امید ایرانی ها برای دریافت واکسن کرونا بر باد رفت/ تحریم به کرونا هم رحم نکرد

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به این‌که 8 شرکت در کشور در حال کار روی واکسن کرونا هستند، گفت: هنوز نمونه‌ای از بیماری آنفلوآنزا از آزمایشگاه گزارش و تایید نشده است.

امید ایرانی ها برای دریافت واکسن کرونا بر باد رفت/ تحریم به کرونا هم رحم نکرد

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم: دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت تولید واکسن کرونای ایرانی گفت: حدوداً 8 شرکت در کشور در حال کار روی واکسن کرونا هستند و برخی نسبت به دیگری پیشی گرفتند.‌ ما در مرحله تزریق حیوانی هستیم و تا تزریق واکسن بر میمون پیش‌ رفته‌ایم و امیدواریم تا پایان پاییز بشود نمونه انسانی را تزریق کرد.

احتمال دارد تا یک سال آینده به واکسن کرونا دسترسی نباشد

وی ادامه داد: البته در دنیا تلاش‌های زیادی برای تولید واکسن کرونا شده است. هم هند با کمک انگلستان در حال کارآزمایی بالینی واکسن کرونا هستند و هم روسیه این اقدام را انجام می‌دهد. به هر حال همه این موارد زمان‌ بر است و احتمال دارد تا یک سال دیگر به واکسن دسترسی نباشد. حتی اگر واکسنی هم تولید شود، قطعا چندین سال تولید می‌کشد که بتواند تمام جمعیت جهان را پوشش دهد. بنابراین اگر واکسن هم تولید شده و وارد بازار شود، ممکن است فقط 20 درصد جمعیت کشور را دربر بگیرد. بنابراین همچنان توصیه ما رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره واکسن آنفلوآنزا افزود: خوشبختانه هنوز نمونه‌ای از بیماری آنفلوآنزا از آزمایشگاه گزارش و تایید نشده است. به هر حال 1.5 میلیون دوز از واکسن آنفلوآنزا در بخش بهداشت توزیع شد و تزریق‌های آن به صورت هدفمند در حال انجام است. در حالی که در سال گذشته 250 تا 300 هزار واکسن در بخش بهداشت توزیع شده بود، اما امسال برنامه‌ریزی شد تا افزایش یابد تا برای افراد آسیب‌پذیر و زنان باردار و دیگر گروه‌های پرخطر تزریق شود که قطعا به شکسته شدن زنجیره انتقال کمک می‌کند.

تلاش برای رفع مشکلات ارزی جهت واردات واکسن آنفلوآنزا

دکتر لاری گفت: همکاران من به شدت در حال تلاشند تا مشکلات ارزی را برای واردات واکسن آنفلوآنزا رفع کنند. باید توجه کرد که درباره بیماری کرونا با تغییر فصل و به ویژه در فصل سرما، یک افزایش شیوع در این بیماری داریم. همان‌طور که دیدیم در ابتدای پاییز افزایش شیوع بیماری و بالا رفتن آمار بستری و به تبع آن افزایش آمار بستری را داشتیم و همین‌طور از اسفند ماه نگرانیم. در حوزه واکسن آنفلوآنزا نیز از بابت زمان اثرگذاری آن بعد از دو هفته ایمنی ایجاد می‌شود و اگر به دست‌مان برسد، همچنان موثر خواهد بود. البته با توجه به اینکه تاکنون نمونه‌ای آنفلوآنزا در کشور گزارش نشده است، به نظر می‌آید رعایت اصول بهداشتی مانند شستن دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی موثر خواهد بود.

پیگیری افراد مشکوک و مثبت کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت درباره پیگیری افراد کرونا مثبت نیز توضیح داد: یکی از چالش‌های ما این است که اگر در آینده میزان تست را افزایش دهیم، اما برنامه‌ای برای تعقیب افراد مثبت نداشته باشیم و قرار باشد این افراد در جامعه حرکت کرده و بیماری را منتقل کنند، قطعا تاثیرگذار نخواهد بود. آخرین خبرها حاکی از مذاکراتی است که وزیر بهداشت در این زمینه با وزیر ارتباطات داشتند. در حال حاضر هم آزمایشگاه‌های خصوصی به سامانه سیب متصل شدند و هم اطلاعات آزمایشگاه‌های خصوصی و هم دولتی و اطلاعات دقیق بیماران اعم از محل زندگی، محل کار و...اخذ تعهد از آنها برای قرنطینه دو هفته‌ای انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر 5500 نفر از این افراد توسط نرم‌افزار ماسک توانستند ردیابی شوند که در کجای کشور هستند و ترددهایشان ارزیابی شود. امیدواریم این کار سر و سامان بهتری بگیرد و بتوانیم این موضوع را کنترل کنیم. این غربالگری و تعقیب افراد مشکوک و مثبت در پیشگیری از انتقال بیماری موثر خواهد بود.

