ظریف روی مین رفت

به جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:

ظریف روی مین رفت

بحث کاهش مشارکت در انتخابات به رسانه ملی نیز کشیده شده، به‌نظر شما چرا این اتفاق در صحنه سیاسی تا این حد گسترش یافته است؟

به‌نظرم ما در مقام مردمداری به جز رهبر عزیزمان در سطوح اجرایی اشکالاتی داشته‌ایم و زیاد رعایت حال مردم را نکرده‌ایم و این مسئله باعث شده است که مردم از دست مجریان فعلی ما خاطرشان مکدر شود. به این جهت الان تراز شرکت مردم در انتخابات ممکن است پایین یا متوسط باشد. البته من مردم ایران را بسیار عاقل‌تر، باهوش‌تر و غیرتمندتر از این‌ها می‌دانم که بخواهند برای یک مرغ و تخم مرغ و پیاز و سیب زمینی قهر کنند. ضمن اینکه حرف و توقع آن‌ها از دولت انتظار درستی است و دولت خوب عمل نکرده است اما این دلیلی بر قهر کردن مردم نیست. من حتما توصیه می‌کنم و امیدوارم که عمده مردم در انتخابات شرکت کنند.

موضوع رد صلاحیت‌ها یکی از مسائل مهم دیگر انتخابات است، به‌نظر شما شورای نگهبان در این دوره چه رویکردی نسبت به نامزدها خواهد داشت؟

رد صلاحیت‌ها فقط در ایران نیست و همه جای دنیا برای انتخابات خود قاعده و قانونی دارند. در قالب قانون اساسی کشورمان اگر بخواهیم حرف بزنیم بالاخره نهادی به نام شورای نگهبان تعریف شده که این شورای نگهبان می‌تواند بین کاندیداها ممیزی اعمال کند ضمن اینکه معتقدیم تا کنون اشتباه هم کرده است. یعنی اینکه شخصی مثل احمدی نژاد را تایید کرده‌اند و این خسارت را به نظام ما زده شده محصول شورای نگهبان است. شورای نگهبان با رعایت قانون و عدالت و اصول انسانی باید داوری کند. الان 80 نفر برای ریاست جمهوری رسما اعلام نامزدی کرده‌اند، واقعا کشور این فضا را دارد که 80 نفر برای ریاست جمهوری بیایند؟ خب حتما این افراد باید سبک سنگین شوند و در جایی فارغ از اختلاف نظرات سیاسی باید بررسی شوند که کدامیک از این داوطلبان در تراز ریاست جمهوری هستند یا نیستند.

آیا آقای رئیسی در این دوره هم کاندیدا ریاست جمهوری خواهند شد؟

من قبلا هم گفته‌ام، آقای رئیسی از یک استراژی به نام استراژی تحیر استفاده کرده‌اند. موافق و مخالف دوست و غیردوست را در هاله‌ای از ابهام نگه داشته‌اند و باید تا 26 اردیبهشت صبر کنیم تا ببینیم ایشان ثبت نام می‌کند یا خیر. من قرائنی برای آمدن و نیامدن ایشان دارم و قطعی نمی‌توانم بگویم.

قرائن شما در این باره چیست؟

من دلیل نمی‌گویم. مثلا ایشان به تایباد در مرز می‌رود و برای مرزبان‌ها و آن منطقه صحبت می‌کند که ربطی به ریاست قوه قضاییه ندارد یا مثلا برای آزادسازی کارخانه‌ها می‌رود، این‌ها مانور اجرایی‌ست و ادبیات ایشان ادبیاتی است که در مقام اجرا استفاده می‌شود. از طرفی خیلی از اطرافیانشان گفته‌اند ایشان شرکت نمی‌کنند و باید خواهش کنیم سریعا مشخص کنند در انتخابات نامزد خواهند شد یا خیر و یا صبر کنیم تا 26 اردیبهشت.

