ایلنا   |  سیاسی  |  

ایران و روسیه در حل مناقشه قره‌باغ اختلاف نظری ندارند/ برای حل اختلاف آذربایجان و ارمنستان ابتدا باید تکلیف هفت شهر مشخص شود

سفیر پیشین ایران در آذربایجان به جایگاه ایران در مناقشه قره باغ و همچنین آثار آتش بس میان ارمنستان و جمهوری باکو پرداخت.

ایران و روسیه در حل مناقشه قره‌باغ اختلاف نظری ندارند/ برای حل اختلاف آذربایجان و ارمنستان ابتدا باید تکلیف هفت شهر مشخص شود

سفیر پیشین ایران در آذربایجان به جایگاه ایران در مناقشه قره باغ و همچنین آثار آتش بس میان ارمنستان و جمهوری باکو پرداخت.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از نزدیک به دو هفته درگیری نظامی بسیار شدید بر سر منطقه قره‌باغ‌، با میانجیگری روسیه به آتش‌بس دست یافتند؛ آتش‌بسی که از روز شنبه اجرای آن آغاز شد اما پایدار نماند.

«محسن پاک آئین» تحلیل‌گر ارشد مسائل قفقاز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اینکه برخی از میانجی‌گری نکردن ایران در مناقشه قره‌باغ ابراز نگرانی کرده‌اند، گفت: گروهی به نام مینسک وجود دارد، این گروه در سال 1994 در اجلاس مینسک بلاروس تاسیس شد و قرار شد مسئولیت اصلی میانجی‌گری رسمی بین آذربایجان و ارمنستان را بر عهده بگیرد؛ فرانسه، روسیه و آمریکا اعضای این گروه هستند و آذربایجان و جمهوری ارمنستان پذیرفته‌اند که تنها گروه میانجی‌گری گروه مینیسک باشد، لذا این گروه فعالیت خودش را دنبال می‌کند. اکنون هم آتش‌بس میان باکو و ایروان به دعوت روسیه به عنوان یکی از اعضای این گروه مینسک صورت پذیرفته است، لذا مسئول میانجیگری این گروه هستند و اگر ایران بخواهد میانجیگری کند باید هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان بپذیرند در حالی که هر دوی آنها مینسک را به عنوان گروه میانجی پذیرفته‌اند.

وی افزود: ایران علیرغم این وضعیت به عنوان همسایه و اینکه با هر دو کشور ارتباط نزدیکی دارد، از ظرفیت خودش استفاده کرده است، به طوریکه هم آقای روحانی رئیس‌جمهور و هم آقای ظریف وزیر امور خارجه و نیز سفرای ایران در این کشورها، فعالیت‌های خودشان را انجام داده، طرفین را به خویشتنداری دعوت کردند و تلاش کردند که مناقشه از طرق صلح‌آمیز حل شود. 

این تحلیلگر مسائل آذربایجان با بیان اینکه ایران در حدی که به عنوان کشوری که با آذربایجان و ارمنستان روابط دارد تلاش خودش را انجام داده است، اظهار داشت: ایران به عنوان میانجی‌گر اصلی تلقی نمی‌شود چراکه اختیاراتی که گروه مینسک دارد را ایران ندارد. ایران به میانجیگری روسیه کمک کرده است چرا که دعوت به خویشتن‌داری و آتش‌بس ایران می‌تواند به گروه‌های میانجی کمک کند.

وی درباره اینکه به نظر می‌رسد روسیه علیرغم حمایت از آتش بس، اعلام کرده از ارمنستان حمایت می‌کند، یادآور شد: صحبت آقای پوتین اینگونه بود که «ما به دنبال آتش بس هستیم اما به دلیل اینکه پیمان نظامی با ارمنستان داریم چنان‌چه جمهوری آذربایجان به کشور ارمنستان حمله کند و جنگ از آذربایجان و قره‌باغ به آذربایجان و ارمنستان تبدیل شود، آن زمان است ممکن دخالت کند.

پاک‌آیین درباره روابط ایران روسیه و توافق‌های نظامی با این کشورها و آثاری که حمایت از یکی از این کشورها بر روابط ایران روسیه می‌گذارد، تصریح کرد: ایران و روسیه در مناقشه قره‌باغ اختلاف نظری ندارند؛ هر دو کشور خواهان این هستند که این درگیری به صورت مسالمت‌آمیز حل شود و تاکید دارند که این درگیری راه حل نظامی ندارد؛ هر دو کشور از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان دفاع می کنند لذا به طور اصولی اتفاقاً دیدگاه‌های ایران و روسیه در رابطه با موضوع قره‌باغ نزدیک است و اختلاف جدی در این زمینه ندارد.

