تاکید روحانی بر چندجانبه‌گرایی در سیاست خارجی

رییس جمهور روحانی بر تقویت چند جانبه گرایی به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: کشورهای عضو دی 8 در معرض انتخاب‌های مهمی در دوران پساکرونا خواهند بود...

تاکید روحانی بر چندجانبه‌گرایی در سیاست خارجی

رییس جمهور روحانی بر تقویت چند جانبه گرایی به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: کشورهای عضو دی 8 در معرض انتخاب‌های مهمی در دوران پساکرونا خواهند بود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» روز پنجشنبه در نشست سران D8 که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، گفت: تقویت چندجانبه گرایی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به شیوع کرونا در جهان گفت: پاندومی کرونا همه محاسبات و طراحی های اقتصادی و توسعه ای کشورها را بر هم زده و جامعه جهانی را با یک نوع عدم قطعیت از چشم اندازهای پیش رو مواجه کرده است.

رییس جمهوری ادامه داد: کشورهای عضو D8 نیز در معرض انتخاب های مهمی برای همکاری در دوره پساکرونا خواهند بود از این منظر این نشست سران می تواند کشورهای عضو و دبیرخانه سازمان را در مسیر روشنی قرار دهد.

روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای تاسیس سازمان همکاری اقتصادی D8 در تلاش برای ایفای نقش خود برای اهداف بلند سازمان بوده است و اقداماتی همچون تاسیس دانشگاه بین المللی D8، ایجاد شبکه انتقال و تبادل فناوری D8 انجام شد که هر دو حوزه از لحاظ آموزش و توسعه نیروی انسانی و گسترش همکاری های فناورانه در بین هشت کشور، کلیدی است.

وی افزود: موید اهتمام ما در این راستا آمادگی کامل ما برای عملیاتی کردن توافقات در D8 در حوزه‌های فناوری اطلاعات، تسهیل تجارت، سرمایه گذاری، کشاورزی، پتروشیمی، مسائل بهداشتی، گردشگری و تسهیل صدور روادید است.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: با توجه به اهمیت تجارت خارجی برای توسعه ملی و رفاه مردم کشورهای عضو D8 تاکید می کنم حجم تجارت فعلی بین 8 کشور با ظرفیت‌های تجاری واقعی آن فاصله بسیاری دارد و لازم است ساز و کارهایی برای تسهیل و توسعه تجارت میان اعضا از طریق تسهیلات و روش های گمرکی، بانکی و غیر بانکی ایجاد شود. در این راستا ابتکارات پیشنهادی مانند ایجاد اتاق تهاتر و کارت اعتباری D8 می تواند کمک کننده باشد.روحانی یکی از سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه کشورهای D8 در کنار فرهنگ غنی اسلامی و سرمایه بزرگ انسانی را بازار گسترده هشت کشور و دیگر کشورهای مسلمان برشمرد و گفت: با اتکا به این بازار می‌توان در حوزه‌هایی که سرمایه‌گذاری عظیم و بازار بزرگ می طلبد با همکاری یکدیگر سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشیم.

وی اضافه کرد: طرح مگا پروژه های بزرگ صنعتی و تحقیق و توسعه در حوزه های اقتصاد نوین که پیش از این در این سازمان مورد مطالعه و تصمیم گیری قرار گرفته است، شایسته توجه مجدد و اقدام جدی‌تر است.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در کنار بیماری کرونا، یکجانبه گرایی و تروریسم اقتصادی و نحوه مواجهه با آن از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه جهانی را لکه دار کرده است. این اقدامات نه تنها دولت‌های حاکم و ملت‌های مستقل را به طور غیرقانونی و نامشروع هدف قرار داده، بلکه تهدیدی جدی علیه دستاوردهای جامعه جهانی است.

وی اضافه کرد: همچنین جهان اسلام هدف اقدامات اسلام هراسانه سازمان یافته است که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش ها و کرامت های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی اقتصادی و توسعه ای گسترده‌ای را برای کشورهای اسلامی به همراه داشته است.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در اینجا مایلم با افتخار اعلام کنم اقدامات غیرقانونی یکجانبه گرایانه آمریکا برای به زانو درآوردن ملت ایران کاملاً ناکام مانده و علیرغم تحمیل فشارهای سنگین اقتصادی با تکیه بر اراده و توان داخلی خود توانسته ایم به موفقیت های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی در حوزه‌های مختلف از جمله در زمینه مقابله با کووید 19 و آثار و تبعات آن دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: شاهد گویای شکست آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران، این واقعیت درخشان است که در سالی که اقتصاد جهانی کاهش رشد 3 و نیم درصدی را تجربه کرده و بسیاری از کشورها رشد منفی 5 تا منهای 10 را داشته‌اند، اقتصاد ایران علی‌رغم تحریم‌ها و کرونا به رشد اقتصادی مثبت بیش از 2 درصد دست یافته است.

