اعتماد   |  سیاسی  |  

مدیران از کنار آمدن با اوضاع اقتصادی بجهند تا مردم از سختی‌ها برهند

نایب‌رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم نوشت: تا فتنه شتر تورم در اقتصاد ایران پی زده نشود برنامه‌های پنج ساله و دورنماهای درازمدت افق روشنی نخواهد داشت. مدیران باید از عادت دیرینه کنار آمدن با این اوضاع اقتصادی بجهند تا مردم از سختی‌ها برهند.

مدیران از کنار آمدن با اوضاع اقتصادی بجهند تا مردم از سختی‌ها برهند

اعتمادآنلاین| جهانبخش محبی‌نیا، نایب‌رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در یادداشتی نوشت: امواج ویرانگر و شکننده تورم، جهان ناآرام را به طرز وحشتناک و غیرمنتظره‌ای به خشونت و ناامنی بیشتر سوق می‌دهد. شرایط حاکم بر جوامع به نحوی است که تجارت لباس جنگ پوشیده است و اخلاق به شکل مرموزی به محاق رفته و زینت بخش آرشیو و موزه رفتار انسان‌ها شده است. پیش‌بینی نهادهای تحقیقی از آینده امید بخش نیست. گمانه‌ها بر این است عمر ویروس کرونا با عبور از پیمانه سال، زمان بیشتری را به بازی بگیرد. توان اداری و فنی نظام‌های بهداشت و سلامت در تمامی کشورها هر روز به تحلیل می‌رود و عادت ارتشی را پیدا می‌کند که در موقعیت‌های فرسایشی، مقاومت از دست می‌دهد. 

در جوامع انسانی فقر، فساد، تبعیض، ستیزه، خشونت و ناکامی‌های اقتصادی و روانی به دلایلی در هم تنیده شده است و کلاف آنقدر سردرگم است که نظام‌های سیاسی مدعی آزادی و لیبرالیسم بر سر مزار مارکس نوحه سر می‌دهند. اوضاعی که در ابتدای ورود به عصر کرونا توسط بعضی از سیاستمداران و رهبران جهانی خیلی مورد پذیرش نبود و حتی به سخره گرفته می‌شد. در این میان تبیین آینده‌ و پیش‌بینی‌های نزدیک به واقعیت از وظایف نخبگان، مراکز تحقیقی، علمی و دانشگاهی است که لباس عافیت نپوشند و عینک محافظه‌کاری نزنند. 

امروزه بحران‌هایی که بر واحدهای تولیدی سایه انداخته است ثبات اقتصادی را به تزلزل و بی اعتمادی کشانده است و منجر به بیکاری، کوچک شدن حجم اقتصاد ملی و جهانی و به هم خوردن نظم عرضه و جسور شدن تقاضا در ابعاد متنوعی شده است. آبشخورهای تورم روز به روز وسعت پیدا می‌کند و این کمینگاه، معبری است که مصرف‌کننده، تولیدکننده و دولت و تمامی دست‌اندرکاران جامعه، آثار تلخ و ناامنی آن‌ را تجربه می‌کنند و رفاه و سعادت خویشتن را در معرض نیستی می‌بینند. تورم در خدمت‌رسانی به مردم مانع بزرگی است که یکی از اثرات متعارف آن در اقتصاد واقعی، فرسایش قدرت خرید عموم است. البته در بعضی از مواقع موقعیت‌های تورم‌زا باعث رشد سرطان‌زای ثروت عده‌ای از افراد است که در حال حاضر موضوع این گفتار نیست. 

