برنا   |  اجتماعی  |  

روزنامه های ایران دوام می آورند

شهریار شمس مستوفی گفت: شاید مخاطبان در کوتاه مدت تمایل خود به روزنامه های کاغذی را از دست بدهند و به سمت فضاهای دیجیتال و مجازی بروند، اما مجددا بر می گردند.

روزنامه های ایران دوام می آورند

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ، با توجه به مشکلات پیش آمده در زمینه های اقتصادی و به ویژه بحران کاغذ در کشور، در مطبوعات شاهد کاهش تعداد صفحات، تیراژ، کیفیت کاغذ، تغییر چاپ از رنگی به سیاه و سفید، افزایش قیمت و در برخی مواقع حتی تعطیلی آنها هستیم. در این میان تعدادی هم ترجیح داده اند اخبار و مطالب را در قالب سایت به مخاطبان خود عرضه کنند که در برخی موارد رایگان و گاهی مستلزم پرداخت هزینه از سوی مخاطبان است. در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که آیا روزنامه ها و سایر نشریات چاپی به پایان عمر خود نزدیک شده اند و قرار است نسخه های دیجیتال جای نسخه های کاغذی را بگیرد.

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا با سخنگوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران گفتگو کرده است.

شهریار شمس مستوفی با اشاره به اینکه مطالعه روی کاغذ نکات مثبتی دارد که نمی توان از آنها گذشت، گفت: شاید مخاطبان در کوتاه مدت تمایل خود به روزنامه های کاغذی را از دست بدهند  و به سمت فضاهای دیجیتال و مجازی بروند، اما مجددا بر می گردند. ممکن است در کوتاه مدت فشارهای اقتصادی باعث شود این اتفاق بیفتد، اما  در بلندمدت روزنامه ها، مجلات و عرصه کاغذ ادامه حیات پیدا خواهند کرد و بی تردید جایگاه خود را از دست نخواهند داد.

وی کارکردهای فضای مجازی و روزنامه را با یکدیگر متفاوت خواند و افزود:  زمانی که سینما وارد عرصه شد، همه فکر می کردند کار تئاتر تمام شده و  با ورود تلویزیون به بازار، کار سینما را تمام شده دانستند؛ اما شاهد بودیم که هیچ کدام نابود نشدند، بلکه با تغییر سیاست و محتوا نه تنها توانستند مخاطب خود را حفظ کنند، حتی در مواردی مخاطبان خود را گسترش نیز دادند. کتاب های الکترونیک هم سال هاست که وارد بازار شده اند، اما نتوانسته اند کتاب های چاپی را از عرصه ارتباطی خارج کنند.

 دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران به کمک معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در راستای اختصاص ارز 4200 تومانی به کاغذ برای کاهش فشار بر مطبوعات با توجه به بحران به وجود آمده در کشور در زمینه کاغذ اشاره کرد و گفت: مدت هاست وزارت ارشاد در حوزه اختصاص کاغذ نیست و نوع کمک ها به مطبوعات تغییر یافته و بر اساس امتیازبندی، تعداد افراد شاغل، کیفیت مطالب  و سایر امتیازها، یارانه هایی را در قالب بیمه و ...  به مطبوعات تخصیص می دهد.

مستوفی تأکید کرد: دوران روزنامه های کاغذی، نه تنها در ایران که در هیچ کجای دنیا تمام نمی شود، بلکه نوع نگرش روزنامه ها نسبت به تولید محتوا تغییر می کند. تا چندین سال پیش اگر مردم در روزنامه ها به دنبال اخبار بودند، از حالا به بعد شاید تحلیل ها، یادداشت ها و دیدگاه ها را بیشتر در روزنامه ها ببینند.

در چنین شرایطی، رسانه هایی که نتوانند محتوای به روز، بهنگام و باکیفیت ارائه دهند، بی شک دچار مشکل خواهند شد.

 

 

 

روزنامه ایران شهریار   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریالرئیس انجمن بلاک‌چین ایران تاکید کرد: بانک مرکزی در پیش نویس سند رمز ارز در حوزه تبدیل ارز رمزنگار به ریال، محدودیت‌هایی دارد که این مساله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال است.
ایلنا بانک مرکزی بانک سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند و نیازمند صیانت استمراغه- ایرنا- عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر لزوم تبیین ارزش های انقلابی و اسلامی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی، دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند بوده و نیازمند صیانت است.
ایرنا رهبر انقلاب خانواده پوشش 

  

پیگیر بومی‌سازی و به روزرسانی صنعت فولاد هستیم/ ادعای عدم بازگشت ارز صادرات فولاد به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها مطرح شدمعاون وزیر صنعت تاکید کرد:‌ قطعا صنایع کشور باید قانون کشور و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی را رعایت کنند.
ایلنا دولت فولاد صنعت فولاد 

  

هدف سمپوزیوم کیش، بومی‌سازی تولید فولاد بود/ بازگشت ارز صادرات فولاد برای بانک مرکزی اثبات شده استمدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر برای بانک مرکزی نیز اثبات شده است که فولادسازان ارز صادراتی را در داخل کشور ارائه کرده‌اند و اگر مقداری از ارز هم وارد نشده به دلیل مصرفی ارزی شرکت‌های فولادی است.
ایلنا جزیره کیش تولید فولاد 

  

توضیحات نوبخت درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور توضیحاتی درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98 ارائه کرده است.
تسنیم محمدباقر نوبخت نرخ ارز ارز 

  

کشف ارز خارجی در مرز بازرگانفرمانده هنگ مرزی ماکو گفت: با تلاش ماموران مستقر در گمرک بازرگان ارز قاچاق به ارزش یک میلیارد و 130
خبرفوری ارز خودرو گمرک 

  

بیانیه گام دوم رهبر انقلاب پاسداری از ارزش های اسلامی استتهران – ایرنا- امام جمعه موقت ورامین گفت: بیانیه گام دوم رهبر انقلاب پاسداری از ارزش های اسلامی است که باید به درستی تبلیغ و ابعاد مختلف آن تبیین شود.
ایرنا رهبر انقلاب فضای مجازی نماز جمعه 

  

ترویج ارزش های دینی توسط رسانه ها قابل تقدیر استساری - ایرنا - نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری گفت : تلاش رسانه ها برای تبلیغ و ترویج ارزش های دینی و پوشش مراسم سیاسی - عبادی قابل تقدیر است و لازم است این رروند ادامه یابد.
ایرنا رسانه جهان اسلام ایرنا