تسنیم   |  اقتصادی  |  

بررسی لایحه انتظام‌بخشی واگذاری بنگاه‌های دولتی در دستور کار امروز اصل 90 مجلس

لایحه طرح انتظام بخشی به فرآیند واگذاری بنگاه های دولتی در جلسه امروز کمیسیون اصل نودم قانون اساسی بررسی می‌شود.

بررسی لایحه انتظام‌بخشی واگذاری بنگاه‌های دولتی در دستور کار امروز اصل 90 مجلس

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نشست هیات رئیسه و نشست عمومی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در امروز (یکشنبه، 27 مهر) برگزار می شود که بررسی لایحه طرح انتظام بخشی به فرآیند واگذاری بنگاه های دولتی در دستور کار این جلسه قرار دارد.

شایان ذکر است در ابتدای مهرماه امسال نمایندگان مجلس با توجه به تجربه اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 و تبعات ناکارآمدی و فسادهای موجود در برخی واگذاری‌های دولت، طرحی را برای ساماندهی به واگذاری‌ها و اجرای خصوصی‌سازی در کشور اعلام وصول کردند.

در مقدمه این طرح که به امضای 54 نفر از نمایندگان رسیده است و با عنوان "طرح انتظام بخشی فرایند واگذاری بنگاه‌های دولتی" روز یکشنبه(6 مهرماه) در مجلس اعلام وصول شده، آمده است: با توجه به تجربه اجرای 12 ساله قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 و تبعات ناکارآمدی و فسادهای موجود در برخی خصوصی سازی ها که طی سالهای اخیر مشکلات زیادی برای توان تولیدی شرکتها و حقوق کارگری ایجاد کرده است، لازم است شرایط واگذاری شرکتهای دولتی اصلاح گردد.

متن کامل طرح انتظام بخشی فرایند واگذاری بنگاه های دولتی به شرح زیر است:

از تاریخ لازم الاجراشدن این قانون، کلیه واگذاریهای عمده، بلوکی و با مدیریتی بنگاه ها و شرکتهای موضوع قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی، تنها با رعایت موارد ذیل و قراردادن جزییات فرایندهای واگذاری در سایت سازمان خصوصی سازی مجاز خواهد بود.

1. اهلیت سنجی عمومی و تخصصی خریدار تحت هر شرایطی و برای واگذاری هر بنگاهی الزامی است از جمله خریدار می بایست در صنعت موضوع فعالیت بنگاه مشمول واگذاری حداقل دارای 10 سال سابقه مالکیت و مدیریت باشد.

2. حداقل 70 درصد ثمن کلیه معاملات می بایست به صورت نقد توسط خریدار پرداخت شود.

3. اعطای هرگونه تخفیف در واگذاریها به استثنای تخفیف موضوع جزء 4 ماده 16 و ماده 25 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 تحت هر عنوان ممنوع خواهد بود.

4. مسئولیت واگذار در هر قیمتی پایین تر از قیمت پایه (موضوع جز آماده 1 آیین نامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها و نحوه اعمال شیوه های مذکور در همین چارچوب، موضوع جز3 بند الف ماده 40 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی) با شخص وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد بود و ایشان مکلف است در این موارد، مراتب را کتبا به دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور اعلام نماید.

5.خریدار (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) می بایست فاقد بدهی غیرجاری به نظام بانکی کشور با تایید بانک مرکزی باشد. همچنین خریدار می بایست بدهی مالیاتی سنوات گذشته خود را پرداخت و با ترتیب پرداخت آن را مشخص کرده باشد (ارایه گواهی موضوع تبصره 1 ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم الزامی است).

6. حداقل نیمی از واگذاری های هر سال می بایست از روشهای واگذاری مدیریت (موضوع ماده 13 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی و بدون واگذاری مالکیت انجام شود.

7. یک نفر نماینده از دادستانی کل کشور، یک نفر نماینده از سازمان بازرسی کل کشور، یک نفر نماینده از دیوان محاسبات کشور و یک نفر از کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در کلیه جلسات هیات واگذاری حضور خواهند یافت.

8. تا 5 سال پس از پایان واگذاری شرکت و یا تسویه اقساط ثمن معامله، هرگونه معامله اموال غیرمنقول شرکت واگذار شده توسط خریدار ممنوع می باشد.

