ایلنا   |  اقتصادی  |  

فاسدان باید رسوا شوند/ فساد فراگیر موجب ناامیدی در جامعه می‌شود/ افشاکنندگان نباید توبیخ شوند

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر پیامدهای افشاگری ترس و نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی باشد ناامیدی تشدید می‌شود، گفت: برای مبارزه با فساد باید ساختارهای قانونی فراهم شود اما اجرای آن نیازمند یک غیرت است.

فاسدان باید رسوا شوند/ فساد فراگیر موجب ناامیدی در جامعه می‌شود/ افشاکنندگان نباید توبیخ شوند

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر پیامدهای افشاگری ترس و نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی باشد ناامیدی تشدید می‌شود، گفت: برای مبارزه با فساد باید ساختارهای قانونی فراهم شود اما اجرای آن نیازمند یک غیرت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علی اصغر پورعزت استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در همایش مبارزه با فساد در ایران، نظام‌مند یا موردی، در مورد فراگرد مبارزه با فساد سیستماتیک گفت: گویا جامعه فساد و تباهی را پذیرفته است و این یک بحث جدی است و اگر در راستای مبارزه با فساد عزمی وجود داشت شکست خورده و جامعه به آن خو کرده است بنده چند سال پیش موضوعی به نام عرفی شدن فساد را مطرح کردم که در آن فساد به عنوان عضوی از جامعه است و حتی در صورت نبود احساس کمبود می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی فساد فراگیر می‌شود نوعی ناامیدی در جامعه مستولی می‌شود به ویژه در کشور ما که ادعاهای محکمی در این مورد داریم و حتی برخی از ما خود را پاک‌ترین کشور جهان می‌دانیم باید توجه داشت که فساد پیشران‌هایی دارد که معمولا سرشت منفعتی دارند بر همین اساس سرشت اول منفعت شخصی است سپس منفعت خانوادگی و منفعت سازمانی در جایگاه سوم قرار دارد و منفعت حزبی نیز جایگاه آخر را دارد.

این استاد دانشگاه تهران یادآور شد: ما چهل سال پیش به این دلیل انقلاب کردیم که فساد متعلق به یک خاندان بود و در آن زمان مبارزه با فساد به یک عزم جدی تبدیل شد اما بلافاصله پس از انقلاب دچار جنگ تحمیلی شدیم. اما پس از جنگ دیدگاه‌های علمی مطرح شدند که حتی برخی از آنها آسیب‌زا بودند مانند اینکه اگر توسعه می‌خواهیم باید فساد را تحمل کنیم واین سوال وجود دارد که با این تفکر چگونه می‌توانیم وارد آینده شویم و این تفکر چه آینده‌ای را می‌سازد.

پورعزت تصریح کرد: اگر اقدامی در راستای اصلاح صورت نگیرد چه انتظاری از آینده دارید و این جای سوال است که کدام قوه در برابر فساد ایستادگی کرده است. کدام عزم ملی در این راستا وجود دارد.

این استاد دانشگاه با بیان گام‌های مبارزه با فساد ادامه داد: برای مبارزه با فساد سیستماتیک گام اول منع قانونی سریع است آیا یک منع قانونی وجود دارد؟ آیا قانونی در این مورد طراحی کرده‌ایم؟ اما گام دوم برانگیختن عزم ملی است که نیازمند سازوکارهای اخلاقی و جایزه برای افشاگری است. در مورد سازوکارهای اخلاقی ما بسترهای لازم را داریم به طوری که همیشه مبارزه با فساد سیستماتیک ستوده شده‌اند.

وی ادامه داد: گام سوم حمایت قانونی سریع است بی‌تردید بهترین راه مبارزه با فساد سیستماتیک برانگیختن عزم ملی در مسیرهای قانونی است اگر ما کسانی که فساد را افشا می‌کنند توبیخ کنیم چه تضمینی وجود دارد که نسل‌های آینده نیز با فساد مبارزه کنند. باید توجه داشت در این رویکرد نقش سیستم قضایی مهم است و ضعف این سیستم به هیچ وجه جبران پذیر نیست. همچنین جامعه مدنی آگاه می‌تواند شرط لازم باشد اما استحکام قانون شرط کافی است.

عزت‌پور تصریح کرد: سیستم قضایی به جای پرداختن به امور بیرونی به مسائل مربوط به عدالت و زدودن فساد مشغول باشد آنچه امروز در زمینه فساد می‌بینیم ثمره عملکرد ماست عملکردهایی مانند استخدام‌های بی‌رویه، بودجه‌های غیرقانونی و پولشویی این شرایط را تشدید کرده است.

