جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید

مهدی اسفندیار، فعال رسانه‌ای حوزه بهداشت، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید» درباره‌ی طرح تحول سلامت نوشت: سخنان وزیر جدید وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در مورد لزوم حمایت از وزیر بهداشت و طرح تحول سلامت، در خور تامل فراوان است؛ چه آنکه … نوشته جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید اولین بار در انصاف نیوز پدیدار...

جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید

مهدی اسفندیار، فعال رسانه‌ای حوزه بهداشت، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید» درباره‌ی طرح تحول سلامت نوشت:

سخنان وزیر جدید وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در مورد لزوم حمایت از وزیر بهداشت و طرح تحول سلامت، در خور تامل فراوان است؛ چه آنکه تاکنون نیز آنچه موجبات هزینه‌های سیاسی و اجتماعی فراوان برای وزیر اسبق رفاه و تیم مدیریتی حاکم بر تامین اجتماعی شده است؛ مخالفت سرسخت بدنه‌ی فعالان حوزه‌ی کار و بیمه و رفاه اجتماعی با هزینه‌های بخش درمان تامین اجتماعی متعاقب اجرای طرح تحول سلامت است.

مشکل اساسی کار در اینجاست که نه تنها فعالان صنفی بلکه صاحب نظران حوزه‌ی اقتصاد سلامت و اقتصاد دانانی چون طیب نیا، راغفر، فرشاد مومنی از سال‌های قبل و به درستی پیش بینی کرده بودند که با توجه به اعمال سیستم فی فور سرویس و نبود راهنماهای بالینی و عدم وجود زیرساخت الکترونیک برای استقرار دفترچه‌ی الکترونیک سلامت؛ امکان مهار هزینه‌ها وجود ندارد.

از سوی دیگر افزایش تعداد مستمری بگیران و پیر شدن صندوق تامین اجتماعی موجب شد که این صندوق نتواند علیرغم تلاش وافر مدیران امر؛ هزینه‌های آبشاری و رو به تصاعد طرح پر اشکال تحول سلامت را تقبل و تحمل کند.

جالب اینجاست که ادبیات مسوولین وزارت بهداشت در مواجهه با ایرادات طرح تحول بعد از در اختیار گرفتن صندوق بیمه‌ی سلامت به شدت مشابه و حتی تندتر از کارشناسان شده است و وزارت بهداشت نیز اگرچه دیرهنگام و با گذشت چهار سال اما عمیقا به ایرادات واقف شده است و پیگیر حذف سیستم فعلی پرداخت و استقرار گایدلاین‌ها و دفترچه الکترونیک سلامت است. منتهی تا انجام این امور زیربنایی هر نوع افزایش نرخ تعرفه‌ها که سیاست اصلی وزیر محترم بهداشت تحت لوای طرح تحول بوده؛ می‌بایست به دقت ارزیابی شود تا همان چالش‌های سابق را مجددا تکرار نکند.

ضمن اینکه بخش درمان یکی از سرفصل‌های سیاست‌های رفاهی است و می‌بایست توجه به آن بر اساس الزامات و مقدورات کشور صورت گیرد و اینگونه نباشد که کل برنامه‌های رفاهی کشور را تحت الشعاع خود قرار داده و عقیم کند؛ بخصوص آنکه بازنشستگان و متولیان تولید و جوانان بیکار به شدت چشم به تدبیر شما دارند تا از این اوضاع شکننده‌ی اقتصادی کمی خلاصی یابند.

بیشتر صاحب نظران بیمه‌ای معتقدند راز ناکارآمد جلوه کردن سیاست‌های اشتغال و تولید و افزایش درآمد سرانه و حقوق پایین مستمری بگیران کشوری و لشکری و تامین اجتماعی؛ غرق شدن در «چاه ویل» درمان است.

از آنجا که امروز مسوولیت حوزه‌ی رفاهی کشور عملا بر عهده‌ی جناب آقای شریعتمدار است و به عنوان یک شهروند ایرانی برای ایشان آرزوی موفقیت دارم؛ پیشنهاد می‌کنم که نه به استناد مطالب ژورنالیستی؛ بلکه با برگزاری نشست تخصصی با وزرای سابق رفاه و بهداشت و متخصصین کاربلد اقتصاد سلامت و اقتصاد کلان؛ طرح تحول سلامت را ارزیابی کرده و بر اساس منافع ملی تصمیم بگیرند وگرنه طی این طریق با چشمان بسته، هزینه‌اش فراتر از چند صندوق ناقابل بیمه‌ای و بودجه کل وزارتخانه است‌.

