گسترش   |  فرهنگی  |  

صدای زنگ خطر بودجه برای رتبه بندی معلمان

طبق لایحه رتبه‌بندی، معلمان در چهار صلاحیت بررسی شده و در 5 رتبه قرار می‌‌گیرند، کسب رتبه بالاتر مستلزم 6 سال توقف است؛ برخی کارشناسان بودجه سنواتی را پاشنه آشیل لایحه رتبه‌بندی می‌دانند.

صدای زنگ خطر بودجه برای رتبه بندی معلمان

 سرانجام پس از مدت‌‌ها انتظار، لایحه رتبه‌بندی معلمان از سوی دولت به مجلس ارائه شد و در حالیکه پیش از این اخباری مبنی بر اجرای آن در هفته معلم اعلام شده بود اما براساس گفته‌های نمایندگان مجلس، روند بررسی این لایحه طولانی خواهد بود.

رتبه‌بندی تا به امروز در میان قاطبه فرهنگیان با افزایش حقوق گره خورده است اما زمزمه‌هایی که از میان مسئولان آموزش و پرورش شنیده می‌شود، ماجرای دیگری را حکایت می‌کند، مسئولان این موضوع را پیش می‌کشند که لطفا رتبه‌بندی را به افزایش حقوق گره نزنید، هدف این طرح، ارتقای کیفیت آموزش و به طبع آن افزایش انگیزه‌های مالی است.

رتبه‌بندی معلمان با این معیارها

براساس آنچه پس از بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای رتبه‌بندی معلمان، متوجه آن شدیم، معلمان براساس صلاحیت‌هایی همچون "صلاحیت معلمی"، " صلاحیت عمومی یا ویژگی‌های رفتاری"، " صلاحیت تخصصی" و "صلاحیت حرفه‌ای" بررسی شده و در رتبه‌های یک تا پنج قرار می‌گیرند. شرایط کسب، ارتقا، توقف و تنزل رتبه در آیین‌نامه اجرایی این قانون تعیین می‌شود ورود به فرآیند رتبه‌بندی معلمان با حداقل 2 سال سابقه خدمت صورت گرفته و کسب رتبه‌های بالاتر مستلزم حداقل 6 سال توقف در هر یک از رتبه‌ها و کسب شرایط لازم تعیین شده در آیین نامه اجرایی قانون خواهد بود.

البته وعده اجرای رتبه‌بندی معلمان سال‌هاست که شنیده می‌شود و این موضوع مدت‌هاست محل بحث و اختلاف نظر میان مسئولان، کارشناسان و معلمان است آنجا که در طول سال‌های گذشته در دو مرحله ترمیم حقوق فرهنگیان به نام رتبه بندی اجرا شد با این وجود هنوز عده‌ای زیادی بر این باورند که همچنان در نقطه شروع ایستاده‌اند و رتبه بندی رنگ اجرا به خود ندیده است.

حال باید دید با تدوین قانون رتبه‌بندی، بحث افزایش کیفیت آموزشی و در کنار آن ارائه مشوق‌های مالی به معلمان پس از سال‌ها کش و قوس عملیاتی خواهد شد؟

بودجه سنواتی پاشنه آشیل رتبه‌بندی

در همین رابطه خلیل جوادیار؛ کارشناس شورای عالی آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان گفت: براساس آنچه که در برنامه ششم توسعه در ردیف دو از بند الف ماده 63 تکلیف شده، دولت موظف است نظام رتبه بندی معلمان را با توجه به عملکرد رقابتی تدوین و در بودجه سنواتی پیش بینی کند. بودجه سنواتی پاشنه آشیل رتبه بندی معلمان است.

وی درباره تعیین بودجه پایدار برای رتبه‌بندی معلمان گفت: وقتی قرار است قانونی از مجلس به عنوان نظام رتبه‌بندی معلمان گذرانده شود باید ردیف بودجه مستقل، مشخص و دائم پیدا کند، اینکه هر سال بودجه رتبه‌بندی را منوط به بودجه سنواتی کنیم، پاشنه آشیل لایحه رتبه‌بندی معلمان است.

