جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید

مهدی اسفندیار، فعال رسانه‌ای حوزه بهداشت، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید» درباره‌ی طرح تحول سلامت نوشت: سخنان وزیر جدید وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در مورد لزوم حمایت از وزیر بهداشت و طرح تحول سلامت، در خور تامل فراوان است؛ چه آنکه … نوشته جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید اولین بار در انصاف نیوز پدیدار...

جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید

مهدی اسفندیار، فعال رسانه‌ای حوزه بهداشت، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید» درباره‌ی طرح تحول سلامت نوشت:

سخنان وزیر جدید وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در مورد لزوم حمایت از وزیر بهداشت و طرح تحول سلامت، در خور تامل فراوان است؛ چه آنکه تاکنون نیز آنچه موجبات هزینه‌های سیاسی و اجتماعی فراوان برای وزیر اسبق رفاه و تیم مدیریتی حاکم بر تامین اجتماعی شده است؛ مخالفت سرسخت بدنه‌ی فعالان حوزه‌ی کار و بیمه و رفاه اجتماعی با هزینه‌های بخش درمان تامین اجتماعی متعاقب اجرای طرح تحول سلامت است.

مشکل اساسی کار در اینجاست که نه تنها فعالان صنفی بلکه صاحب نظران حوزه‌ی اقتصاد سلامت و اقتصاد دانانی چون طیب نیا، راغفر، فرشاد مومنی از سال‌های قبل و به درستی پیش بینی کرده بودند که با توجه به اعمال سیستم فی فور سرویس و نبود راهنماهای بالینی و عدم وجود زیرساخت الکترونیک برای استقرار دفترچه‌ی الکترونیک سلامت؛ امکان مهار هزینه‌ها وجود ندارد.

از سوی دیگر افزایش تعداد مستمری بگیران و پیر شدن صندوق تامین اجتماعی موجب شد که این صندوق نتواند علیرغم تلاش وافر مدیران امر؛ هزینه‌های آبشاری و رو به تصاعد طرح پر اشکال تحول سلامت را تقبل و تحمل کند.

جالب اینجاست که ادبیات مسوولین وزارت بهداشت در مواجهه با ایرادات طرح تحول بعد از در اختیار گرفتن صندوق بیمه‌ی سلامت به شدت مشابه و حتی تندتر از کارشناسان شده است و وزارت بهداشت نیز اگرچه دیرهنگام و با گذشت چهار سال اما عمیقا به ایرادات واقف شده است و پیگیر حذف سیستم فعلی پرداخت و استقرار گایدلاین‌ها و دفترچه الکترونیک سلامت است. منتهی تا انجام این امور زیربنایی هر نوع افزایش نرخ تعرفه‌ها که سیاست اصلی وزیر محترم بهداشت تحت لوای طرح تحول بوده؛ می‌بایست به دقت ارزیابی شود تا همان چالش‌های سابق را مجددا تکرار نکند.

ضمن اینکه بخش درمان یکی از سرفصل‌های سیاست‌های رفاهی است و می‌بایست توجه به آن بر اساس الزامات و مقدورات کشور صورت گیرد و اینگونه نباشد که کل برنامه‌های رفاهی کشور را تحت الشعاع خود قرار داده و عقیم کند؛ بخصوص آنکه بازنشستگان و متولیان تولید و جوانان بیکار به شدت چشم به تدبیر شما دارند تا از این اوضاع شکننده‌ی اقتصادی کمی خلاصی یابند.

بیشتر صاحب نظران بیمه‌ای معتقدند راز ناکارآمد جلوه کردن سیاست‌های اشتغال و تولید و افزایش درآمد سرانه و حقوق پایین مستمری بگیران کشوری و لشکری و تامین اجتماعی؛ غرق شدن در «چاه ویل» درمان است.

از آنجا که امروز مسوولیت حوزه‌ی رفاهی کشور عملا بر عهده‌ی جناب آقای شریعتمدار است و به عنوان یک شهروند ایرانی برای ایشان آرزوی موفقیت دارم؛ پیشنهاد می‌کنم که نه به استناد مطالب ژورنالیستی؛ بلکه با برگزاری نشست تخصصی با وزرای سابق رفاه و بهداشت و متخصصین کاربلد اقتصاد سلامت و اقتصاد کلان؛ طرح تحول سلامت را ارزیابی کرده و بر اساس منافع ملی تصمیم بگیرند وگرنه طی این طریق با چشمان بسته، هزینه‌اش فراتر از چند صندوق ناقابل بیمه‌ای و بودجه کل وزارتخانه است‌.

