزنامه اعتماد 

آنچه دیگران میخوانند : قیمت گوشی موبایل شنبه 29 شهریور زمان عرضه اولیه جدید

حسن روحانی روزنامه وام   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

وزارت بهداشت: شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده استمعاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده است، گفت: تعداد بیماران بدحال
خبرفوری وزارت بهداشت درمان بیمارستان 

  

افسردگی ناشی از کرونا را با این روش درمان کنیدبرای بهبود روحیه در شرایطی که زندگی با تعدد مشکلات همراه است، باید به دنبال رهایی از محدودیت‌ها بوده و در این میان از نقش موثر روانشناس و مشاور نیز غفلت نکنیم.
اقتصادنیوز افسردگی فضای مجازی بازی 

  

چند توصیه کرونایی بسیار مهم برای حضور در آرایشگاهاگر دوران شیوع کرونا بنا دارید به آرایشگاه بروید حتما توصیه های بهداشتی را برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس جدی بگیرید.
اقتصادنیوز درآمد وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص های بورس آمریکا صعودی شددر وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

ضربه مهلک کرونا به تجارت جهانیتجارت جهانی در سه ماهه سوم تا حدودی بهبود پیدا کرد با این حال حدود 4.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان داد.
اقتصادنیوز تجارت خودرو ویروس 

  

اصول مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در دورهمی‌هااگر در دوران شیوع کرونا ناچار به برگزاری دورهمی یا مراسمی کوچک و چند نفره شدید حتما به اصول بهداشتی در جهت پیشگیری از شیوع کرونا توجه کنید.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت دورهمی مواد غذایی 

  

حرکت شارپی در بورس چیست؟حرکت شارپی به مجموعه‌ای از روند‌های صعودی یا نزولی قیمت سهام در بازار بورس گفته می‌شود که با مقیاسی
خبرفوری درآمد سرمایه قیمت 

  

کودکان آمریکایی شاهد آن هستند که مدارسشان همچنان بسته است، اما دیگر انواع گردهمایی ها مجاز است. برخی فعالیت ها مجاز است در حالی که برخی دیگر- با وجود آنکه در اصل فعالیتی مشابه گروه اول است- ممنوع هستند. بسته به سن آنها، این مشاهدات عمقا بر کودکان اثر خواهد گذاشت. کودکان متوجه می شوند که این وضعیت غیرمنصفانه است. می فهمند که همگان بر اساس قواعد یکسانی بازی نمی کنند.
صراط کودکان بازی ویروس 

  

حال نوید محمدزاده پس از ابتلا به کرونا چطور است؟ + عکسبا ابتلای نوید محمدزاده به کرونا، فیلمبرداری فیلم «شب، داخلی، دیوار» مدتی متوقف خواهد بود
رویداد۲۴ نوید محمدزاده عکس روابط عمومی 

  

ویروس کرونا و معضلی که تئاتر را از پا در آورده استشیوع ویروس کرونا و تعطیلی طولانی‌مدت تماشاخانه‌ها و بیکاری اهالی تئاتر معضلی بزرگ را برای تئاتر کشور به وجود آورده که باعث نگرانی اهالی تئاتر و علاقه‌مندان به این هنر شده است و قطعاً در این شرایط لازم است برای نجات تئاتر از این بحران جدی چاره‌ای اندیشید.
برنا ویروس تئاتر بیکاری 

  

پیکان بیشتر از هر تیم دیگری با کرونا سر و کار دارد/ برای موفقیت تیمم امید زیادی دارمسرمربی تیم والیبال پیکان گفت: از عملکرد تیمم راضی هستم و مطمئنم در ادامه نیز اگر لیگ منظمی داشته باشیم و پروتکل‌ها رعایت شود نتایج بهتری را هم کسب خواهیم کرد.
برنا والیبال موفقیت کار 

  

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه وارد موج چهارم کرونا شده‌ایم، گفت:‌ اجرای تعطیلی کامل تهران حداقل به مدت دو هفته جهت مقابله با کرونا ضروری است.
نامه نیوز تهران استرالیا شورای شهر تهران 

  

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه آزمایش‌ها و مدل‌های حیوانی ساخت واکسن در ایران طی شده و از اواسط آبان قرار است مراحل آزمایش‌های بالینی و انسانی واکسن آغاز شود و به سازمان جهانی بهداشت نیز اخیرا اعلام کرده‌ایم و امیدوارم که در آینده نزدیک خبرهای خوش تری برای ملت ایران داشته باشیم.
نامه نیوز تولید وزارت بهداشت سردار آزمون 

  

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه افزایش تعداد بستری‌ها بر افزایش فوتی‌های کرونایی تاثیر دارد، نسبت به روند صعودی آمار بیماران مبتلا به کرونا هشدار داد.
صراط حمل و نقل عمومی وزارت بهداشت رئیس جمهور 

  

خیز دوباره کرونا در کشور/ زمان آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی تغییر کرد/ مرگ پسر 11 ساله در پی چالش وحشت "مومو"/سرقت مسلحانه وحشتناک در اهواز و تبریزهفته گذشته مملو بو از اخبار حوادثی که از شمال تا جنوب کشور را در برگرفته بود. بخشی از این اخبار را با هم مرور خواهیم کرد.
برنا مرگ سرقت مسلحانه سرقت