این کارشناس مسائل آموزش و پرورش افزود: رتبه‌بندی باید در فلسفه موضوع به نتیجه یکسان و دیدگاه همجنس در بدنه سیاست گذاری و اجرا برسد، هم‌اکنون هر وقت پول داریم از رتبه بندی صحبت می‌کنیم و هر وقت پول نداریم به شکلی دیگر.

رتبه‌بندی گرفتار بازی‌های سیاسی

وی به ضرورت تدوین نظام پرداخت ویژه معلمان پیش از رتبه بندی اشاره و تصریح کرد: رتبه بندی را به بازی‌هایی در سیاست گذاری و اجرا تبدیل کرده‌اند، سال 94 که بحث ارتقای شغلی معلمان مطرح شد به نوعی خواستگاه آن همین رتبه بندی بود؛ نظام پرداخت معلمان را در حداقل 10 کشور مطالعه کردم، آنها نظام پرداخت حقوق را به بحث رتبه بندی پیوند نمی‌زنند، رتبه بندی امری کاملا مستقل و دارای ماهیت، نگاه حرفه ای به معلمان است.

جواد‌یار با اشاره به اینکه نظام پرداخت معلمان باید مشخص تر از آنچه هست، باشد هم‌اکنون از کارمندی، معلمی و حتی برخی اوقات دریافت کارگری به معلمان پرداخت می‌شود، متذکر شد: برای رتبه بندی باید ماهیت مشخص و مستقل قائل باشیم و برای آن بودجه مجزا، سازوکار مستقل و قانون مشخص و مدونی ارائه کنیم تا دستخوش سلیقه بازی و سنوات نشود.

این کارشناس مسائل آموزش و پرورش گفت: حداقل در سه دولت  موضوع رتبه بندی مطرح شده است و هم اکنون به بحث لایحه در سطح مجلس رسیده است؛ ماده 63 برنامه ششم توسعه اشاره می‌کند، "تهیه نظام رتبه بندی و استقرار نظام پرداخت‌ها" متاسفانه تمام افراد فقط بحث نظام رتبه بندی را دیده‌اند و به استقرار نظام پرداخت‌ها توجهی نکرده‌اند.

نظام پرداخت ویژه معلمان تدوین شود

وی ادامه داد: یکی از راه حل‌ها این است ابتدا نظام پرداخت ویژه معلمان ‌و نه فرهنگیان را طراحی کنیم یعنی کادر اداری و خدماتی از آن خارج شوند، معلم تعریف مشخصی دارد و در این لایحه بر آن تعریف صحه گذاشته شده است، اگر نظام پرداخت تدوین و تصویب شود یکی از زیر مجموعه‌های آن بحث رتبه بندی است.

جوادیار با انتقاد از رتبه بندی که هم اکنون در حال اجراست، ادامه داد: رتبه بندی هم اکنون در حال انجام است، معلمانی که به سابقه خاصی می رسند، طبق مصوبه هیئت دولت براساس روش معیوب آزمون الکترونیکی ارزشیابی می‌شوند، مخالف این موضوع هستیم هیچ وقت ابزار را نباید در مصوبه‌ای که شکل آیین نامه و مقرره پیدا می‌کند، لحاظ کرد.

معلمان مدارس غیردولتی از رتبه‌بندی جاماندند

وی با اشاره به اینکه لایحه رتبه بندی معلمان تقدیم مجلس شد تا این قانون در قالب بودجه 1400 تدوین و تصویب شود، بیان کرد: آنچه به آن اصرار دارم این است که نظام رتبه بندی را با نظام سنجش صلاحیت و کسب گواهی نامه صلاحیت معلمی یکسان نبینیم همچنین لایحه تدوین شده با رویکرد معلمان بخش دولتی است و اصلا به مدارس غیردولتی توجه نکرده‌اند آیا فردی که در مدارس دولتی درس می‌دهد با فردی که در مدارس غیردولتی را همین کار را انجام می دهد تفاوتی دارد که عده ای را رتبه بندی و عده‌ای را رها می‌کنیم؟ 

گواهینامه صلاحیت معلمی پاشنه آشیل رتبه‌بندی

جوادیار ادامه داد: نبود روش یکسان در بحث به کارگیری معلمان براساس گواهینامه صلاحیت معلمی یکی از پاشنه آشیل‌های لایحه رتبه‌بندی است که باید به آن توجه زیادی می‌شد البته در مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تبصره 5 درباره جذب منابع انسانی به بحث گواهینامه صلاحیت معلمی به خوبی پرداخته شده است اگر آیین‌نامه خوبی برای آن تدوین و تمام مدارس دولتی و غیردولتی و تمام افرادی که به شغل معلمی مشغول هستند را در بربگیرد، معلمی را در حرفه فارغ از بحث دریافت حقوق لحاظ خواهد کرد.