«اصل 44؛ زشت یا زیبا؟»|معاون دیوان محاسبات: قانون اصل 44 مترقی و جامع است؛ هفته‌تپه غلط واگذار شددبیر کمیسیون ویژه جهش تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی: تعیین تکلیف «سبلان پارچه اردبیل» مطالبه عمومی است«اصل 44؛ زشت یا زیبا؟»| سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری‌ها در دولت روحانی چقدر بود؟ارائه طرح اصلاح قانون اصل 44 به مجلس شورای اسلامی

انتهای پیام/

کار اصل 44 مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

جو بایدن وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات به برجام بازخواهد گشت. دونالد ترامپ هم مدعی شده در هفته‌های نخست پس از پیروزی، با ایران به توافق خواهد رسید. این حرفها نشانه چیست؟
نامه نیوز ایران اقتصاد ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

نامه مهم نمایندگان تهران برای تعطیلی پایتختعضو مجمع نمایندگان استان تهران از نامه این مجمع به ستاد ملی کرونا برای تعطیلی 2 هفته‌ای پایتخت خبر داد.
گسترش تهران پایتخت مجلس شورای اسلامی 

  

کارگزاران به‌دنبال ایده حمایت از علی لاریجانی است؟ / حسین دهقان در بین کاندیداهای حزب کارگزاران برای انتخابات 1400 است؟علی لاریجانی می‌تواند از گزینه‌های قابل‌تامل کارگزارانی‌ها باشد. او از سیاستمداران اصولگرایی است که سبک و سیاق سیاست‌ورزی‌اش مورد علاقه و توجه کارگزارانی‌ها بوده است. آنها حتی در جریان رقابت برای ریاست‌ مجلس دهم نیز معتقد بودند که صندلی ریاست حق لاریجانی است و از کاندیداتوری محمدرضا عارف به عنوان یک اصلاح‌طلب حمایت نکردند...
اعتماد حزب کارگزاران دولت دوازدهم سعید لیلاز 

  

سعید لیلاز: هیچ ملتی با تلگرام و اینستاگرام دین خود را از دست نداده |صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد|فیلترینگ باعث بی ‌اعتمادی شدهسعید لیلاز با بیان اینکه صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد، تاکید می کند که فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی هیچ نکته مثبتی در پی نداشته و در سال‌های اخیر محدودیت‌های فضای مجازی سبب شده تا مردم نسبت به حکومت بی‌اعتماد شوند.
۵۵ آنلاین سعید لیلاز موبایل تلگرام 

  

جامعه مدرسین از انتخابات 1400 کنار کشیدنایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تصمیم قطعی تشکل سیاسی متبوع خود بر عدم دخالت در انتخابات سال 1400 خبر داد.
مثلث جامعه مدرسین حوزه علمیه قم جامعه روحانیت مبارز الناز شاکردوست 

  

موج دوم کاهش قیمت ها در بازار خودرو در راه است؟یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: چنانچه بایدن پیروز انتخابات باشد، هفته آینده قیمت خودروها مجدد ارزان می‌شود. پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت دلار ادامه‌دار باشد که به دنبال آن قیمت خودروهای داخلی مجدد بین پنج تا 10 میلیون تومان ارزان خواهد شد.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت خودرو 

  

کشف حجاب اختیاری در دورۀ دولت دوازدهممیرسلیم گفت: در این کشور دوبار کشف حجاب صورت گرفت، یک بار به صورت اجباری در دورۀ رضاخان و بار دیگر به صورت اختیاری در دورۀ دولت دوازدهم. وی با بیان اینکه جریان دیگری که علیه ما مشغول فعالیت است جریان ضدانقلاب است، گفت: این جریان که بسیار هم فعال است با مقدسات انقلاب مقابله می‌کند.
مستقل‌آنلاین حجاب دولت دوازدهم دولت 

  

ماجرای 10میلیارد گمشده در استقلال گره خورداحمد سعادتمند مدیر عامل سابق باشگاه استقلال در واکنش به خبر ابهام درباره 10 میلیار تومانی که حامی مالی این باشگاه در اختیار آبی پوشان قرار داده بود متنی را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
مملکت‌آنلاین باشگاه استقلال استقلال اینستاگرام 

  

مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت هم مربوط به آمریکاست؟رئیس بانک مرکزی دولت آقای روحانی دلار را 11 هزار تومان تحویل گرفت و امروز این قیمت به 29 هزار تومان رسیده است، حال به مردم آدرس می‌دهید که به آمریکا ناسزا بگویند؟ آیا مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت مربوط به آمریکاست؟ و برای اینکه در نظام مالی اختلاس‌ صورت می‌گیرد باید آمریکا را نفرین کرد؟
مستقل‌آنلاین دولت رئیس جمهور بانک مرکزی 

