برنا   |  اجتماعی  |  

امدادگرنماها با برخورد جدی قوه قضائیه مواجه خواهند شد

این روزها که تمام کشور دست به دست هم داده‌اند تا کوچک‌ترین کمک نقدی و غیرنقدی خود را به مناطق سیل‌زده ارسال کنند مردم باید دقت لازم را داشته باشند تا مراحل امدادرسانی را قانونی طی کنند تا کمک‌هایشان به دست خود سیل‌زدگان برسد در همین راستا معاون دادستانی کشور به نکاتی تاکید کرد.

امدادگرنماها با برخورد جدی قوه قضائیه مواجه خواهند شد

معاون دادستان کل کشور در رابطه با ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم به مناطق سیل‌زده به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: از مردم تقاضا می‌کنیم کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را از از طریق هلال احمر، کمیته امداد، بهزیستی و خیریه‌هایی که از طریق سایت‌های رسمی هلال احمر تائید شده ارسال کنند تا این کمک‌ها به دست سیل‌نماها و امدادگرنماها نرسد.

جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل کشور، در ادامه در رابطه با سیل و مشکلاتی که در پی آن سوی افراد سودجو شکل می‌گیرد در گفتگو با خبرنگار برنا گفت: در بحث سیل‌زدگان و امدادگردی با دو مشکل مواجه هستیم. در این مدت برخی از افراد خود را به عنوان سیل‌زده جعلی جا می‌زنند و کمک‌های امداد را دریافت می‌کنند و دسته دیگری از افراد هستند که خود را امدادگر جعلی جا می‌زنند و اقدام به فعالیت با نام این سازمان‌ها می‌کنند.

جاویدنیا این افراد را سیل‌نما خواند و نیت آن‌ها را اینطور دانست: دسته اول سیل‌نماها هستند که قصد مفعت‌طلبی از وضعیت موجود را دارند و می‌خواهند کمک‌های مردمی وکمک‌های سازمان‌های امدادگر را دریافت کنند  که البته تمام همکاران ما تلاش خود را به کار‌ گرفته‌اند تا کمک‌ها را به دست نیازمندان برسانند.

معاون دادگستری کشور در همین راستا عنوان کرد: نیروهای ویژه هلال‌احمر و سازمان‌های رسمی برای توزیع این کمک‌ها، احراز هویت انجام می‌دهند و برای این افراد شناسنامه‌ای تشکیل می‌دهند که ثبت شود که چه کسی چه اقلامی را دریافت کرده و اما مشکل ما کمک‌های مردمی است که به‌صورت غیر سازمان یافته به دست مردم سیل‌زده می‌رسد، این کمک‌ها بیشتر در خطر این هستند که توسط افراد سیل‌زده‌نما که تعدادشان کم است، هستند گرفته شوند.

معاون دادگستری کشور تاکید کرد: ما و تمام همکاران‌مان به همین دلیل توصیه می‌کنیم که مردم کمک‌هایشان را از طریق همان شیوه هلال احمر و با احراز هویت بین مردم توزیع کنند و تا جای ممکن برای توزیع اقلام توسط سازمان‌های رسمی اقدام کنند.

وی  ادامه داد:  نکته دوم  در رابطه با این افراد و کسانی که در فضای مجازی خود را به عنوان سیل زده معرفی و درخواست کمک‌ می‌کنند  این است که این عمل در واقع جعل رایانه و نشر اکاذیب محسوب می‌شود و قطعا با این افراد برخورد خواهد شد.

جاویدنیا در رابطه با اهداف و فعالیت‌های افراد امدادگرنما نیز اشاره کرد: برخی از این افراد برای تخریب وجهه امدادگری اقدام به پوشیدن لباس‌های امداد و برخوردهای نامناسب با مردم می‌کنند و بعضا مردمی که در شرایط مناسبی نیستند را تحریک می‌کنند و گاهی به تشویق مردم علیه سازمان مربوطه می‌پردازند و مردم را تحریک می‌کنند که گاهی منجر به درگیری با ماموران امدادگر می‌شوند.

این مقام قضایی تاکید کرد: لذا در این قضیه مردم باید توجه لازم را داشته باشند که در صورت مشاهده افرادی که در فضای حقیقی یا فضای مجازی رفتار مشکوکی دارند و خود را به جای  سیل‌زدگان و امدادگران جا میزند با آن‌ها برخورد کنند و به ما گزارش دهند و به راحتی فریب این افراد را نخورند.

