اتفاق ترسناک در ایران | گرمای باورنکردنی هوای ایران ادامه دارد ؟

تابستان تازه فردا از راه می‌رسد، اما فصل خرماپزان در شهر‌های ایران زودتر شروع شده است.

اتفاق ترسناک در ایران | گرمای باورنکردنی هوای ایران ادامه دارد ؟

تابستان تازه فردا از راه می‌رسد، اما فصل خرماپزان در شهر‌های ایران زودتر شروع شده است. درحالی‌که دهه سوم خرداد برای خوزستانی‌ها به‌عنوان گرم‌ترین استان ایران همیشه با دمای نزدیک به 50 درجه همراه بوده است، اما روز گذشته برخی دیگر از شهر‌ها با رکوردزنی دمایی نزدیک به 50 یا حتی بالاتر را تجربه کردند. با وجود اینکه دمای هوای ثبت شده طی روز دوشنبه در هیچ یک از شهر‌های کشور مانند خوزستان یا ایلام نبود، اما در همین زمان شهرستان لامرد فارس هم با ثبت دمای 48 و 50درجه سانتیگراد رکورد دمای این استان را شکست.

دمای 54 درجه در رامهرمز

محمد اصغری، کارشناس پیش‌بینی سازمان هواشناسی ایران پیش از این هشدار داده بود که روز دوشنبه (30 خرداد) علاوه بر خوزستان دما در برخی نقاط استان‌های بوشهر، ایلام و فارس نیز به بالای 50درجه برسد و استان‌های جنوبی در کنار افزایش دما شرجی بالا را هم تجربه خواهند کرد.

موج فعلی گرمای هوا در خوزستان از ابتدای هفته شروع شد و تا امروز ادامه دارد، اما مدیرکل هواشناسی این استان از ورود موج دیگر گرما در هفته آینده خبر می‌دهد. محمد سبزه‌زاری با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی وقوع دمای 49درجه و بالاتر در برخی از مناطق استان هشدار سطح نارنجی صادر شده است می‌گوید: موج گرمایی که از روز شنبه در استان اتفاق افتاده روندی طبیعی است که هر سال خوزستان از دهه سوم خرداد به بعد تجربه می‌کند و در جداول دمای هوای بلندمدت هم شاهد هستیم که این تاریخ و به‌ویژه تیرماه اوج دمای هوا در خوزستان است. سبزه‌زاری با بیان اینکه در موج گرمای فعلی (از ابتدای هفته تاکنون) رامهرمز با ثبت دمای 54 درجه بیشترین دما را داشته است، می‌گوید: موج بعدی یکشنبه و دوشنبه هفته بعد در استان اتفاق می‌افتد. وی با بیان اینکه از ابتدای سال زراعی جاری (مهر 1400 تا مهر 1401) تاکنون رکورد دمایی نسبت به بلندمدت در استان ثبت نشده است، می‌گوید: میانگین دمای خوزستان در سال زراعی جاری 21.5 درجه بوده است که نسبت به بلندمدت 0.9 افزایش و نسبت به سال گذشته 0.7 کاهش داشته است.

مهران؛ گرم‌ترین شهر کشور

در همین زمان که 16 شهرستان خوزستان یعنی اهواز، حمیدیه، باوی، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، شوش، دزفول، شوشتر، اندیمشک، گتوند، امیدیه، آغاجاری، رامشیر و کرخه به‌دلیل احتمال وقوع دمای 50 درجه و بالاتر تعطیل بودند، مهران و دهلران در استان ایلام هم دمای بالای 50 درجه را ثبت کردند. کارشناس پیش‌بینی هواشناسی ایلام با بیان اینکه مهران طی 2روز متوالی (شنبه و یکشنبه) گرم‌ترین شهر کشور بوده است، می‌گوید: مهران در روز‌های شنبه و یکشنبه گرم‌ترین شهر کشور بود که دمای 52درجه سانتیگراد را روز یکشنبه ثبت کرد و شوش (استان خوزستان) و دهلران (استان ایلام) نیز رتبه‌های دوم و سوم گرما را داشتند.

احسان رستمی با بیان اینکه دمای مهران و دهلران برای امروز هم بین 50 تا 51 درجه پیش‌بینی شده است، می‌افزاید: موج گرمای حاکم بر استان ایلام از امروز کاهش می‌یابد. لطیف صادقی، فرماندار دهلران هم از اعلام آماده‌باش سراسری مدیریت بحران ایلام در پی وقوع گرمای 51درجه‌ای این شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: شدت گرما موجب سوختگی 10کنتور برق در این شهرستان شد و حتی کولر‌ها نیز منازل را خنک نمی‌کنند و این امر موجب مشکل برای شهروندان شده است. به‌گفته عبدالصاحب شریفی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران بیش از 50 نفر با علائم گرمازدگی در چند روز گذشته به بیمارستان این شهرستان مراجعه کرده‌اند.

