تسنیم   |  اقتصادی  |  

رشد 200 درصدی بارش ها به معنای پایان خشکسالی‌ها است؟

رشد قریب به 200 درصدی بارش‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، این سوالات را مطرح کرده که آیا سال آبی پربارانی در پیش داریم و آیا به خط پایان خشکسالی‌های درازمدت ایران رسیده‌ایم؟

رشد 200 درصدی بارش ها به معنای پایان خشکسالی‌ها است؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی آمار بارش‌های ایران تا روز هفدهم آبان ماه (47 روز نخست سال آبی جاری) نشان از رشد حدوداً 200 درصدی بارش‌ها (196.3 درصد رشد) نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. این میزان رشد بارش‌ها که روزهای گذشته از پاییز امسال را به روزهای پُربارانی برای ایران تبدیل کرده است، این سوال را برای مردم به وجود آورده که آیا خشکسالی‌های ایران به پایان رسیده است؟

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، به طور متوسط در هر سال 71 درصد بارشهای ایران در پاییز و زمستان رخ می دهد که سهم پاییز 25 درصد است. با این حساب، برای پاییز به طور متوسط بارش‌های 62 میلیمتری پیش بینی می شود تا سال بارشی متوسطی داشته باشیم (به قول مسئولان صنعت آب کشور سالی نرمال داشته باشیم)

آخرین وضعیت بارش‌های ایران / بارش‌های تمام حوضه‌های آبریز مثبت شد+جدول

* سال آبی جاری پربارش است؟

سازمان هواشناسی سال آبی 97-98 را سالی نرمال از نظر بارش‌ها پیش بینی کرده، پس انتظار می رود در پاییز امسال در مجموع 62 میلیمتر بارش به ثبت برسد که تا روز هفدهم آبان ماه، 32 میلیمتر آن به ثبت رسیده است. از آنجایی که بارش‌های ایران از نظر زمانی هیچ گاه منظم نبوده و در هیچ سالی الگوی زمانی مشابهی با سالهای قبل به ثبت نرسیده، همچنین نمودار رشد یا افول بارش‌ها هیچ گاه شیبی یکسان در طول سال نداشته، پس نمی توان گفت پربارشی آبان که به رشد نزدیک به 200 درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل انجامیده، نشان از این دارد که در روزهای باقی مانده از پاییز هم، همین میزان رشد بارش را تجربه خواهیم کرد.

در واقع هنوز بسیار زود است که بتوانیم این نتیجه را بگیریم که سال آبی جاری سالی پربارش است.

* به خط پایان خشکسالی ها رسیدیم؟

گرچه خشکسالی‌ها از کمبود بارش‌ها نشأت می‌گیرند و با افزایش میزان بارشها رفع می‌شوند، اما خشکسالی‌های اقلیمی متناوب به نوعی از خشکسالی می‌انجامد که به آن خشکسالی هیدرولوژیکی می‌گویند. خشکسالی‌های هیدرولوژیکی معمولاً‌ با تأخیر بیشتری نسبت به خشکسالی‌های هواشناسی، کشاورزی یا اقلیمی رخ می‌دهند و با تأخیر بیشتری نیز برطرف می‌شوند.

خشکسالی هیدرولوژیکی ایران که اکنون در پهنه کشور وجود دارد، ناشی از سالها کمبود بارش‌ها و اضافه برداشت از منابع زیرزمینی آب است. در حال حاضر حجم منابع آبی زیرزمینی کشور با کسری 110 میلیارد مترمکعبی یعنی به‌اندازه کل میزان منابع آبی سالانه در دسترس کشور مواجه است.

در واقع اگر چندین سال مثل 47 روز ابتدایی سال آبی جاری بارش‌های مطلوب داشته باشیم و جلوی اضافه برداشت ها از منابع زیرزمینی آب را بگیریم، شاید در آن زمان بتوانیم بگوییم رفته رفته خشکسالی هیدرولوژیکی کشور برطرف خواهد شد.

انتهای پیام/

ایران هواشناسی کشاورزی   اخبار برگزیده
  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 4 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

امام جمعه کرج: مسجد مرکز مبارزه با استکبار در تاریخ شیعه استکرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
ایرنا کرج مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد 

  

یک مقام میراث فرهنگی:طرح تورهای ارزان قیمت درکشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیرستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که طرح تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا میراث فرهنگی قیمت استان بوشهر 

  

طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پروژه تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا قیمت درآمد استان بوشهر 

  

وزیر دفاع: ارزشی برای ‌رفتارهای غیرقانونی ترامپ قائل نیستیمتهران - ایرنا - وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم.
ایرنا وزارت دفاع ترامپ تهران 

  

وزیر دفاع: برای ‌رفتارهای ترامپ ارزش قائل نیستیمامیر حاتمی، وزیر دفاع ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم...
انصاف‌نیوز امیر حاتمی وزیر دفاع وزارت دفاع ترامپ 

  

ارزانی برق دلیل نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاه های تجدیدپذیر استتهران- ایرنا - معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، ضمن تایید مشکلات موجود در نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاههای تجدیدپذیر، اظهار داشت: پایین بودن قیمت برق دلیل اصلی ناتوانی وزارت نیرو در پرداخت بدهی های خود است.
ایرنا برق تهران ایرنا 

  

ارزش بازار فرابورس 8 درصد افزایش یافتمعاملات فرابورس ایران در نخستین هفته کاری این بورس در اردیبهشت‌ماه 98 با رشد متغیرهای شاخص کل و ارزش
خبرفوری ایران ماه شاخص