برنا   |  اجتماعی  |  

امدادگرنماها با برخورد جدی قوه قضائیه مواجه خواهند شد

این روزها که تمام کشور دست به دست هم داده‌اند تا کوچک‌ترین کمک نقدی و غیرنقدی خود را به مناطق سیل‌زده ارسال کنند مردم باید دقت لازم را داشته باشند تا مراحل امدادرسانی را قانونی طی کنند تا کمک‌هایشان به دست خود سیل‌زدگان برسد در همین راستا معاون دادستانی کشور به نکاتی تاکید کرد.

امدادگرنماها با برخورد جدی قوه قضائیه مواجه خواهند شد

معاون دادستان کل کشور در رابطه با ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم به مناطق سیل‌زده به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: از مردم تقاضا می‌کنیم کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را از از طریق هلال احمر، کمیته امداد، بهزیستی و خیریه‌هایی که از طریق سایت‌های رسمی هلال احمر تائید شده ارسال کنند تا این کمک‌ها به دست سیل‌نماها و امدادگرنماها نرسد.

جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل کشور، در ادامه در رابطه با سیل و مشکلاتی که در پی آن سوی افراد سودجو شکل می‌گیرد در گفتگو با خبرنگار برنا گفت: در بحث سیل‌زدگان و امدادگردی با دو مشکل مواجه هستیم. در این مدت برخی از افراد خود را به عنوان سیل‌زده جعلی جا می‌زنند و کمک‌های امداد را دریافت می‌کنند و دسته دیگری از افراد هستند که خود را امدادگر جعلی جا می‌زنند و اقدام به فعالیت با نام این سازمان‌ها می‌کنند.

جاویدنیا این افراد را سیل‌نما خواند و نیت آن‌ها را اینطور دانست: دسته اول سیل‌نماها هستند که قصد مفعت‌طلبی از وضعیت موجود را دارند و می‌خواهند کمک‌های مردمی وکمک‌های سازمان‌های امدادگر را دریافت کنند  که البته تمام همکاران ما تلاش خود را به کار‌ گرفته‌اند تا کمک‌ها را به دست نیازمندان برسانند.

معاون دادگستری کشور در همین راستا عنوان کرد: نیروهای ویژه هلال‌احمر و سازمان‌های رسمی برای توزیع این کمک‌ها، احراز هویت انجام می‌دهند و برای این افراد شناسنامه‌ای تشکیل می‌دهند که ثبت شود که چه کسی چه اقلامی را دریافت کرده و اما مشکل ما کمک‌های مردمی است که به‌صورت غیر سازمان یافته به دست مردم سیل‌زده می‌رسد، این کمک‌ها بیشتر در خطر این هستند که توسط افراد سیل‌زده‌نما که تعدادشان کم است، هستند گرفته شوند.

معاون دادگستری کشور تاکید کرد: ما و تمام همکاران‌مان به همین دلیل توصیه می‌کنیم که مردم کمک‌هایشان را از طریق همان شیوه هلال احمر و با احراز هویت بین مردم توزیع کنند و تا جای ممکن برای توزیع اقلام توسط سازمان‌های رسمی اقدام کنند.

وی  ادامه داد:  نکته دوم  در رابطه با این افراد و کسانی که در فضای مجازی خود را به عنوان سیل زده معرفی و درخواست کمک‌ می‌کنند  این است که این عمل در واقع جعل رایانه و نشر اکاذیب محسوب می‌شود و قطعا با این افراد برخورد خواهد شد.

جاویدنیا در رابطه با اهداف و فعالیت‌های افراد امدادگرنما نیز اشاره کرد: برخی از این افراد برای تخریب وجهه امدادگری اقدام به پوشیدن لباس‌های امداد و برخوردهای نامناسب با مردم می‌کنند و بعضا مردمی که در شرایط مناسبی نیستند را تحریک می‌کنند و گاهی به تشویق مردم علیه سازمان مربوطه می‌پردازند و مردم را تحریک می‌کنند که گاهی منجر به درگیری با ماموران امدادگر می‌شوند.

این مقام قضایی تاکید کرد: لذا در این قضیه مردم باید توجه لازم را داشته باشند که در صورت مشاهده افرادی که در فضای حقیقی یا فضای مجازی رفتار مشکوکی دارند و خود را به جای  سیل‌زدگان و امدادگران جا میزند با آن‌ها برخورد کنند و به ما گزارش دهند و به راحتی فریب این افراد را نخورند.

معاون دادستان کل کشور از مردم خواست اگر مسیر سازمان یافته‌ای را می‌شناسند که قصد سوءاستفاده از عواطف هموطن دوستانه مردم را دارند؛ گزارش دهند تا با آن‌ها برخورد شود و کمک‌های مردی به سمت و سوی حقیقی برود و به دست نیازمندان واقعی برسد.