روی دیگر مشکلات شهری در گرما

سعید یکی از شهروندان اهوازی است که معتقد است مشکلات شهری تبعات گرما را در شهر‌های جنوبی دوچندان می‌کند. او با بیان اینکه اهواز شرایط، امکانات و زیرساخت‌های یک کلانشهر را ندارد می‌گوید: وقتی دما از 48 و 49 درجه بالاتر می‌رود، عملا امکان تردد در شهر را نداریم و زندگی فلج می‌شود. سعید با بیان اینکه خدمات‌رسانی شهری بسیار ضعیف است، می‌افزاید: سیستم آبرسانی در مناطق حاشیه‌ای مشکل دارد که در گرما قابل تحمل نیست. یکی از مهم‌ترین مشکلات اهواز فاضلاب است که گرما موجب می‌شود این معضل شهروندان را بیشتر اذیت کند. قطعی برق در گوشه و کنار شهر در این دما فاجعه به بار می‌آورد، اتوبوس و تاکسی‌ها فرسوده و بدون کولر هستند.

او همچنین تأکید می‌کند با وجود اینکه کشور‌های عربی با همین درجه دما در اغلب خیابان‌ها و مراکز خرید سایه‌بان و امکانات دارند، خیابان نادری در مرکز کلانشهر اهواز حتی یک

سایه‌بان هم ندارد. سعید ادامه می‌دهد: این شرایط تازه در مرکز استان و کلانشهر اهواز است. تصور کنید وقتی این شهر چنین مشکلاتی دارد بقیه شهر‌ها ازجمله خرمشهر، آبادان یا شوش چه وضعیتی دارند.

8 شهر مهران و بستان با 52 درجه، شوشتر و دهلران 51 درجه، اهواز، امیدیه، صفی‌آباد، دزفول و آقاجری با 50 درجه روز گذشته جزو گرم‌ترین شهر‌های ایران بودند.

در خانه حبس می‌شویم

یکی از شهروندان خوزستان با بیان اینکه شهر‌های جنوبی همیشه در خرداد و تیر دمای نزدیک به 50 و حتی بالاتر از 55 درجه داشته‌اند می‌گوید: در این دما عملا زندگی مختل می‌شود و با توجه به اینکه نمی‌توان هیچ کاری انجام داد در خانه حبس می‌شویم.

ساهره با بیان اینکه در جنوب مردم روز‌ها مگر در شرایط ضروری از خانه خارج نمی‌شوند، می‌افزاید: شهر‌های جنوبی شهر شب هستند و تازه بعد از غروب خورشید و از 9 شب به بعد مردم برای خرید یا دید و بازدید به خیابان می‌آیند. تازه در همین ساعت‌ها هنوز هرم گرما از کف خیابان‌ها احساس می‌شود. او مهم‌ترین مشکلات شهر‌های جنوبی به‌ویژه اهواز، آبادان، خرمشهر و... را کمبود فضای سبز نسبت به زمین و جمعیت می‌داند و توضیح می‌دهد: در شهر هیچ سایه‌ای برای استفاده شهروندان وجود ندارد. ساهره تعطیلی اداره‌ها، کاهش وقت مفید شهروندان، کاهش ساعت کاری اداره‌ها و سرگردانی مردم، ضرر و زیان کاسبان بازار و مواردی از این دست را ازجمله مشکلات روز‌های گرم سال در شهر‌های جنوبی می‌داند.

 

منبع: همشهری

درمان ایران اهواز   اخبار برگزیده
  

الهلال دوباره در جام باشگاه‌های جهانکنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد تیم عربستانی را به عنوان نماینده قاره کهن در مسابقات جام باشگاه های جهان 2022 معرفی کند.
ایلنا کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی‌هامعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات ازدواج جوانان دهه شصتی، از دستور رئیس جمهوری به منظور درنظرگرفتن تسهیلات ویژه‌ای علاوه بر وام ازدواج همگانی، برای زوجین دهه شصتی خبر داد.
ایلنا رئیس جمهور وام ازدواج ازدواج 

  

اقبال شاکری: آمریکا باید حرف جدیدی در مذاکرات داشته باشد/خواسته ما رفع تحریم‌ها استعضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی طرف مقابل تقاضای مذاکره می‌کند، یعنی آنها باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند و امید است حرف‌های جدید آمریکا و غرب بتواند گفتگوها را به نتیجه نزدیک کند.
فردا دیپلماسی کمیسیون عمران مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

