رسانه به مثابه انصاف

مصطفی رسته مقدم، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی به مناسبت سالگرد تشکیل تحریریه‌ی این رسانه نوشت: چند روز پیش و چند قدم مانده که پاییز دل انگیز و آذرماه خاطره انگیز رخت رنگین‌اش را جمع کند و جایش را به زمستان سرد بدهد، به مناسبت سومین سالگرد تولد تحریریه‌ی «انصاف نیوز» در دفتر … نوشته رسانه به مثابه انصاف اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

رسانه به مثابه انصاف

مصطفی رسته مقدم، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی به مناسبت سالگرد تشکیل تحریریه‌ی این رسانه نوشت:

چند روز پیش و چند قدم مانده که پاییز دل انگیز و آذرماه خاطره انگیز رخت رنگین‌اش را جمع کند و جایش را به زمستان سرد بدهد، به مناسبت سومین سالگرد تولد تحریریه‌ی «انصاف نیوز» در دفتر این سایت جمع شدیم. از چندی قبل هم علی اصغر شفیعیان که یک تنه پای این رسانه ایستاده و آن را به دندان کشیده تا به اینجا رسانده، به بچه‌های بخش تحلیلی گفته بود تا اگر دوست داشتیم به همین مناسبت، یادداشتی بنویسیم.

من البته اگر علی هم چنین درخواستی نمی‌داشت، این کار را می‌کردم، هرچند که بسیار در نوشتن تنبلم اما از آنجایی که از روز اول تقریبا در متن و بطن شکل گیری انصاف نیوز بودم، آنقدر به این رسانه احساس علقه و علاقه دارم که حتی شده در سحرگاه اولین روز زمستان بر این تنبلی فائق آیم و این چند خط را تایپ کنم.

راستش انصاف نیوز برای من نمونه‌ای از جور دیگر دیدن و جور دیگر اندیشیدن است. بچه‌های انصاف دوست دارند تا زاویه‌ی دیدی که همه به یک موضوع دارند را نقد کنند و موضوعات را از زاویه‌ی دیگری ببینند و از وجه دیگری مورد نقد و نظر قرار بدهند. این جور دیگر دیدن البته گاه اعصاب خرد کن و به غایت عصبی کننده می‌شود به طوری که بسیاری برای این که انصاف را نبینند و نشنوند، به آن انگ امنیتی بودن می‌زنند تا شاید این گونه بتوانند تلنگری که معمولا انصافی‌ها به نوع نگاه کلیشه‌ای‌شان می‌زند را زیر سبیلی رد کنند. علی اصغر شفیعیان و به طور کلی انصافی‌ها اصرار عجیبی دارند که گاهی خلاف جریان شنا کنند، همچنین عادت دارند تا زاویه‌ی جدیدی برای تامل در موضوعی که مورد وفاق اکثریت جامعه هست، پیدا کنند و در یک کلام عادت دارند که خرق عادت کنند.

راستش انصاف به من یک کمک شخصی هم کرده و آن هم تعریف «من» است! ماجرا برمی‌گردد به سال 91 که کم کم اصلاح طلبان از موضع سخت خود در قبال شرکت نکردن در انتخابات کوتاه می‌آمدند و همه به دور خاتمی جمع شده بودند تا از وی دعوت کنند تا در دهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود. در آن روزها مدام اخبار را دنبال می‌کردم تا ببینم «بزرگان» چه تصمیمی می‌گیرند و ما در نهایت باید در کدام ستاد برویم و تبلیغ کنیم.

اما همان روزها یک نفر که دورادور می‌شناختمش اول از طریق فیس‌بوک و بعد هم تلفنی تماس گرفت و گفت در خصوص موضوعی باید همدیگر را حضوری ببینیم، در آن زمان فکر هر مساله‌ای را به عنوان موضوع دیدارمان می‌کردم الا این که این پیشنهاد را بشنوم که ما باید خودمان به فکر یک چهره‌ی اصلاح طلب جدید برای کاندیداتوری ریاست جمهوری باشیم تا سرمایه‌ای باشد در کنار خاتمی و خاتمی به جای این که رییس جمهور شود باید رییس جمهور سازی کند. من آنقدر مبهوت بودم که مگر می‌شود چندتا «بچه» از فرد یا افرادی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری دعوت کنند؟

آن یک نفر هم معلوم است که کیست، علی اصغر شفیعیان. آنقدر در این موضوع جدی بود که بعد از این که به هر نحو ممکن من را در اولین جلسه‌ی دعوت از مسعود پزشکیان برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری همراه کرد، با اراده‌ای مصمم به من گفت تو مسوول کمیته‌ی استان‌های پزشکیان باش! هرچه نگاهش کردم که شاید نشانه‌هایی از شوخی و طنز در چهره‌اش بیابم، نشد. خود پزشکیان پیشنهاد ما را جدی نگرفته بود اما علی اصغر شفیعیان داشت ارکان ستاد را می‌چید.