نظامی‌ها نیز در این دوره مایل به نامزدی در انتخابات هستند، نظر شما درباره حضور آن‌ها در صحنه قدرت چیست؟

چه اشکالی دارد؟ از لباس نظامی استعفا می‌دهند و سپس کاندیدا می‌شوند. چرا وقتی نظامی‌ها می‌خواستند جلو دشمن بایستند و مثل قاسم سلیمانی شهید شوند کسی نگفت چرا می‌روید؟ آقای دهقان، محسن رضایی و.. کسانی هستند که ید طولایی در دفاع از کشور دارند. خود آقای روحانی مگر نظامی نبود؟ ایشان رئیس قرارگاه پدافند کشور بود، آقای هاشمی هم جانشین فرمانده کل قوا بود.

آیا به‌نظر شما مردم از نظامی‌ها استقبال خواهند کرد؟

مردم ما مردم مهربان و احساساتی هستند، استقبالی که از جنازه سردار سلیمانی کردند در تاریخ دنیا بی‌نظیر بود و فقط تشیع جنازه حضرت امام با آن قابل مقایسه است. مردم می‌توانند نظامی‌های خود را دوست داشته باشند یک وقت هم به نظامی‌ها رای نمی‌دهند. الان یک نظامی رئیس مجلس ماست، چه اشکالی دارد؟ اینگونه نباید استعدادهایمان را خانه نشین کنیم و باید اجازه دهیم هر کسی می‌تواند به صحنه بیاید. آن کسی که به پاستور آمد دیگر نظامی نیست و قرار نیست با لشکر و تیپ‌هایش وزارت خانه‌ها را اشغال کند. او هم بهترین کارشناس‌ها را در دولت انتخاب می‌کند. باید اجازه دهیم تمام ظرفیت‌ها ارائه شوند و مردم انتخاب کنند. عروس میدان تحولات انتخابات مردمند. مردم اگر به یک نظامی یا روحانی و غیر روحانی رای دادند آن رئیس جمهور کشور است.

بحث مذاکرات وین نیز جدی شده و گویا در حال به نتیجه رسیدن است، این اتفاق می‌تواند تاثیری بر مشارکت انتخابات داشته باشد؟

تاثیر قاطع خیر؛ ولی اینکه تحریم‌ها برداشته شود و گشایش‌هایی انجام گیرد و مردم مشکلاتشان حل شود کمک می‌کند که مردم مشارکت بیشتری در انتخابات داشته باشند.

آقای ظریف در این دوره کاندیدای اول اصلاح‌طلبان هستند، به‌نظر شما انتشار فایل صوتی ایشان چه نتایج سیاسی برای وی به همراه دارد؟

آقای ظریف دیگر کاندیدای اصلاح طلبان نیست، آقای ظریف با این اشتباهی که کرد به میدان مین رفت و در میدان زخمی شد، به‌نظر من آقای ظریف مسائل قبل از تصمیم نظام را نباید آشکار می‌کرد. ما در نظام به یک تصمیم می‌رسیم که مثلا امروز در قفقاز چه کنیم و ده نظر مختلف می‌آید، نیروی قدس و وزارت اطلاعات و ستاد کل و ریاست جمهوری یک نظر می‌دهند و در نهایت یک تصمیم گرفته می‌شود. ما در بحث کارشناسی ممکن است خیلی مخالف آقای ظریف باشیم. جرم ظریف این است که دیدگاه‌های کارشناسی قبل از تصمیم را به عنوان اختلافات نظام باز کرده و اینکه این فایل پخش شده مطمئن باشید کار دولت است و امیدوارم دوستان اطلاعات بتوانند مجرمین را پیدا و مجازات کنند که کسی جرئت پیدا نکند از این غلط‌ها بکند. دولتی‌ها می‌گفتند چرا گاندو را پخش می‌کنید، گاندو حتما وجود داشته اگر نبود پس چه کسی این فایل را پخش کرده است؟

در مورد اصلاح‌طلبان هم معتقدم این‌ها یک دوره‌هایی حاکمیت در اختیارشان بوده است و ببینند عملکردشان در آن دوران چه بوده است الان هم از نظام قهر نکنند حتی اگر نتوانستند با چهره اولشان وارد شوند و با چهره میانه‌شان وارد انتخابات شوند با تمام ظرفیت وارد انتخابات شوند و برای صیانت از نظام جمهوری اسلامی رای دهند.