به نظر می‌رسد که حمایت قوی جنابعالی از بحث دفترچه‌ی الکترونیک سلامت که در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی با موفقیت خوبی اجرا شده است و تعمیم دادن آن به کل کشور می‌تواند تحول بزرگی در نظام سلامت ما ایجاد کند و سرمنشا تحولات بزرگتری گردد که آن را تحول واقعی نظام سلامت بتوان نامید؛ در واقع سرنخ تحول واقعی نظام سلامت در زیر مجموعه‌ی شماست و نه طرح موسوم به تحول سلامت.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/5daaL برچسب هاطرح تحول سلامت محمد شریعتمداری مهدی اسفندیار وزارت بهداشت وزارت رفاه وزارت کار

محمد شریعتمداری غرق شدن رسانه   اخبار برگزیده
  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

زینک ارزان هنوز در بازار توزیع نشده استرئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران با اشاره به طرح قیمت زینک در بازار گفت: زینکی که اکنون پیش‌خرید می‌شود هنوز در بازار توزیع نشده و معمولا پس از اختصاص ارز حدود سه ماه زمان لازم است تا زینک‌ها به بازار تزریق شوند.
ایبنا تهران قیمت تعاونی 

  

پزشکان از پرداخت مالیات مستثنی نیستند/مبارزه با فرار مالیاتی هیچ استثنائی نداردعضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر موافقت اکثریت اعضای کمیسیون با الزام پزشکان به نصب کارت خوان در مطب و پرداخت 10 درصد از دستمزدشان بابت مالیات،گفت: پزشکان از پرداخت مالیات مستثنی نیستند و باید متناسب با درآمدهای خود مالیات دهند.
فارس مالیات 

  

انتقاد عضو جامعه روحانیت مبارز از تخریب تیم دیپلماسی/ احتمال موافقت آمریکا با تمدید معافیت‌های نفتی برای 5 کشور/ حواشی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظاماحتمال جنگ هسته‌ای از سوی اسرائیل، انتقاد عضو جامعه روحانیت مبارز از تخریب تیم دیپلماسی، احتمال موافقت آمریکا با تمدید معافیت‌های نفتی برای 5 کشور، حواشی جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص، حضور بطحائی و غلامی در کمیسیون آموزش، بررسی آخرین تحولات بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس، حضور اردکانیان و حجتی در کمیسیو...
ایلنا جامعه روحانیت مبارز سازمان تامین اجتماعی خصوصی سازی 

  

اکثر معاونت های ناجا در بحث مبارزه با مواد مخدر حضور فعال داشته اندفرمانده کل ناجا گفت: بجز معاونت مبارزه با مواد مخدر، اکثر معاونت های ناجا در بحث مبارزه با مواد حضوری فعال داشته اند.
موج‌نیوز قاچاق مواد مخدر مواد مخدر درمان 

  

زردپوشان توانستند فاصله خود با بایرن مونیخ را حفظ کنند.
نود دورتموند بایرن مونیخ بایرن 

  

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ شنبه 29 دیاقتصادنیوز: بازار طلا و ارز تهران در نخستین روز این هفته به‌رغم ریزش شدید اولیه در زمان بازگشایی، در ادامه روز روی مدار صعودی حرکت کرد و قیمت‌ها باز هم افزایش یافتند. سکه در آستانه 4 میلیونی شدن قرار گرفت و طلای آب‌شده از میانه کانال 1.5 میلیونی عبور کرد و به سطوح بالاتر دست یافت. دلار نیز در نیمه بالای کانال 11 هزار تومانی واقع شد.
خودروتک بازار طلا و ارز بازار تهران ارز 

  

جبران کم آبی در گرو استحصال آب های نامتعارف استکاشان - ایرنا - پدر علم کویرشناسی ایران، وضعیت آب در کشور را بسیار بحرانی دانست و گفت: برای جبران این کم آبی باید مانند سایر کشورها به دنبال آب های غیرمتعارف از جمله فاضلاب خانگی و پساب صنعتی باشیم.
ایرنا درخت پدر انتقال آب 

  

صرف ثبت شرکت موجب پرداخت تسهیلات و ارز نمی‌شوددادستان تهران گفت: صرف ثبت شرکت موجب پرداخت تسهیلات، وام و ارز نخواهد بود بنابراین دستگاه‌های دولتی برای پرداخت تسهیلات توانایی، اعتبارسنجی مالی و صلاحیت شرکت را مورد بررسی قرار دهند.
ایلنا وام قوه قضاییه دارو 

  

ارزیابی مشاور سیاسی رئیس جمهوری از نشست ضد ایرانی لهستانحمید ابوطالبی با انتشار رشته توئیت هایی به بررسی اهداف نشست ضد ایرانی در لهستان پرداخت.
فارس مشاور لهستان حمید ابوطالبی 

  

صراط: وقوع حوادث، اجتناب ناپذیر است اما می توان با برنامه ریزی صحیح، افزایش ضریب ایمنی و بهره گیری از ابزار هشداردهنده و تکنولوژی روز دنیا، اثرات منفی خسارات را تا حدود بسیاری کاهش داد. به گزارش نبض بازار ، دکتر غلامرضا سلیمانی که در جمع مدیران و اعضای انجمن ارزیابان خسارت، سخن می گفت با اعلام این مطلب افزود: پوشش ریسک و ایجاد امنیت و اعتماد، دو ماموریت اصلی صنعت بیمه به شمار می…
صراط بیمه بیمه مرکزی سرمایه