ایلنا   |  اقتصادی  |  

نقش مال‌ها در تداوم ارزش‌های مثبت بازار سنتی

مال‌ها مراکز چندمنظوره‌ای هستند که اکثر اصناف موردنیاز مردم را در خود جا داده‌اند و علاوه بر آن مراکز فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، گردشگری، تفریحی و... را نیز دارند

نقش مال‌ها در تداوم ارزش‌های مثبت بازار سنتی

مال‌ها مراکز چندمنظوره‌ای هستند که اکثر اصناف موردنیاز مردم را در خود جا داده‌اند و علاوه بر آن مراکز فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، گردشگری، تفریحی و... را نیز دارند

درگذشته بازار قلب یک شهر بوده و اهمیت املاک و مستغلات شهر را با دوری و نزدیکی با بازار می‌سنجیده‌اند. امروزه می‌توان بازارهای سنتی را در شهرهای تبریز، کاشان، شیراز، مشهد و شهرهای بزرگ ایران دید. در کنار این بازارهای سنتی در قلب شهر با گسترش شهرها پس از صفویه بازارچه‌هایی نیز در سایر مناطق ایجاد می‌شد که عمدتا به شکل خرده‌فروشی عمل می‌کردند.

با رشد مدرنیته و گسترش آن به کشورهایی مانند ایران تصویر جدیدی از بازار در قالب پاساژها و مجموعه‌های تجاری و صنفی ترسیم شد که بازار را به میان محلات و مناطق شهر آورد. گسترش هرچه بیشتر شهر و روند شهرنشینی موجب شد اهمیت بازارهای سنتی کمتر شود و پاساژها در هر گوشه شهر سربرآورد. ترافیک و دیگر موانع شهری باعث استقبال شهروندان از پاساژها و مجموعه‌های تجاری محلی شد. در این بازار مدرن گاه مجموعه‌ای از اصناف گرد هم می‌آمد و تمام نیازهای مشتریان را برآورده می‌کرد.

اما این بازارهای مدرن علاوه بر کم‌رنگ کردن تجارت بازارهای سنتی یک چیز دیگر را نیز همراه با آن محو می‌کرد و آن هویت اجتماعی و فرهنگی بازار بود. بازار سنتی در قدیم تنها مکانی برای خرید و فروش و معاملات نبود بلکه در قلب این بازارها فرهنگ و هویتی جریان داشت که خریدار را ناخودآگاه با خود به پیش می‌برد. بازارها نه تنها قلب تپنده اقتصاد در شهرها بودند بلکه نقش موثری در تعاملات اجتماعی و فرهنگی شهر داشتند. بسیاری از حرکت‌های اجتماعی در شهرها از بازار آغاز می‌شد و بازاریان نقطه اصلی تحرکات فرهنگی و اجتماعی بودند. در این بازارها تمامی نیازهای فرهنگی، مذهبی، اجتماعی مردم نیز برآورده می‌شد. امروزه می‌توان وجود مساجد، گرمابه‌ها، کاروانسراها، مدرسه‌ها، و مکان‌های تفریح و استراحت را در این بازارها دید و علاوه بر آن فضای گفتگو و آموزش و گردش را در آنها به یاد آورد. همین نیاز بود که در دوران پسامدرنیته بازگشت به این فضای چندمنظوره را موجب شد و زمینه پیدایش مال‌ها را به وجود آورد.

مال‌ها مراکز چندمنظوره‌ای هستند که اکثر اصناف موردنیاز مردم را در خود جا داده‌اند و علاوه بر آن مراکز فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، گردشگری، تفریحی و... را نیز دارند. اگر در بازارهای مدرن تنها خرید کالا مردم را به بازار می‌کشاند مال‌ها می‌تواند مکانی مناسب برای تفریح آخر هفته تمام اعضای خانواده باشد‌. امری به خودی خود می‌تواند رونق بازار را نیز رقم زند. تحقیقات نشان داده است که هرچه زمان حضور فرد در بازار بیشتر باشد احتمال خرید او نیز بالاتر می‌رود. در نتیجه حضور افراد در مراکز فرهنگی، کتابفروشی، سینما، یا شهر بازی می‌تواند زمینه خرید افراد در مال‌ها را افزایش دهد. همان‌طور که خرید کالا می‌تواند افراد را به استفاده از کالاهای فرهنگی سوق دهد. در واقع مال‌ها می‌توانند همچون بازارهای سنتی زمینه تثبیت هویت اجتماعی و ارتقای سطح فرهنگی خانواده‌ها را فراهم کنند.