اطلاعات جدید و مهم از مذاکرات رفع تحریمی در دوحهمشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مذاکره‌کنندگان ما در این دور از مذاکرات، درباره تضمین‌ها، راستی آزمایی و برچیده شدن تحریم‌ها مذاکره کردند و امتیازات خوبی را به دست آوردند که این باعث استعفای 2 تن از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا شد.
مثلث جمهوری اسلامی ایران وام جمهوری اسلامی 

  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار همچنان سر سازگاری ندارد | افزایش دوباره قیمت دلار در بازارقیمت دلار در صرافی ملی رقم 27 هزار و 776 تومان و قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی 28 هزار و 682 تومان اعلام شد.
خودروتک قیمت دلار صرافی 

  

سیگنال منفی به بورس / ارزش معاملات کاهشی شدبورس تهران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می رود که در روز گذشته، کم ترین ارزش معاملات خرد در سال 1401 به ثبت رسید.
گسترش بورس تهران تهران پول 

  

استارت بورس با رنگ سبزشاخص کل بورس با رشد 659 واحدی آغاز به کار کرد و در ارتفاع یک میلیون و 503 هزار و 645 واحد قرار گرفت.
گسترش رنگ شاخص کار 

  

کاهش شبانه قیمت دلار /سیگنال برجامی به بازار دلاراقتصادنیوز ؛ قیمت دلار روز گذشته کاهش پیدا کرد اما معامله گران بازار ارز امروز را چگونه پیش بینی کرده اند ؟
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

معامله قیر و الکیل بنزن خطی در رینگ صادراتی بورس کالاتالار صادراتی بورس کالای ایران روز یکشنبه 12 تیرماه، میزبان دادوستد 4 هزار و 190 تن قیر و 2 هزار تن الکیل بنزن خطی بود.
شما‌نیوز بورس کالا پتروشیمی روابط عمومی 

  

بورس تهران اسیر رکود / ابهامات افزایش یافت!بورس تهران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می رود که در روز گذشته، کم ترین ارزش معاملات خرد در سال 1401به ثبت رسید.
گسترش بورس تهران تهران پول 

  

پیش بینی بورس امروز 13 تیردیروز شاخص کل از سقوط در امان ماند. رقم یک میلیون و 500 هزار سطح حمایت شاخص است که مانع سقوط شاخص به کانال پائین‌تر شده است. سوال معامله‌گران این است که این سطح حمایت موجب رشد شاخص و شکل‌گیری روند صعودی در بازار می‌شود؟
گسترش شاخص پول فولاد 

  

بورس صعودی می‌شود؟/ پیش بینی بازار سهام 13 تیر 1401دیروز شاخص کل از سقوط در امان ماند. رقم یک میلیون و 500 هزار سطح حمایت شاخص است که مانع سقوط شاخص به کانال پائین‌تر شده است. سوال معامله‌گران این است که این سطح حمایت موجب رشد شاخص و شکل‌گیری روند صعودی در بازار می‌شود؟
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

قیمت سکه با فرمان دلار ریخت/پیش بینی قیمت سکه 13 تیراقتصادنیوز : برخی از تحلیلگران بازار سکه معتقدند که در صورتی که محدوده 15 میلیون 200 هزار تومان از دست برود احتمال برگشت سکه در به کانال 14 مییون تومان وجود دارد .
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

جزییات فعالیت بورس در روز تعطیل تهرانبا توجه به اینکه تعطیلی بورس مبنی بر تعطیلی بانک هاست؛ لذا به علت عدم تعطیلی بانک‌ها امروز دوشنبه 13 تیر ماه بورس نیز تعطیل نمی‌باشد.
گسترش تهران بانک ماه 

  

قیمت دلار ریزشی شد / اعلام کف جدید قیمت در بازار ارزبازار از درهم دبی سیگنال صعودی دریافت کرد اما در ادامه با از دست رفتن کف قیمت دلار هرات ریزشی شد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

علت افزایش دو برابری آمار مبتلایان به کرونا دکتر نوید شفیق در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص افزایش آمار مبتلایان به کرونا گفت: رعایت اصول مراقبت‌های بهداشتی و زدن ماسک مانند گذشته برای جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان ضروری است در حالی که امروز رعایت‌ها به نسبت گذشته کم شده و این موضوع باعث بالارفتن آمار مبتلایان شده است و آمار جهانی نیز حاکی از این موضوع است. وی ادامه داد: در بیمارستان‌ها، مراکز خرید، تجمعات و…مردم ماسک…
مهر درمان خبرنگار ماسک