تسنیم   |  اقتصادی  |  

رشد 200 درصدی بارش ها به معنای پایان خشکسالی‌ها است؟

رشد قریب به 200 درصدی بارش‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، این سوالات را مطرح کرده که آیا سال آبی پربارانی در پیش داریم و آیا به خط پایان خشکسالی‌های درازمدت ایران رسیده‌ایم؟

رشد 200 درصدی بارش ها به معنای پایان خشکسالی‌ها است؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی آمار بارش‌های ایران تا روز هفدهم آبان ماه (47 روز نخست سال آبی جاری) نشان از رشد حدوداً 200 درصدی بارش‌ها (196.3 درصد رشد) نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. این میزان رشد بارش‌ها که روزهای گذشته از پاییز امسال را به روزهای پُربارانی برای ایران تبدیل کرده است، این سوال را برای مردم به وجود آورده که آیا خشکسالی‌های ایران به پایان رسیده است؟

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، به طور متوسط در هر سال 71 درصد بارشهای ایران در پاییز و زمستان رخ می دهد که سهم پاییز 25 درصد است. با این حساب، برای پاییز به طور متوسط بارش‌های 62 میلیمتری پیش بینی می شود تا سال بارشی متوسطی داشته باشیم (به قول مسئولان صنعت آب کشور سالی نرمال داشته باشیم)

آخرین وضعیت بارش‌های ایران / بارش‌های تمام حوضه‌های آبریز مثبت شد+جدول

* سال آبی جاری پربارش است؟

سازمان هواشناسی سال آبی 97-98 را سالی نرمال از نظر بارش‌ها پیش بینی کرده، پس انتظار می رود در پاییز امسال در مجموع 62 میلیمتر بارش به ثبت برسد که تا روز هفدهم آبان ماه، 32 میلیمتر آن به ثبت رسیده است. از آنجایی که بارش‌های ایران از نظر زمانی هیچ گاه منظم نبوده و در هیچ سالی الگوی زمانی مشابهی با سالهای قبل به ثبت نرسیده، همچنین نمودار رشد یا افول بارش‌ها هیچ گاه شیبی یکسان در طول سال نداشته، پس نمی توان گفت پربارشی آبان که به رشد نزدیک به 200 درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل انجامیده، نشان از این دارد که در روزهای باقی مانده از پاییز هم، همین میزان رشد بارش را تجربه خواهیم کرد.

در واقع هنوز بسیار زود است که بتوانیم این نتیجه را بگیریم که سال آبی جاری سالی پربارش است.

* به خط پایان خشکسالی ها رسیدیم؟

گرچه خشکسالی‌ها از کمبود بارش‌ها نشأت می‌گیرند و با افزایش میزان بارشها رفع می‌شوند، اما خشکسالی‌های اقلیمی متناوب به نوعی از خشکسالی می‌انجامد که به آن خشکسالی هیدرولوژیکی می‌گویند. خشکسالی‌های هیدرولوژیکی معمولاً‌ با تأخیر بیشتری نسبت به خشکسالی‌های هواشناسی، کشاورزی یا اقلیمی رخ می‌دهند و با تأخیر بیشتری نیز برطرف می‌شوند.

خشکسالی هیدرولوژیکی ایران که اکنون در پهنه کشور وجود دارد، ناشی از سالها کمبود بارش‌ها و اضافه برداشت از منابع زیرزمینی آب است. در حال حاضر حجم منابع آبی زیرزمینی کشور با کسری 110 میلیارد مترمکعبی یعنی به‌اندازه کل میزان منابع آبی سالانه در دسترس کشور مواجه است.

در واقع اگر چندین سال مثل 47 روز ابتدایی سال آبی جاری بارش‌های مطلوب داشته باشیم و جلوی اضافه برداشت ها از منابع زیرزمینی آب را بگیریم، شاید در آن زمان بتوانیم بگوییم رفته رفته خشکسالی هیدرولوژیکی کشور برطرف خواهد شد.

انتهای پیام/

ایران هواشناسی کشاورزی   اخبار برگزیده
  

رقابت حساس پرسپولیس با پالمیراس برزیل +عکسسایت مارکای اسپانیا نظرسنجی ای ترتیب داده که در آن از کاربران خود خواسته تا بهترین هواداران یک باشگاه را معرفی کنند و در این نظر سنجی هواداران پرسپولیس بالاتر از از طرفداران تیم‌های دیگر در صدر قرار گرفتند.
برنا پرسپولیس برزیل عکس 

  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  اخبار داغ
  

اخذ مالیات از سوداگران بازار سکه، ارز و خودرو فراموش شد؟دستور رئیس جمهور برای برخورد مالیاتی با سوداگران منجر به ارائه پیشنهاد سازمان مالیاتی برای اخذ مالیات از فعالیت‌های سوداگری بازار سکه، ارز و خودرو شد اما طبق گفته رئیس این سازمان، این کار در معاونت اقتصادی رئیس جمهور متوقف است.
فارس مالیات ارز رئیس جمهور 

  

دولت با تغییر نرخ ارز، کسری بودجه خود را می‌پوشاند/کمک دولت به مؤسسات مالی و پولی از جیب مردماستاد دانشگاه علامه با بیان اینکه دولت نقش مهمی در بالا بردن نرخ ارز داشت، گفت: صحبت‌های رئیس جمهور مؤید همین موضوع است و نیازی نیست که اقتصاددانان در مورد کاهش ارزش پول ملی اظهارنظر کنند.
فارس دولت نرخ ارز ارز 

  

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکردبجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: بارشهای دیشب تاثیری بر میزان آب سد بارزو شیروان نداشت و مخزن این سد همچنان خالی است.
ایرنا ایرنا خبرنگار 

  

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کردشیراز-ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه های سال های 91 و 95 سازمان امور مالیاتی کشور راجع به شمول مالیات بر درآمد حاصل از تسعیر ارز صادرات کالا و خدمات ابطال شد.
ایرنا دیوان عدالت اداری مالیات ارز 

  

ارزیابی ظریف از سفر رئیس‌جمهور عراق به تهرانوزیر امور خارجه با ابراز خرسندی نسبت به میزبانی از هیات عراقی در ایران تاکید کرد که اولویت دو کشور، «منطقه» است.
ایلنا محمدجواد ظریف سفر رئیس جمهور 

  

آسبادهای خراسان جنوبی برای ثبت جهانی ارزیابی می شودبیرجند- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نمایندگان سازمان میراث فرهنگی برای ارزیابی ثبت جهانی آسبادها به این استان سفر کردند.
ایرنا جمهوری اسلامی میراث فرهنگی ایرنا 

  

CFT بهانه‌ای برای گره‌زدن مردم به منافع دولتی‌ها/ آیا فقط با CFT می‌توان با پولشویی مبارزه کرد؟نمایندگان مجلس معتقدند، برخی دولتمردان به بهانه بررسی CFT با حمله به نهادهای کشور با رمز پولشویی، می‌کوشند به آنها برچسب زده تا منافع حیاتی مردم را با منافع حزبی خود گره بزنند.
فارس 

  

همایش ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد در انزلی آغاز شدرشت - ایرنا - سومین گردهمایی منطقه ای معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ( منطقه 4 کشور) به مدت دو روز به میزبانی گیلان در شهرستان بندر انزلی آغاز به کار کرد.
ایرنا استاندارد ایرنا ایران