شناسایی و مجازات متخلفان کرونا

لاری درخصوص جریمه‌های کرونایی و میزان این جریمه‌ها گفت: آنچه مطالبه ما بود و ما مرتب اعلام می‌کردیم، این بود که اداره بیماری و بحث‌های بهداشتی با وزارت بهداشت است، اما واقعا کنترل و اداره ویروس کاری فراوزارتخانه‌ای بوده و مشارکت همه را می‌طلبد. به نظر می‌آید بعد از هشت ماه شیوع ویروس کرونا هم بحث‌های اقناعی از سوی وزارت بهداشت و رسانه‌ها انجام شده است. به نظر می‌آید که باید یک حمایت از مردم توسط قانون انجام شود. برای متخلفین مجازاتی تعیین شده است و اکنون توسط دوربین ‌ها افراد متخلف جریمه می‌شوند. به عنوان مثال، رانندگان تاکسی اگر ماسک نزنند، 100 هزار تومان باید جریمه بدهند، مسافران تاکسی اگر ماسک نزنند، 20 هزار تومان جریمه می ‌شوند. البته با توجه به اینکه مسئول اجرای این برنامه وزارت بهداشت نیست، من اطلاعی ندارم که چقدر این جرایم اجرایی شده است، اما قطعا در حال پیگیری است.

مطالبه ضمانت اجرایی قوانین ضد کرونا

وی افزود: به نظر می‌آید در کشور ما همه چیز خیلی کند انجام می‌شود و بعد از اینکه تصمیمی می‌گیریم، تصمیمات بین ‌بخشی، اقناع به موقع همه دستگاه‌ها، تصمیم‌گیری و عملیاتی شدن، به صورت کند پیش می‌روند، اما بیانات مقام معظم رهبری بسیار کارگشا بوده است. با دستور اکید ایشان هماهنگی باید انجام شود. البته برای اولین بار کمیته نظارت ملی بر اجرای پروتکل‌ها تشکیل شد که نماینده همه اصناف و بخش‌های بازرسی و حراست و وزارت بهداشت در آن حضور دارند و همه سازمان‌ها باید گزارش کارشان را ارائه دهند و وظایفشان را توضیح داده و گزارش آن به ستاد ملی رود. در عین حال همانطور که رهبری دستور دادند باید واقعا یک قرارگاهی تشکیل شود تا بر اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا نظارت کنند. در این شرایط مطالبه همه ما باید ضمانت اجرایی برای قوانینی باشد که وضع می‌کنیم تا این قوانین اثرگذار باشند.

مشکل تبادلات ارزی برای پیش‌خرید واکسن کرونا

وی درخصوص وضعیت پیش پرداخت ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا به مجموعه کووکس سازمان بهداشت جهانی گفت: درباره کووکس متاسفانه مشکلات تبادلات ارزی روی این موضوع هم تاثیر گذاشته است و ما همچنان در حال حل این مشکل هستیم، اما مذاکرات وجود دارد و فرصت‌مان را از دست نداده‌ایم. به محض رفع مشکل تبادلات ارزی، انتقال ارز برای مشارکت جدی‌تر و عملیاتی‌تر انجام می‌شود.

لاری در بخش دیگری از این نشست توضیح داد: متاسفانه کرونا در جهان همچنان رو به شتاب است و ما در یک مرحله حساس همه‌گیری این بیماری هستیم. به‌ خصوص کشور ما که در نیمکره شمالی قرار دارد و تغییر فصل داده‌ایم. همانطور که می‌دانید در فصل پاییز شیوع بیماری بسیار زیاد بود و عزیزان زیادی را از دست دادیم. برای بنده که هر روز تعداد زیادی را به عنوان افراد فوتی اعلام می‌کنم، بسیار دردناک است. با از دست دادن هر عزیزی، خانواده‌ها دچار مصائب روحی زیادی می‌شوند و هزاران مشکل دیگر که برای ما هم طاقت‌فرساست و ما هم در وزارت بهداشت هر روز تلاش می‌کنیم که به سهم خودمان در بخش بهداشت و درمان راهکارهایی پیدا کنیم که بتواند سلامت مردم را تضمین کند.

