چرا تجار افغانستان از ایران فراری‌اند؟

سرویس اقتصادی انصاف نیوز: امنیت راه‌ها، ممنوعیت‌های صادراتی ایران، کاغذبازی ادارات ایران، تغییر ناگهانی ممنوعیت‌های صادراتی و از همه مهمتر هزینه بالای مبادله پول به دلیل تحریم‌ها از مهمترین مسائل تجارت بازرگانان با ایران است...

چرا تجار افغانستان از ایران فراری‌اند؟

سرویس اقتصادی انصاف نیوز: امنیت راه‌ها، ممنوعیت‌های صادراتی ایران، کاغذبازی ادارات ایران، تغییر ناگهانی ممنوعیت‌های صادراتی و از همه مهمتر هزینه بالای مبادله پول به دلیل تحریم‌ها از مهمترین مسائل تجارت بازرگانان با ایران است.

آن طور که تجار افغانستانی می‌گویند سایه تحریم‌ها و بلاتکلیفی مذاکرات ایران با دنیا و همینطور عاقبت FATF چالش‌هایی را برای بازرگانی ایران-افغانستان ایجاد کرده است.

به گفته تجار افغانستانی این مشکلات سبب شده، تجار افغانستانی تمایل پیدا کنند با ترکیه، تاجیکستان و ترکمنستان و مالزی و … کار کنند.

در همین رابطه با دو تاجر افغان گفت‌و گو کردیم. در مصاحبه نخست شیرآقا حبیبی به عنوان مدیر یک شرکت بازرگانی به سوالات انصاف نیوز در خصوص مشکلات پیش‌روی تجارت میان ایران و افغانستان پاسخ داده است و در مصاحبه دیگر ادیب نبی‌زاده از تجار با سابقه حوزه مواد نفتی و سوختی از مشکلات خود برای تجارت با ایران گفته است که در ادامه می‌خوانید:

طالبان در افغانستان هزینه تبادل پول با ایران زیاد است

شیرآقا حبیبی رئیس شرکت توسعه اقتصادی راه ابریشم در پاسخ به این سوال که «مهم‌ترین مسئله‌ی تجارت با ایران چیست؟» گفت: یکی از مشکلات اساسی، بحث برگشت ارز است.

وی در همین رابطه توضیح داد: در گذشته کارخانه‌های ایرانی از تجار افغانستانی دلار طلب می‌کردند. متاسفانه بعد از تحولات افغانستان، تمامی دلارهای افغانستان در بانک‌های دنیا منجمد شد.

حبیبی در پاسخ به این سوال که «آیا شرایط تحریمی ایران بر کیفیت تجارت آنها اثر گذاشته است یا نه؟» توضیح داد: بله. تجار افغانستانی به ازای هر دلار باید 600 تا هزار تومان هزینه اضافه بپردازند یا اینکه مجبور به تهاتر کالا هستند.

 وی اضافه کرد: وقتی این هزینه اضافه را در 50 هزار دلار محاسبه کنید حدود 30 میلون تومان خواهد شد که این عدد در شرایط بازار رقابتی بسیار زیاد است.

حبیبی در پاسخ به این سول انصاف نیوز که «تحولات اخیر افغانستان چه تاثیری بر آینده تجارت میان دو کشور خواهد گذاشت؟» گفت: برخی از مشکلات افغانستان در دولت قبلی هم وجود داشت. منتها در این دولت، نظام اداری و اقتصادی از بین رفته است و اکثر کشورها هنوز عمارت اسلامی را به رسمیت نشناخته‌اند.

وی اضافه کرد: مشکل بعدی بخشنامه‌ها هستند. بخشنامه‌های متعددی که یک روز صادرات رب گوجه فرنگی را ممنوع می‌کنند و روز دیگر تجارت آن را آزاد اعلام می‌کنند. تاجر بین‌اللملی نمی‌تواند در این فضا کار کند. تاجر باید در کشور مقصد برندی را جا بیاندازد و برای آن بازار ایجاد کند، نمی‌شود تاجر این حجم از زمان و انرژی را صرف کاری کند اما یک مرتبه صادرات آن کالا ممنوع شود.

حبیبی با بر شمردن مشکلات پیش روی تجار افغانستانی در بازرگانی با ایران گفت: کاغذ بازی ایران برای تاجران خسته کننده است.

