ایلنا   |  سیاسی  |  

«رئیسی»؛ اصلاح ساختار قوه قضائیه یا ریاست یک قوه دیگر

در پی زمزمه‌ها درباره کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی این سوال مطرح است که آیا به عنوان یک متخصص قضایی، اصلاح ساختار قوه برای رییسی اولویت دارد یا ریاست یک قوه دیگر؟!

«رئیسی»؛ اصلاح ساختار قوه قضائیه یا ریاست یک قوه دیگر

در پی زمزمه‌ها درباره کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی این سوال مطرح است که آیا به عنوان یک متخصص قضایی، اصلاح ساختار قوه برای رییسی اولویت دارد یا ریاست یک قوه دیگر؟!

به گزارش ایلنا، این روزها به مقتضی زمان و شرایط تاریخی و زمانی آنچه پیش روی ما است و بیش از هر موضوع دیگری مورد بحث محافل خصوصی و عمومی قرار گفته، انتخابات ریاست جمهوری است. به همین واسطه در ارتباط با حضور یا عدم حضور اشخاص مختلف با توجه به شرایط حساس کنونی کشور همواره گمانه‌زنی‌های جدی و مهمی در بدنه فعالان سیاسی و رسانه‌ای مطرح می‌شود. آنچه تلاش می‌کنم طی این یادداشت بدان پاسخ دهم این سوال اساسی است که آیا حضور حجت الاسلام والمسلمین «ابراهیم رییسی» به عنوان جدی‌ترین و اصلی‌ترین نامزد از جریان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم زاویه و اساسا تخطی‌ از آرمان‌های انقلاب اسلامی است یا نه؟

ابتدا به ساکن خوب است نگاهی به موقعیت و جایگاه فعلی ابراهیم رییسی داشته و آن را مورد بررسی قرار دهیم. قریب به چهار سال از ریاست رییسی بر قوه قضاییه یکی از سه رکن اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. در این مدت پرونده‌های فساد اقتصادی با اذن مستقیم رهبری، در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت. این قضاوت‌ها و رای‌های صادره که در موارد متعدد دامن برخی مسئولان و به قول معروف دانه درشت‌های فساد اقتصادی در ایران را هم می‌گرفت، موجب ایجاد موج محبوبیتی فراگیر برای ابراهیم رییسی در قامت ریاست قوه قضاییه شد. 

ایجاد امکان عفو برای فعالان سیاسی و امنیتی نیز یکی دیگر از مظاهر محبوبیت ریاست جدید قوه قضاییه شد. او که از ابتدای انقلاب اسلامی در بدنه این قوه فعال بوده و مسئولیت‌های جدی داشته حالا در دقیق‌ترین جایگاه مورد انتظار برای خود نشسته و تمام تجربه سالیان گذشته خود را به کار بسته است و شاید بتوان گفت از این پس زمان اجرای سیاست‌های مدیریتی مدنظر ایشان است. تا به امروز تلاش‌ها و توان تیم مدیریتی قوه در جهت خنثی‌سازی شبکه فساد گسترده در کشور بوده است و حالا زین پس، طی سال‌های آتی زمان بازآفرینی سیستم مدیریتی دادرسانی در نظام جمهوری اسلامی است که به شواهد متخصصان، ضعف و ایراد و فساد کم ندارد.

حالا فرصت مناسبی است تا در قامت یک قوه پیشرو دست به اصلاحات اساسی در ساختار قضایی نظام جمهوری اسلامی بزند، سوال اما اینجا است که آیا به عنوان یک متخصص قضایی، اصلاح ساختار قوه برای ابراهیم رییسی اولویت دارد یا ریاست یک قوه دیگر؟!

در این مسیر خوب است نگاهی به سیره ائمه معصومین کنیم و متوجه این نکته باشیم که نگاه و توصیه ایشان به افراد و کارگزاران نظام اسلامی هنگامی که به خواست خود یا دیگران نسبت به پست و مقامی انگیزه پیدا می‌کنند چیست و سخن ایشان متوجه کدام نوع برخورد است؛ از سخن معصومین پیداست که ریاست‌طلبی در هر شرایطی با توجه به خواست عمومی و دعوت مردمی تنها بهانه‌ای بیش نیست. در جایی از تاریخ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی می‌فرماید:«تمام فسادها و جنگ‌ها و ظلم‌ها و تعدی‌ها و تجاوزها، اساسش «حب نفس» است... شعبه‌هایی از این حب نفس و مظاهری که دارد... بشر را به تباهی کشیده و می‌کشد، و انبیاء هم برای اصلاح این امر آمده‌اند... یک شعبه از این و یک مظهری از این حب نفس، حب ریاست است،‌ حب جاه است، حب غلبه است».