معاون دادگستری کشور اضافه کرد در رابطه با امدادگر نماها هم همین مسائل وجود دارد و گفت:  مردم تصور نکنند هر فردی که لباس هلال احمر یا نیروهای دیگر را به تن دارد حتما عضو این سازمان‌هاست و لزوما شخص امدادگر است. مردم حتما در مواجهه با برخوردهای مشکوک؛ کارت شناسایی فرد امدادگر را چک کنند تا به دام امدادگرنماها نیفتند و در صورتی که افراد از نشان دادن کارت شناسایی ممانعت به عمل آوردند بدون درگیری، آن‌ها را به نیروهای انتظامی معرفی کنند و به سازمان‌های امدادگر اطلاع دهند و البته مردم باید حواس‌شان باشد و از قضاوت زودهنگام هم خودداری کنند.

وی در رابطه با انتشار اخبار جعل در فضای مجازی هم ابراز کرد: انتشار اخبار امدادگرنماها درفضای مجازی که در واقع به نوعی باعث تحریک احساسات عمومی می‌شود با برخورد جدی دستگاه‌های قضایی مواجه خواهد شد و در رابطه با این موضوع هم مراجع قضای و انتطامی از حساسیت بالای برخوردارند زیرا عمل این اشخاص به یک سازمان ضرر نمی‌زند بلکه به کل نظام ضرر می‌زند، بعضا امکان دارد هزینه‌هایی را رقم بزند.

 دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ سایت‌های اینترنتی در رابطه با انتشار اخبار کذب افزود: مجددا توصیه می‌کنم تمام مردم از قضاوت زودهنگام خودداری کنند و هر خبری که در شبکه‌های اجتماعی به دست‌شان می‌رسد را باور یا منتشر نکنند زیرا در صورت کذب بودن خبر خود مردم به این اخبار دامن می‌زنند  و جو روانی موجود را که باید مملو از همدلی برای راحتی کمک‌رسانی باشد را تشدید می‌کنند و این اتفاق به نفع هیچ‌کس نیست و بیگانگان هم شاید از این فضا سو استفاده کنند.

جاویدنیا در پایان بر امر کمک رسانی یادآور شد و تاکید کرد: از مردم تقاضا می‌کنیم  کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را از از طریق هلال احمر، کمیته امداد، بهزیستی  و خیریه‌هایی که از طریق سایت‌های رسمی هلال احمر تایید شده ارسال کنند و از هرگونه کمک غیرنقدی و نقدی به افراد مختلف خودداری کنند و اگر مورد مشکوکی مشاهده شد به سایت دادستانی یا پلیس فتا گزارش دهند.

بهزیستی پلیس فتا فیلترینگ   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

کاهش معلمان با حقوق ارزی در مدارس ایرانی خارج از کشوررئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور از کاهش تعداد معلمان ارزبگیر در مدارس ایرانی خارج از کشوردر سال تحصیلی جدید خبر داد.
خودروتک مدرسه یورو وزارت آموزش و پرورش 

  

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات برارزش افزوده امروز پایان می یابدتهران- ایرنا- سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: امروز (شنبه)، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 است که پس بعد از اتمام این مهلت، قابل تمدید نیست.
ایرنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده تهران 

  

دوردوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی در بوشهر آغاز شدبوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دور دوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی براساس جدول زمانبندی ابلاغ و از روز گذشته در9 کانون آلوده این استان آغاز شده است.
ایرنا استان بوشهر ایرنا سازمان برنامه و بودجه 

  

مبارزه با ملخ مراکشی در مزارع کشاورزی قزوین انجام شدقزوین – ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در سطح یک هزار و 100 هکتار از مزارع کشاورزی استان انجام شد.
ایرنا کشاورزی قزوین استان قزوین 

  

مبارزه با ملخ در 120 هکتار از زمینهای فریمان انجام شدمشهد- ایرنا- سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: مبارزه با آفت ملخ در 120 هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان فریمان انجام شده است.
ایرنا مشهد ایرنا وزارت جهاد کشاورزی 

  

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان 97امروز 31 فروردین ماه 98، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 ا
خبرفوری مالیات مالیات بر ارزش افزوده زمستان 

  

کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور، اولویت مهم پلیس مبارزه با موادمخدررئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور را از اولویت های پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در سال 98 برشمرد.
ایلنا کویر جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان ملل در ایران کارگاه آموزشی ارزیابی حوادث برگزار می کندتهران- ایرنا- مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت بلایا (اپدیم) با همکاری دفتر سازمان ملل متحد در ایران، کارگاه آموزشی پایش چارچوب سندای و ارزیابی زیان ها و خسارات حوادث و بلایا را در اردیبهشت ماه برگزار می کند.
ایرنا سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان برنامه و بودجه