گسترش   |  اقتصادی  |  

این افراد وارد بورس نشوند

درحالی روزگار طلایی بورس پس از گذشت 5 ماه با یک جهش غیرقابل‌پیش‌بینی به شرایطی ریزشی تبدیل شد که این چرخش نگرانی‌هایی را برای تازه‌واردان بورس ایجاد کرده و منجر به خروج تدریجی سرمایه‌ها از این بازار شده است. حال با توجه به مکانیسم خودتنظیم‌گری بورس، روند اصلاحی بورس به پایان رسیده است؟

این افراد وارد بورس نشوند

شکوفایی بورس در دو سال اخیر باعث ورود بسیاری از مردم به این بازار شد. سیاست‌های تشویقی و حمایتی دولت در فضای مجازی و رسانه‌ها و عملکرد قابل توجه این بازار طی این مدت، پیوسته بر تعداد فعالان این بازار اضافه کرد.

در این میان افرادی که در آخرین روزهای تیرماه یا اوایل مردادماه امسال به این بازار پیوستند، نه تنها سودی از سرمایه‌گذاری خود کسب نکردند بلکه با ریزش ناگهانی و تند قیمت‌ها در بازار سرمایه، زیان هم دیدند.

همین مسئله باعث ایجاد نگرانی‌هایی در سهامداران به ویژه تازه واردان و حتی برخی مسئولان شد. این نگرانی تا اندازه‌ای در بین مسئولان شدت یافت که در هنگام مدت زمان اصلاح قیمت‌ها در بازار سهام، دو مرتبه شورای‌عالی بورس تشکیل جلسه داده و قول حمایت از بازار سرمایه نه تنها از سوی سازمان بورس بلکه از برخی نهادهای حکومتی هم داده شده است.

باید یادآور شد پیش از اصلاح اخیر بازار سهام، این بازار در حال سپری کردن وضعیت بسیار مطلوبی بود و کمتر فردی پیش‌بینی ریزش یک‌باره بورس را داشت. اگرچه همین عملکرد فوق‌العاده بازار سرمایه باعث تشویق ورود بسیاری به بازار شد که به دلیل زمان نامناسب ورود، زیان آنها را به همراه داشت اما بازار سرمایه، بازاری بلندمدت بوده و داده‌های موجود نیز به خوبی نشانگر این مسئله است؛ بازدهی بازار سرمایه در بازه‌های زمانی پنج یا 10 ساله از تمام بازارهای مالی بیشتر بوده است.

در این میان مسئولان بورسی و گاه غیر بورسی با وجود اصلاح گاه بیش از 50 درصدی برخی سهم‌ها، باز هم معتقدند روند نزولی شکل نگرفته و این کاهش قیمت در بازار گذراست. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم معاملات در این بازار قابل توجه نبوده و اغلب سرمایه‌گذاران درصدد خروج سرمایه‌های خود از بورس و ورود به بازارهای موازی نظیر طلا و خودرو برآمده‌اند.

علت ریزش بورس

کاهش نزدیک به 30 درصدی شاخص کل بورس و ضرر حتی بیش از 30 درصدی برخی سهامداران به خصوص تازه‌واردانی که بازار بورس را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده بودند، باعث شد سرمایه‌گذاران تازه وارد به همان سرعتی که نقدینگی خود را به بورس وارد کردند، برای خارج کردن سرمایه از این بازار هم با سرعت بیشتری اقدام کنند؛ بدیهی است اعتماد این افراد به بازار سرمایه تا مدتی بر نخواهد گشت.

به گفته کارشناسان، اظهارات ضد و نقیض مسئولان در یک ماه اخیر و اختلافات دو وزارتخانه اقتصاد و نفت مسبب ریزش‌های اخیر بازار سهام است. برخی دیگر از کارشناسان هم معتقدند این ریزش‌ها توطئه‌ای برای بی‌اعتبار کردن ثمره اقتصادی دوران دولت روحانی است.

عده‌ای هم از عواملی چون مجاز و متوقف نمودن معاملات سهم‌های مختلف بازار در طول ساعات بازار، قطعی‌های شدید و عدم سفارش‌گیری و یا تأخیرهای نیم‌ساعته در سفارش‌گیری معامله گران، کاهش شدید اعتبارات کارگزاری‌ها با ابلاغیه‌های سازمان بورس، آزادسازی سهام عدالت در نمادهای دولتی و شاخص ساز و عرضه غیراصولی به‌صورت عرضه خرد در بازار که باعث فشار فروش سنگین و شکست حمایت‌ها شد، به‌عنوان دلایل ریزش بازار نام می‌برند.