روحانی گفت: در چهار سال اخیر جامعه بین المللی شاهد تشدید جنگ اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران بوده است این تحریم‌های ظالمانه خسارت های فراوانی را بر کشور ما وارد کرده است. توافق هسته ای که آمریکا آن را نقض و برای نابودی آن حداکثر تلاش را انجام داده است با درایت جمهوری اسلامی ایران همچنان حفظ شده است.

وی تاکید کرد: آمریکا موظف است با لغو کلیه تحریم ها و اتخاذ تدابیر عملی به برجام بازگردد چون این، تکلیف همان دولتی است که نقض عهد را انجام داده است. جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام آمریکا را حتماً با اقدام مثبت متقابل پاسخ خواهد داد. رییس جمهوری با تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران و دست‌اندرکاران بخش های دولتی و خصوصی کشور جهت تعمیق همکاری‌ها در چارچوب سازمان D8، از رییس و همکاران سازمان برای برگزاری این اجلاس تشکر کرد.

انتهای پیام

برچسب هاحسن روحانی دی 8

حسن روحانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

زنگ هشدار در بورس/ عامل اصلی ریزش ادامه دار بورساقتصادنیوز: با افت معاملات خرد حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز سهام پول 

  

کرونا زیر یه خم تئاتر!یادداشت - مجتبی احمدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا.
برنا تئاتر 

  

بورس در انتظار خبر مهم نشست باب همایون/ بانکداران برای بازار چه می کنند؟اقتصاد نیوز: دیروز در ساختمان وزارت اقتصاد در باب همایون نشست مهمی بین رئیس سازمان و بانکداران برگزار شده است. بورس در انتظار اخبار این نشست است.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

قاضی‌زاده هاشمی: در ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی سفرهای نوروزی به شدت مخالفت شد!نائب رئیس مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا رای گیری نمی شود بلکه بعد از اظهار نظر اعضا جمع بندی
خبرفوری رئیس جمهور اقتصاد سلامت 

  

با بستن مرزها ویروس کرونا کنترل نمی شود! + فیلمبا توجه به انتقال ویروس کرونا از دیگر کشورها به ایران چرا برنامه مشخصی برای مرزها در نظر گرفته نشده است؟
گسترش ویروس ایران 

  

خبر بد معاون وزیر بهداشت از روند افزایشی شیوع کرونا در سطح کشورقاسم جان‌بابایی گفت: این وضعیت نتیجه ایام عید، دید و بازدیدها و شرکت در مراسمی چون عروسی است که باعث شده پروتکل‌ها رعایت نشود و اکنون روند رو به افزایش داریم.
اقتصادنیوز 

  

حفظ رطوبت دهان در دوران کرونا چقدر اهمیت دارد؟مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تاکید بر حفظ رطوبت دهان و خوردن مایعات در این ایام نیز به همین دلیل است؛ نوشیدن آب و مایعات ویروس احتمالی در حفره دهان را شسته و به دستگاه گوارش هدایت می‌کند و از ورود به دستگاه تنفسی جلوگیری خواهد کرد.
برنا ویروس 

  

منتظر اعلام نرخ تورم ازسوی بانک مرکزی برای تغییر قیمت خودرو هستیمرئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی 6 ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خود
خبرفوری نرخ ارز تورم بانک مرکزی 

  

پیک خطرناک کرونا در راه است + فیلمسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد. پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.
گسترش 

  

بازدید سرزده یک مسئول از ادارات تهران در اولین روز اجرای محدودیت‌های کروناییبا اعلام موج چهارم کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران از تعدادی از ادارات تهران به‌طور سرزده بازدید کرد.
اقتصادنیوز تهران استانداری تهران 

  

تصاویر: تعطیلی اصناف تبریز در پی افزایش شیوع کرونادرپی اعمال محدودیت 10روزه در سراسر کشور به دلیل بروز موج چهارم کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور، اصناف تبریز به مدت 10 روز تعطیل خواهند بود.
فردا تبریز 

  

علت اصلی منفی شدن تست‌های کرونا در افراد دارای علامت!رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره علت منفی شدن تست‌های کرونا و بهترین زمان انجام تست تشخیص ویروس کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.
برنا ویروس 

  

طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا بسیار مؤثر بوده استقزوین - جانشین ستاد مقابله با کرونا استان قزوین با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا بسیار مؤثر بوده است بر استمرار آن در پیک چهارم تاکید کرد.
۵۵ آنلاین آموزش استان قزوین قزوین