وی درباره روابط ایران با دو کشور ارمنستان و آذربایجان با توجه به درگیری‌های پیش آمده خاطرنشان کرد:  روابط ایران و ارمنستان و آذربایجان جدای از این مناقشه است و روابطی رو به پیشرفت، بسیار خوب و گسترده در حوزه‌های انرژی و تجارت دارند.  با ارمنستان نیز روابط خوبی داریم اما به طور طبیعی روابط ما با آذربایجان گسترده‌تر است به دلیل اینکه ظرفیت‌های بیشتری برای همکاری بین دو کشور وجود دارد؛ از جمله موضوع خزر، ترانزیت کالا و مسئله قره‌باغ تأثیری بر روابط ما با این کشورها ندارد چون روابط دو جانبه را پیش می‌بریم.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی گفت: اگر ایران طرحی میانجی‌گری داشته باشد دو طرف باید طرح را بپذیرند، اما در حال حاضر مکانیسم گروه مینسک را دنبال می‌کنند.

وی درباره دلیل ناپایداری آتش‌بس بین ارمنستان و آذربایجان، ابراز داشت: آن گونه که اعلام شد آتش‌بس برای این بود که فرصتی برای رسیدگی به مجروحان و زخمی‌ها ایجاد شود، اما پایدار نبود؛ تا زمانی که مشکل هفت‌ شهر حل نشود ما نمی توانیم امیدوار باشیم که آتش بس دائمی ایجاد شود.

این تحلیلگر مسائل منطقه قفقاز با بیان اینکه مناقشه قره‌باغ دو بخش دارد، اضافه کرد:  یک بخش بر سر خود قره‌باغ است و بخش دیگر موضوع هفت شهر است، بنابراین مقدمه حل مشکل مذاکره با ارمنستان پیرامون موضوع قره‌باغ، توافق درباره این هفت شهر است. تا زمانی که این شهرها در اختیار ارمنستان است نمی‌توانیم آتش‌بس بادوامی را شاهد باشیم و بعد از چند ماه دوباره جنگ آغاز خواهد شد. هر هر میانجی‌گری هم که به حل و آزادسازی این هفت شهر نیانجامد، میانجی‌گری دائمی نیست و موفق نمی‌شود.

ایران ایران و روسیه رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  

یک پیش بینی جذاب برای بازار خودروعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه هنوز در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیرصمت به توافق نرسیده ایم، گفت:در صورت اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار و کارخانه 70 تا 80 درصد کاهش می‌یابد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

آیا موج حمایت از نامزدی ظریف به راه خواهد افتاد؟محمد جواد ظریف چند باری گفته که نامزد انتخابات نخواهد شد، اما زمانه آبستن هزار ماجراست!
مثلث نماز محمد رضا عارف محمد باقر قالیباف 

  

دوئل بایدن و ترامپ در بازار ارز و سکه ایرانکسانی که دلار و سکه دارند، ترجیح می دهند در فضای مجازی به گونه ای فضا را جلوه دهند که ترامپ بار دیگر رییس جمهور خواهد شد، حال آنکه ریال داران، ترجیح می دهند برد بایدن را برجسته کنند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری خانواده ریاست جمهوری 

  

تاوان نپیوستن کشور به FATF / چرا لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت ماند؟پس از آنکه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF حاضر به همراهی بیشتر با جمهوری اسلامی نشد و نام ایران را در لیست سیاه قرار داد، ناظران از لزوم طی شدن روندی حدودا 10 ساله برای ایجاد فرصتی دوباره به منظور خروج جمهوری اسلامی از لیست سیاه این گروه سخن به میان آوردند و نسبت به عواقب این تصمیم هشدارها دادند ولی باز هم هیچ گوش شنوایی بدهکار این حرف‌ها و توصیه‌ها نبود.
اعتماد مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

خبر مهمی که ممکن است بر بورس اثر بگذاردرئیس کل بانک مرکزی دیشب ضمن تکذیب افزایش نرخ سود اعلام کرد که بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ سود نیست. این درحالیست که پیش از این خیلی از فعالان بازار سهام نسبت به افزایش نرخ سود هشدار داده بودند.
گسترش نرخ سود بانکی بانک مرکزی بانک 

  

مسئولانی که یک‌شبه دکتر و مهندس ‌شدند!فریدون جعفری، مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستیار ویژه وزیر در امور حقوق شهروندی بار دیگر بر موضوع ⁧مدارک جعلی⁩ برخی از مسئولان انتقاد کرد.
مستقل‌آنلاین وزارت علوم فناوری ثروت 

  

فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در در دوره احمدی‌نژاد داردیکدست شدن قدرت اصلا و ابدا به صلاح نیست. اصلاح‌طلبان حتما باید انتخابات 1400 را جدی بگیرند. کشور در زمینه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی با نابهنجاری‌های متعددی روبرو است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور شورای نگهبان 

  