اگر سخن امام خمینی، معمار کبیر انقلاب اسلامی را مرجع قضاوت خود برای فهم آرمان‌های انقلاب اسلامی در نظر بگیریم آیا جز این است که مسئولان باید تمام و کمال در عرصه‌ای که مفید و متخصص‌اند خدمت کنند و حب قدرتِ بیشتر دامن‌گیر تصمیماتشان نشود؟ آیا نمی‌توان اینطور تعبیر کرد که با توجه به حکم مقام معظم رهبری به سید ابراهیم رییسی مبنی بر ایجاد تغیرات اساسی در ساختار قوه، خروج و حرکت ایشان به سوی قوه مجریه آن هم با وجود امکان فعالیت بسیار مثمر ثمر و کارآمد در قوه قضاییه و تنها به بهانه افزایش قدرت، امری نابخشودنی و علیه آرمان‌های انقلاب اسلامی است؟! 

آیا در دهه چهارم انقلاب اسلامی اساسا مفهومی به مضمون قحط الرجال موضوعیت دارد؟ و ما را با چالش عدم وجود گزینه اصلح بجز سید ابراهیم رئیسی مواجه می‌کند؟ آیا در نظام جمهوری اسلامی که آن حدیث علی‌ابن-ابی‌طالب مبنی بر کم ارزش‌تر بودن مقام ریاست در مقایسه با آب دماغ بز همواره نقل محافل و بر سر زبان های ایشان است این چنین تغییراتی در بدنه مدیران نظام مورد پذیرش است؟

طبیعتا ما همچون باقی مردم ایران در انتظار روز ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و در انتظار پاسخ سوال‌های خویش هستیم.

قوه قضاییه انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

توضیحات نماینده سابق درباره اظهارات جنجالی لاریجانی در ستاد انتخاباتنماینده ادوار مجلس با اشاره به نگاه فراجناحی لاریجانی در انتخابات گفت: «توسعه اقتصادی» محور برنامه های لاریجانی در دولت سیزدهم است.
مثلث محمدرضا شریفی نیا ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

جلسه حزب ندای ایرانیان با جهانگیری/ با لاریجانی جلسه نداشتیم / از نامزد مورد اجماع جریان اصلاحات حمایت می‌کنیمیک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان از برگزاری جلسات این حزب با نامزدهای ثبت‌نام کننده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان علی لاریجانی 

  

محسن هاشمی: تنها رئیس‌جمهوری که از کمبود اختیارات نگفت، پدرم بود 27 اردیبهشت 1400 - 10:18 اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران محسن هاشمی: تنها راه بهبود شرایط کشور صندوق‌های رای است [کلیک و کشیدن برای جابجایی] محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به مشارکت فعال در انتخابات یعنی حضور جدی برای پیروزی معتقد هستیم و تنها راه بهبود شرایط کشور را صندوق‌های رای می‌دانیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی رئیس…
فردا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری ایران 

  

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و آمریکا با یکدیگر دیدار کردندنماینده روسیه در سازمان های بین‌المللی و نماینده ویژه آمریکا در مورد ایران با محوریت احیای برجام دیدار کردند.
ایلنا روسیه وین ایران 

  

زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تهراننادر توکلی درباره پیش‌بینی زمان آغاز فراگیر واکسیناسیون افراد در استان تهران ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل تیر به بعد، بعد از اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی تمام شود، سراغ واکسیناسیون عمومی برویم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان تهران 

  

زلزله جدید ماسک؛ سقوط 10 درصدی بیت کوینروز دوشنبه بیت کوین با 43 هزار دلار معامله شد 10.38 درصد افت در روز. این بزرگترین ضرر یک روزه در هفته اخیر بود. قیمت بیت کوین به پایین تر حد میانه زمستان رسید.
اقتصادنیوز ماسک قیمت بیت کوین بیت کوین 

  

ادعای باورنکردنی؛ شک بزر گ پرسپولیسی‌ها به برد سپاهان!هواداران پرسپولیس بعد از برد پرگل سپاهان مقابل مس رفسنجان این بازی را مشکوک قلمداد کردند.
خانه فوتبال باشگاه سپاهان فرهاد مجیدی پرسپولیس 

  