اگر بازارهای سنتی مرکزی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در مدارس و مساجد و  تکایا بود، برگزاری جشنواره‌ها و مراسم آیینی و ویژه برنامه‌های فرهنگی و ورزشی مال‌ها را به یک فرهنگسرا مبدل می‌کند که افراد می‌توانند در کنار خرید کالای موردنیاز در این برنامه‌ها شرکت کنند. اگر قهوه‌خانه‌ها و خوراک‌پزی‌ها در قلب بازار علاوه بر منافع اقتصادی مرکزی برای تبادل اخبار و دید و بازدیدها بود، امروزه می‌توان از کافه‌ها و فودکورت‌ها و رستوران‌ها که در مال‌ها ایجاد شده‌اند برای گردآمدن و دیدار دوستان و آشنایان استفاده کرد. این شرکت عمومی در برنامه‌های مال‌ها روح فعالیت جمعی را در شهروندان زنده می‌کند و احساس تعلق شهری و محلی را در افراد احیا می‌کند. امری که هویت اجتماعی را رقم می‌زند و مال‌ها را به عنوان مکانی برای زندگی بهتر شهری در برابر شهروندان قرار می‌دهد.

بازارهای سنتی امروزه یکی از یادگاران مهم معماری ایرانی - اسلامی هستند که تجارب مهم گذشتگان را در تمامی اجزای خود دارند. این معماری با حفظ هویت بومی و محلی نماینده دوره‌های تاریخی ایران هستند که علی‌رغم گذشت زمان همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند و جایگاه محوری خود را در شهرها حفظ کرده‌اند و یکی از مراکز مهم گردشگری نیز به شمار می‌روند. مال‌ها نیز از نظر معماری ویژگی شهرنشینی معاصر در ایران را با خود دارند. معماری در هر دوره‌ای متناسب با فضای شهری و فرهنگ عمومی مردم شکل می‌گیرد و بر همین اساس مال‌ها و مراکز تجاری چندمنظوره نیز ویژگی‌ها و توانمندی‌های فضای شهری امروز را نمایندگی می‌کنند. تاثیر فضای عمومی بیرون و داخل مال‌ها بر مخاطب، تنوع و اختلاط کاربری‌ها که عملکردهای مختلف را در مال‌ها گرد هم می‌آورد، و تعاملات اجتماعی از موارد مشابه میان بازارهای سنتی و مال‌ها است.

دکتر حسین اجاقی، استاد دانشگاه

مدرسه ایران شیراز   اخبار برگزیده
  

سهمیه نوروزی بنزین به نفع مردم نیست!منتظریم برای تخصیص سهمیه بنزین نوروزی به ما اطلاع دهند. این موضوع را در دولت مطرح کردم، آقای رئیس‌جمهور دستور دادند که پیشنهادات در این زمینه مطرح شود. تخصیص یارانه بنزین، سهمیه یارانه را کم می‌کند که بخشی از این یارانه‌ها به خانواده‌ها و اقشار کم درآمد می‌رسد. اگر 100 لیتر سهمیه بنزین به 18 هزار خودرو بدهیم نزدیک 3 میلیارد از سهم منابع یارانه‌ها کم می‌شود.
مستقل‌آنلاین بنزین یارانه خودرو 

  

آخرین پیش‌بینی‌ها درباره نرخ تورم در آخرین ماه سال+جدولاقتصادنیوز : بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر نرخ تورم مطابق با الگوی ماه‌های قبل حرکت کند، روند کاهشی نرخ تورم تا پایان سال تداوم خواهد یافت.
اقتصادنیوز نرخ ارز تورم ماه 

  

هنگ کردن مجری تلویزیون از عوارض 50هزار تومانی آزادراه تهران_شمال!بعد از سالها بالاخره پروژه آزادراه تهران شمال به طور آزمایشی افتتاح شد اما نکته عجیب آن عوارض 50هزار تومانی آزادراه تهران شمال است. طبق گفته ها نرخ عوارض در ابتدا بیشتر از 100هزار تومان بوده اما بعد 50هزار تومان شده است.
مستقل‌آنلاین تلویزیون تهران 

  

رأی جمع کردن با پول و شام توهین به شعور مردم است/ مجلسی که نماینده‌اش با هزینه‌های عجیب و غریب رأی بیاورد، نمی‌تواند در رأس امور باشدیک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هنگامی که انتخاب مردم از سر هوش و منطق باشند مجلس می‌تواند در رأس امور قرار گیرد اما مجلسی که نماینده‌اش با هزینه‌های عجیب و غریب رأی بیاورد، نمی‌تواند در رأس امور باشد.
ایلنا وزارت کشور مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی 

  

پیش‌بینی افزایش دستمزد کارگران در سال آیندهیک کارشناس حوزه کار با پیش‌بینی افزایش حداقل دستمزد کارگران، گفت: علاوه‌بر افزایش نقدی دستمزد باید بن خواروبار و کمک‌هزینه مسکن کارگران در سال آینده افزایش قابل‌توجهی داشته باشد.
۵۵ آنلاین دستمزد حداقل دستمزد حوزه 

  

وزیر خارجه فرانسه پس از دیدار با وزیر امور خارجه ایران در مونیخ آلمان گفت که پاریس از نقض توافق هسته‌ای توسط ایران نگران است.
نامه نیوز مهناز افشار ایران فرانسه 

  

اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در تهران حداقل 2 برابر سال 94 نامزد مشهور در انتخابات دارند اما طیفی از آنها به‌خاطر کارنامه منفی نزد مردم حرف از تحریم می‌زنند.
نامه نیوز دولت اصلاح طلبان مجلس خبرگان 

  

ادامه حرکت قیمت پراید در جاده کاهشیدر معاملات دیروز بازار خودرو قیمت پراید، همگام با قیمت سایر خودروها در بازار روندی کاهشی را تجربه کرد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

اثر اخذ مالیات از خرید و فروش روی قیمت خودرودر شرایطی که بازار خودرو تقریبا در نیمه دوم سال با رشد شدید قیمت‌ها مواجه بوده، شنیده ها از احتمال اخذ مالیات برای کاهش التهاب بازار خودرو حکایت دارد. با وجود فروکش کردن التهاب بازار خودرو طی هفته‌های گذشته، اما مقایسه قیمت‌ها طی 5 ماه گذشته، حکایت از افزایش شدید قیمت خودروهای داخلی دارد...
خودروتک مالیات بازار خودرو خودرو 

  

وزیر خارجه اوکراین: برای محل رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیما، در حال تصمیم‌گیری با ایران هستیموزیر خارجه اوکراین گفت که در حال تصمیم‌گیری با ایران برای محل رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی است.
مملکت‌آنلاین اوکراین هواپیما ایران 

  اخبار داغ
  

گزارش دستگاه‌های مسئول از نحوه مدیریت و اقدامات عملیاتی در بارش بی‌سابقه برف در گیلان/اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات بارندگی شدید و سیل دی ماه 1398/ تعدیل نرخ جزاهای نقدی مندرج در قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیاتدر جلسه هیات وزیران به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دستگاه‌های مسئول گزارشی از اقدامات انجام شده و نحوه مدیریت برای امدادرسانی در بارش بی سابقه برف در استان گیلان ارائه دادند.
برنا رئیس جمهور قانون استان گیلان 

  

ارزیابی 15 روستا در زلزله لافت/ 2 خانه آسیب دیدندزلزله 5.8 ریشتری در 13 کیلومتری لافت که شهرهای قشم، بندر خمیر و بندرعباس را لرزاند خسارت جانی نداشت.
خبرفوری بندرعباس زلزله قشم 

  

مسرور بارزانی: تقابل آمریکا با ایران فشارها بر داعش را کاهش داده استمسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه با بیان اینکه تمرکز آمریکا برای مقابله با ایران باعث کاهش فشارها بر داعش شده است، گفت: داعش هنوز شکست نخورده و بیش از 20 هزار نیروی کارکشته دارد.
۵۵ آنلاین ایران داعش عراق 

  

اورژانس: نیروهای ارزیاب به هرمزگان اعزام شدندسخنگوی سازمان اورژانس کشور از اعزام تیم‌های ارزیاب اورژانس در پی وقوع زلزله در استان هزمرگان خبر داد.
۵۵ آنلاین اورژانس استان هرمزگان زلزله 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکست دلار در زورآزمایی با مرز مقاومتی دوماقتصادنیوز: امروز یکشنبه 27 بهمن ماه، قیمت دلار در بازار آزاد روی مدار صعودی حرکت کرد و پس از ورود به محدوده 14100 تومانی تا سقف این محدوده یشروی کرد. اما شاخص ارزی پس از مواجهه با مرز دوم مقاومتی یعنی مبلغ 14200 تومانی وارشروع به کاهش کرد و در نهایت در میانه محدوده 14100 تومانی ثبت شد. در بازار طلا نیز قیمت سکه طرح جدید نتوانست از مرز 5...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

ارزیابی بیش از 1100 داوطلب سمت مدیریت محلهسرپرست دبیرخانه ستاد مدیریت محله شهر تهران گفت: تاکنون بیش از هزار و صد نفر از ثبت‌نام کنندگان در فرایند انتخاب مدیران محله به کانون ارزیابی آمدند و روند دعوت از باقی افراد تایید شده از سوی شهرداران مناطق نیز ادامه دارد.
تسنیم تهران ماه 

  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت‌های تهران از دمشق در جنگ علیه تروریست‌ها ادامه خواهد داشت.
نامه نیوز علی لاریجانی بشار اسد تهران 

  

اسد: تروریست‌ها در ادلب سپرانسانی ساخته‌اند/ لاریجانی: از مبارزه سوریه علیه تروریست‌ها حمایت می‌کنیمرئیس مجلس گفت: حمایت‌های تهران از دمشق در جنگ علیه تروریست‌ها ادامه خواهد داشت.
تسنیم بشار اسد علی لاریجانی سوریه 

  

شرایط اقتصادی ایران از نظر رشد اقتصادی و نرخ تورم در سال آینده بهتر خواهد بودپیش بینی سازمان های جهانی مثل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی این است که شرایط اقتصادی ایران از نظر رشد اقتصادی و نرخ تورم در سال آینده بهتر خواهد بود.
مستقل‌آنلاین رشد اقتصادی ایران جمهوری اسلامی ایران