وی هشدار داد: هم‌اکنون دانش آموزان توانمند به دلیل نبود شغل در جامعه و خلا اشتغال در تراز بالای درسی، معلمی را انتخاب می‌کنند اما در این انتخاب بحث انگیزه وجود ندارد و فقط مطالبه شغل است!

 

منبع: تسنیم

بودجه هیئت دولت پول   اخبار برگزیده
  

توضیحات نماینده سابق درباره اظهارات جنجالی لاریجانی در ستاد انتخاباتنماینده ادوار مجلس با اشاره به نگاه فراجناحی لاریجانی در انتخابات گفت: «توسعه اقتصادی» محور برنامه های لاریجانی در دولت سیزدهم است.
مثلث محمدرضا شریفی نیا ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

جلسه حزب ندای ایرانیان با جهانگیری/ با لاریجانی جلسه نداشتیم / از نامزد مورد اجماع جریان اصلاحات حمایت می‌کنیمیک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان از برگزاری جلسات این حزب با نامزدهای ثبت‌نام کننده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان علی لاریجانی 

  

محسن هاشمی: تنها رئیس‌جمهوری که از کمبود اختیارات نگفت، پدرم بود 27 اردیبهشت 1400 - 10:18 اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران محسن هاشمی: تنها راه بهبود شرایط کشور صندوق‌های رای است [کلیک و کشیدن برای جابجایی] محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به مشارکت فعال در انتخابات یعنی حضور جدی برای پیروزی معتقد هستیم و تنها راه بهبود شرایط کشور را صندوق‌های رای می‌دانیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی رئیس…
فردا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری ایران 

  

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و آمریکا با یکدیگر دیدار کردندنماینده روسیه در سازمان های بین‌المللی و نماینده ویژه آمریکا در مورد ایران با محوریت احیای برجام دیدار کردند.
ایلنا روسیه وین ایران 

  

زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تهراننادر توکلی درباره پیش‌بینی زمان آغاز فراگیر واکسیناسیون افراد در استان تهران ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل تیر به بعد، بعد از اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی تمام شود، سراغ واکسیناسیون عمومی برویم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان تهران 

  

زلزله جدید ماسک؛ سقوط 10 درصدی بیت کوینروز دوشنبه بیت کوین با 43 هزار دلار معامله شد 10.38 درصد افت در روز. این بزرگترین ضرر یک روزه در هفته اخیر بود. قیمت بیت کوین به پایین تر حد میانه زمستان رسید.
اقتصادنیوز ماسک قیمت بیت کوین بیت کوین 

  

ادعای باورنکردنی؛ شک بزر گ پرسپولیسی‌ها به برد سپاهان!هواداران پرسپولیس بعد از برد پرگل سپاهان مقابل مس رفسنجان این بازی را مشکوک قلمداد کردند.
خانه فوتبال باشگاه سپاهان فرهاد مجیدی پرسپولیس 

  

احمدی‌نژاد خود را نماینده معترضین می‌داندرویکرد احمدی نژاد نسبت به نظام و حکومت دستخوش تغییرات جدی شده و فارغ از اینکه حرف‌هایش دروغ یا راست، غلط یا درست باشد بی‌پیرایه و صریح مطرح می‌کند و بخشی از جامعه تحت تاثیر حرف‌های او قرار می‌گیرند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دموکراسی شورای نگهبان 

  

ضربه قیمت مصوب خودرو به فروش فوق العاده در 1400مجوز شورای رقابت مبنی بر افزایش 9 درصدی قیمت و مقررات فروش خودروهای پیش‌فروش شده به قیمت سال گذشته، با انتقاد برخی از مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان همراه شد...
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شودعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود...
خودروتک خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای نگهبان 

