فردا   |  سیاسی  |  

قاسم جعفری: دلالان نمی‌توانند با مردمی‌سازی یارانه‌ها کنار بیایند

معاون امور هماهنگی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری گفت: دلال ها، رانت‌خواران و کسانی که بدون زحمت از وضع موجود به ثروت بسیاری دست یافته‌اند نمی‌توانند با مردمی‌سازی اقتصاد کنار بیایند.

قاسم جعفری: دلالان نمی‌توانند با مردمی‌سازی یارانه‌ها کنار بیایند

قاسم جعفری معاون امور نظارت و هماهنگی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به اقدام دولت برای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ای گفت: در ابتدا این مساله را باید مدنظر داشت که دولت اقدامی اساسی، بزرگ و بی سابقه انجام داده است؛ خیلی از افراد به چنین کار پر دردسری تن نمی دهند این اقدام نشان داد دولت سیزدهم به شعارهای انتخاباتی خود پایبند است؛ یکی از این شعارها تحول اساسی در مسائل اقتصادی است.

وی افزود: رئیس جمهور به فکر مصالح کشور و مردم است تا اینکه محبوبیتش را افزایش دهد، آقای رئیسی اعتقاد دارد ما باید کارمان را انجام دهیم و محبوبیت را به خدا بسپاریم.

جعفری تصریح کرد: پیامی که اصلاح ساختار اقتصادی مخابره می کند اقتدار ذاتی نظام است چرا که اگر این چنین نباشد نمی توان چنین اصلاحات عمیقی انجام داد، همین مساله هم موجب نگرانی دشمنان نظام شده است زیرا پیام اقتدار کشور را دریافت کرده اند.

وی «عدالت» را پیام دیگر مردمی سازی اقتصاد دانست و گفت: اصلاح نظام پرداخت یارانه ای حرکت به سوی عدالت در همه جنبه هاست. این اقدام دولت بر رونق تولید تاثیر مثبت خواهد گذاشت، براساس نظر کارشناسان یارانه یا باید به بخش تولید تعلق گیرد یا به مصرف کننده، اشتباهی که در زمینه ارز ترجیحی داشتیم این بود که یارانه را به دلالان و واردکنندگان تخصیص می دادیم که متاسفانه نتیجه مطلوبی درپی نداشت.

جعفری افزود: اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ای مانعی در برابر مظاهر مختلف فساد اقتصادی ازجمله رانت‌خواری و قاچاق است. این اقدام زمینه ارتشا، فساد و رانت‌خواری را از بین می برد به همین دلیل مجلس شورای اسلامی در سال 1400 دولت گذشته را مکلف کرد تا ارز ترجیحی را حذف کند. اما دولت پیشین اراده ای برای انجام آن نداشت.

وی افزود: پس از پایان دولت دوازدهم وظیفه دولت سیزدهم بود تا به تکلیفی که مجلس معین کرده بود عمل کند، دولت هم نیمه دوم سال 1400  بستر سازی‌های لازم را برای این موضوع انجام داد.

وی در مورد همراهی مجلس با دولت تصریح کرد: بدنه مجلس هیچ مخالفتی در مورد اصلاح نظام پرداخت یارانه ای ندارد، اما برخی از نمایندگان ملاحظاتی در مورد روش اجرای مردمی سازی اقتصاد دارند و نگران هستند برای اقشار ضعیف جامعه مشکل ایجاد شود.

جعفری هشدارهای ناصحانه را یکی از وظایف مجلس دانست و گفت‌: یادآوری ناصحانه برخی مسائل موجود برای مجریان این قانون خوب است، چرا که باعث می شود تا اصلاح نظام پرداخت یارانه ای به بهترین شکل انجام شود.