همچنین گفته می‌شود فروش‌های هیجانی حقوقی‌های بازار و نبود انسجام کافی در بین مسئولان سازمان بورس و حقوقی‌ها از دیگر عوامل این اصلاح محسوب می‌شود.

محمدرضا شهنام پور، کارشناس خبره اقتصادی، در رابطه با علل ایجاد چنین شرایطی در بازار بورس، می‌گوید: فقدان حمایت شرکت‌های حقوقی از مهم‌ترین دلایلی ریزش بورس بود. زمانی که آنها باید این سیستم را حمایت می‌کردند به‌جای پشتیبانی از خصوصی‌ها شروع به دریافت امتیاز کردند و همین رفتار باعث افت قیمت‌های این بازار شد.

وی می‌افزاید: البته این موارد در گذشته هم وجود داشته است اما این بار با بازاری روبه‌رو بودیم که تازه‌واردان زیادی داشت و رفتارهای ناشیانه آنها باعث شدت بخشیدن به روند کاهشی قیمت‌ها شد.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در نتیجه این اقدام افرادی که در یکی دو ماه اخیر وارد بازار بورس شده بودند، 30 درصد از سرمایه خود را از دست دادند. این در حالی است که افراد ناآگاه به دانش بورس، باید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ورود به این بازار استفاده کنند.

شهنام پور می‌افزاید: درگیری وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد که رسانه‌ای هم شد، مسئله دیگری بود که بر بازار اثر گذاشت. پس از آن فروش سهام عدالت با ایجاد جو روانی مسئله ساز شد و در نهایت باعث برهم ریختگی بورس شد.

وی ادامه می‌دهد: نبود نظارت کافی شرکت‌های ناظر که در این شرایط باید حضور پررنگی داشته باشند، عاملی دیگر است. چون آنها وظیفه نظارت بر بازار بورس رادارند اما اکنون با ایجاد چنین مشکلاتی، اقدامی شفاف انجام نمی‌دهند.

شهنام پور در رابطه با احتمال بازگشت این بازار به شرایط مطلوب می‌گوید: وعده‌هایی که داده می‌شود چندان جنبه عملی ندارد. مثلاً سهام دارا دوم را عرضه کردند که به دلیل عدم استقبال مردم، فقط 10 درصد آن به فروش رفته است. بنا بر این بازگشت بورس به شرایط عادی بسته به سیاست‌گذاری‌های کلان و کسب اعتماد مردم است که کار بسیار دشواری است.

مکانیسم خود تنظیم‌گری بورس؛ عامل بازگشت تعادل به بازار

کارشناسان اقتصادی بازار سرمایه با ارائه راهکارهایی همچنان به بازگشت اعتماد از دست‌ رفته سهامداران امیدوارند. برخی نیز درباره فرضیه توطئه پشت پرده علیه بورس بر این باورند عاملان منفی شدن بازار بورس حامیان دولت بودند.

بهروز مهدوی، کارشناس بازار سرمایه، در این‌باره، می‌گوید: قطعاً بازگشت اعتماد به بازار بورس زمان‌بر است. این اعتماد با سرعت از بین رفت و در درازمدت بازمی‌گردد.

وی می‌افزاید: موضوعی که باید فعالان این بازار به آن توجه داشته باشند، مکانیسم خود تنظیم‌گری بورس است. زمانی که بازار سرمایه با عدم تعادل ونوسان روبه‌رو می‌شود، پس از مدتی هم خواه‌ناخواه به تعادل می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: سرمایه‌گذاران واقعی و قدیمی، به‌تدریج نقدینگی را به این بازار وارد می‌کنند و بنابراین بازار به آهستگی به سمت سیر صعودی خواهد رفت. مسئله دیگری باید مورد توجه قرار بگیرد این است که با توجه به کلیه متغیرهای موجود نباید به‌هیچ‌وجه در کوتاه‌مدت انتظار روند پرسرعتی را از بازار بورس داشته باشیم.

