صراط   |  اقتصادی  |  

مشکل تولید چادر مشکی در ایران چیست؟

یک تولیدکننده پوشاک مشکلات تولید و بازار چادرمشکی را برشمرد و گفت:شبانه در گمرکات کانتینرها به صورت 10تایی و 5تایی ترخیص شده ولی برگ سبز ترخیص یک کامیون ثبت می‌شود.فساد را باید در گمرکات جستجو کرد، غیر از این مگر می‌شود 8میلیارد دلار پوشاک قاچاق کرد.

صراط:

عباس سرشار، با اشاره به اینکه در تولید چادر مشکی دو بحث فنی وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی در تولید فیزیکی پارچه چادر مشکی که باید دارای لطافت و نرمی بالایی داشته باشد، مشکلی ندارند، به نحوی که ماشین آلات دو کارخانه کرپ ناز کرمانشاه و حجاب شهرکرد قادر به تولید این پارچه هستند.

به گزارش تسنیم وی با بیان اینکه مشکل اساسی در تولید چادر مشکی رنگ آن است، افزود: وقتی پارچه چادر در دستگاه‌های خاص به نرمی و لطافت می‌رسد باید بتوان رنگ مشکی را در تار و پود این پارچه قرار داد که ما دانش فنی این موضوع را نداریم و تکنیک خاصی را می‌طلبد.

این تولیدکننده پوشاک با اعلام اینکه ایرادات تولید چادر مشکی باعث شده تا محصول بور و حتی به قرمزی بزند، گفت: کارخانه ایران مرینوس در رابطه با رنگ چادر مشکی تلاش بسیاری کرد و تا حدودی هم موفق شد اما در نهایت بروز برخی مشکلات باعث شد تا نتواند در تولید چادر مشکی موفق باشد. 

سرشار با اعلام اینکه آنهایی که ماشین آلات تولید چادر مشکی را خریده‌اند نخست باید به فکر انتقال دانش فنی رنگ آن باشند، تصریح کرد: باید قبل از خرید ماشین آلات به طرف خارجی گفته شود در صورتی این ماشین آلات خریداری می‌شود که دانش فنی آنها نیز به کشور انتقال پیدا کند اما متأسفانه ما فقط تمرکز خود را به خرید ماشین آلات قرار دادیم و امروز در دانش فنی مشکل داریم.

*اراده ای برای تولید چادرمشکی در کشور نیست/ تولید لنگ دانش فنی رنگ مشکی است

این عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با انتقاد از اینکه البته امروز تلاشی برای کسب دانش فنی تولید چادر مشکی در کشور نمی‌شود، گفت: اگر یک دهم هزینه خرید ماشین آلات صرف سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها برای تولید چادر مشکی می‌شد به طور حتم ما امروز در این جایگاه قرار نداشتیم و حتی می‌توانستیم با دو کارخانه ای که امروز در کشور مستقر هستند تمام نیاز چادر مشکی کشور را تأمین کنیم. اما مشکل اینجاست که آقایان اعتقادی به سرمایه گذاری در دانشگاه‌ها ندارند و هنوز تولید چادر مشکی لنگ دانش فنی رنگ آن است.

این تولیدکننده با اشاره به اینکه کارخانه کرپ ناز کرمانشاه تجهیزات لازم را برای تولید چادر مشکی دارد اما مشکلات رنگ، عاملی شده تا امروز به تولید پارچه های چاپی و روسری بپردازد، در خصوص استقرار کارخانه جدیدی در قزوین به منظور تولید چادر مشکی، افزود: اگر آقایان پتانسیل فقط دو کارخانه کرپ ناز و حجاب شهرکرد را فعال کنند ما نیازی به استقرار کارخانه جدیدی نداریم البته هنوز هم کارخانه قزوین افتتاح نشده است.

*ترخیص شبانه کانتینرهای قاچاق پوشاک در گمرکات/ فساد را باید در گمرکات جستجو کرد

سرشار به موضوع قاچاق در پوشاک نیز اشاره کرد و اظهار داشت: براساس اعلام مسئولان سالانه 8 میلیارد دلار پوشاک وارد کشور می‌شود که از این میان کمتر از یک میلیارد آن از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود. البته جالب اینجاست آقایان صادرات پوشاک چین، امارات، ترکیه و کشورهای دیگر را به ایران معیار قرار داده و با محاسبه اختلاف رقم گمرکی واردات پوشاک به کشور در نهایت اعلام می‌کنند که این میزان رقم پوشاک به صورت قاچاق یا کم اظهاری وارد کشور شده است.

وی اضافه کرد: اما باید این نکته را توجه کرد که شبانه در گمرکات کانتینرها به صورت 10 تایی یا 5 تایی از گمرک ترخیص شده ولی برگ سبز ترخیص یک کامیون ثبت می‌شود. فساد را باید در گمرکات جستجو کرد، مگر می‌شود 8 میلیارد دلار را به صورت کوله بری و یا لنجی وارد کشور کرد. قاچاقچیان به راحتی در گمرکات باکم اظهاری و یا صرف هزینه‌هایی کانتینرهای خود در روز روشن و یا حتی شبانه ترخیص می‌کنند و کسی هم با آنها برخورد نمی‌کند. ما این موضوع را در جلسات با مسئولان گمرک تأکید کردیم و آنها نیز ضمن تأیید این موضوع گفتند نمی‌توانیم با آنها برخورد کنیم.