وی افزود: جلسات متعددی با نمایندگان مجلس داشتیم مثلا در کمیسیون اصل 90 با حضور وزیر جهاد کشاورزی مسائل خوبی مطرح شد که وزیر هم نظرش را درمورد نکات مورد بحث گفت. در جلسه غیر علنی وزیر اقتصاد، وزیر جهاد و تعداد دیگری از نمایندگان نظراتشان را مطرح کردند که البته این جلسات فراز و نشیب داشت ولی در مجموع بیش از 90 درصد عزیزان بر ضرورت مساله تاکید داشتند.

جعفری گفت: ممکن است برخی دوستان بر اثر هیجانات صحبت های تندی را مطرح کرده باشند، یکی از افرادی که حرف های خیلی تندی زد بعد از صحبت با بنده و مطلع شدن از برخی موارد گفت این مسائل را نمی دانستم، وگرنه چنین مسائلی را مطرح نمی کردم، یکی از از عزیزانی که صحبت های تندی مطرح کرد پس از مطلع شدن از  فرمایشات رهبر انقلاب در جلسه با کارگران که فرمودند دولت کارهای بزرگ اقتصادی را شروع کرده و همه باید به دستگاه اجرایی کمک کنند گفت از همه بیشتر از این طرح دفاع خواهم کرد.

وی با تاکید بر اینکه در مسیر مردمی سازی اقتصاد چالش هایی وجود دارد، تصریح کرد: کسانی که وضع موجود به نفعشان بوده ایجاد مشکل می کنند؛ دلال ها، رانت خواران و کسانی که بدون زحمت به ثروت بسیاری دست یافته اند با مردمی سازی اقتصاد نمی توانند کنار بیایند.

جعفری گفت:‌ اکثر نمایندگان ضمن دغدغه ای که برای مستضعفین دارند از اصلاح نظام پرداخت یارانه ای حمایت می‌کنند و این مساله را به راحتی در رفتار مجلس می‌بینیم مجلس هم به درستی تشخیص داده که باید در اصل مساله هم با هم متحد باشیم اما ایراداتی هم که وجود دارد باید برطرف شود.

وی افزود: برخی با استفاده از پروپاگاندا سعی کردند نشان دهند که مجلس با این اقدام دولت مخالف است، برخی از نمایندگان در نطق هایی که داشتند مطرح می کردند مجلس اصلاح نظام پرداخت یارانه ای را به دولت قبل تکلیف کرده بود ولی دولت دوازدهم آن را انجام نداد، به همین دلیل نباید در حالی که دولت فعلی داوطلبانه به انجام آن مبادرت ورزیده مانع از انجام آن شویم.

جعفری تشریح کرد: برخی شبهه ای را مطرح می کنند مبنی بر اینکه چرا این اقدام را با این کالاها شروع کردید در پاسخ باید گفت همیشه می شود به اقدامات بزرگ چنین واکنشی نشان داد و گفت چرا از فلان کالاها شروع نکردید و یا چرا از بهمان کالاها شروع کردید.

وی افزود: بعضی ها به شکل مغالطه آمیزی مطرح می کردند که چرا اصلاح نظام پرداخت یارانه ای را از نان شروع کردید این درحالی است که آقای رئیسی به صراحت بیان کردند تغییر قیمتی برای نان رخ نداده، ولی چون می‌دانستند مردم به نان حساس هستند و می توانند عده ای را علیه نظام بسیج کنند این مسائل را مطرح کردند، نمی خواهیم بگوئیم هرکسی انتقادی بیان می کند نیت سوء دارد برخی ناآگاهانه این موضوعات را به زبان می آوردند.

معاون امور نظارت و هماهنگی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در مجموع همه نمایندگان مجلس لزوم این مساله را درک می کنند به ویژه که تاکید رهبری برای کسانی که به ارزش های انقلاب و ولایت اعتقاد جدی دارند حجت را تمام کرد.