معاون دادستان کل کشور از مردم خواست اگر مسیر سازمان یافته‌ای را می‌شناسند که قصد سوءاستفاده از عواطف هموطن دوستانه مردم را دارند؛ گزارش دهند تا با آن‌ها برخورد شود و کمک‌های مردی به سمت و سوی حقیقی برود و به دست نیازمندان واقعی برسد.

معاون دادگستری کشور اضافه کرد در رابطه با امدادگر نماها هم همین مسائل وجود دارد و گفت:  مردم تصور نکنند هر فردی که لباس هلال احمر یا نیروهای دیگر را به تن دارد حتما عضو این سازمان‌هاست و لزوما شخص امدادگر است. مردم حتما در مواجهه با برخوردهای مشکوک؛ کارت شناسایی فرد امدادگر را چک کنند تا به دام امدادگرنماها نیفتند و در صورتی که افراد از نشان دادن کارت شناسایی ممانعت به عمل آوردند بدون درگیری، آن‌ها را به نیروهای انتظامی معرفی کنند و به سازمان‌های امدادگر اطلاع دهند و البته مردم باید حواس‌شان باشد و از قضاوت زودهنگام هم خودداری کنند.

وی در رابطه با انتشار اخبار جعل در فضای مجازی هم ابراز کرد: انتشار اخبار امدادگرنماها درفضای مجازی که در واقع به نوعی باعث تحریک احساسات عمومی می‌شود با برخورد جدی دستگاه‌های قضایی مواجه خواهد شد و در رابطه با این موضوع هم مراجع قضای و انتطامی از حساسیت بالای برخوردارند زیرا عمل این اشخاص به یک سازمان ضرر نمی‌زند بلکه به کل نظام ضرر می‌زند، بعضا امکان دارد هزینه‌هایی را رقم بزند.

 دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ سایت‌های اینترنتی در رابطه با انتشار اخبار کذب افزود: مجددا توصیه می‌کنم تمام مردم از قضاوت زودهنگام خودداری کنند و هر خبری که در شبکه‌های اجتماعی به دست‌شان می‌رسد را باور یا منتشر نکنند زیرا در صورت کذب بودن خبر خود مردم به این اخبار دامن می‌زنند  و جو روانی موجود را که باید مملو از همدلی برای راحتی کمک‌رسانی باشد را تشدید می‌کنند و این اتفاق به نفع هیچ‌کس نیست و بیگانگان هم شاید از این فضا سو استفاده کنند.

جاویدنیا در پایان بر امر کمک رسانی یادآور شد و تاکید کرد: از مردم تقاضا می‌کنیم  کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را از از طریق هلال احمر، کمیته امداد، بهزیستی  و خیریه‌هایی که از طریق سایت‌های رسمی هلال احمر تایید شده ارسال کنند و از هرگونه کمک غیرنقدی و نقدی به افراد مختلف خودداری کنند و اگر مورد مشکوکی مشاهده شد به سایت دادستانی یا پلیس فتا گزارش دهند.

بهزیستی پلیس فتا فیلترینگ   اخبار برگزیده
  

عقب نشینی دلار در پی تحریم های شب گذشته علیه ایراناقتصاد نیوز: اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران توسط کاخ سفید باعث عقب نشینی شاخص دلار به کانال 95 واحد شد.
اقتصادنیوز دلار ایران اقتصاد 

  

واکنش موسوی سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبری و «ظریف»سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به تصمیم اخیر آمریکا برای تحریم رهبری ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه توئیتر دولت 

  

قیمت گذاری خودرو براساس «حاشیه» کدام بازار؟در‌حالی‌که قیمت‌های ارائه شده در طرح فروش روزانه خودروسازان حکایت از تعلیق مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار دارد، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرده قیمت‌ها متناسب با حاشیه بازار بهمن 97 تعیین شده‌اند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

«مارک دائو»، روزنامه نگار ، تنش‌های موجود بین ایران و امریکا را در فرانس 24 تحلیل کرده و نوشته است: دونالد ترامپ در حال بازی با کارت فشار حداکثری بر ایران برای بازگرداندن آنها به میز مذاکره است. یک استراتژی بی‌خطر که احتمال برافروختن آتش در خاورمیانه را افزایش داده است.
نامه نیوز ایران هسته ای بازی 

  

معاون حقوقی رئیس جمهور: مردم باید همه چیز را بدانندروزنامه ایران: لایحه شفافیت یکی از مهم‌ترین لوایح دولت اعتدال حالا در مجلس است و همه چشم‌ها به بهارستان است تا ببینند نمایندگان مردم از آزمون آن سربلند بیرون می‌آیند یا نه.
مثلث رئیس جمهور ایران روزنامه ایران 

  

