دلار 27 هزار تومانی در صرافی ملی/ علت گرانی دلار در چند ساعت چیست؟

تا پیش از این ارز 27هزار تومانی را فقط یک بار در ابتدای همین هفته آن هم در بازار آزاد شاهد بودیم، اما حالا پای این نرخ به تابلوی صرافی ملی هم باز شده است آن هم بعد از چهار بار تغییر قیمت در عرض چند ساعت. حالا سوال اینجاست که علت رشد این چنینی قیمت ارز در یک روز و ظرف چند ساعت چه بوده است؟

رویداد24 چهارشنبه 26 شهریور اولین قیمت اعلام شده روی تابلوی صرافی ملی 26 هزار و 650 تومان بود. اما در کمتر از یک ساعت این نرخ تغییر کرد و با 150 تومان افزایش به 26 هزار و 800 تومان رسید. البته ماجرا به اینجا ختم نشد و در عرض یک تا دو ساعت بعد، دو بار دیگر قیمت دلار در صرافی ملی افزایش یافت. نرخ دلار آمریکا پس از جهش از پله 26 هزار و 800 تومان از نرخ 26 هزار و 900 هم گذشت و سپس برای اولین بار با گذر از مرز 27 هزار تومانی به 27 هزار و 200 تومان برای فروش رسید.تا پیش از این ارز 27 هزار تومانی را فقط یک بار در ابتدای همین هفته آن هم در بازار آزاد شاهد بودیم. سوال اینجاست که علت رشد این چنینی قیمت ارز در یک روز و ظرف چند ساعت چیست؟البته ابتدای هفته هم یک بار نرخ ارز صرافی ملی ظرف چند ساعت با سه هزار تومان افزایش از بازار آزاد پیشی گرفت. این اقدام در کنار برداشتن سقف سامانه نیما و بازگشت امکان دریافت ارز با کارت‌ملی، خبر از ورود و مداخله بازار ساز می‌داد. آیا همچنان پای دخالت بازارساز در میان است یا رشد قیمت دلار علت دیگری دارد؟کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز، در پاسخ می‌گوید: در بازار ارز اصطلاحی وجود دارد به نام حراج هلندی. حراج هلندی به این معنی است که بازارساز برای کاهش قیمت در بازار ارز به جای این که از قیمت‌های پایین به سمت بالا برود از بالا به پایین می‌آید. قیمت را به بازار آزاد نزدیک می‌کند تا خریدار احساس کند که جنس در بازار زیاد است، از طرفی عرضه هم در قیمت بالا بیشتر می‌شود. در همه حراج‌ها قیمت از پایین به بالا است، اما این حالت برعکس آن است.بیشتر بخوانید: فروش دلار با کارت ملی از سر گرفته شداو با یادآوری روز دوشنبه اخیر عنوان می‌کند که در این روز هم بازار ساز از همین روش استفاده کرده و از طریق آن تا آخر روز توانسته قیمت را هزار تومان پایین بیاورد. البته این اولین بار نبوده و این اقدام سال‌های گذشته هم بار‌ها انجام شده است.به گفته افسری این کار حالتی روانی در بازار ایجاد می‌کند تا فعالان احساس کنند در بازار کمبودی وجود ندارد. از این طریق هم با ارز پاشی روی منابع بانک‌مرکزی فشاری نمی‌آید، هم با جوسازی قیمت پایین می‌آید. او تاکید دارد که باید این را هم مورد توجه داد که این روش همیشه جواب نمی‌دهد و همه چیز به شرایط روز بازار بستگی دارد.