در تورم پس‌انداز مردم در بانک‌ها روز به روز با فرسودگی مواجه می‌شود. تنزیل موجودی و سرمایه نقدی هیزم آتشی است که بی‌اعتمادی، ناامنی و آثار سوء روانی را در اقتصاد شعله‌ور می‌کند و اولین قربانی آن تعادل و موازنه در اقتصاد ملی است. در جامعه ایران هم تورم افسار گسیخته، ساختاری و مزمن دهه‌های متوالی است که گریبان مردم را گرفته است. این عارضه به سرعت تولید ناخالص داخلی را کاهش می‌دهد و مردم را به هیجان و رفتار همراه با حرص و ولع خرید در پهنه اقتصاد وادار می‌کند. تورم روند سرمایه‌گذاری را با اختلال مواجه می‌نماید و شاید بسیاری از واحدهای تولیدی را به توقف و تعطیلی می‌کشاند، درنتیجه آوار ناتدبیری‌ها، رفتارهای غلط و حاصل شکست در اعمال سیاست‌های پولی، مالی و ارزی بر سر تولید خراب می‌شود و متعاقب آن هزینه خانوار، تولید و بخش خدمات به‌طور سرسام‌آوری زیاد می‌شود و بنگاه‌های اقتصادی با غرق در پول تقاضا را پشت سر می‌گذارد و قدرت خرید نحیف‌تر می‌شود. نقدینگی در این اوضاع و احوال در خدمت تولید نیست و با راه‌اندازی تندبادهای تخریب سامان بازار ارز، طلا، مسکن، سکه و بازارهای دیگر را به هم می‌ریزد و متعاقب آن حلقه‌های معیوب اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شکل می‌گیرد با این وصف اجازه بدهید تورم را مادر اکثر نابهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی قلمداد کنیم و برای مهار آن عزم ملی را به مبارزه فراخوانیم. بدون تعارف تزریق بخشی از موجودی صندوق توسعه ملی و خلق پول هم در گاهی از مواقع هل دادن غریق به مرگ آسان بوده است. بدهکار کردن دولت با تحمیل منطق ارایه خدمات بیمه‌ای، فنی و البته با دلسوزی اما همراه با عدم آگاهی هم بر مصائب افزوده است.

عمق ماجرا و دغدغه و نگرانی در این است در شرایطی که بر مبنای تحلیل صاحبان کرسی در اقتصاد سیاسی بین‌الملل در حال، اقتدار اقتصادی یگانه مسیر برای رسیدن به موقعیت برتر ژئوپولیتیکی است که چین، امریکا و بعضی از کشورهای قدرتمند آن را در سیاستگذاری‌های میان‌مدت و بلندمدت لحاظ کرده‌اند، طرح و برنامه و استراتژی ملی ما برای نجات اقتصاد ایران از تب شدید و برفکی چیست؟ 

جنیفر هریس و جیک سالیوان مشاوران اقتصادی جو بایدن بیانیه‌ای دادند «نئولیبرالیسم اندیشه متناسب با جهانی شدن بود که امریکا مانند همه قدرتمندان از اقتدار اقتصادی برای پیشبرد اهداف جهانی استفاده می‌کرد اما در آینده امریکا به بازنگری نیاز دارد، درحالی‌که چین به عنوان یک قدرت اقتصادی، روابط تجاری و اقتصادی را به عنوان سلاح دیپلماسی استفاده می‌کند، امریکا نمی‌تواند از جریان آزاد سرمایه به عنوان گزینه‌ قطعی بهره ببرد.»

با این شرح به گمان راقم این سطور جمهوری اسلامی به یک بازاندیشی اساسی و جدی نیاز دارد. پس تا فتنه شتر تورم در اقتصاد ایران پی زده نشود برنامه‌های پنج ساله و دورنماهای درازمدت افق روشنی نخواهد داشت. مدیران باید از عادت دیرینه کنار آمدن با این اوضاع اقتصادی بجهند تا مردم از سختی‌ها برهند.

منبع: روزنامه اعتماد 

 

بازی بانک روزنامه   اخبار برگزیده
  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: شرایط کاندیداتوری برای احمدی‌نژاد از همیشه سخت‌تر است، چون در سخنرانی‌هایی به اصل ولایت فقیه هم با اشاره و کنایه ایراد وارد کرده است.
رویداد۲۴ احمدی نژاد استیضاح انتخابات ریاست جمهوری 

  

اظهارات همتی درباره «گشایش‌های ارزی»: رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی استهمتی درباره گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
۵۵ آنلاین واحد های تولیدی ماه صادرات نفت 

  

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه /شاخص ریزشی شددر ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص 24هزار واحد ریزش داشت تا همچنان در پلکان قبلی خود باقی بماند.
اقتصادنیوز شاخص سهام دولت 

  

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان تاکید کرد ادعای آمریکا برای بازگردانده شدن تحریم‌های لغو شده قطعنامه 2231، فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر است.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سامسونگ 

  

سال آینده رئیس جمهور زن خواهیم داشت؟یک چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک رئیس جمهور زن خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه ما به سمتی رفته که یک زن رئیس جمهور با وجود داشتن کارآمدی روی کار بیاید؟ بیان کرد: زمانی جامعه به این نتیجه می‌رسد که یک خانمی که کاندیدا شده، توانمندتر از مردهایی است که کاندیدا شده‌اند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

