برنا   |  اجتماعی  |  

روزنامه های ایران دوام می آورند

شهریار شمس مستوفی گفت: شاید مخاطبان در کوتاه مدت تمایل خود به روزنامه های کاغذی را از دست بدهند و به سمت فضاهای دیجیتال و مجازی بروند، اما مجددا بر می گردند.

روزنامه های ایران دوام می آورند

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ، با توجه به مشکلات پیش آمده در زمینه های اقتصادی و به ویژه بحران کاغذ در کشور، در مطبوعات شاهد کاهش تعداد صفحات، تیراژ، کیفیت کاغذ، تغییر چاپ از رنگی به سیاه و سفید، افزایش قیمت و در برخی مواقع حتی تعطیلی آنها هستیم. در این میان تعدادی هم ترجیح داده اند اخبار و مطالب را در قالب سایت به مخاطبان خود عرضه کنند که در برخی موارد رایگان و گاهی مستلزم پرداخت هزینه از سوی مخاطبان است. در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که آیا روزنامه ها و سایر نشریات چاپی به پایان عمر خود نزدیک شده اند و قرار است نسخه های دیجیتال جای نسخه های کاغذی را بگیرد.

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا با سخنگوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران گفتگو کرده است.

شهریار شمس مستوفی با اشاره به اینکه مطالعه روی کاغذ نکات مثبتی دارد که نمی توان از آنها گذشت، گفت: شاید مخاطبان در کوتاه مدت تمایل خود به روزنامه های کاغذی را از دست بدهند  و به سمت فضاهای دیجیتال و مجازی بروند، اما مجددا بر می گردند. ممکن است در کوتاه مدت فشارهای اقتصادی باعث شود این اتفاق بیفتد، اما  در بلندمدت روزنامه ها، مجلات و عرصه کاغذ ادامه حیات پیدا خواهند کرد و بی تردید جایگاه خود را از دست نخواهند داد.

وی کارکردهای فضای مجازی و روزنامه را با یکدیگر متفاوت خواند و افزود:  زمانی که سینما وارد عرصه شد، همه فکر می کردند کار تئاتر تمام شده و  با ورود تلویزیون به بازار، کار سینما را تمام شده دانستند؛ اما شاهد بودیم که هیچ کدام نابود نشدند، بلکه با تغییر سیاست و محتوا نه تنها توانستند مخاطب خود را حفظ کنند، حتی در مواردی مخاطبان خود را گسترش نیز دادند. کتاب های الکترونیک هم سال هاست که وارد بازار شده اند، اما نتوانسته اند کتاب های چاپی را از عرصه ارتباطی خارج کنند.

 دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران به کمک معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در راستای اختصاص ارز 4200 تومانی به کاغذ برای کاهش فشار بر مطبوعات با توجه به بحران به وجود آمده در کشور در زمینه کاغذ اشاره کرد و گفت: مدت هاست وزارت ارشاد در حوزه اختصاص کاغذ نیست و نوع کمک ها به مطبوعات تغییر یافته و بر اساس امتیازبندی، تعداد افراد شاغل، کیفیت مطالب  و سایر امتیازها، یارانه هایی را در قالب بیمه و ...  به مطبوعات تخصیص می دهد.

مستوفی تأکید کرد: دوران روزنامه های کاغذی، نه تنها در ایران که در هیچ کجای دنیا تمام نمی شود، بلکه نوع نگرش روزنامه ها نسبت به تولید محتوا تغییر می کند. تا چندین سال پیش اگر مردم در روزنامه ها به دنبال اخبار بودند، از حالا به بعد شاید تحلیل ها، یادداشت ها و دیدگاه ها را بیشتر در روزنامه ها ببینند.

در چنین شرایطی، رسانه هایی که نتوانند محتوای به روز، بهنگام و باکیفیت ارائه دهند، بی شک دچار مشکل خواهند شد.

 

 

 

روزنامه ایران شهریار   اخبار برگزیده
  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  اخبار داغ
  

همتی: بانک مرکزی بازار ارز را مدیریت و هدایت می کندتهران- ایرنا- رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: این بانک به دور از هیجانات غیر ضرور و با تدبیر لازم بازار ارز را مدیریت و هدایت می کند.
ایرنا بانک مرکزی بانک ارز 

  

مبارزه‌‌ با بیکاری نباید تحت تاثیر زیاده خواهی‌هایِ اتحادیه اروپا قرار بگیرددولتِ ایتالیا به منظور مبارزه با بیکاری و فقر در پیش‌نویس بودجه سال 2019 بدهی خود به کشورهای حوزه یورو را نگنجانده است.حالا کمیسیون اروپا با هدف "تنبیه" دولت "جوزپه کونته" به میدان آمده است.
ایلنا بیکاری کمیسیون اروپا دولت 

  

معافیت های ارزی پاسخگوی مشکلات صادرکنندگان نیستتهران- ایرنا- معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: برخی معافیت‌های در نظر گرفته شده از سوی دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات پاسخگوی مشکلات صادرکنندگان نیست و باید مسائل دقیق تر و شفاف تر دیده شود.
ایرنا تهران ایرنا صنعت 

  

ناکارآمد نشان دادن انقلاب دسیسه دشمن است/مبارزه با فقر شوخی‌بردار نیسترئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه ناکارآمد نشان دادن انقلاب دسیسه دشمن است، گفت: باید تلاش کنیم به جای پاشیدن نمک به زخم مردم، مرحم زخم‌های آنان باشیم.
فارس فقر کمیته امداد 

  

واردات واکسن دامی با ارز دولتی انجام می‌شود/ اکوسیستم زاینده رود تحت کنترل دامپزشکی است/ خرید ارز از دولت بر عهده اتحادیه‌ها استمعاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: نحوه تامین واکسیناسیون طیور بر مبنای یک برنامه ملی است که دولت ارز را در اختیار تشکل‌ها و اتحادیه‌ها قرار می‌دهد بنابراین تمامی داروها، آنتی بیوتیک‌ها و واکسن‌ها با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود.
ایلنا ارز ارز دولتی زاینده رود 

  

دشمن نمی خواهد ملت ایران از جایگاه ارزشمند خود آگاه باشدقم-ایرنا ـ مدیر مسؤول روزنامه کیهان گفت: نظام سلطه تلاش می کند تا با فتنه انگیزی فراوان، ما را در اقلیت نشان داده و اجازه ندهد که ملت غیور ایران اسلامی به جایگاه بلندی که امروز در آن قرار گرفته است، به خوبی آگاه باشد.
ایرنا ایران قم ایرنا 

  

بالا بودن نرخ ارز به دلیل عدم توسعه تولید استمشهد- ایرنا- مدیرکل دفتر تحقیقات و سیاست های بخشهای تولیدی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: علت اصلی بالا بودن نرخ ارز در کشور این است که ایران در مراحل اولیه تولید قرار داد و هنوز در این بخش به پیشرفت دست نیافته است.
ایرنا نرخ سود بانکی نرخ ارز ارز