بورس تلاش‌ها را خنثی می‌کند این کارشناس در پاسخ به این سوال که چه مقدار می‌توان به ورود بازار ساز در هفته اخیر و تاثیر آن در آینده قیمت ارز خوش‌بین بود، می‌گوید: در حال حاضر همه چیز در دست بانک مرکزی نیست و متاسفانه بانک مرکزی تنها بخشی از اقتصاد ما را تشکیل می‌دهد. وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و…متولیان مختلفی هستند که تصمیم‌گیری یک دست و یک نواختی ندارند.افسری در پایان تاکید می‌کند: بورس تمام تلاش‌های بانک‌مرکزی را خنثی می‌کند. بورس در هر حالتی که باشد، حتی در حالت سقوط به شکل خودش به بازار فشار می‌آورد، زیرا بالاخره عده‌ای فروشنده می‌شوند. در جریان بورس پولی آزاد می‌شود و این پول بالاخره باید از یک جایی سر در آورد.آنطور که او می‎گوید برای کنترل بازار ارز لازم است مدتی بورس را در حالت انجماد نگه دارند، اما در حال حاضر به علت شرایط سیاسی و تعداد افراد زیادی که در بورس حضور دارند، قادر به مقابله از این طریق با وضعیت نیستند.

دلار دلار آمریکا صرافی   اخبار برگزیده
  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  

خودرو وارد بورس شود یا نشود؟در راستای پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا، به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو چنانچه اصل موضوع با هدف حذف واسطه‌ها، رونق صنعت خودرو و رسیدن به قیمت شفاف باشد، بسیار هم خوب است. اما زمانی که دوباره پای شورای رقابت برای تعیین قیمت پایه به میان می‌آید، دقیقا نقض هدف اصلی است.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

هشدار پمپئو درباره هرگونه تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجاموزیر خارجه آمریکا با انتقاد مجدد از برجام، نسبت به هرگونه تلاش برای بازگرداندن این کشور به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد.
ایلنا مایک پمپئو انتخابات ریاست جمهوری هسته ای 

  

بیمار روانی مطب دکتر را آتش زدمرد بیمار وقتی برای ویزیت به مطب پزشک خود در یکی از خیابان‌های شیراز رفته بود مطب او را به آتش کشید.
مملکت‌آنلاین شیراز پزشک پلیس 

  

خبر مهم بورسی / حمایت ویژه در راه استحمایت صندوق توسعه ملی از بازار سهام هرچند در چند وقت اخیر با انتقاداتی همراه بود اما به نظر می‌رسد گام‌های اجرایی آن یکی یکی در حال برداشته شدن است. در این مورد شب گذشته خبر جدیدی اعلام شد.
گسترش صندوق توسعه ملی سهام بانک مرکزی 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره تهدید موسوی خوئینی ها به افشاگری پس از شکست در انتخابات، گفت: این آقایان چون حرفی برای گفتن ندارند یکسری تاکتیک های جدیدی را به کار می گیرند اما در کل استراتژی انتخاباتی جدیدی ندارند. به عبارت دیگر تاکتیک هایی را در قالب استراتژی های سوخته قبلی به کار می بندند تا جواب بگیرند که قطعا نتیجه برای آنها به همراه نخواهد داشت.
نامه نیوز رئیس جمهور دولت اصلاحات ایوانکا ترامپ 

  

ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساساقتصاد نیوز:شاخص بازار سهام تا کف لمس شده در شهریور 14 هزار واحد فاصله دارد؛ کفی که در برابر ریزش بیشتر مقاومت کرده اما در کنار آن شاخص‌های ضعیف معاملاتی دیروز کار شاخص برای برگشت پرقدرت را سخت کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران بانک صادرات بازی 

  

پرداخت یارانه جدید 120هزارتومانی به مردم + جزئیاترحیم زارع در خصوص آخرین وضعیت طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصریح کرد:
مستقل‌آنلاین یارانه دولت تولید 

  

یارانه نقدی فرزندان چه کسانی سه برابر می شود؟نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیاتی از طرح تشویق زاد و ولد گفت که بر این اساس از زمان تولد فرزند سوم خانوارها یارانه‌ای به اندازه مبلغ یارانه خود دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه سهام مجلس شورای اسلامی 

  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  اخبار داغ
  

میزبانی بورس انرژی از عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی و پتروشیمیرینگ داخلی بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی و پتروشیمی خواهد بود.
ایلنا انرژی شیراز گاز 

  

بورس منفی تا کی ادامه دارد؟در حالی که محدود مقاومتی یک میلیون و 500 هزار واحد از شاخص کل تاثیر چشم‌گیری روی روند بازار در آینده خواهد داشت اما امروز نیز بازار بیش از دو درصد ریزش کرد، اما چه عواملی روی روند بازار تاثیرگذار خواهد بود؟
گسترش صندوق توسعه ملی شاخص سهام 

  

کف حمایتی بورس به فنا رفت! + فیلمدر روزی که بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند بازار حمایت می‌شود، اما با ریزش حدود 38 هزار واحدی در ساعت اولیه بازار، کف حمایتی خود در 19 شهریورماه را از دست داد.
گسترش قرارداد صندوق توسعه ملی سرمایه 

  

کرونا فضای اداری گوگل را تغییر می هد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس اینسایدر، ساندار پیچای مدیر ارشد اجرایی گوگل اعلام کرد این شرکت در هفته جاری تغییراتی در فضای اداری خود ایجاد می کند تا در آینده بتواند بهتر از کارمندان پشتیبانی کند، آینده ای که به گفته او شامل مدل های هیبریدی کار است. او طی یک مصابه ویدئویی با نشریه تایم100 گفت: به نظر من آینده انعطاف پذیرتر خواهد بود. ما به ارتباط رو در ردو در کنار یکدیگر…
مهر گوگل کار دورکاری 

  

قیمت دلار امروز دوشنبه 1399/07/07| شیب صعودی قیمت‌هادلار امروز افزایش قیمت را در بازار آزاد تجربه کرد و با رشد 540 تومانی به 29,500 (بیست و نه هزار و پانصد ) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

همه‌گیری ویروس کرونا رشد تقاضای جهانی برای گاز را کند کرده استراه رشد تقاضا برای گاز روز به روز باریک‌تر و کوتاه تر می‌شود. گاز کمتر از سایر سوختهای فسیلی تحت تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفته ولی بیشترین آسیب را پس از بحران کرونا خواهد دید.
تسنیم ویروس گاز قرارداد 

  

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/07/07؛افزایش قیمت طلا و ارز؛ سکه 13 میلیون و 600 هزار تومانهم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هرگرم یک‌میلیون و 263 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 13میلیون و 600 هزار تومان و قیمت دلار 29 هزار و 50 تومان است.
تسنیم قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

ابتلا عضو شورای شهر تهران به کرونا/ لغو جلسه فردارئیس شورای شهر تهران از لغو جلسه فردا شورای شهر تهران به دلیل ابتلاء یکی از اعضای شورای شهر به ویروس کرونا خبر داد.
تسنیم شورای شهر تهران شهرداری تهران تهران 

  

مشاغلی که بیشتر در معرض خطر کرونا هستنددرماه هایی که از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد، برخی افراد تلاش کردند در خانه بمانند و جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند اما در این میان بودند افرادی که بنا بر حرفه‌ای که دارند، سلامت و جان دیگران را به جان خودشان ترجیح داده و به خدمت رسانی مشغول بودند.
گسترش خودرو ویروس اورژانس 

  

علت آلودگی نیمی از بیماران کرونایینیمی از مبتلایان به کرونا به علت بی‌توجهی به این مورد و انجام اشتباه به این بیماری دچار شدند.
گسترش کودکان خانواده ویروس 

  

کرونا به دندان‌ها هم آسیب می زند | دندانپزشکی‌های تعطیل هم به سلامت دندان‌ها آسیب رساندندطبق تحقیقات دندانپزشک‌های ایالات متحده آمریکا، کرونا علاوه بر اعضای تنفسی به دندان‌های ما نیز آسیب می‌رساند.
۵۵ آنلاین مصاحبه پوسیدگی دندان سلامت روان