  

پا در این عرصه گذاشتم تا صدای زنان خاموش این سرزمین باشمزهرا شجاعی می‌گوید که از او خواسته‌اند مصاحبه کند اما نام برنامه "آقای رئیس جمهور است" طنزی تلخ؛پس به خنده می گوید آقا؟ خانم رئیس جمهور.
مستقل‌آنلاین توسعه پایدار بیمارستان زنان 

  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

جهان دچار «آپارتاید واکسن کرونا» شده استمدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه مدعی شد دنیا وارد مرحله «آپارتاید واکسن» شده است.
اعتماد ریاست جمهوری پاریس چین 

  

تست کرونای تونی کروس مثبت اعلام شدتست کرونای تونی کروس که در چند روز اخیر به دلیل تماس با یک فرد کرونایی در قرنطینه بود، مثبت اعلام شد.
ورزش۳ تونی کروس رئال مادرید مادرید 

  

بیماران کرونایی این غذاها را در دوران نقاهت بخورنداگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا 

  

رهبر انقلاب سفر چندساعته به مشهد را هم نپذیرفتند، برای عمل به مصوبات ستاد کروناتولیت آستان قدس رضوی گفت که سال قبل خدمت رهبر انقلاب رسیدم و از ایشان برای سفری حتی چندساعته به مشهد
خبرفوری رهبر انقلاب سفر وزارت بهداشت 

  

نگرانی از شیوع کرونا با تبلیغات انتخاباتیاقتصادنیوز :‌مهمترین اخبار کرونایی امروز را اینجا بخوانید.
اقتصادنیوز تبلیغات 

  

موهای از دست رفته‌ در کرونا درمی‌آیند؟اگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا 

  

اعلام آمادگی برای تزریق واکسن کرونا از سوی هلال احمر/ تاکید بر لزوم مستندسازی اقدامات هلال احمرجلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر صبح امروز 27 اردیبهشت ماه با حضور رئیس، دبیرکل و اعضای شورای معاونین در ساختمان صلح برگزار شد.
ایلنا هلال احمر ماه بانک مرکزی 

  

بیرون آمدن اجساد کرونایی از قبر بر اثر بارش باران! +عکس پلیس هند اعلام کرد در حال تحقیق پیرامون صد‌ها جسدی است که در قبر‌های شنی کم‌عمق و ساحل رودخانه گنگ دفن یا رها شده‌اند. قبلا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که ده‌ها جسدِ رها شده در ساحل رودخانه گنگ را نشان می‌داد و گمان می‌رود این افراد قربانیان کرونا باشند. هند طی هفته‌های اخیر با موج گسترده شیوع کرونا مواجه شده و بر اساس آمار‌های رسمی، روزانه حدود چهار هزار نفر…
فردا عکس پلیس هند 

  

عرضه سبدی از واکسن‌های کرونای تولید ایران مهرماهدبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سبدی از واکسن‌های کرونای تولید داخلی مهرماه امسال در کشور ارایه می‌شود که قابلیت عرضه در عرصه بین الملل دارد.
۵۵ آنلاین تولید ایران فناوری 

  

ادامه بحران کرونا تقاضای نفت هند را به مخاطره انداختتداووم بحران شیوع گسترده کرونا در هند باعث کاهش تقاضای نفت خام این کشور شده است.
برنا نفت هند 

  

ایران از کرونا چقدرخسارت دید ؟برای مدیریت آثار و پیامدهای اقتصادی طرح های حمایتی در سال 99 اجرا شد و دولت مجموعا 77 هزار میلیارد تومان به خانواده‌ها، کسب‌وکارها، بیکاران و همچنین بخش درمان کشور کمک مستقیم کرد.
گسترش ورزش وام جوانان 

  

اینفوگرافی| نگاهی به آمار واکسیناسیون کرونا در کشورهای منطقهدرصد جمعیت کشورهای منطقه که حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، می‌بینیم. این درصد به نسبت واکسن و جمعیت محاسبه شده است.
اعتماد واکسیناسیون