برنا   |  اجتماعی  |  

روزنامه های ایران دوام می آورند

شهریار شمس مستوفی گفت: شاید مخاطبان در کوتاه مدت تمایل خود به روزنامه های کاغذی را از دست بدهند و به سمت فضاهای دیجیتال و مجازی بروند، اما مجددا بر می گردند.

روزنامه های ایران دوام می آورند

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ، با توجه به مشکلات پیش آمده در زمینه های اقتصادی و به ویژه بحران کاغذ در کشور، در مطبوعات شاهد کاهش تعداد صفحات، تیراژ، کیفیت کاغذ، تغییر چاپ از رنگی به سیاه و سفید، افزایش قیمت و در برخی مواقع حتی تعطیلی آنها هستیم. در این میان تعدادی هم ترجیح داده اند اخبار و مطالب را در قالب سایت به مخاطبان خود عرضه کنند که در برخی موارد رایگان و گاهی مستلزم پرداخت هزینه از سوی مخاطبان است. در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که آیا روزنامه ها و سایر نشریات چاپی به پایان عمر خود نزدیک شده اند و قرار است نسخه های دیجیتال جای نسخه های کاغذی را بگیرد.

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا با سخنگوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران گفتگو کرده است.

شهریار شمس مستوفی با اشاره به اینکه مطالعه روی کاغذ نکات مثبتی دارد که نمی توان از آنها گذشت، گفت: شاید مخاطبان در کوتاه مدت تمایل خود به روزنامه های کاغذی را از دست بدهند  و به سمت فضاهای دیجیتال و مجازی بروند، اما مجددا بر می گردند. ممکن است در کوتاه مدت فشارهای اقتصادی باعث شود این اتفاق بیفتد، اما  در بلندمدت روزنامه ها، مجلات و عرصه کاغذ ادامه حیات پیدا خواهند کرد و بی تردید جایگاه خود را از دست نخواهند داد.

وی کارکردهای فضای مجازی و روزنامه را با یکدیگر متفاوت خواند و افزود:  زمانی که سینما وارد عرصه شد، همه فکر می کردند کار تئاتر تمام شده و  با ورود تلویزیون به بازار، کار سینما را تمام شده دانستند؛ اما شاهد بودیم که هیچ کدام نابود نشدند، بلکه با تغییر سیاست و محتوا نه تنها توانستند مخاطب خود را حفظ کنند، حتی در مواردی مخاطبان خود را گسترش نیز دادند. کتاب های الکترونیک هم سال هاست که وارد بازار شده اند، اما نتوانسته اند کتاب های چاپی را از عرصه ارتباطی خارج کنند.

 دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران به کمک معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در راستای اختصاص ارز 4200 تومانی به کاغذ برای کاهش فشار بر مطبوعات با توجه به بحران به وجود آمده در کشور در زمینه کاغذ اشاره کرد و گفت: مدت هاست وزارت ارشاد در حوزه اختصاص کاغذ نیست و نوع کمک ها به مطبوعات تغییر یافته و بر اساس امتیازبندی، تعداد افراد شاغل، کیفیت مطالب  و سایر امتیازها، یارانه هایی را در قالب بیمه و ...  به مطبوعات تخصیص می دهد.

مستوفی تأکید کرد: دوران روزنامه های کاغذی، نه تنها در ایران که در هیچ کجای دنیا تمام نمی شود، بلکه نوع نگرش روزنامه ها نسبت به تولید محتوا تغییر می کند. تا چندین سال پیش اگر مردم در روزنامه ها به دنبال اخبار بودند، از حالا به بعد شاید تحلیل ها، یادداشت ها و دیدگاه ها را بیشتر در روزنامه ها ببینند.

در چنین شرایطی، رسانه هایی که نتوانند محتوای به روز، بهنگام و باکیفیت ارائه دهند، بی شک دچار مشکل خواهند شد.

 

 

 

روزنامه ایران شهریار   اخبار برگزیده
  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  اخبار داغ
  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

شکایت مجلس از دولت به دیوان محاسبات درباره ارز کالاهای اساسیرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روش مجلس برای تخصیص 14 میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی، گفت: از دولت به دیوان محاسبات شکایت کرده‌ایم تا وضعیت روشن و مشخص شود که 14 میلیارد دلار کجا هزینه شده است.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس ارز دولتی 

  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

جزییات تازه از 264 فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار +سندمدیرکل جرائم سازمان یافته گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی، خواستار تعیین ارزش فوری خودروهای وارداتی با ثبت سفارش فاقد اصالت شد.
تسنیم خودرو گمرک ایران 

  

بازار گوشی تلفن همراه در چند ماه گذشته با تنش‌های بسیاری همراه بوده که یکی از عوامل آن افزایش نرخ ارز و سامانه رجیستری بوده، با این حال باید دید گوشی موبایل در روزهای آینده ارزان می‌شود یا خیر؟
نامه نیوز موبایل تلفن تلفن همراه 

  

بارسا و والنسیا از ساعت 23.30 در بنیتو ویامارین به مصاف هم رفته اند.
ورزش۳ لیورپول ورزش بازی 

  

اصل 59 قانون اساسی، بن‌بست‌شکن است/ فشار به دولت خیانت به تاریخ و ملت ایران است/ پیروز میدان مبارزه با آمریکا هستیمرئیس‌جمهور وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر را از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی دانست و با تاکید بر اینکه قطعا از رنج و مشکلات مردم خبر دارم و تمام تلاش دولت جلوگیری از سخت تر شدن زندگی مردم است، از رسانه های همگانی خواست برای امید آفرینی به مردم و خنثی سازی تبلیغات دشمنان، اقدامات و دستاوردهای دولت را برای مردم بازگو کنند.
ایلنا قانون کالاهای اساسی انتخابات ریاست جمهوری