القصه، آن واقعه که استارت انصاف هم بود، باعث شد که به این نتیجه‌ی مهم برسم که «هم رجال و نحن رجال» لذت این جریان سازی وقتی بیشتر زیر زبانم مزه کرد که وقتی پزشکیان ثبت نام کرد، همه‌ی آنهایی که می‌گفتند بچه‌ها را چه به تعیین کاندیدا برای ریاست جمهوری، برای اینکه خود و گروه خود را دعوت کننده‌ی اصلی پزشکیان معرفی کنند، از هم سبقت می‌گرفتند و از وی به عنوان کاندیدایی با توان بالقوه بالا نام می‌بردند. یا زمانی اوج موفقیت خود را متوجه شدم که در یک برنامه‌ی تلویزیونی، مجری معروف برنامه، برند پزشکیان را در سپهر سیاسی، انصاف دانست.

سخن به درازا کشید و بحث به نوعی از انصاف نیوز دور شد. اما لب این خاطره‌ای که نقل آن رفت همین بود که انصاف نیوز مشی منحصر به فرد خودش در رسانه را دارد. خط قرمزها را نمی‌شکند بلکه آنها را جابجا می‌کند. جسارتش زبانزد همه اعم از هوادار و منتقد است. انصافی‌ها حتی در نحوه‌ی گزینش خبرنگار هم رسم و شیوه‌ی خاص و مخصوص به خودشان را دارند. اگر دیگر سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و یا روزنامه‌ها از خبرنگاران معروف استفاده می‌کنند تا اخبار و گزارش‌شان بیشتر دیده شود، انصاف نیوز هر فصل دوره‌های آموزش خبرنگاری رایگان و یا با هزینه‌ی ناچیز برگزار می‌کند و از یک فرد بی نام و نشان، خبرنگاری حرفه‌ای و البته مولف می‌سازد، به طوری که گاه باورت نمی‌شود کسی که تازه سه ماه پیش اولین حضورش در کلاس خبرنگاری را تجربه کرده است، گزارش یا گزارش‌هایی تهیه کرده است که با موضوعاتی بدیع و تازه و جذاب که معمولا کمتر رسانه‌ای سراغ آنها می‌رود.

امروز می‌توان به جرئت گفت انصاف نیوز یک برند معتبر در عرصه‌ی رسانه است. حتی می‌توان گفت انصاف معنای دیگری به رسانه خبری-تحلیلی بخشیده است. امروز می‌توان از «رسانه به مثابه انصاف» سخن گفت.

با انصاف با مردم [+ویدیو]

پدیده‌ی خطرناک «موازنه غلط» و بدتر از آن «موازنه جعلی» تحدید چندصدایی است | ابوالفضل فاتح

انصاف‌نیوز، ایسناتر از ایسنا

انتهای پیام

برچسب هاانصاف انصاف نیوز مصطفی رسته مقدم پزشکیان

رسانه رایگان فیس بوک   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ خروج سکه از مدار افزایشی، عقب‌نشینی دلار از مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز شنبه 28 دی‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت از مدار صعودی خارج شده و در مسیر کاهشی حرکت کرده و در نهایت نرخ‌هایی پایین‌تر از ارقام ثبت شده در انتهای هفته گذشته را ثبت کردند. امروز دلار در بازار آزاد از محدوده 13500 تومانی عقب‌نشینی کرد و تا عصر زیر مرز روانی میانه کانال 13 هزار تومانی و در محدوده 13400 تومانی باقی ماند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

برگزاری آزمون سراسری ارزیابی دانش تخصصی کارکنان شرکت بیمه سامانآزمون سراسری کارکنان ستادی و شعب شرکت بیمه سامان با هدف ارزیابی سطح دانش فنی آنها برگزار شد.
شما‌نیوز بیمه آتش سوزی آموزش 

  

وزارت صمت ارز نیمایی موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور را تخصیص دهد سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره تامین ارز موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور، گفت: اگرچه در حال حاضر لاستیک خودروهای سنگین و سواری در کشور تولید می‌شود اما به دلیل نبود تکنولوژی مناسب تولید برخی تایرها ماند کمباین و تراکتور ممکن نیست. نماینده تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت ارز واردات مجلس شورای اسلامی 

  

بازگشت ارز صادراتی خدمات فنی و مهندسی زمانبر است/ مشوق‌های صادراتی افزایش یابد حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 مبنی بر حذف رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی در مدت در نظر گرفته شده است، گفت: براساس بودجه سال 98، اگر صادرکنندگان، ارز…
خانه‌ملت ارز مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

ذخایر ارزی هند از 461 میلیارد دلار گذشت.
نامه نیوز هند دلار دلار آمریکا 

  

کاهش قیمت نیم‌سکه و ربع‌سکه در روز افت قیمت ارزبازار طلا و ارز درحالی آخرین شنبه زمستانی خود را سپری کرد که قیمت سکه طرح قدیم، نیم سکه و ربع سکه کاهش یافت و نرخ ارز هم کاهشی شد.
مثلث قیمت ارز قیمت یورو 

  

ارزیابی عملکرد 9 ماهه سال جاری و راهکارهای بهبود عملکرد بانک ملی ایراناعضای هیات مدیره و معاونان مدیرعامل بانک ملی ایران در همایش یک روزه بررسی عملکرد 9 ماهه سال 1398 و تبیین برنامه های راهبردی بانک تا پایان سال، در حضور مدیر عامل بانک عملکرد واحدهای بانک را بررسی و راهکارهایی را برای بهبود هر چه بیشتر عملکردها ارائه کردند.
شما‌نیوز بودجه پول حوزه