وی اضافه کرد: ایرانی‌ها روی بحث بازاریابی و تحقیقات و مطالعه بازار کاری نمی‌کنند. ما از رقبا عقب افتاده‌ایم؛ رقبای ایران بسیار هوشمندانه و علمی و عملی کار می‌کنند. اشکال کار این است که واحدهای تولیدی ایران منتظر هستند تا خریدار به سمت آنها بیاید در حالیکه در بازار امروز جهان، این تولید کننده است که بازارهای جدید را پیدا می‌کند.

شیرآقا حبیبی در پاسخ به آخرین سوال انصاف نیوز که «اکنون کدام کشورها بیشترین حضور را در افغانستان دارند؟» گفت: نمی‌توانیم حضور ایران را نادیده بگیریم. اما ترکیه، اندونزی، روسیه و مالزی در تلاشند تا سهم خود را در بازار افغانستان افزایش دهند.

طالبان در افغانستان تجار افغانستانی از ایران فرار می‌کنند

ادیب نبی‌زاده از بازرگانان رسمی ایران و افغانستان، در گفت‌و گو با انصاف نیوز تبادلات پولی را مهمترین مشکل این تجارت دانست و گفت مشکل اصلی پول است.

ادیب نبی‌زاده در پاسخ به این سوال انصاف که «جدی‌ترین مساله پیش‌روی تجار افغانستانی چیست؟» گفت: نابسامانی بخشنامه‌ها و قوانین گمرکی از مشکلات جدی دو کشور ایران- فغانستان است. مثلا یک روز دولتی‌های افغانستان ناز می‌کنند و یک روز دولتی‌های ایران اذیت می‌کنند. وی در ادامه افزود: امینت راه‌ها نیز یکی از مشکلات بازرگانی ایران-افغانستان است.

وی در همین رابطه افزود: برخی کارخانه‌دارها و پالایشگاه‌های خصوصی مشکلاتی را برای تجار درست می‌کنند و دردسر ایجاد کردند؛ یعنی بعضا دولت به بهانه‌های مختلف جلوی صادرات کارخانه‌های پتروشیمی را می‌گیرد.

نبی زاده با اشاره به اینکه در برخی موارد دولت ایران معتقد است، کارخانه‌های ایرانی قوانین کالاهای صادرات ممنوع را رعایت نکرده‌اند، گفت: وقتی مجوز صادرات از کارخانه پتروشیمی گرفته می‌شود این سرمایه‌های تاجران افغان است که در ایران بلاتکلیف می‌ماند

این تاجر افغانستانی گفت: تجاری که با ایران کار می‌کنند همگی در حال فرار هستند. آنها علاقمند هستند به جای کار با ایران، با ترکمنستان و تاجیکستان کار کنند. این تصمیم‌گیری برای هر تاجری طبیعی است. وقتی دولت ایران، جوابگوی پول آنها نباشد، تاجر به طور قطع با کشوری تجارت می‌کند که امنیت پول او را حفظ کند.

ادیب نبی‌زاده تاکید کرد: دولت ایران باید به این مشکلات رسیدگی کند. اگر این فرد خلاف نکرده و اگر تاجری خوش نام بوده است و روزی 40 ماشین بارگیری می‌کرده، چرا باید ناگهان جلوی کار  او گرفته شود.

وی اضافه کرد: بزرگترین مشکل این است که کسی که دو میلیون دلارش به مدت یکسال در ایران گیر بیافتد صد درصد از این کشور فرار می‌کند. معلوم نیست کارخانه‌ای که روزی 40 ماشین بار می‌کند چرا دولت ناگهانی جلوی کار را می گیرد بدون آنکه تسویه کند.

این بازرگان افغانستانی در پاسخ به این سوال که کار با شرکت‌های دولتی چگونه است، گفت: شش ماه است که شرکت نفت بار نمی‌گذارد؛ وقتی دولت باری نمی‌گذارد، در عمل بازرگان را مجبور می کند که از کارخانه شخصی بار بخرد. در کارخانه‌های شخصی نیز هیچ ضمانتی برای امنیت پول نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسائل تحریمی‌ ایران خللی در تبادلات بانکی و پولی این دو کشور به وجود آورده است، گفت: صد درصد مشکلاتی به وجود آمده است. ولی تا الان توانسته‌ایم با همکاری شرکت نفت و صرافان داخل دبی و ترکیه و افغانستان تحریم‌ها را دور بزنیم و به هر شکلی شده، پول را منتقل کنیم. الان چندان مشکل تبادل پولی نداریم بلکه مشکل بلاتکلیف ماندن پول‌ تجار افغانستانی در کارخانه‌های ایران است.