کسب سود در کوتاه مدت

مهدوی تاکید می‌کند: فعلاً بورس در شرایطی قرار دارد که باید سهامداران از تصمیمات هیجانی پرهیز کنند و اگر برای ورود به بازار تمایل دارند از مشاوره و صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند؛ هر اشتباهی می‌تواند منجر به ضرر بزرگی برای آنها شود.

وی خاطرنشان می‌کند: افرادی که قصد کسب سود در کوتاه مدت دارند، فعلاً از ورود به بازار بورس دوری کنند و سرمایه خود را به یکی از بازارهای موازی دیگر وارد کنند زیرا همان‌گونه که اشاره شد، بازار بورس برای بازگشت به تعادل و سوددهی نیازمند گذشت مدت‌زمانی شاید طولانی‌تر از انتظار ما باشد.

منبع: ایمنا

فضای مجازی ماه خودرو   اخبار برگزیده
  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  

خودرو وارد بورس شود یا نشود؟در راستای پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا، به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو چنانچه اصل موضوع با هدف حذف واسطه‌ها، رونق صنعت خودرو و رسیدن به قیمت شفاف باشد، بسیار هم خوب است. اما زمانی که دوباره پای شورای رقابت برای تعیین قیمت پایه به میان می‌آید، دقیقا نقض هدف اصلی است.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

هشدار پمپئو درباره هرگونه تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجاموزیر خارجه آمریکا با انتقاد مجدد از برجام، نسبت به هرگونه تلاش برای بازگرداندن این کشور به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد.
ایلنا مایک پمپئو انتخابات ریاست جمهوری هسته ای 

  

بیمار روانی مطب دکتر را آتش زدمرد بیمار وقتی برای ویزیت به مطب پزشک خود در یکی از خیابان‌های شیراز رفته بود مطب او را به آتش کشید.
مملکت‌آنلاین شیراز پزشک پلیس 

  

خبر مهم بورسی / حمایت ویژه در راه استحمایت صندوق توسعه ملی از بازار سهام هرچند در چند وقت اخیر با انتقاداتی همراه بود اما به نظر می‌رسد گام‌های اجرایی آن یکی یکی در حال برداشته شدن است. در این مورد شب گذشته خبر جدیدی اعلام شد.
گسترش صندوق توسعه ملی سهام بانک مرکزی 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره تهدید موسوی خوئینی ها به افشاگری پس از شکست در انتخابات، گفت: این آقایان چون حرفی برای گفتن ندارند یکسری تاکتیک های جدیدی را به کار می گیرند اما در کل استراتژی انتخاباتی جدیدی ندارند. به عبارت دیگر تاکتیک هایی را در قالب استراتژی های سوخته قبلی به کار می بندند تا جواب بگیرند که قطعا نتیجه برای آنها به همراه نخواهد داشت.
نامه نیوز رئیس جمهور دولت اصلاحات ایوانکا ترامپ 

  

ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساساقتصاد نیوز:شاخص بازار سهام تا کف لمس شده در شهریور 14 هزار واحد فاصله دارد؛ کفی که در برابر ریزش بیشتر مقاومت کرده اما در کنار آن شاخص‌های ضعیف معاملاتی دیروز کار شاخص برای برگشت پرقدرت را سخت کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران بانک صادرات بازی 

  

پرداخت یارانه جدید 120هزارتومانی به مردم + جزئیاترحیم زارع در خصوص آخرین وضعیت طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصریح کرد:
مستقل‌آنلاین یارانه دولت تولید 

  

یارانه نقدی فرزندان چه کسانی سه برابر می شود؟نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیاتی از طرح تشویق زاد و ولد گفت که بر این اساس از زمان تولد فرزند سوم خانوارها یارانه‌ای به اندازه مبلغ یارانه خود دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه سهام مجلس شورای اسلامی 

  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  اخبار داغ
  

ترامپ: صد‌ها میلیون دوز واکسن کرونا توزیع خواهیم کردترامپ گفت: همانطور که می‌دانید ما اقدامات خوبی در رابطه با واکسن انجام می‌دهیم. 4 واکسن هم اکنون در مراحل پایانی آزمایش خود هستند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سازمان غذا و داروی آمریکا 

  