*درد است که شبکه قاچاق معاف از پرداخت مالیات باشد

این تولیدکننده با اعلام اینکه امروز باید تولیدکننده ایرانی ارزش افزوده بالایی را بابت محصولات خود پرداخت کند، افزود: قاچاقچیان هیچ پولی پرداخت نمی‌کنند به نحوی که شبکه قاچاق معاف از مالیات است و همین موضوع آسیب جدی را به تولیدکنندگان وارد کرده است.

سرشار افزود: امروز وقتی ممیزان مالیاتی به بنکداران مراجعه می‌کنند با مشاهده ارزش مغازه و اجاره بهای آن رقمی را برای آنها تعیین می‌کنند که این موضوع برای ما بسیار سوال برانگیز است. ممیز مالیاتی دیگر کاری ندارد که در این مغازه چه کالایی وارد و با چه ارزشی به فروش می‌رسد. جالب اینجاست آنها از تولیدکنندگان نیز به صورت طاقه‌ای خرید می‌کنند و حتی فاکتورهای سوری به آنها ارائه می‌دهند که در نهایت تولیدکننده علی‌الرأس شده و باید مالیات مضاعف پرداخت کند.

وی در توضیح این موضوع گفت: به عنوان نمونه بنکدار از طریق کد اقتصادی اقدام به خرید از تولیدکننده می‌کند اما این کد اقتصادی که مربوط به شرکتی هست عمر شش ماهه داشته و وقتی که ممیز مالیاتی به تولیدکننده برای پرداخت مالیات مراجعه می‌کند تولیدکننده می‌بیند که کد اقتصادی خریدار فاقد اعتبار بوده و باید مالیات مضاعفی پرداخت کند. جالب اینجاست بنکداران از طریق واسطه‌هایی این شرکت‌های سوری را به صورت شش ماهه یا یک ساله تأسیس و بعد از خریدهای خود آنها را تعطیل می‌کنند.

این تولیدکننده با انتقاد از اینکه هیچ پارچه فروشی به صورت واقعی مالیات پرداخت نمی‌کند، گفت: همین مشکل اساسی ما شده است تولیدکننده مشمول پرداخت مالیات است اما توزیع کننده از خلأهای قانونی مالیاتی استفاده کرده و فقط نرخ علی‌الحسابی را به صورت سالیانه به سازمان مالیاتی پرداخت می‌کند، این درحالی است که کسی از آنها نمی‌پرسد این کالا از کجا آمده و با چه نرخی به فروش می‌رسد.

سرشار به بازار بی‌سامان فروش چادر مشکی در کشور اشاره کرد و گفت: آقایان هیچ اراده ای برای ساماندهی توزیع چادر مشکی ندارند و حتی وقتی ما اعتراض می‌کنیم می‌گویند موضوع را سیاسی نکنید چرا که بازاریان مغازه‌ها را بسته و همین موضوع مشکل ساز می‌شود. در این شرایط بگویید تولیدکننده باید چکار کند.

تولید ایران واردات   اخبار برگزیده
  

احمدی نژاد و قدوسی همان کارایی آمدنیوز را دارندتوییت فرید مدرسی، روزنامه نگار درباره ادعای کریمی قدوسی: فیک‌نیوزهایِ امنیتی به دنبال چه هستند و چه کسانی اینگونه رفتار می‌کنند؟
مستقل‌آنلاین روزنامه 

  

شینهوا: تحریم های آمریکا مقابل ایران شکست خورده استخبرگزاری رسمی چین گزارش کرد که آمریکا نتوانسته است به رغم تحریم ها و فشارهای حداکثری روند رشد صنعت نفت ایران را متوقف کند.
مثلث قراردادهای نفتی ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

نماینده اصولگرای مجلس گفت: آقای روحانی درباره برگزاری رفراندوم جدی نیست، فقط می خواهد ژست اپوزیسیون وضع موجود به خود بگیرد تا عملکرد دولتش را نزد مردم توجیه پیدا کند.
نامه نیوز حسن روحانی رفراندوم ایران 

  

استخراج بیت کوین به محیط زیست صدمه می زند؟​اقتصاد نیوز:مصرف برق بیت کوین همیشه یکی از جنجالی ترین موضوعات پیرامون این رمزارز بوده است. برآوردها نشان می دهند در حال حاضر استخراج بیت کوین به اندازه کل کشور اتریش یعنی 73.12 تراوات ساعت برق مصرف می کند. به همین دلیل کارشناسان می گویند استخراج رمزارز، محیط زیست را تهدید می کند.
اقتصادنیوز بیت کوین محیط زیست اقتصاد 

