جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید

مهدی اسفندیار، فعال رسانه‌ای حوزه بهداشت، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید» درباره‌ی طرح تحول سلامت نوشت: سخنان وزیر جدید وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در مورد لزوم حمایت از وزیر بهداشت و طرح تحول سلامت، در خور تامل فراوان است؛ چه آنکه … نوشته جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید اولین بار در انصاف نیوز پدیدار...

جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید

مهدی اسفندیار، فعال رسانه‌ای حوزه بهداشت، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جناب آقای شریعتمداری! لطفا لااقل زود غرق نشوید» درباره‌ی طرح تحول سلامت نوشت:

سخنان وزیر جدید وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در مورد لزوم حمایت از وزیر بهداشت و طرح تحول سلامت، در خور تامل فراوان است؛ چه آنکه تاکنون نیز آنچه موجبات هزینه‌های سیاسی و اجتماعی فراوان برای وزیر اسبق رفاه و تیم مدیریتی حاکم بر تامین اجتماعی شده است؛ مخالفت سرسخت بدنه‌ی فعالان حوزه‌ی کار و بیمه و رفاه اجتماعی با هزینه‌های بخش درمان تامین اجتماعی متعاقب اجرای طرح تحول سلامت است.

مشکل اساسی کار در اینجاست که نه تنها فعالان صنفی بلکه صاحب نظران حوزه‌ی اقتصاد سلامت و اقتصاد دانانی چون طیب نیا، راغفر، فرشاد مومنی از سال‌های قبل و به درستی پیش بینی کرده بودند که با توجه به اعمال سیستم فی فور سرویس و نبود راهنماهای بالینی و عدم وجود زیرساخت الکترونیک برای استقرار دفترچه‌ی الکترونیک سلامت؛ امکان مهار هزینه‌ها وجود ندارد.

از سوی دیگر افزایش تعداد مستمری بگیران و پیر شدن صندوق تامین اجتماعی موجب شد که این صندوق نتواند علیرغم تلاش وافر مدیران امر؛ هزینه‌های آبشاری و رو به تصاعد طرح پر اشکال تحول سلامت را تقبل و تحمل کند.

جالب اینجاست که ادبیات مسوولین وزارت بهداشت در مواجهه با ایرادات طرح تحول بعد از در اختیار گرفتن صندوق بیمه‌ی سلامت به شدت مشابه و حتی تندتر از کارشناسان شده است و وزارت بهداشت نیز اگرچه دیرهنگام و با گذشت چهار سال اما عمیقا به ایرادات واقف شده است و پیگیر حذف سیستم فعلی پرداخت و استقرار گایدلاین‌ها و دفترچه الکترونیک سلامت است. منتهی تا انجام این امور زیربنایی هر نوع افزایش نرخ تعرفه‌ها که سیاست اصلی وزیر محترم بهداشت تحت لوای طرح تحول بوده؛ می‌بایست به دقت ارزیابی شود تا همان چالش‌های سابق را مجددا تکرار نکند.

ضمن اینکه بخش درمان یکی از سرفصل‌های سیاست‌های رفاهی است و می‌بایست توجه به آن بر اساس الزامات و مقدورات کشور صورت گیرد و اینگونه نباشد که کل برنامه‌های رفاهی کشور را تحت الشعاع خود قرار داده و عقیم کند؛ بخصوص آنکه بازنشستگان و متولیان تولید و جوانان بیکار به شدت چشم به تدبیر شما دارند تا از این اوضاع شکننده‌ی اقتصادی کمی خلاصی یابند.

بیشتر صاحب نظران بیمه‌ای معتقدند راز ناکارآمد جلوه کردن سیاست‌های اشتغال و تولید و افزایش درآمد سرانه و حقوق پایین مستمری بگیران کشوری و لشکری و تامین اجتماعی؛ غرق شدن در «چاه ویل» درمان است.

از آنجا که امروز مسوولیت حوزه‌ی رفاهی کشور عملا بر عهده‌ی جناب آقای شریعتمدار است و به عنوان یک شهروند ایرانی برای ایشان آرزوی موفقیت دارم؛ پیشنهاد می‌کنم که نه به استناد مطالب ژورنالیستی؛ بلکه با برگزاری نشست تخصصی با وزرای سابق رفاه و بهداشت و متخصصین کاربلد اقتصاد سلامت و اقتصاد کلان؛ طرح تحول سلامت را ارزیابی کرده و بر اساس منافع ملی تصمیم بگیرند وگرنه طی این طریق با چشمان بسته، هزینه‌اش فراتر از چند صندوق ناقابل بیمه‌ای و بودجه کل وزارتخانه است‌.

به نظر می‌رسد که حمایت قوی جنابعالی از بحث دفترچه‌ی الکترونیک سلامت که در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی با موفقیت خوبی اجرا شده است و تعمیم دادن آن به کل کشور می‌تواند تحول بزرگی در نظام سلامت ما ایجاد کند و سرمنشا تحولات بزرگتری گردد که آن را تحول واقعی نظام سلامت بتوان نامید؛ در واقع سرنخ تحول واقعی نظام سلامت در زیر مجموعه‌ی شماست و نه طرح موسوم به تحول سلامت.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/5daaL برچسب هاطرح تحول سلامت محمد شریعتمداری مهدی اسفندیار وزارت بهداشت وزارت رفاه وزارت کار

محمد شریعتمداری غرق شدن رسانه   اخبار برگزیده
  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 4 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

امام جمعه کرج: مسجد مرکز مبارزه با استکبار در تاریخ شیعه استکرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
ایرنا کرج مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد 

  

یک مقام میراث فرهنگی:طرح تورهای ارزان قیمت درکشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیرستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که طرح تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا میراث فرهنگی قیمت استان بوشهر 

  

طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پروژه تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا قیمت درآمد استان بوشهر 

  

وزیر دفاع: ارزشی برای ‌رفتارهای غیرقانونی ترامپ قائل نیستیمتهران - ایرنا - وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم.
ایرنا وزارت دفاع ترامپ تهران 

  

وزیر دفاع: برای ‌رفتارهای ترامپ ارزش قائل نیستیمامیر حاتمی، وزیر دفاع ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم...
انصاف‌نیوز امیر حاتمی وزیر دفاع وزارت دفاع ترامپ 

  

ارزانی برق دلیل نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاه های تجدیدپذیر استتهران- ایرنا - معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، ضمن تایید مشکلات موجود در نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاههای تجدیدپذیر، اظهار داشت: پایین بودن قیمت برق دلیل اصلی ناتوانی وزارت نیرو در پرداخت بدهی های خود است.
ایرنا برق تهران ایرنا 

  

ارزش بازار فرابورس 8 درصد افزایش یافتمعاملات فرابورس ایران در نخستین هفته کاری این بورس در اردیبهشت‌ماه 98 با رشد متغیرهای شاخص کل و ارزش
خبرفوری ایران ماه شاخص