احمدی‌نژاد خود را نماینده معترضین می‌داندرویکرد احمدی نژاد نسبت به نظام و حکومت دستخوش تغییرات جدی شده و فارغ از اینکه حرف‌هایش دروغ یا راست، غلط یا درست باشد بی‌پیرایه و صریح مطرح می‌کند و بخشی از جامعه تحت تاثیر حرف‌های او قرار می‌گیرند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دموکراسی شورای نگهبان 

  

ضربه قیمت مصوب خودرو به فروش فوق العاده در 1400مجوز شورای رقابت مبنی بر افزایش 9 درصدی قیمت و مقررات فروش خودروهای پیش‌فروش شده به قیمت سال گذشته، با انتقاد برخی از مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان همراه شد...
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شودعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود...
خودروتک خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای نگهبان 

  

پا در این عرصه گذاشتم تا صدای زنان خاموش این سرزمین باشمزهرا شجاعی می‌گوید که از او خواسته‌اند مصاحبه کند اما نام برنامه "آقای رئیس جمهور است" طنزی تلخ؛پس به خنده می گوید آقا؟ خانم رئیس جمهور.
مستقل‌آنلاین توسعه پایدار بیمارستان زنان 

  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

این علائم جدید کرونا روی پوست ظاهر می‌شوداقتصادنیوز : محققان می‌گویند موج جدید ویروس کرونا به اندام‌های حیاتی بدن حمله می‌کند و باعث عفونت‌های پوستی می‌شود.
اقتصادنیوز پوست ویروس 

  

لغو نشست سالانه 2021 مجمع جهانی اقتصاد به دلیل کرونامسئولین مجمع جهانی اقتصاد که قرار بود نشست سال 2021 آن در ماه آگوست به میزبانی سنگاپور برگزار شود، از لغو این نشست به دلیل شیوع کرونا خبر دادند.
۵۵ آنلاین مجمع جهانی اقتصاد اقتصاد ماه 

  

جهان دچار «آپارتاید واکسن کرونا» شده استمدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه مدعی شد دنیا وارد مرحله «آپارتاید واکسن» شده است.
اعتماد ریاست جمهوری پاریس چین 

  

تست کرونای تونی کروس مثبت اعلام شدتست کرونای تونی کروس که در چند روز اخیر به دلیل تماس با یک فرد کرونایی در قرنطینه بود، مثبت اعلام شد.
ورزش۳ تونی کروس رئال مادرید مادرید 

  

بیماران کرونایی این غذاها را در دوران نقاهت بخورنداگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا 

  

رهبر انقلاب سفر چندساعته به مشهد را هم نپذیرفتند، برای عمل به مصوبات ستاد کروناتولیت آستان قدس رضوی گفت که سال قبل خدمت رهبر انقلاب رسیدم و از ایشان برای سفری حتی چندساعته به مشهد
خبرفوری رهبر انقلاب سفر وزارت بهداشت 

  

نگرانی از شیوع کرونا با تبلیغات انتخاباتیاقتصادنیوز :‌مهمترین اخبار کرونایی امروز را اینجا بخوانید.
اقتصادنیوز تبلیغات 

  

موهای از دست رفته‌ در کرونا درمی‌آیند؟اگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا 

  

اعلام آمادگی برای تزریق واکسن کرونا از سوی هلال احمر/ تاکید بر لزوم مستندسازی اقدامات هلال احمرجلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر صبح امروز 27 اردیبهشت ماه با حضور رئیس، دبیرکل و اعضای شورای معاونین در ساختمان صلح برگزار شد.
ایلنا هلال احمر ماه بانک مرکزی 

  

بیرون آمدن اجساد کرونایی از قبر بر اثر بارش باران! +عکس پلیس هند اعلام کرد در حال تحقیق پیرامون صد‌ها جسدی است که در قبر‌های شنی کم‌عمق و ساحل رودخانه گنگ دفن یا رها شده‌اند. قبلا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که ده‌ها جسدِ رها شده در ساحل رودخانه گنگ را نشان می‌داد و گمان می‌رود این افراد قربانیان کرونا باشند. هند طی هفته‌های اخیر با موج گسترده شیوع کرونا مواجه شده و بر اساس آمار‌های رسمی، روزانه حدود چهار هزار نفر…
فردا عکس پلیس هند 

  

عرضه سبدی از واکسن‌های کرونای تولید ایران مهرماهدبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سبدی از واکسن‌های کرونای تولید داخلی مهرماه امسال در کشور ارایه می‌شود که قابلیت عرضه در عرصه بین الملل دارد.
۵۵ آنلاین تولید ایران فناوری