ایلنا   |  اقتصادی  |  

فاسدان باید رسوا شوند/ فساد فراگیر موجب ناامیدی در جامعه می‌شود/ افشاکنندگان نباید توبیخ شوند

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر پیامدهای افشاگری ترس و نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی باشد ناامیدی تشدید می‌شود، گفت: برای مبارزه با فساد باید ساختارهای قانونی فراهم شود اما اجرای آن نیازمند یک غیرت است.

فاسدان باید رسوا شوند/ فساد فراگیر موجب ناامیدی در جامعه می‌شود/ افشاکنندگان نباید توبیخ شوند

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر پیامدهای افشاگری ترس و نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی باشد ناامیدی تشدید می‌شود، گفت: برای مبارزه با فساد باید ساختارهای قانونی فراهم شود اما اجرای آن نیازمند یک غیرت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علی اصغر پورعزت استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در همایش مبارزه با فساد در ایران، نظام‌مند یا موردی، در مورد فراگرد مبارزه با فساد سیستماتیک گفت: گویا جامعه فساد و تباهی را پذیرفته است و این یک بحث جدی است و اگر در راستای مبارزه با فساد عزمی وجود داشت شکست خورده و جامعه به آن خو کرده است بنده چند سال پیش موضوعی به نام عرفی شدن فساد را مطرح کردم که در آن فساد به عنوان عضوی از جامعه است و حتی در صورت نبود احساس کمبود می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی فساد فراگیر می‌شود نوعی ناامیدی در جامعه مستولی می‌شود به ویژه در کشور ما که ادعاهای محکمی در این مورد داریم و حتی برخی از ما خود را پاک‌ترین کشور جهان می‌دانیم باید توجه داشت که فساد پیشران‌هایی دارد که معمولا سرشت منفعتی دارند بر همین اساس سرشت اول منفعت شخصی است سپس منفعت خانوادگی و منفعت سازمانی در جایگاه سوم قرار دارد و منفعت حزبی نیز جایگاه آخر را دارد.

این استاد دانشگاه تهران یادآور شد: ما چهل سال پیش به این دلیل انقلاب کردیم که فساد متعلق به یک خاندان بود و در آن زمان مبارزه با فساد به یک عزم جدی تبدیل شد اما بلافاصله پس از انقلاب دچار جنگ تحمیلی شدیم. اما پس از جنگ دیدگاه‌های علمی مطرح شدند که حتی برخی از آنها آسیب‌زا بودند مانند اینکه اگر توسعه می‌خواهیم باید فساد را تحمل کنیم واین سوال وجود دارد که با این تفکر چگونه می‌توانیم وارد آینده شویم و این تفکر چه آینده‌ای را می‌سازد.

پورعزت تصریح کرد: اگر اقدامی در راستای اصلاح صورت نگیرد چه انتظاری از آینده دارید و این جای سوال است که کدام قوه در برابر فساد ایستادگی کرده است. کدام عزم ملی در این راستا وجود دارد.

این استاد دانشگاه با بیان گام‌های مبارزه با فساد ادامه داد: برای مبارزه با فساد سیستماتیک گام اول منع قانونی سریع است آیا یک منع قانونی وجود دارد؟ آیا قانونی در این مورد طراحی کرده‌ایم؟ اما گام دوم برانگیختن عزم ملی است که نیازمند سازوکارهای اخلاقی و جایزه برای افشاگری است. در مورد سازوکارهای اخلاقی ما بسترهای لازم را داریم به طوری که همیشه مبارزه با فساد سیستماتیک ستوده شده‌اند.

وی ادامه داد: گام سوم حمایت قانونی سریع است بی‌تردید بهترین راه مبارزه با فساد سیستماتیک برانگیختن عزم ملی در مسیرهای قانونی است اگر ما کسانی که فساد را افشا می‌کنند توبیخ کنیم چه تضمینی وجود دارد که نسل‌های آینده نیز با فساد مبارزه کنند. باید توجه داشت در این رویکرد نقش سیستم قضایی مهم است و ضعف این سیستم به هیچ وجه جبران پذیر نیست. همچنین جامعه مدنی آگاه می‌تواند شرط لازم باشد اما استحکام قانون شرط کافی است.

عزت‌پور تصریح کرد: سیستم قضایی به جای پرداختن به امور بیرونی به مسائل مربوط به عدالت و زدودن فساد مشغول باشد آنچه امروز در زمینه فساد می‌بینیم ثمره عملکرد ماست عملکردهایی مانند استخدام‌های بی‌رویه، بودجه‌های غیرقانونی و پولشویی این شرایط را تشدید کرده است.

وی با بیان اینکه اگر پیامدهای افشاگری ترس و نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی باشد ناامیدی تشدید می‌شود گفت: برای مبارزه با فساد باید ساختارهای قانونی فراهم شود اما اجرای آن نیازمند یک غیرت است اینکه گفته می‌شود در مبارزه با فساد نباید آبروی مومن برده شود سوال این است چه کسی مومن را تعیین می‌کند؟ این مورد مثلا برای کسی است که نانی را از نانوایی می‌دزد در حالی که بر اساس فرمان نهج‌البلاغه در نامه 53 حکمران موظف است که افراد گسترش دهنده فساد را رسوا کند متاسفانه این فقه حکومتی نهج البلاغه غریب مانده است و باید این نامه بارها توسط مسئولان خوانده شود که اگر کسی در فضای عمومی خیانت می‌کند باید رسوا شود و اگر قوه قضائیه نیز پنهان کاری کرد او نیز رسوا شود. البته در مورد مداخلات عمومی و مردم باید طوری اقدام کرد که از هرج و مرج جلوگیری شود.

دانشگاه تهران تهران بودجه   اخبار برگزیده
  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  اخبار داغ
  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

شکایت مجلس از دولت به دیوان محاسبات درباره ارز کالاهای اساسیرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روش مجلس برای تخصیص 14 میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی، گفت: از دولت به دیوان محاسبات شکایت کرده‌ایم تا وضعیت روشن و مشخص شود که 14 میلیارد دلار کجا هزینه شده است.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس ارز دولتی 

  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

جزییات تازه از 264 فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار +سندمدیرکل جرائم سازمان یافته گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی، خواستار تعیین ارزش فوری خودروهای وارداتی با ثبت سفارش فاقد اصالت شد.
تسنیم خودرو گمرک ایران 

  

بازار گوشی تلفن همراه در چند ماه گذشته با تنش‌های بسیاری همراه بوده که یکی از عوامل آن افزایش نرخ ارز و سامانه رجیستری بوده، با این حال باید دید گوشی موبایل در روزهای آینده ارزان می‌شود یا خیر؟
نامه نیوز موبایل تلفن تلفن همراه 

  

بارسا و والنسیا از ساعت 23.30 در بنیتو ویامارین به مصاف هم رفته اند.
ورزش۳ لیورپول ورزش بازی 

  

اصل 59 قانون اساسی، بن‌بست‌شکن است/ فشار به دولت خیانت به تاریخ و ملت ایران است/ پیروز میدان مبارزه با آمریکا هستیمرئیس‌جمهور وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر را از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی دانست و با تاکید بر اینکه قطعا از رنج و مشکلات مردم خبر دارم و تمام تلاش دولت جلوگیری از سخت تر شدن زندگی مردم است، از رسانه های همگانی خواست برای امید آفرینی به مردم و خنثی سازی تبلیغات دشمنان، اقدامات و دستاوردهای دولت را برای مردم بازگو کنند.
ایلنا قانون کالاهای اساسی انتخابات ریاست جمهوری