وی با بیان اینکه اگر پیامدهای افشاگری ترس و نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی باشد ناامیدی تشدید می‌شود گفت: برای مبارزه با فساد باید ساختارهای قانونی فراهم شود اما اجرای آن نیازمند یک غیرت است اینکه گفته می‌شود در مبارزه با فساد نباید آبروی مومن برده شود سوال این است چه کسی مومن را تعیین می‌کند؟ این مورد مثلا برای کسی است که نانی را از نانوایی می‌دزد در حالی که بر اساس فرمان نهج‌البلاغه در نامه 53 حکمران موظف است که افراد گسترش دهنده فساد را رسوا کند متاسفانه این فقه حکومتی نهج البلاغه غریب مانده است و باید این نامه بارها توسط مسئولان خوانده شود که اگر کسی در فضای عمومی خیانت می‌کند باید رسوا شود و اگر قوه قضائیه نیز پنهان کاری کرد او نیز رسوا شود. البته در مورد مداخلات عمومی و مردم باید طوری اقدام کرد که از هرج و مرج جلوگیری شود.

دانشگاه تهران تهران بودجه   اخبار برگزیده
  

همه گزینه‌های روی میز جادوگر/ از ستاره‌های استقلال تا اعجوبه ملوانسرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت برای تقویت تیمش در نیم فصل دوم قصد دارد تا چند بازیکن جدید جذب کند.
برنا بازی ستاره استقلال 

  

رونمایی از پدیده لیگ هجدهم/ پایان داغ برای سرخابی‌ها/ ببینیدویژه برنامه لیگ هجدهم از خبرگزاری برنا منتشر شد.
برنا 

  

خداحافظی ناگهانی مهاجم استقلال در فضای مجازیمهاجم تیم فوتبال استقلال در فضای مجازی با این تیم و هوادارانش خداحافظی کرد.
برنا استقلال فضای مجازی فوتبال 

  

پرسپولیس شکست خوردتیم‌های پایه پرسپولیس در رقابت‌های این هفته لیگ تهران به سه پیروزی و یک تساوی دست پیدا کردند.
برنا باشگاه پرسپولیس پرسپولیس تهران 

  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  اخبار داغ
  

میزان پیشرفت طرحهای اقتصاد مقاومتی در رودبار جنوب ارزیابی شدجیرفت - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت : پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان رودبار جنوب را به منظور حل مسائل و مشکلات احتمالی مورد ارزیابی قرار دادیم.
ایرنا اقتصاد اقتصاد مقاومتی ایرنا 

  

ایجاد اصلاحات در لایحه مالیات بر ارزش افزوده/تعیین مالیات برای کالاهایی مخرب محیط زیست سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: در نشست امروز اصلاحاتی در بحث لایحه ارزش افزوده صورت گرفت. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: در حوزه مالیات بر کالاهایی که مخرب محیط زیست است اصلاحاتی انجام و عوارضی بر کالاهای مخرب بسته می شود و در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد. هفته آینده…
خانه‌ملت مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

ملزومات مبارزه با فسادهای مالی نیازمند تقویت استاراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: ملزومات مبارزه با فساد مالی در جامعه نیازمند تقویت است و در راستای باید امید و انگیزه مداری را برای بسط سلامت اجتماعی توسعه داد.
ایرنا قربانعلی دری نجف آبادی فساد مالی استان مرکزی 

  

قیمت سکه و ارز/ دلار 150 تومان گران شدقیمت سکه طرح جدید امروز در بازار تهران 3 میلیون و 400 هزار تومان و دلار با رشد 150 تومانی 10100 تومان فروخته شد.
فارس قیمت ارز دلار 

  

کاهش قیمت برخی خودروها/ پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد+جدولخودرو پژو پارس با یک میلیون تومان کاهش قیمت امروز در بازار تهران به قیمت 71 میلیون تومان معامله شد.
فارس قیمت پژو جدول 

  

دعوت از مسئولان وزارت امور خارجه و علوم برای حل مشکل ارزی دانشجویان/ تشکیل کمیته‎ای سه نفره برای اعمال ماده 234 درباره بنیاد آرشام سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست عصر امروز(سه‌شنبه 27 آذرماه) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: دستور جلسه امروز بررسی وضعیت استیضاح وزیر آموزش و پرورش بود که با توجه به از نصاب افتادن امضاهای این طرح، استیضاح وزیر 8 امضا داشت؛ بنابراین از دستور کار کمیسیون و مجلس خارج شد. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع بعدی در خصوص…
خانه‌ملت سازمان سنجش وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم