ایلنا   |  سیاسی  |  

پنج هدف اسرائیل از هشدار به اتباعش در ترکیه با محوریت ایران

کارشناس مسائل سیاسی منطقه گفت: اسرائیل درصدد اتهام به ایران و در نهایت بهره‌برداری‌ از کشورهای حاشیه خلیج فارس و ضرورت روی آوردن آن‌ها‌ به تأسیسات راداری و دفاعی تل‌آویو است.

پنج هدف اسرائیل از هشدار به اتباعش در ترکیه با محوریت ایران

کارشناس مسائل سیاسی منطقه گفت: اسرائیل درصدد اتهام به ایران و در نهایت بهره‌برداری‌ از کشورهای حاشیه خلیج فارس و ضرورت روی آوردن آن‌ها‌ به تأسیسات راداری و دفاعی تل‌آویو است.

«جلال چراغی» کارشناس مسائل سیاسی منطقه طی یادداشتی برای ایلنا به تشریح دلایل و اهداف اسرائیل از هشدار به اتباعش در خاک ترکیه با محوریت تهدید ایران پرداخت که به شرح زیر از نظر می‌گذرد:

این روزها رژیم اسرائیل با صدور بیانیه‌های هشدارآمیز مختلفی از اتباع خود در کشور ترکیه درخواست می‌کند‌ که هر چه سریع‌تر‌ خاک این کشور را ترک کنند یا دست‌کم‌ جانب احتیاط را شدیداً حفظ کنند. رژیم صهیونیستی در توجیه این اقدام خود مدعی است که ایران احتمالاً به اقدامات تلافی‌جویانه علیه صهیونیست‌ها در خاک ترکیه دست خواهد زد.

درباره این تصمیمِ دولت ائتلافی لاپید- بنت، چند نکته شایان اشاره است:

نخست، این پرسش مطرح می‌شود‌ که چرا مقام‌های‌ صهیونیستی در مقطع کنونی چنین بیانیه هایی را خطاب به گردشگران صهیونیست خاصه در ترکیه صادر می‌کنند‌، حال آنکه کشورهای دیگر مانند امارات عربی متحده، بحرین، اردن، مغرب، تایلند مقصد گردشگران صهیونیست به‌ شمار‌ می روند.

در پاسخ به این پرسش باید گفت که هشدارهای رژیم صهیونیستی ریشه در عوامل داخلی در داخل اراضی اشغالی و عوامل خارجی یعنی ترکیه و کشورهای منطقه دارد. درباره عامل داخلی در اراضی اشغالی فلسطین باید گفت که کابینه شکننده این رژیم تلاش می‌کند خود را در حفظ ثبات و امنیت صهیونیست‌ها‌ در مناطق مختلف جهان، موفق بازنمایی کند و این پیام تلویحی را به آن‌ها‌ بدهد که هیچ چیزی جز «امنیت» برای آن مهم نیست.

درباره عوامل خارجی به ویژه موضوع ترکیه باید گفت که دو کشور ایران و ترکیه شریک تجاری و اقتصادی مهمی برای یکدیگر به‌ شمار‌ می روند. در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران با تحریم‌های‌ شدید غرب به ‌ویژه آمریکا مواجه است، ایران با تعامل تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه درصدد کاستن از حجم این فشارها است و رژیم صهیونیستی با علم به این مسئله درصدد برهم‌ زدن روابط تهران- آنکارا بوده و برای این منظور درصدد توطئه‌چینی‌ است.

در ‌این باره‌، باید گفت که شمار گردشگران صهیونیست در ترکیه به بیش از 2 هزار نفر برآورد می‌شود‌ که بیشتر آن‌ها‌ در شهر استانبول حضور دارند؛ شهری که مرکز فعالیت دفاتر احزاب و گروه‌های‌ اسلامی است که حامی مقاومت فلسطین هستند. فعالیت تبلیغی و سیاسی این گروه‌ها‌ در جهت حمایت از مسئله فلسطین قرار دارد و این موضوع دغدغه‌ای برای رژیم صهیونیستی به ‌شمار‌ می‌رود‌. از اینرو،‌ ایجاد اختلاف بین این گروه‌های اسلام‌گرای همسو با قضیه فلسطین و حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و در نتیجه دور کردن ترکیه از مسئله فلسطین، از اهداف رژیم صهیونیستی است که این امر سبب اختلاف داخلی در ترکیه و در نتیجه به ضرر دولت کنونی خواهد شد.

دوم اینکه اسرائیل تلاش می‌کند‌ با دور کردن ترکیه از ایران، آنکارا را به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ‌ویژه عربستان سعودی و امارات نزدیک کند تا بتواند ائتلافی علیه ایران در منطقه با حضور ترکیه ایجاد کند؛ به‌ویژه اینکه ترکیه اکنون به ‌لحاظ شرایط اقتصادی در شرایط مناسبی نیست و تورم در این کشور به 80 درصد رسیده است. با توجه به چنین شرایطی، هشدار این رژیم به گردشگران صهیونیست در ترکیه، می‌تواند‌ در جهت افزایش فشار اقتصادی بر ترکیه نیز باشد؛ هشدارهایی که ماه مِی‌ گذشته پس از سفر کوتاه «مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه به تل‌آویو‌، سبب خشم مقام‌های‌ آنکارا شد که اعلام کردند بهتر بود اسرائیل به ‌صورت‌ محرمانه به اتباع خود چنین هشدارهایی میداد‌ نه در رسانه‌هاً

سوم اینکه کابینه شکننده اسرائیل تلاش می‌کند‌ با چنین بیانیه هایی به‌ طور‌ تلویحی این پیام را به صهیونیست‌ها و طرف‌های منطقه‌ای‌ و حتی به مردم ایران بدهد که در تقابل با جمهوری اسلامی ایران، دستاوردها و پیروزی‌ها‌یی کسب کرده که سبب خشمگین شدن آن شده است. کابینه این رژیم درصدد است تا  ایران را زخم‌خورده و شکست‌خورده ترسیم کند که ممکن است برای جبران این شکست به اقدامات تلافی‌جویان نیز روی آورد.

نکته چهارم این است که رژیم صهیونیستی با علم به اینکه ایران در خاک ترکیه علیه صهیونیست‌ها‌ به‌ویژه توریست‌ها و افراد عادی اقدامی نخواهد کرد، به صدور چنین بیانیه‌هایی اقدام می‌کند‌؛ زیرا جمهوری اسلامی با سر ‌به ‌نیست‌کردن یک یا چند تروریست عادی صهیونیست در کشوری ثالث، روابط خود را با آن کشور تیره نخواهد کرد. از اینرو،‌ ‌ کابینه رژیم صهیونیستی درصدد است تا اولاً خود را در نزد افکار عمومی صهیونیست‌ها موفق بازنمایی کند و اینگونه القاء کند که مانع از اجرایی شدن طرح‌های‌ ایران علیه صهیونیست‌ها‌ شده و دوم اینکه ایران را شکست‌خورده ترسیم و القا کند؛ به گونه‌ای که بگوید ایران با وجود عملیات‌هایی که در خاک آن صورت گرفت، نتوانست اقدامی علیه صهیونیست‌ها‌ انجام دهد. این رژیم تلاش می‌کند‌ با القاء چنین مسائلی خود را در نزد صهیونیست‌ها‌، ترکیه و کشورهای منطقه قدرتمند بازنمایی کند، ضمن اینکه این پیام را مخابره ‌کند‌ که توان ترور ایرانی‌ها‌ را در خاک ایران دارد اما مانع از اقدامات آن می‌شود‌.

نکته پنجم این است که این سیاست رژیم صهیونیستی در چارچوب سیاست ایران‌هراسی‌ قرار دارد و یکی از اهداف آن ایجاد ترس در کشورهای عربی است. بر این اساس،‌ احتمال دارد که رژیم صهیونیستی با توطئه‌هایی در ‌اینباره‌، درصدد اتهام به ایران و در نتیجه برای بهره‌برداری‌ از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ضرورت روی آوردن آن‌ها‌ به رژیم صهیونیستی و تأسیسات راداری و دفاعی آن، توطئه‌هایی علیه تهران و کشورهای منطقه مرتکب شود.