  

شرایط مذاکره ایران و آمریکا در صورت رئیس جمهور شدن بایدن /اصلاح طلبان نفس راحت خواهند کشید؟روزنامه شرق در گفت وگویی با محسن میردامادی به تحلیل انتخابات امریکا پرداخته و روی کار آمدن بایدن یا ترامپ را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز ایران ایران و آمریکا ایران و عربستان 

  

هشدار بهمن موتور در مورد سودجویی با پیش فروش دیگنیتیشرکت بهمن موتور علیرغم وجود تحریم های ظالمانه صنایع خودروسازی و محدودیت های موجود، از عرضه محصول جدید خود به نام دیگنیتی در آینده ای نزدیک خبر داد.
خودروتک خودرو تولید 

  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  اخبار داغ
  

ضرورت ضمانت اجرایی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونادادستان کل کشور با تاکید بر اینکه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا باید ضمانت اجرایی داشته باشد، گفت:
ایلنا اراذل و اوباش کار قوه قضاییه 

  

قرنطینه خانگی بیماران کرونا چند روز است/مراقب علائم بیماری باشید به گزارش خبرگزاری مهر، ایلاد علوی درزی با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در ایران به روند تصاعدی میزان بیماران بدحال و آمار فوتی‌ها اشاره کرد و استفاده از ماسک را یکی از راه‌های اصلی حفاظت در برابر انتقال کرونا دانست که می‌تواند باعث کاهش 80 درصدی ابتلاء، بستری و مرگ شود. وی گفت: یکی از راه‌های اصلی قطع زنجیره انتقال بیماری در تمامی عفونت‌های تنفسی که از راه قطرات تنفسی منتقل…
مهر درمان ایران آنتی بیوتیک 

  

خبر وزیر بهداشت درباره طرح جدیدی درباره کروناوزیر بهداشت با بیان اینکه ما طرح محله و خانه محور برای شناسایی مبتلایان داریم که منابع آن هم تأمین می شود، گفت: ما روزهای روشنتری را با قرارگاه عملیاتی خواهیم داشت، باید وفاق روزهای اولیه احیا شود.
اقتصادنیوز ماه درمان بیمارستان 

  

وزیر کشور | دامنه تشخیص کرونا وسیع‌تر می‌شود.وزیر کشور گفت: با طرحی که عزیزان وزارت بهداشت می‌خواهند اجرا کنند، آمار مبتلایان افزایش می‌یابد و دامنه تشخیص وسیع می‌شود و جای نگرانی نیست و باید بدانیم که تشخیص در روزهای اولیه منجر به کاهش فوتی‌ها می‌شود.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت وزارت اطلاعات آلودگی هوا 

  

در چند وقت اخیر به وضوح شاهد آن بودیم که سهامداران در فضای نااطمینانی و عدم اعتماد به بازار در حال معامله بودند.
گسترش اکو 

  

در پیش بودن روزها و ماه‌های سیاه کرونایی/ بروز علائم غیرمعمول کرونارئیس بیمارستان شهید جلیل یاسوج گفت: روزها و ماه‌های سیاه کرونایی در پیش داریم. دکتر سعید جاودان سیرت در جمع خبرنگاران افزود: وضعیت کرونایی استان مطلوب نیست، تعداد مراجعین، بسترها و فوتی ها زیاد شده است یکی از دلایل این افزایش توجه نکردن یا کم توجهی و سهل انگاری مردم به کروناست.
۵۵ آنلاین درمان آموزش مو 

  

مصونیت در برابر کرونا منوط به یک نظم و انضباط اجتماعی استرییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ویروس کرونا باعث ارتقای آمادگی‌ها شد، گفت: بهداشت باید در لایه‌های مختلف زندگی شکل بگیرد و مصونیت در برابر کرونا منوط به یک نظم و انضباط اجتماعی است.
ایلنا وزارت آموزش و پرورش برنامه ششم توسعه آموزش 

  

آمادگی راه‌‌اندازی بیمارستان صحرایی ظرف 48 ساعت در کرمانشاه را داریم/ ارتش در مقابله با کرونا از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کندفرمانده قرارگاه عملیاتی ارتش در غرب کشور گفت: ارتش تمام قد در حوزه مقابله با بیماری کرونا در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است و از هرآنچه توان دارد، مضایقه نخواهد کرد.
ایلنا بیمارستان کرمانشاه استان کرمانشاه