پیش از این نیز پیرمحمد ملازهی و وحید ظهوری حسینی کارشناس مسائل افغانستان به انصاف نیوز گفته بود که: تجار ما مشکل دارند. تجار ما سود آنی و فوری می‌خواهند به همین دلیل برنامه‌ریزی بلند مدت ندارند. ترک‌ها نگاه بلند مدت دارند و نمی‌خواهند بازار را به دیگران واگذار کنند.

وی در همین رابطه یاداور شده بود: دولت و بخش خصوصی باید فعال شود. دولت در بازار تامین انرژی و برق افغانستان فرصت سرمایه‌گذاری دارد. ایران می‌تواند در افغانستان پالایشگاه تبدیل نفت خام به بنزین تاسیس کند. ایران می‌تواند با راه‌اندازی نیروگاه بادی و خورشیدی در نواحی مرزی نیازهای انرژی افغانستان را تامین کند و با این کار افغانستان از نظر سیاسی و اقتصادی به ایران وابسته خواهد شد و روابطی پایدار شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام

برچسب هابازرگانی تجارت با افغانستان تحریم دلار

تجارت افغانستان بازار رقابتی   اخبار برگزیده
  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  

قیمت انواع گوشی موبایل 8 آذر 1400قیمت گوشی‌های موبایل موجود در بازار، مورخ 8 آذر را مشاهده می‌کنید.
اقتصادنیوز قیمت موبایل 

  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابدانتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده 10 درصد افزایش یابد.
۵۵ آنلاین دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

کارایی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «امیکرون»شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید-19 این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.
نامه نیوز خودرو آفریقای جنوبی تهران 

  

شاگرد اول فرهاد مجیدی کیست ؟طبق آمار وبسایت متریکا ، مهدی مهدی پور ، تنها بازیکنی در لیگ برتر است که در هر شش بازی اخیر نمره بالای هفت را از این وبسایت گرفته است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی لیگ برتر استقلال 

  

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور امسال شامل حال آن‌ها خواهد شدرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر مجلس و دولت درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: معلمان عزیز باید بدانند که این قانون هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور 1400 شامل حال آنها خواهد شد که برای امسال در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده و ادامه آن از ابتدای سال 1401 با اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی اجرا می‌شود.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه فضای مجازی رئیس جمهور 

  

نرخ تورم استان‌ها اعلام شددر این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل با 5 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 1.4 درصد افزایش است.
ایلنا تورم استان همدان استان زنجان 

  

رئیسی: قرارداد گاز با ترکمنستان حتما احیا خواهد شدامروز با پیگیری های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد.
فردا قرارداد گاز ترکمنستان 

  اخبار داغ
  

نزول قیمت سکه در معاملات پشت خط /پیش بینی قیمت سکه امروزاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشه بعد از کاهش قیمت دلار اندکی وارد فاز نزولی شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

تداوم روند نزولی بورس/ افت 646 واحدی شاخص کلشاخص کل بورس با ریزش 646 واحدی در سطح یک میلیون و 363 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

ویروس کرونا چگونه جهش پیدا کرد؟سلامت نیوز:مقامات سازمان جهانی بهداشت به تشریح ظهور سویه های جدید کووید 19 پرداختند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی موسوم به امیکرون باعث بروز واهمه در میان کشور های مختلف شده است به طوری که از همان ابتدا بسیاری از کشور ها مرز های خود را به روی کشور های حوزه جنوب آفریقا بستند...
سلامت‌نیوز ویروس سلامت آفریقای جنوبی 

  

کاهش 50 درصدی شکایات پزشکی در بحران کرونا / بالا بودن میزان شکایات در پنج رشتهسلامت نیوز:معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در سال گذشته در دادسرای انتظامی کل کشور حدود 3000 شکایت در حوزه پزشکی ثبت شده است، گفت: در رشته های ترمیمی و زیبایی، دندان پزشکی، جراحی، زنان و ارتوپدی، معمولا تعداد شکایات در همه جای دنیا بیشتر بوده که در ایران هم به همین ترتیب است...
سلامت‌نیوز سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی سلامت 