درخواست جدید خودروسازان برای افزایش قیمت خودروخودروسازان دوباره درخواست گرانی دادند! این خبر را فیاض، مشاور وزیر صنعت به «شهروند» اعلام می‌کند و البته اصرار هم دارد به جای «افزایش قیمت» از واژه «اصلاح قیمت» استفاده کند. او البته توضیح می‌دهد که درخواست خودروسازان برای اصلاح قیمت در حال بررسی است.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

آمریکا در پی اقدامات خصمانه خود، تحریم‌های جدیدی را علیه مقام معظم رهبری وضع کرده است.
نامه نیوز ایران دونالد ترامپ ترامپ 

  

«روحانی» اعتراض، «جهانگیری» سکوتمستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ هرمز شریفیان ــ این نخستین بار نیست که «حسن روحانی»، رئیس جمهوری با معاون اول خود، «اسحاق جهانگیری» درباره برخی موضوعات به اختلاف‌نظرهای جدی بر می‌خورند.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی اسحاق جهانگیری رئیس جمهور 

  

ذوالنوری و پور مختار ملاقات با بابک زنجانی را تکذیب کردندمستقل آنلاین/از روز شنبه در محافل سیاسی و فضای مجازی شایعه شد که چندتن از نمایندگان اصولگرا متمایل به جبهه پایداری در زندان اوین حضور یافته و با بابک زنجانی غارتگر بزرگ نفتی ملاقات هایی داشته اند.
مستقل‌آنلاین زندان اوین بابک زنجانی شبکه های مجازی 

  

پشت‌پرده اتاق عملیاتِ ضدزنگنه و دیدار با "بابک زنجانی" در زندان/ صداوسیما طرفِ کیست؟مستقل آنلاین/یکی از برنامه‌های صبحگاهی شبکه سوم سیما با دعوت از علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای پیشین مجلس و از جمله سرسخت‌ترین دلواپسان حوزه نفت و دیپلماسی، 20 دقیقه به طرح انتقادها و مدعیاتِ اثبات‌نشده علیه وزارت نفت و وزیر نفت جمهوری اسلامی اختصاص داد.
مستقل‌آنلاین روزنامه وزارت نفت تلویزیون 

  اخبار داغ
  

ارزش 300 میلیارد دلاری ارزهای رمزپایه در دنیا / ماینرهای بیت‌کوین فرصتند یا قاچاقچی؟عضو کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر ضرورت بسترسازی دولت و حاکمیت برای استفاده از ظرفیت ماینرهای خانگی و استخراج بیت‌کوین، جزئیاتی از فرصت سازی ارزهای رمزپایه برای کشور را تشریح کرد.
تسنیم بیت کوین اقتصاد نوآوری 

  

ایران بالاترین تولید کننده فرآورده‌های با کیفیت و با ارزش افزوده بالا در منطقهمدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: ایران بین کشورهای منطقه، بالاترین میزان تولید فرآورده‌های با کیفیت و با ارزش افزوده بالا را دارد.
ایلنا ایران تولید کالاهای اساسی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ نوسان کم‌دامنه و ریزش محدود قیمت‌هااقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 4 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت روز آرامی را سپری کرد و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران قیمت‌ها مسیر کاهشی را پیش گرفتند. عصر امروز دلار در بازار آزاد زیر 13200 تومان رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 100 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار در محدوده 13000 تا 13100 تومانی قرار گیرد. سکه طرح جدید به زیر مرز 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

تورم عجیب در استان ایلام​اقتصادنیوز: بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (45,1 درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (31.4 درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در خرداد ماه 13.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش نشان می­دهد.
اقتصادنیوز تورم استان آذربایجان غربی استان البرز 

  

«آسیب‌شناسی و ارزیابی سیاست‌های کلی مسکن» در دستور کار کمیسیون زیربنایی مجمع قرار گرفتپس از بررسی طرح مطالعاتی ارزیابی راهبردی سیاست‌های کلی مسکن موضوع آسیب‌شناسی و ارزیابی سیاست‌های کلی مسکن در دستور کار کمیسیون زیربنائی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.
ایلنا دولت مسکن درآمد 

  

ادامه بررسی شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده/جلسه آتی گزارش کمیسیون نهایی می شود سیدحسن حسینی شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون متبوع خود، گفت: ادامه بررسی شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده، دستورکار امروز کمیسیون اقتصادی بود که پیشنهادات نمایندگان در اصلاح برخی بندهای این لایحه مطرح شد. نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تاکنون پیشنهادات مختلفی…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی مالیات مالیات بر ارزش افزوده