اولین خودرو روسی به بازار ایران رسید + قیمت یواز پاتریوتاولین خودرو روسی بازار ایران یعنی یواز پاتریوت درآستانه عرضه به بازار قرار گرفته است. تصاویر منتشر شده از نمایندگی این خودرو نشان می دهد که اولین سری پاتریوت ها آماده تحویل شده اند.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

مدیرعامل آپارات به خاطر انتشار کدام ویدئو بازداشت شد؟حدود یک سال پیش بود که در آپارات ویدئویی بارگذاری شد که حواشی و پیامدهای زیادی برای مدیران آن داشت.
مملکت‌آنلاین مصاحبه بازداشت کودکان 

  

ایران در فهرست سیاه اف ای‌تی‌اف باقی ماندکارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند.
اقتصادنیوز ایران گروه ویژه اقدام مالی کره شمالی 

  

راهنمای ساخت واکسن کووید 19 از تحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری جهت اجراسعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به شانه‌ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری» جهت اجرا را ابلاغ شد.
ایلنا وزارت بهداشت فناوری آموزش 

  

موضع رسمی ایران: دخالتی در انتخابات آمریکا نداریمفارس/ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ‌ به جدیدترین اظهارات «جو بایدن» درباره نقش ایران در انتخابات آمریکا تأکید کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به ورود به مناظره‌های انتخاباتی واشنگتن ندارد.
مثلث ایران ایران و روسیه انتخابات ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

چرایی سقوط ناگهانی بورس و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذارانهیچ کدام از سناریوهایی که کارشناسان و تحلیلگران برای پایان اصلاح شاخص بورس تعریف کرده بودند محقق نشد و این شاخص رسما به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد سقوط کرد. اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که شایعه هایی مانند افزایش نرخ سود بانکی و قیمت گذاری دستوری باعث بی اعتماد کردن سرمایه گذاران و درنهایت سقوط بازار شد.
اعتماد بورس کالا نرخ سود بانکی دولت 

  

تحریم‌های سراسر دنیا در دوران همه‌گیری کرونا باید برداشته شود/ ادامه حضور ترامپ به اتحاد میان اروپا و آمریکا آسیب می‌زند/ همه شاخص‌ها پیروزی بایدن را نشان می‌دهنداستاد علوم سیاسی دانشگاه سانفرانسیسکو تاکید کرد: اروپا به ویژه آلمان و فرانسه، از سیاست‌های ایالات متحده تحت رهبری ترامپ، از جمله در مورد ایران، ناراحت هستند و امید به تغییر در رهبری ایالات متحده دارند. تداوم حضور ترامپ در کاخ سفید می‌تواند صدمات دائمی به اتحاد اروپا و آمریکا وارد کند و مخرب باشد.
ایلنا ترامپ رئیس جمهور ایران و آمریکا 

  

تاثیر آسپرین در پیشگیری و درمان کرونامصرف کنندگان آسپرین کمتر در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری شده یا به دستگاه تنفسی ونتیلاتور متصل می‌شوند و در مقایسه با بیماران بستری در بیمارستان که آسپرین مصرف نمی‌کنند، احتمال زنده ماندن شأن بیشتر است.
۵۵ آنلاین درمان بیمارستان بیماری قلبی 

  

پیش بینی قیمت دلار در بازار امروز (99/08/06) + جدولدیروز دلار هزار تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به 28 هزار و 100 تومان رسید. اما قیمت دلار امروز چه تغییری می‌کند؟ آیا روند امروز دلار کاهشی است؟
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

بحران پنهان کرونا/عادت به مرگ‌های 300 تایی در روز!رییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: مرگ و میر ناشی از کرونا در بسیاری از موارد قابل پیشگیر
خبرفوری وزارت بهداشت مرگ درمان 

  

مهمانی انتخاباتی ترامپ در هتلش/ به کاخ سفید بروید و کرونا بگیرید!رئیس‌جمهوری آمریکا در نظر دارد تا در شب انتخابات سوم نوامبر ضیافتی را در هتل خودش در واشنگتن دی‌سی بر پا کند. این در حالیست که پروتکل‌های مرتبط با کرونا تجمع‌های بزرگ را ممنوع کرده است.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ کاخ سفید 

  

ریسک بورس چند برابر شد!بورس تهران روز دوشنبه برای هفتمین روز متوالی به حرکت در مسیر کاهشی ادامه داد و این‌بار با افت 7/ 2 درصد، به سطح یک میلیون و 336 هزار واحد عقب نشست تا میزان رشد این نماگر از ابتدای سال تاکنون به 6/ 160 درصد محدود شود.
گسترش بورس تهران تهران تورم 

  

زمان تردید در بازار ارز / قیمت دلار بعد از انتخابات چه می‌شود؟دلار طی دو روز کاری اول هفته، هزار و 600 تومان از ارزش خود را از دست داد و به مرز 28 هزار تومان رسید.
گسترش ارز قیمت افزایش قیمت