پیش بینی روند قیمت دلار در روز سه شنبه/وقت تماشا در بازار ارزاقتصاد نیوز:دلار چهار روز است در کانال 29 رفت‌وبرگشت دارد و جسارت نزدیک شدن به 30 را نداشته است آیا امروز می‌تواند این رفتار را به قول فوتبالیست‌ها گلات کند؟
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آنتی بادی های کرونا تا چند روز در بدن می مانند؟نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد آنتی بادی‌هایی که علیه عفونت ویروس جدید کرونا در بدن ایجاد می‌شوند بیش از 60 روز در بدن انسان باقی می‌مانند.
گسترش بیمارستان بدن انسان ویروس 

  

بورس های جهانی پرواز کردندبیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعودی شدند.
گسترش بورس های آسیایی بورس لندن شانگهای 

  

آمارهایی از میزان سفرهای مردم و تردد وسائل نقلیه مختلف در محورهای مواصلاتی بین استانی منتشر شد که نشان می‌داد رابطه معناداری بین این مسافرت‌ها و گسترش شیوع ویروس کرونا دارد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت قیمت مرگ 

  

پیش بینی مهم درباره افزایش میزان مرگ ناشی از کرونایک اپیدمیولوژیست گفت: در مورد کرونا، زمانی که افزایش موارد بیماری در بیماران بستری در بیمارستان ها را مشاهده می‌کنیم، انتظار می‌رود تاثیر آن بر مرگ و میر را تقریبا دو هفته‌ بعد شاهد باشیم.
اقتصادنیوز مرگ بیماری عفونی بیمارستان 

  

شاخص‌های مهم بورسی جهان صعودی شدندبیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان صعودی شدند. روند احیای اقتصاد جهانی در سه ماهه سوم سال اگرچه سرانجام پس از ماه ها رشد منفی بسیار کم از سر گرفته شد.
اقتصادنیوز شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

ابتلای 14 عضو تیم فوتبال جنوا به کروناباشگاه جنوای ایتالیا از شیوع گسترده ویروس کرونا در میان اعضای تیم اصلی این باشگاه خبر داد که اکثر آنها بازیکنان این تیم هستند.
تسنیم فوتبال ایتالیا بازی 

  

چند دانش آموز آمریکایی به کرونا مبتلا شدند؟گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) در روز دوشنبه نشان داد حدود 280 هزار کودک محصل کم سن و سال در این کشور از اول مارس (یکشنبه 11 اسفند) تا 19 سپتامبر (شنبه 29 شهریور) در یک بازه زمانی 6 ماهه به ویروس کرونا مبتلا شدند.
گسترش آموزش بهار کودکان 

  

هزینه پلاسمافرز در درمان کرونا جزو پروتکل نیست/ توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌هاکیانوش جهانپور از واردات واکسن آنفلوآنزا طی روزهای آینده و توزیع داروخانه‌ای آن خبر داد.
برنا درمان داروخانه واردات 

  

نیمی از مبتلایان به کرونا به علت بی توجهی به این مورد و انجام اشتباه به بیمار دچار شدند.
نامه نیوز ازدواج الناز شاکردوست ترامپ 

  

استارتی برای معیشت گوش شکسته‌ها/ کرونا لیگ کشتی را غافلگیر نکند!با توجه به تجربه لیگ برتر فوتبال، آغاز لیگ برتر کشتی به معنای اعلام نمونه‌های مثبت کرونا خواهد بود، لیست کرونایی‌ها نباید کشتی را غافلگیر کند.
تسنیم لیگ برتر تهران فوتبال 

  

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:70درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد و اعتماد افراد باید دوباره به این بازار جلب شود.
صراط شاخص سازمان بورس و اوراق بهادار کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

کشف راز مقابله با ویروس کرونا در بدن کوسه‌ هادانشمندان دریافتند که برای تولید واکسن کرونا ماده‌ای در بدن کوسه‌ها وجود دارد که باعث افزایش کارآمدی واکسن می‌شود.
برنا ویروس تولید 

  

معرفی یک اسپری بینی که باعث کاهش رشد ویروس کرونا می‌شود!شرکت بیوتکنولوژی استرالیایی انا ریسپیراتوری (Ena Respiratory) اظهار کرد: اسپری بینی که برای بهبود سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا تولید می‌کند، رشد ویروس کرونا در مطالعه اخیر بر روی حیوانات را نیز کاهش داده است.
برنا ویروس بیوتکنولوژی سیستم ایمنی