  

اثر نوسانات دلار بر بازار سکه/ حرکت قیمت سکه به سوی حمایت مهمقیمت سکه امامی دیشب در بازار پشت خطی محدوده 12 میلیون و 600 هزار تومانی را از دست داد و به سوی حمایت 12 میلیون و 500 هزار تومانی حرکت کرد.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

پیش بینی بازار سهام سه شنبه 9 آذر؛ | سیگنال مذاکرات وین به بورستغییرات بازار سهام در روز سه شنبه هم شبیه احتمالات روزهای قبل در دامنه نوسان محدود دنبال می شود.
۵۵ آنلاین سهام وین دلار 

  

تولید واکسن‌های mRNA برای کرونای «اومیکرون» سرعت گرفت به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، از جمله این شرکت‌ها می‌توان به فایزر و مدرنا اشاره کرد که هر دو در حال رقابت برای به‌روزرسانی واکسن‌های mRNA خود هستند. در شرایطی که هنوز مشخص نیست واکسن‌های کووید -19 فعلی تا چه اندازه از افراد در برابر گونه اومیکرون محافظت می‌کنند، سازندگان دارو در حال آماده‌سازی فرمول‌های جدید mRNA برای گونه‌های جدید ویروس کرونا هستند. استفان بانسل،…
مهر تولید دارو ویروس 

  

وحشت دنیا از اژدهایی به نام امیکرون/ چرا جهش جدید کرونا ترسناک است؟ویروس جهش یافته اومیکرون گونه ‌ای است که دو برابر کرونای دلتا جهش داشته است. اصلی ‌ترین نگرانی درباره اومیکرون، احتمال بی ‌اثر یا کم ‌اثر بودن واکسن‌ ها در برابر آن است اما این موضوع فعلاً به اثبات نرسیده است.
نامه نیوز فضای مجازی سازمان بهداشت جهانی ویروس 

  

قیمت سکه و طلا امروز سه شنبه 1400/9/9هر گرم طلا 18 عیار که 2 روز پیش تا 1،258،400 (یک میلیون و دویست و پنجاه و هشت هزار و چهارصد) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه 09 آذر 1400 مصادف با 30 نوامبر 2021 - با رشد 0.87 درصدی به 1،269،500 (یک میلیون و دویست و شصت و نه هزار و پانصد) تومان رسید.
۵۵ آنلاین قیمت سکه و طلا 

  

داروی کرونای مولنوپیراویر برای فرزندآوری عارضه جدی دارد/ "داروهای ضدویروس کرونا" جهش آن را افزایش می‌دهندعضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: هرچه که مصرف داروی ضد ویروس بیشتر شود، جهش ویروس نیز بیشتر می‌شود.
ایلنا ایران ویروس درمان 

  

سویه اومیکرون کرونا باعث نگرانی استبایدن رییس جمهوری آمریکا با بیان اینکه سویه جدید ویروس کرونا به نام "اومیکرون" باعث نگرانی است، مدعی شد که این سویه دلیلی برای وحشت نیست.
برنا ویروس 

  

دو ابرچالش بورس امروز/افسونِ دلار و هراسِ از ویناز سویی سیگنال‌های منفی درباره مذاکرات برجامی موجب ریزش قیمت‌ها در بازار سهام می‌شود و از سوی دیگر رشد قیمت دلار تأثیر افزایشی بر بورس دارد.
اقتصادنیوز دلار وین قیمت 

  

ادعای جددی بایدن درباره سویه اومیکرون کروناکارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند چرا که دارای مجموعه‌ای غیرعادی از جهش‌ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه‌های نگران‌کننده دارد.
اقتصادنیوز 

  

شیوع کرونا و تغییر رویه گردشگران ساحلی و دریا به سوی گردشگری فرهنگی/ تورهای ورودی بلاتکلیف نوسان بازار ارز هستندرئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران با اشاره به آنکه شیوع کرونا سبب شده تا برخی از گردشگران تغییر رویه دهند، از احتمال گرایش گردشگران ساحلی و دریا به سمت گردشگری فرهنگی خبر داد که می‌تواند به نفع ایران باشد.
ایلنا ویزا حوزه ویروس