به نظر می‌رسد که حمایت قوی جنابعالی از بحث دفترچه‌ی الکترونیک سلامت که در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی با موفقیت خوبی اجرا شده است و تعمیم دادن آن به کل کشور می‌تواند تحول بزرگی در نظام سلامت ما ایجاد کند و سرمنشا تحولات بزرگتری گردد که آن را تحول واقعی نظام سلامت بتوان نامید؛ در واقع سرنخ تحول واقعی نظام سلامت در زیر مجموعه‌ی شماست و نه طرح موسوم به تحول سلامت.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/5daaL برچسب هاطرح تحول سلامت محمد شریعتمداری مهدی اسفندیار وزارت بهداشت وزارت رفاه وزارت کار

محمد شریعتمداری غرق شدن رسانه   اخبار برگزیده
  

رقابت حساس پرسپولیس با پالمیراس برزیل +عکسسایت مارکای اسپانیا نظرسنجی ای ترتیب داده که در آن از کاربران خود خواسته تا بهترین هواداران یک باشگاه را معرفی کنند و در این نظر سنجی هواداران پرسپولیس بالاتر از از طرفداران تیم‌های دیگر در صدر قرار گرفتند.
برنا پرسپولیس برزیل عکس 

  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  اخبار داغ
  

اخذ مالیات از سوداگران بازار سکه، ارز و خودرو فراموش شد؟دستور رئیس جمهور برای برخورد مالیاتی با سوداگران منجر به ارائه پیشنهاد سازمان مالیاتی برای اخذ مالیات از فعالیت‌های سوداگری بازار سکه، ارز و خودرو شد اما طبق گفته رئیس این سازمان، این کار در معاونت اقتصادی رئیس جمهور متوقف است.
فارس مالیات ارز رئیس جمهور 

  

دولت با تغییر نرخ ارز، کسری بودجه خود را می‌پوشاند/کمک دولت به مؤسسات مالی و پولی از جیب مردماستاد دانشگاه علامه با بیان اینکه دولت نقش مهمی در بالا بردن نرخ ارز داشت، گفت: صحبت‌های رئیس جمهور مؤید همین موضوع است و نیازی نیست که اقتصاددانان در مورد کاهش ارزش پول ملی اظهارنظر کنند.
فارس دولت نرخ ارز ارز 

  

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکردبجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: بارشهای دیشب تاثیری بر میزان آب سد بارزو شیروان نداشت و مخزن این سد همچنان خالی است.
ایرنا ایرنا خبرنگار 

  

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کردشیراز-ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه های سال های 91 و 95 سازمان امور مالیاتی کشور راجع به شمول مالیات بر درآمد حاصل از تسعیر ارز صادرات کالا و خدمات ابطال شد.
ایرنا دیوان عدالت اداری مالیات ارز 

  

ارزیابی ظریف از سفر رئیس‌جمهور عراق به تهرانوزیر امور خارجه با ابراز خرسندی نسبت به میزبانی از هیات عراقی در ایران تاکید کرد که اولویت دو کشور، «منطقه» است.
ایلنا محمدجواد ظریف سفر رئیس جمهور 

  

آسبادهای خراسان جنوبی برای ثبت جهانی ارزیابی می شودبیرجند- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نمایندگان سازمان میراث فرهنگی برای ارزیابی ثبت جهانی آسبادها به این استان سفر کردند.
ایرنا جمهوری اسلامی میراث فرهنگی ایرنا 

  

CFT بهانه‌ای برای گره‌زدن مردم به منافع دولتی‌ها/ آیا فقط با CFT می‌توان با پولشویی مبارزه کرد؟نمایندگان مجلس معتقدند، برخی دولتمردان به بهانه بررسی CFT با حمله به نهادهای کشور با رمز پولشویی، می‌کوشند به آنها برچسب زده تا منافع حیاتی مردم را با منافع حزبی خود گره بزنند.
فارس 

  

همایش ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد در انزلی آغاز شدرشت - ایرنا - سومین گردهمایی منطقه ای معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ( منطقه 4 کشور) به مدت دو روز به میزبانی گیلان در شهرستان بندر انزلی آغاز به کار کرد.
ایرنا استاندارد ایرنا ایران