مهر   |  فرهنگی  |  

در آمد فروش بازی‌های رایانه‌ای با نفت برابر خواهد بود

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب داستانی بنیسی، تولیدکننده مجموعه بازی‌های رایانه‌ای عملیات انهدام، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به شعار سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» گفت: از چندجنبه می‌توانیم به تحقق این شعار در حوزه بازی‌های دیجیتال کمک کنیم؛ تولید و توزیع بازی‌های دیجیتال، در حوزه دانش بنیان حساب می‌شود؛ دانش بنیان به این معنا است که یک شرکت اقدامی را بر اساس علوم جدید…

در آمد فروش بازی‌های رایانه‌ای با نفت برابر خواهد بود

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب داستانی بنیسی، تولیدکننده مجموعه بازی‌های رایانه‌ای عملیات انهدام، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به شعار سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» گفت: از چندجنبه می‌توانیم به تحقق این شعار در حوزه بازی‌های دیجیتال کمک کنیم؛ تولید و توزیع بازی‌های دیجیتال، در حوزه دانش بنیان حساب می‌شود؛ دانش بنیان به این معنا است که یک شرکت اقدامی را بر اساس علوم جدید و با سبک و روش‌های جدید درآمدزایی کند.

وی ادامه داد: بازی‌های رایانه‌ای در ایران سابقه بیست ساله دارد، اما به دلیل آنکه هیچ بخشی از این حوزه به صورت کامل انجام و محقق نشده است، هر فردی که آن را انجام دهد و به پیش براند، توانسته است کار نوینی را به ثبت برساند؛ اقدامی که درآمدزا و اقتصاد آفرین است و در نهایت می‌توان نامش را دانش بنیان گذاشت.

تولیدکننده مجموعه بازی‌های رایانه‌ای عملیات انهدام گفت: صنعت بازی‌های رایانه‌ای، یک کار بینارشته ای و فرارشته ای است؛ بنابراین برای تولید یک بازی نیازمند بازینامه نویس، داستان نویس، طراح گرافیک، طراح هوش مصنوعی، کارشناس توزیع بازار و در نهایت بسترهای تبلیغی است. برای تولید یک بازی تعداد زیادی افراد دور یکدیگر جمع می‌شوند تا کار را به نتیجه برسانند.

بازی‌های رایانه‌ای به شدت می‌تواند اشتغال‌آفرین باشد

وی افزود: صنعت بازی‌های رایانه‌ای این پتانسیل را دارد که اگر مورد توجه قرار بگیرد، به شدت می‌تواند اشتغال ایجاد کرده و بسترهای اشتغالزایی را فراهم کند. برای مثال یک پنجم رشته‌های علوم انسانی، بحث بازی سازی است که افراد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم گرد هم می آیند و در رشته‌های متنوع مشغول به کار می‌شوند. حوزه بازی‌های رایانه‌ای از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است، تا جایی که می‌توان به جرأت گفت که ظرفیتش به اندازه فروش نفت است، مشروط بر آنکه مورد توجه و حمایت قرار بگیرد.

حجت الاسلام بنیسی ادامه داد: حوزه بازی سازی نیازمند یک زیست بوم 15 گانه است که اگر همه بخش‌های آن به درستی ایجاد و پایه گذاری شود و هر کسی در جایگاه خود به وظایفش عمل کند، می‌توان از ظرفیت‌های آن به درستی بهره برداری کرد. تولید یک بازی نیازمند هزینه بسیار است و بازیساز برای تولید آن دچار مشکلات بسیاری است. اگر این زیست بوم ایجاد شود، حوزه بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند به اندازه فروش نفت، درآمد داشته باشد.

تولیدکننده مجموعه بازی‌های رایانه‌ای عملیات انهدام گفت: زیست بوم به این معناست که ما از نبود برخی موارد برای تولیدات اذیت می‌شویم؛ برای مثال به بازیساز گفته می‌شود که همه امور و مشکلات را برعهده بگیر و به پیش برو و ما تنها برائت کف می زنیم و تشویقت می‌کنیم. این موضوع مبنی بر اینکه هر یک نفر هر اندازه هم قوی باشد، نمی‌تواند 100 درصد کارها را انجام دهد.

بسترهای لازم برای صنعت گیم هنوز تعریف نشده است

وی افزود: مهم‌ترین معضلی که در حوزه بازی‌های رایانه‌ای با آن روبرو هستیم این است که بسترهای این‌حوزه هنوز تعریف نشده است. به این معنی که بازیساز با هزاران مشکل و دریافت وام و قرض بازی را می‌سازد و پس از پایان بازی نمی‌داند که آیا بسترهای توزیع بازی برایش فراهم شده است یا خیر. بنظر می‌رسد باید بسترها برای بازیساز فراهم شود و در کنار آن فرهنگ مناسبی میان مردم ایجاد شود که بازی را بخرند.

حجت الاسلام بنیسی گفت: زمینه اجرایی تولید تا فروش بازی باید برای بازیساز فراهم شود. برای مثال ما حتی نمی‌توانیم به زمینه اجرایی کافه بازار حساب کنیم؛ چراکه کافه بازار تنها یک نرم افزار است که بنا به گفته خودشان، نرم افزار 360 هزار بازی را دارند و با این اوصاف بهترین بازی حتی در سطح کال آف دیوتی موبایل هم ساخته شود، این بازی دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد کافه بازار هم یک بستر جزئی است و ما بازیسازان نیازمند بسترهای قوی‌تری در این صنعت هستیم.

بازی‌های دیجیتال باید در سبد هزینه خانواده‌ها حساب شود

تولیدکننده مجموعه بازی‌های رایانه‌ای عملیات انهدام در پایان گفت: به نظر می‌رسد باید بسترهای انتشار و فروش بازی‌های رایانه‌ای فراهم و فرهنگ خرید بازی در میان مردم تقویت شود، به این معنا که مردم برای خرید بازی‌های رایانه‌ای هزینه کنند و بازی‌های دیجیتالی را در سبد هزینه خانواده به حساب بیاورند؛ البته این دو موضوع نیازمند قوانینی است که متأسفانه از چنین قوانینی برخوردار نیستیم. برخی از مسئولان اهمیت خاصی به این حوزه نمی‌دهند و این حوزه کاملاً رها شده است.

درآمد بازی رایانه   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان