ایلنا   |  فرهنگی  |  

نگرانی‌های یک سندرم داونی‌ برای ازدواج/ توهمِ عشق

محسن علیدادی معتقد است ما هنوز در جامعه نتوانسته‌ایم حضور سندرم داونی‌ها را بپذیریم درحالی‌که باید برای نحوه‌ی برخورد با آن‌ها آموزش ببینیم.

محسن علیدادی معتقد است ما هنوز در جامعه نتوانسته‌ایم حضور سندرم داونی‌ها را بپذیریم درحالی‌که باید برای نحوه‌ی برخورد با آن‌ها آموزش ببینیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «ریتم کند» به کارگردانی محسن علیدادی و تهیه‌ شده در خانه مستند، در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت نیز حضور داشت. این مستند درباره پسر جوان مبتلا به سندرم داون است که یک کروموزوم بیشتر از اعضای خانواده‌اش دارد. این پسر جوان 30 ساله که علی نام دارد، به سنی رسیده که می‌خواهد ازدواج کند و طی مستند، ما درگیر تفکرات ذهنی و خیالی او از ازدواج و عشق می‌شویم. با محسن علیدادی کارگردان مستند «ریتم کند» گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

سوژه مستند «ریتم کند» جوانی به نام علی است که در گفتگوهایتان گفته بودید، روزی یک سندرم داونی را در خیابان دیدید و تصمیم گرفتید زندگی آدم‌هایی شبیه او را در مدیوم سینمای مستند به تصویر بکشید. تا قبل از آن شناختی از سندرم داونی‌ها نداشتید؟

بله، اوایل سال 1397 بود که در خیابان با فرد سندرم داونی آشنا شدم و به یاد دارم شناختی نسبت به این افراد نداشتم. حتی احساس می‌کردم آن‌ها، خطرنک‌اند و ممکن است کتک بزنند، و یا به شدت مهربان هستند. در زمانی که با آن فرد وقت گذراندم، درباره شخصیت و ویژگی‌های او بسیار کنجکاو شدم. در ابتدا کمی از لحاظ پزشکی، درباره بیماری سندرم داون تحقیق کردم و بعد از آن پژوهش‌های مرتبط در حوزه روانشناسی را ادامه دادم. در آن زمان، متوجه شدم افرادی که به اصطلاح در دایره سندرم داون‌ها هستند، مشکل عقلی ندارند بلکه پردازش آموزه‌های آن‌ها ریتم کندی دارد. عشق مقوله‌ای است که برای همگان جذابیت دارد و در حدود 3 ماه، به صورت پژوهش میدانی و کتابخانه‌ای، به بررسی این مفهوم در زندگی سندرم داونی‌ها پرداختم.  

در زمینه عاشق شدن افراد سندرم داونی‌ به چه نتیجه‌ای رسیدید؟

در تحقیقات میدانی، متوجه شدم که افراد سندرم داونی، درک درستی از مفهوم عشق ندارند بلکه نام کشش جنسی خودشان را عشق می‌گذارند. البته نیاز عاطفی هم دارند اما مفهومی به نام وابستگی را درک نمی‌کنند. همان‌طور که در مستند «ریتم کند» دیده‌ایم علی، دختری به نام صبا را دوست دارد، در خیالاتش به خواستگاری دختری به نام آتوسا رفته و در گفتگوهایش اشاره می‌کند که «دختر زیاد است اما گیر من نمی‌آید». در واقع فردی مانند علی، درگیر مسائل جنسی است و به همین دلیل مدام می‌گوید عاشق شده است. البته به دلیل چارچوب‌های اخلاقی در حوزه مستند، نمی‌توان خیلی از مسائل را بیان کرد و مستند ساختن درباره افرادی مانند سندرم داون‌ها، مسئولیت‌هایی را برای شخص کارگردان دارد. به هر حال حریم شخصی این افراد بسیار مهم است و اگر قرار بود تمام موضوعات را به تصویر بکشم، شاید منجر به فاصله‌گیری اطرافیان او می‌شد. پیامد این فاصله و دوری، انزوای علی و امثال علی است. کمااینکه 70 دقیقه یا حتی 120 دقیقه، زمانی نیست که بتوان تمام مسائل مربوط به افراد سندرم داونی را به تصویر کشید.

طبق گفته‌های شما، افراد سندرم داونی شناخت و درکی از مفهوم عشق ندارند؟

بله در واقع خیال می‌کنند که ارضای میل جنسی به معنای عاشقی است و گاهی اوقات از طرف خانواده هم تهدید می‌شوند که از حس‌های درونی و عشق حرفی نزنند. در چنین شرایطی، اوضاع سختی پیدا می‌کنند و متاسفانه فکری برایشان نمی‌شود. خانواده‌ها آموزش ندیده‌اند و قانونی هم برای آن‌ها نوشته نشده است. این مشکلات تنها در ایران نیست بلکه در تمام دنیا وجود دارد.

در مستند «ریتم کند» مادر کاراکتر اصلی (علی) مدام متذکر می‌شود که او نمی‌تواند ازدواج کند. مگر آن‌ها نمی‌توانند ازدواج کنند؟

در واقع تعریف عامه ما از ازدواج، تعهد به برخی کارها و مسئولیت‌های عاطفی، مالی و... است. افرادی مانند علی نمی‌توانند از عهده این تعهد برآیند. در سند ازدواج، بندی وجود دارد که هر کدام از طرفین دچار اختلالات روانی شد، دیگری می‌تواند تقاضای طلاق کند. به عقیده من، نیاز داریم، پژوهشی زیر نظر جامعه‌شناسی و روان‌شناسی صورت گیرد و قانونی مجزا برای شیوه ازدواج افراد سندرم داونی وضع شود. ضمن آن که افراد سندرم داونی توانایی و درجه‌هایشان با هم تفاوت دارد؛ اما یک قانون کلی و مناسب نیاز دارند.

باتوجه به پژوهش‌هایی که انجام داده‌اید؛ از نظر شما مسئله اصلی افراد سندرم داونی چیست؟

 مسئله اصلی آن‌ها پذیرش از طرف خانواده و جامعه است. ما باید وجودشان را در اجتماع بپذیریم. البته با روش‌های علمی که اکنون وجود دارد، بهتر است از به دنیا آمدن این افراد جلوگیری کرد. در چنین دنیایی که ما آدم‌ها روز به روز خشن‌تر می‌شویم، افراد سندرم داونی دیده نمی‌شوند و زندگی دشواری خواهند داشت. جدای از این مسئله، اکنون که در کنار آن‌ها زندگی می‌کنیم، باید شناخت درستی نسبت به بیماری و زمینه فکری‌شان پیدا کنیم و تعاریف متعددی از برخی مفاهیم مانند عشق برای آن‌ها داشته باشیم.

اینکه می‌گویید تعاریف جدیدی برای آن‌ها به وجود آوریم، به چه معناست؟

برای مثال محدوده‌ای برای ازدواج آن‌ها تعریف کنیم که مسئولیت مالی و... نداشته باشد تا نیازهای جنسی و عاطفی آن‌ها رفع شود. جامعه نیاز دارد تا پژوهش‌های عمیقی درباره این حوزه صورت گیرد تا به نتیجه خوبی برسیم. درست است که سندرم داونی‌ها از نظر ذهنی با ما تفاوت دارند؛ اما نیازهای فیزیکی‌شان به طور کامل مانند انسان‌های عادی است. اکثر بانوان و آقایون سندرم داونی، نیاز جنسی دارند و طبق آماری که به دست آوردم، بسیاری از خانم‌ها در سنین نوجوانی مورد تجاوز قرار گرفته‌اند که حتی منجر به بارداری آن‌ها هم شده است. متاسفانه جامعه به سندرم داونی‌ها به چشم انسان نگاه نمی‌کند. مدام شعار می‌‌دهیم که فرشته‌های خدا روی زمین هستند. در حالی که سندرم داونی‌ها مانند ما انسان هستند و نادیده گرفته می‌شوند. توجه به این قشر جامعه دچار شعارزدگی است و همین امر موجب می‌شود مورد غفلت‌ قرار گیرند.

 چه ویژگی‌هایی در زندگی علی بود که احساس کردید به طرح ذهنی‌تان برای این مستند نزدیک است؟

در ابتدا، زندگی دختری را برای این مستند انتخاب کردم و حدود یک ماه هم تصویربرداری را انجام داریم؛ اما متوجه شدم خانواده‌ او قصد دارند سوژه را مقابل دوربین ایده‌آل نشان دهند. مدام در رفتار و حرف زدن فرزند سندرم داونی‌شان دخالت می‌کردند. در حالی که من قصد داشتم تمام لحظات طبیعی این دختر را ثبت کنم اما خانواده‌اش جلوی طبیعی رفتار کردن او را با دادن تذکر‌های مداوم می‌گرفتند. پس از آن، در استان اصفهان حدود 300 سندرم داونی را دیدم منتها فرد دلخواهم را پیدا نکردم. فراخوانی منتشر کردم و یکی از دوستان، علی را به من معرفی کرد. در انتخاب کاراکتر، میمیک صورت، نوع بیان و نوع نیازش برای من اهمیت داشت و تمام این‌ها را در برخورد اولی که با علی داشتیم، مشاهده کردم. او بیان خوبی داشت و در نوع حرف زدن صمیمی بود. این را هم اضافه کنم که از همان ابتدا، ارتباط گرفتن با علی سخت بود و بعد از رفت‌ و آمد و بیرون رفتن، توانست به من اعتماد کند.

سوژه مستند «ریتم کند» از اینکه زندگی‌اش مستند شود، ابراز نگرانی نمی‌کرد؟

حرف‌هایی که علی در مستند می‌زند، شخصی و خانوادگی نیست؛ بلکه حرف‌هایی می‌زند که ما را با جامعه سندرم دونی آشنا می‌کند. همواره قصد داشتم تا در «ریتم کند» مطرح کنم که این افراد حتی در بیان نیازهای اولیه‌‌شان مشکل و ترس دارند. اگر هم علی نیازهای خودش را به من می‌گوید تنها براساس شکل‌گیری اعتماد بین ما بود و برای شناختن آن‌ها نیاز به ساخت مستندهایی از این قبیل داریم.

 خانواده علی چقدر از به تصویر کشیده شدن زندگی فرزندشان رضایت داشتند؟ در این مسیر با شما همکاری کردند؟

آن‌ها جزو خانواده‌هایی هستند که علی را به عنوان فرد سندرم داونی پذیرفته‌اند البته ابتدای مستند هم می‌گویند که این پذیرفتن بسیار دشوار بوده است. به هرحال، هر خانواده‌ای که فرزند سندرم داونی دارد، باید به مرحله پذیرش برسد و بداند که چطور باید رفتار کند. گذشتن از این چند مرحله، زمان‌بر است و همین امر، موجب عقب افتادن کودکان سندرم داونی از برخی راه‌های درمانی می‌شود. برای مثال برخی خردسالان سندرم داونی زیر 3 سال باید دوره‌های فیزیوتراپی و گفتار درمانی را بگذرانند تا در آینده‌ دچار مشکلات کمتری شوند. ضمن اینکه خانواده‌های این افراد برنامه‌ریزی مناسبی ندارند و از توانمندی‌هایشان استفاده صحیحی نمی‌کنند.

در صحبت‌هایتان اشاره کردید که ما شناخت درستی از افراد سندرم داونی نداریم و نمی‌دانیم که چطور باید با آن‌ها رفتار کنیم. زمانی که تصمیم به ساخت مستند «ریتم کند» گرفتید، در زمینه نحوه رفتار با آن‌ها آموزشی دیدید؟

بله، در کنار پژوهش‌های میدانی، با چند روانشناس گفتگو کردم و مقاله‌هایی را در این رابطه خواندم. در تمام مطالعاتی که داشتم، موضوع جنسی سندرم داونی‌ها بسیار پررنگ بود. به هرحال آن‌ها راهی برای رفع این نیاز بلد نیستند و به همین دلیل اسم عاشقی را روی آن می‌گذارند و خیال‌پردازی می‌کنند. کمااینکه با مطالعه منابع مرتبط، تاحدودی متوجه نوع رفتار با آن‌ها شدم؛ اما از این جهت تفاوت زیادی با آدم‌های عادی ندارند. یک مسئله مهم این است که باید حوصله خودمان را دربرابر آن‌ها زیاد کنیم و همان‌طور که از اسم مستند هم مشخص است، این افراد ریتم کندتری نسبت به ما دارند.

در مستند «ریتم کند» اشاره‌هایی به زندگی خصوصی علی می‌شود. این مسئله موجب نمی‌شود که نزدیکان و آشنایان تفکر دیگری درباره او پیدا کنند؟

برای مثال ممکن است از نوع وابستگی علی به جنس مخالف احساس نگرانی کنند؟ علی فردی است که احساساتش را در لحظه نشان می‌دهد و به راحتی می‌توان حواس او را با جای دیگری پرت کرد. درباره علی هم نگرانی وجود نداشت و من با اعضای فامیل او مانند دخترخاله‌اش، که مدام نام او را می‌برد، صحبت کرده‌ام. البته ممکن است پس از تماشای مستند به دلیل اینکه به مسئله نیاز جنسی و مقوله عشق سندرم داونی‌ها پرداختیم، کمی دلواپسی برای آشنایان این افراد پیش آید زیرا با زوایای جدیدی از آن‌ها آشنا می‌شوند. البته به دلیل رعایت حریم خصوصی افراد نمی‌توانستیم خیلی از مسائل را مطرح کنیم. مسئله مطرح شده در مستند «ریتم کند» به شدت حاد است؛ اما به منظور حفظ چارچوب‌های اخلاقی کاراکترها ناچار شدیم تا آن‌ بخش‌ها را نشان ندهیم.

از نظر شما، مدیوم مستند چقدر می‌تواند به ما کمک کند تا شناخت مناسبی از سندرم داونی‌ها و قشرهای مختلف جامعه داشته باشیم؟

اگر به حوزه مستند توجه کافی شود، به خوبی می‌تواند در این کار موفق ظاهر شود. دیدن مستند «ریتم کند» برای کارشناسانی که در حوزه بهزیستی یا امور اجتماعی تصمیم‌گیرنده هستند، یا حتی دولتمردان توصیه می‌کنم. به هرحال مدیوم مستند، بر اساس واقعیات است و مانند فیلم نیست که قصه خیالی داشته باشد. مستند در ذهن می‌ماند و کسانی مانند دولتمردان اگر ذره‌ای احساس مسئولیت کنند، می‌دانند که امثال علی در جامعه زیاد هستند. به عقیده من در این زمینه، مستند می‌تواند از مدیوم‌های دیگر تاثیرگذارتر باشد.

برای اکران «ریتم کند» تصمیم‌گیری کرده‌اید؟

تهیه‌کننده «ریتم کند» خانه مستند است و برای اکران هم آن‌ها تصمیم‌ می‌گیرند.

در پایان اگر نکته‌ای باقی مانده است، بفرمایید.

بهتر است تعارف‌ها را درباره سندرم داونی‌ها، معلولان و... کنار بگذاریم. مدام در پی این هستیم که شعار دهیم و برای آن‌ها اسم انتخاب کنیم. برای مثال به دنبال این هستیم که به نابینا بگوییم روشن‌دل و... این تفکر باعث می‌شود آن‌ها را در جامعه نپذیریم. سرمان را نباید به شعار دادن گرم کنیم و باید بدانیم که اگر کمکی به معلولی می‌کنیم، برای ثواب نباشد بلکه وظیفه ما در جامعه است. نپذیرفتن انسان‌های مبتلا به سندرم داونی در جامعه موجب شده بین واقعیت و وضعیتی که باید باشد (همزیستی در کنار هم) فاصله بسیاری وجود داشته باشد. 

انتهای پیام/

ازدواج عشق استان اصفهان   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز یکشنبه 1 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

جدیدترین قیمت سکه اعلام شد ‌( 1خرداد )قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی 14میلیون و 400 هزار تومان است.
گسترش قیمت تهران بهار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1 خرداد 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد ( 1 خرداد )قیمت دلار در صرافی ملی امروز اعلام شد.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

سازوکار بورس، راه حل بهبود بازار خودرو استمصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه جهان آرا شبکه افق درباره بهبود وضعیت بازار خودرو گفت: یکی از ابزارهای بهبود شرایط بازار خودرو، عرضه در بورس کالاست.
شما‌نیوز بورس کالا بازار خودرو خودرو 

  

پیش بینی جذاب از قیمت سکه / امروز 1 خردادبه باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
گسترش قیمت دلار رنگ 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی؛ 1 خرداد 1401اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,704(بیست و پنج هزار و هفتصد و چهار تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

سقوط دسته جمعی قیمت خودرو در بازار ایرانپژو 206 تیپ 2 مدل 1399 از 290 میلیون تومان در چهارشنبه گذشته، دیروز به 286 میلیون تومان رسیده است و مدل 1400 این خودرو نیز در این مدت 5 میلیون تومان ارزان شده است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ایران 

  

افت شدید قیمت خودرو | الان وقت خرید است؟قیمت خودرو در بازار امروز اعلام شد.
۵۵ آنلاین قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

درمان کرونا شاید با آنتی بیوتیکبر اساس نتایج یک تحقیق جدید آنتی‌بیوتیک مقرون ‌به‌ صرفه‌ای که عفونت‌های تنفسی را درمان می‌کند، ممکن است بتواند بر کووید 19 نیز فائق آید.
مستقل‌آنلاین درمان آنتی بیوتیک رسانه 

  

تداوم عرضه خودرو در بورس کالا از الزامات تعادل بازار استعلی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که در کشور ما برخلاف دنیا به جای آنکه خودروسازان برای تولید بیشتر و بهتر رقابت کنند، این خریداران هستند که به دلیل شرایط نامساعد فعلی برای خرید، رقابت می کنند اما این معادله با عرضه مستمر خودرو در بورس کالا و واردات می تواند تغییر کرده و رقابت اصلی را به سمت تولید بیشتر و بهتر سوق دهد.
ایلنا خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

پیش بینی قیمت سکه اول خرداد 1401اقتصادنیوز : سکه در ابتدای روز شنبه واکنش شدیدی به پیش روی دلار داشت ولی به تدریجی کمی فاز هیجان از بازار سکه رفت واین فلز گران بها به سوی محدوده 14 میلیون و 300 هزار تومانی عقب نشست.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت خودرو امروز اول خرداد 1401/ ریزش5 میلیونی این خودرو پرطرفدارنوسان قیمت در بازار خودرو کشور ادامه دارد. کارشناسان معتقدند در تابستان شاهد یک موج نوسان قیمتی خواهیم بود.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پیش بینی قیمت سکه از مسیر طلا و دلاراقتصادنیوز: به باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
اقتصادنیوز قیمت دلار