خطر کاهش مراقبت‌های بیمارستانی به دنبال افزایش تعداد بیماران

وی افزود: بیماری کووید 19 در تمام کشور رو به صعود است و روندی صعودی دارد، اما مدیریت بیماری فقط با وزارت بهداشت نیست. ما تمام تلاش‌مان را در بیمارستان‌ها انجام می‌دهیم تا مراقبت خوبی از بیماران داشته باشیم، اما همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم، وقتی تعداد بیماران افزایش یابد، قطعا این مراقبت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد و خود پرسنل بیمارستان‌های ما هم جدا از مردم نیستند و بیشتر در خطر بیماری قرار می‌گیرند و مجبورند برای مرخصی استعلاجی ناشی از این بیماری قرنطینه شوند و همه اینها موثر است و ممکن است مراقبت‌هایی که در بیمارستان‌ها انجام می‌شود، کاهش یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: بنابراین هوشمندانه‌ترین کار این است که همه احساس مسئولیت کنیم و بدانیم این ویروس هنوز نه درمان دارد و نه واکسن. حتی اگر واکسن هم بیاید باز هم بیماری با ما می‌ماند و ممکن است واکسن ایمنی کاملی ندهد. بنابراین، باید سبک زندگی‌مان را تغییر داده و این هوشمندی هر یک از ماست که رفتارهای خطر آفرین نداشته باشیم.

مدیریت کرونا فراوزارتخانه‌ای است

لاری تصریح کرد: اکنون در ماه ربیع‌الاول قرار داریم که ممکن است جشن‌هایی در پیش باشد، از خانواده‌ها می‌خواهم که با توجه به مشکلات اقتصادی هم که وجود دارد، زندگی خود را با کمترین تعداد و در محیط‌های باز آغاز کنند و با ساده‌ترین مراسم این کار را انجام دهند. به هر حال با توجه به سخنان مقام معظم رهبری و از آنجایی که مدیریت کرونا فراوزارتخانه‌ای بوده و همکاری همه سازمان‌ها را می‌طلبد، امیدواریم با وحدت بیشتر بین سران سه قوه، هماهنگی و همکاری وزارتخانه ها و حمایت و کمک مردم، بیماری را کنترل کنیم. ما هر مشکلی هم که به دلیل تحریم‌ها داشته باشیم، اما در این شرایط مهم این است که باهم همدل باشیم، به هم اعتماد کنیم و بتوانیم سلامتمان را تضمین کنیم.

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

سازمان بهداشت جهانی وزارت بهداشت درمان   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

حریرچی: اولویت ارائه واکسن کرونا با سالمندان و بیماران صعب العلاج استدکتر حریرچی، معاون‌کل وزارت بهداشت، در برنامه تلویزیونی گفت: تامین واکسن مورد نیاز کشور از سه مسیر در حال تحقق است؛ امروز در کمیته اخلاق یکی از واکسن هایمان همانطوری که دکتر نمکی وزیر بهداشت اعلام کردند آزمایش انسانی خود را آغاز کردند.
رویداد۲۴ سالمندان وزارت بهداشت یونیسف 

  

نوسان در روزهای زوج و فرد بورس /پایان خوش برای سهامداراندر حالی که بازدهی بازار در هفته ابتدایی مهرماه و آبان ماه منفی بود، در هفته اول آذر ماه بازدهی بورس مثبت شد.
اقتصادنیوز پول بورس تهران وزن 

  

کرونا دست بردار از خانه هنرمندان نیست/ صدایی که هنوز می شنویم/عروسی خوبان سینما با طعم همایون شجریان/ جلیل سامان برای زیر خاکی هم ناز کرد/عاشقانه های خانواده تئاتری فاش شد!هفته ای که گذشت دو تن از هنرمندان نامدار صاحب سبک و دارای امضای سینمای ایران قربانی ویروس کرونا شدند، بی تردید سینمای ایران مدیون صدای ماندگار چنگیز جلیلوند است و این سینما هرگز کارنامه هنری کامبوزیا پرتوی و بخصوص قلم ماندگار و مانایش را فراموش نمی کند...
برنا هنرمندان سینما سینمای ایران 

  

اقتصاد آمریکا در حال بازگشت به شرایط قبل کرونارشد بازبینی شده سه ماهه سوم اقتصاد آمریکا 33.1 درصد اعلام شد.
۵۵ آنلاین اقتصاد رشد اقتصادی کنگره آمریکا