منبع: فارس

یارانه ریاست جمهوری رانت خواری   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت خودرو امروز 7 خرداد 1401/ موج جدید گرانی در تابستان در راه است؟نوسان قیمتی در بازار ادامه دارد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا زمانی که بحث واردات در ابهام مطرح شود، نوسان قیمتی و رکود ادامه دارد.
فردا قیمت خودرو بازار خودرو 

  

هیجان در بازار سکه / پیش بینی قیمت سکه امروز 7 خرداد 1401اقتصادنیوز : سکه در صورتی که در روز شنبه بالای محدوده 14 میلیون و 800 هزار تومان تثبیت شود، ممکن است به سوی کانال 15 میلیون تومانی جهش کند.
اقتصادنیوز قیمت 

  

کرونا مانند آنفلوانزا شده و زندگی با آن امکانپذیر استدر حالی‌که آمارهای کرونا کاهش داشته است و به نظر می‌رسد این بیماری به پایان رسیده است برخی از کارشناسان از فاصله داشتن ایران با کنترل این بیماری می‌گویند.
برنا آنفلوانزا ایران 

  

قیمت سکه در چند قدمی کانال 15 میلیون تومان/افزایش شبانه قیمت سکهبه باور تحلیلگران درصورتی که امروز اسکناس آمریکایی صعودی شود و فلز زرد رنگ داخلی در محدوده 14 میلیون و 800 هزار تومان تثبیت بدهد احتمال رسیدن آن‌ بعد از دو سال به کانال 15 میلیون تومان وجود خواهد داشت.
اقتصادنیوز قیمت اسکناس رنگ 

  

آغاز موج جدید کرونا در تابستان/ محرز هشدار داداقتصادنیوز: متخصص بیماری‌های عفونی گفت که با اخباری که از افزایش موارد ابتلا به کرونا در برخی از مناطق دنیا به گوش می‌رسد، باید منتظر سویه جدید و موج تازه کرونا در تابستان باشیم.
اقتصادنیوز 

  

سیگنال صعودی به بورس /پیش بینی بازار سهام 7 خردادبورس تهران یک هفته منفی را پشت سر گذاشته و با اینکه در هفته گذشته افت بزرگی در شاخص ها رخ نداد، اما تا حدودی باعث ایجاد نگرانی در معامله گران شده است.
اقتصادنیوز بورس تهران سهام تهران 

  

بروز التهاب طولانی مدت قلب در بیماران کرونایی بستری به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، برای این مطالعه، محققان در اسکاتلند 159 بیمار بستری شده با کووید 19 را بین ماه مه 2020 تا مارس 2021 دنبال کردند. یک سال بعد، بسیاری از بیماران شرایط سلامت مداومی داشتند. به گفته محققان دانشگاه گلاسکو اسکاتلند، علاوه بر التهاب قلب (میوکاردیت)، التهاب در سراسر بدن و آسیب به سایر اندام‌ها، از جمله کلیه‌ها، شایع بود. «کالین بری»، سرپرست تیم…
مهر قلب خبرنگار اسکاتلند 

  

اعلام تازه ترین نقشه رنگ بندی کرونایی/ 2شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگ بندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

اعلام تازه ترین رنگ بندی نقشه کرونایی/ 2 شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور اعلام شد/ دو شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای ایران 6 خرداد + عکساقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد، تعداد شهرهای زرد کرونایی از 255 به 253 شهر رسید و تعداد شهرهای با وضعیت آبی نیز افزایش یافت.
اقتصادنیوز رنگ ایران عکس 

  

تازه ترین رنگ‌ بندی نقشه کرونایی کشور اعلام شد به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؟ + جدولبازار خودرو این هفته را نیز همانند هفته گذشته به پایان برد؛ بازاری که در دو ماه ابتدایی سال با جهش قیمت های عجیب و غریبی همراه شده بود، حالا دو هفته ای است که روند نزولی در پیش گرفته است؛ هرچند که این کاهش قیمت ها نسبت به افزایش دو ماه گذشته، کم بوده است.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت 

  

آبله میمون مانند کرونا جهان را فرا میگیردسازمان جهانی بهداشت با هشدار اینکه آبله میمون مانند کرونا می شود به کشورها گفت باید سریعتر واکسیناسیون را انجام داد.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل واکسیناسیون