انبارها پر از مواد است اما مردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارندمردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارند. بر امور نظارت یا کنترل لازم نمی‌شود. انبارها پر از مواد است اما به دلیل فقدان نظارت هر کسی هر چه دلش می‌خواهد و به هر قیمتی که آرزو دارد، عرضه می‌کند.
مستقل‌آنلاین ایران رادیو لبنیات 

  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارزدر زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

جدیدترین خودرو ارتقا یافته ایران خودرو به بازار می آیدامسال را باید سال تولیدات ارتقا یافته یا آپشن دار خودروسازان داخلی به حساب آورد. دو خودروساز اصلی کشور تلاش کردند تا در سال 99 با تولید پلاس ها و Sها، سبد محصولات خود را متنوع کنند. رانا پلاس جدیدترین خودرویی است که قرار است از سوی ایران خودرو در مهر ماه امسال به بازار عرضه شود.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

ترمز قیمت پراید کشیده شدترمز قیمت خودرو فعلا دست کم در کف قیمت خودرو یعنی قیمت پراید کشیده شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا توسط یک کمپانی آمریکاییکمپانی آمریکایی «نواواکس» ظرفیت تولید واکسن کرونا خود را افزایش می‌دهد.
مملکت‌آنلاین تولید ایالات متحده آمریکا هند 

  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  اخبار داغ
  

با مثبت شدن تست کرونای هافبک الهلال، حالا شمار افراد مبتلا به کرونا در این تیم به 16 نفر رسید.
ورزش۳ 

  

از قول یکی از پزشکان خواندم که توضیح داده بود کرونا آمده است که بماند و برای این ماندن برنامه‌های بلندمدت دارد بنابراین لازم است ما زندگی خودمان را با او وفق بدهیم و وی را به چشم مهمانی دو سه روزه نگاه نکنیم.
نامه نیوز ازدواج الناز شاکردوست خودرو 

  

یکی از سایت‌های خبری، نوشته سخت‌ترین پاییز معاصر را در پیش خواهیم داشت و ممکن است همراهی آنفولانزا و کرونا روزگار سختی را رقم بزند، بعد از مردم خواسته است نظر بدهند که برای جلوگیری از موج سوم کرونا چه کارهایی خواهند کرد؟
نامه نیوز خودرو ازدواج دولت 

  

اربعین کم کم از راه می‌رسد، درست مثل هر سال.
نامه نیوز خودرو ازدواج الناز شاکردوست 

  

موج سوم کرونا بازگشایی صنوف تعطیل را به تاخیر انداخترئیس اتاق اصناف ایران از ادامه مذاکره با وزارت بهداشت برای بازگشایی صنوف تعطیل خبر داد و گفت: به دلیل شروع موج سوم کرونا، بازگشایی این صنوف به دلیل طبیعت این مشاغل در جمع شدن افراد ، سخت شده است.
اعتماد ایران گرانی تعزیرات 

  

کرونا نتوانست مانع موفقیت شودسه دانش آموز مازندرانی که رتبه‌های برتر کنکور را به دست آوردند معتقدند کرونا نتوانست مانع موفقیت آن‌
خبرفوری موفقیت مدرسه دانشگاه تهران 

  

آیا با دهان‌شویه‌ها می‌توان از ابتلا به کرونا جلوگیری کرد؟اگر شست وشوی درست و حسابی با دهان‌شویه برای محافظت از ویروس کرونا کافی باشد، خیلی خوب می‌شد اما متاسفانه به همین سادگی هم نیست با این وجود طبق مطالعات محققان آلمانی و انگلیسی، دهان‌شویه‌ها، سطح محافظتی بسیار محدودی دارند.
برنا ویروس 

  

دلار پر کشید بورس ریزش کرد + فیلمامروز یک‌بار دیگر بازار چهره قرمز رنگ خود را به سهامداران نشان داد.
گسترش رنگ اکو 

  

کمترین و بیشترین مرگ و میر کرونا در کدام استان‌ها بوده است؟سخنگوی وزارت بهداشت استان‌های دارای بیشترین و کمترین میزان ابتلا و فوتی کرونا در هفته چهارم شهریور ماه را اعلام کرد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت آموزش ویروس