انتهای پیام/

ترکیه ایران و ترکیه ایران   اخبار برگزیده
  

الهلال دوباره در جام باشگاه‌های جهانکنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد تیم عربستانی را به عنوان نماینده قاره کهن در مسابقات جام باشگاه های جهان 2022 معرفی کند.
ایلنا کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی‌هامعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات ازدواج جوانان دهه شصتی، از دستور رئیس جمهوری به منظور درنظرگرفتن تسهیلات ویژه‌ای علاوه بر وام ازدواج همگانی، برای زوجین دهه شصتی خبر داد.
ایلنا رئیس جمهور وام ازدواج ازدواج 

  

اقبال شاکری: آمریکا باید حرف جدیدی در مذاکرات داشته باشد/خواسته ما رفع تحریم‌ها استعضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی طرف مقابل تقاضای مذاکره می‌کند، یعنی آنها باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند و امید است حرف‌های جدید آمریکا و غرب بتواند گفتگوها را به نتیجه نزدیک کند.
فردا دیپلماسی کمیسیون عمران مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

اطلاعات جدید و مهم از مذاکرات رفع تحریمی در دوحهمشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مذاکره‌کنندگان ما در این دور از مذاکرات، درباره تضمین‌ها، راستی آزمایی و برچیده شدن تحریم‌ها مذاکره کردند و امتیازات خوبی را به دست آوردند که این باعث استعفای 2 تن از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا شد.
مثلث جمهوری اسلامی ایران وام جمهوری اسلامی 

  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  اخبار داغ
  

عدم تکمیل واکسیناسیون علت شیوع مجدد کرونا در کشورسخنگوی ستاد ملی کرونا دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیر را تشریح کرد.
برنا واکسیناسیون 

  

هشدار؛ زنگ خطر کرونا به صدا درآمد!احمد مهدوی، رئیس مرکز اورژانس البرز اعلام کرد که بر اساس شواهد زنگ خطر کرونا به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز درآمد اورژانس 

  

اختلاف‌نظر دو سازمان درباره تقویت کننده واکسن کرونااقتصادنیوز: گروه‌های مشاوره سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذاوداروی آمریکا توصیه‌های متفاوتی را برای فرمول‌های تقویت‌کننده واکسن ارائه کرده‌اند. توصیه‌های متفاوت یادآور است از اینکه مسیر پیش رو چقدر نامطمئن است؛ زیرا همه‌گیری کرونا در سومین سال خود است.
اقتصادنیوز 

  

رونق اوراق در بورس امروز دوشنبه /معاملات سهام افت کرداقتصادنیوز: امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 97 میلیارد تومان رسید. در مقابل معاملات اوراق بدهی، مطابق معمول دوشنبه‌ها، رشد قابل توجهی داشت.
اقتصادنیوز اوراق بدهی سهام 

  

آمار امروز کرونا 13 تیر ماه | فوت 8 نفر و شناسایی 1007 بیمار جدیدبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در 24 ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1007 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شده و متاسفانه هشت بیمار نیز جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین ماه وزارت بهداشت 

  

دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیرسخنگوی ستاد ملی کرونا دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیر را تشریح کرد.
ایلنا ایران عراق خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 13 تیر در ایران/ مبتلایان جدید کرونا چهار رقمی شدبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1007 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت وام 

  

آمار امروز کرونا 13 تیرماه / تعداد مبتلایان 4 رقمی شد / چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 1007 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 8 نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده/منتظر کاهش قیمت باشیم؟اقتصادنیوز: سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو خبر داد که بازار خودرو در روزهای پیش رو آرام پیش‌بینی می‌شود مگر اینکه قیمت ارز مجدد نوسان و رشد داشته باشد.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت خودرو 

  

آمار روزانه کرونا 4 رقمی شد/ شناسایی 1007 بیمار و 8 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 13 تیرماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1007 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 122 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 240 هزار و 564 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 8 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 404 نفر رسید. تا…
مهر خبرنگار 

  

جزئیات مراحل واریزی صندوق توسعه ملی به بورس/ پرداخت ادامه داردبراساس آخرین آمار، از 12 هزار میلیارد تومانی که صندوق توسعه ملی تعهد داشت تا به صندوق تثبیت بازار سرمایه پرداخت کند، 5000 میلیارد تومان واریز و 7000 میلیارد تومان باقی مانده است که البته فرایند واریزی تا اتمام تعهد صندوق توسعه ملی ادامه دارد.
برنا صندوق توسعه ملی سرمایه