  

تنش میان ایران و آمریکا رسانه‌های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/ فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاستمعاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش با تاکید برآنکه هر کس باید با سفر به ایران تصویر ذهنی خود درباره ایران را بسازد، گفت: ایران کشوری رنگارنگ است و بازهم نیاز است تا به دیدن خود و سفر در ایران ادامه دهم.
ایلنا ایران ایران و آمریکا حوزه 

  

جزئیات تازه از نحوه توقف تولید پراید و پژو 405شورای عالی استاندارد در شرایطی اوایل آبان‌ماه برای تعیین تکلیف استانداردهای 85گانه تشکیل جلسه خواهد داد که وزارت صمت بسته پیشنهادی اجرای این استانداردها را برای ارائه به شورای مزبور آماده کرده است.
خودروتک خودروسازان تولید خودرو 

  

ارزشمندترین برند دنیا را بشناسیدموسسه Interbrand برای یک‌بار دیگر اپل را به‌عنوان ارزشمندترین برند جهان معرفی کرد
مثلث مایکروسافت اپل سرمایه 

  

موانع کاهش قیمت خودرو در بازاربازار خودرو این روزها بسیاری از مشتریان را از خود ناامید کرده است. قیمت‌ها از دو هفته پیش در شرایطی روند صعودی به خود گرفت که پیش از آن قیمت‌ها در بازار پس از مدت‌های مدید به ثبات نسبی رسیده بود...
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

کناره‌گیری عارف از انتخابات مجلس 98عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات گفت: آقای عارف به رغم همه ویژگی‌های مثبتی که دارد کمتر عمق سیاسی تحولات را می‌بیند و مدیریتش هم نشان داد نمی‌تواند یک مجموعه درون پارلمان را پویا و فعال نگه دارد. آقای عارف به احتمال زیاد وارد مجلس آینده نخواهد شد...
مستقل‌آنلاین انتخابات مجلس 98 انتخابات مجلس دولت اصلاحات 

  

کریمی قدوسی نماینده مشهد گفته چند نفر در نهاد ریاست جمهوری در ارتباط با پرونده روح الله زم دستگیر شده‌اند.
نامه نیوز ریاست جمهوری بازداشت مشهد 

  اخبار داغ
  

قیمت طلا، سکه و دلار امروز دوشنبه 98/07/29 | نوسان قیمت طلا و ارزاقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه 29 مهرماه 98 بازار طلا و ارز در ادامه نوسان قیمت خود از هفته گذشته امروز هم شیب متفاوتی از هم گرفت به‌طوری که در مجموع نرخ ارز با شیب افزایش کم و قیمت طلا با شیب کاهش کم قیمت روبه‌رو شد.
اقتصادنیوز قیمت بازار طلا و ارز سوئیس 

  

نرخ دلار 50 تومان ارزان شدصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست‌ونهم مهرماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم، 11 هزار و 350 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 11 هزار و 250 تومان خریداری می‌کنند.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

گفت‌وگو| یک نماینده مجلس: حقوق کارگران در سال آینده متناسب با تورم افزایش یابدعضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت باید راهکارهایی برای بهبود وضع معیشتی کارگران در پیش بگیرد، گفت: حقوق کارگران باید متناسب با نرخ تورم 40 درصدی افزایش یابد.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اجتماعی مجلس تورم 

  

کالاهای با ارزش افزوده بالا و محصولات دانش بنیان در اولویت صادراتدر حال حاضر اولویت های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران از لحاظ بازار، کشورهای همسایه و شرکای مهم و از نظر کالایی، کالاهای با ارزش افزوده بالا مانند کاشی و سرامیک، شیرینی و شکلات و محصولات دانش بنیان است.
ایلنا اقتصاد مقاومتی آموزش دولت 

  

فروش بیت‌کوین در صرافی‌های کشور ممنوع است/مجوز استخراج ارز دیجیتال در راه است6 مردادماه هیأت وزیران، با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده به‌عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد...
مستقل‌آنلاین بیت کوین صرافی ارز 

  

سهل انگاری دستگاه ها در مبارزه با قاچاق رسیدگی می شودرئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: در این جلسه مقرر شد با دستگاه هایی که نتوانند مطابق با برنامه ابلاغی به وظایف خود عمل کنند، بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه برخورد شود.
برنا خودرو مواد مخدر قاچاق 

  

زنگنه: برخی شرکت‌های پتروشیمی برای واریز ارز صادراتی بازی درمی‌آورندوزیر نفت گفت: بیش از 95 درصد شرکت‌های پتروشیمی‌ در بازگرداندن ارز بسیار خوب عمل می‌کنند و تنها چند شرکت به اصطلاح، بازی در می‌آورند.
تسنیم بیژن نامدار زنگنه پتروشیمی ارز 

  

آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها اعلام شدمعاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها توضیحاتی جدید ارائه کرد.
شما‌نیوز سرمایه سهام سازمان بورس و اوراق بهادار