 

دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

پیش ‌بینی بورس برای فردا (یک تیر)محمد باقر خادمی کارشناس بازار سرمایه گفت: روند بازار تا یکی دو ماه آینده معقول‌تر نسبت به حال شود و مثبت پیش برود.
گسترش سرمایه ماه پتروشیمی 

  

کانال های جدید تامین مالی در مناطق آزاد با راه اندازی بورس بین المللمشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های خارجی و تامین مالی ارزی راه‌اندازی می‌شود.
شما‌نیوز مناطق آزاد بانک مرکزی بانک 

  

آیا واقعا پلاسما درمانی مبتلایان به کرونا شکست خورد؟متخصصان عفونی می‌گویند: پلاسما درمانی عوارض زیادی دارد و دیگر استفاده نمی‌شود اما معاون فنی سازمان انتقال خون ایران تأکید می‌کند که برای استفاده از این روش از سوی پزشکان مقاومت وجود دارد. اگر از آن به موقع استفاده شود، منجر به کاهش مرگ‌های کرونایی می‌شود.
برنا انتقال خون ایران مرگ 

  

هنرمند مشهوری که بر اثر کرونا درگذشتمصطفی قادرپناه از هنرمندان شناخته‌شده و ماهر در عرصه ساخت تار بر اثر بیماری کرونا درگذشت.
۵۵ آنلاین هنرمندان موسیقی خانه موسیقی 

  

بورس خرداد ماه را با بازدهی مثبت به پایان بردامروز 31 خرداد 1400 شاخص کل بورس تهران تا سطح یک میلیون و 168 هزار واحد بالا آمد و خرداد ماه را 14 هزار واحد بالاتر از آخرین روز کاری اردیبهشت به پایان برد.
۵۵ آنلاین بورس کالا بورس تهران ماه 

  

151 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شدامروز برای دهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 151 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با رشد 4 هزار و 833 واحدی به رقم یک میلیون و 168 هزار و 589 واحد رسید.
گسترش پول بورس تهران مالکیت 

  

سردرد کرونایی چه مدلی است؟تنها راهی که از طریق آن می توان متوجه شد که آیا سردرد به علت ویروس کرونا ایجاد شده است یا خیر، این است که ببینید همراه با سردرد چه علائم دیگری دارید.
برنا ویروس 

  

زالی: توقف سیر نزولی کرونا در تهرانفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به کاهش میزان بستری‌ها در مراکز درمانی اعلام کرد: سیر نزولی کرونا در پایتخت متوقف شده است.
۵۵ آنلاین علیرضا زالی درمان تهران 

  

توضیحاتی مهم درباره نامه اولویت تزریق واکسن کروناروابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: نامه منتشر شده تحت عنوان دستورالعمل اجرایی اولویت تزریق واکسن کووید 19 جعلی است.
اقتصادنیوز روابط عمومی وزارت بهداشت دستورالعمل 

  

بورس تهران سبز پوش به استقبال تابستان رفتاقتصادنیوز: امروز 31 خرداد 1400 شاخص کل بورس تهران تا سطح یک میلیون و 168 هزار واحد بالا آمد و خرداد ماه را 14 هزار واحد بالاتر از آخرین روز کاری اردیبهشت به پایان برد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

اطلاعیه وزارت بهداشت درباره زمان تزریق دوز دوم واکسن کرونادر اطلاعیه وزارت بهداشت تاکید شده است که افرادی که اولین واکسن کووید 19 را دریافت کرده اند، تا قبل ا
خبرفوری وزارت بهداشت درمان سلامت