فردا   |  سیاسی  |  

بازتاب دیدار رهبری با معلمان در روزنامه‌های امروز/ یارانه‌های قابل برداشت/ فرصت احیای برجام؟

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

بازتاب دیدار رهبری با معلمان در روزنامه‌های امروز/ یارانه‌های قابل برداشت/ فرصت احیای برجام؟

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است: 

 

اعتماد/ چوب حراج بر میراث ملی

«اعتماد» در تیتر یک امروز خود با عنوان «چوب حراج بر میراث ملی» به بررسی و البته نقد طرح «استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج‌ها» پرداخته و نوشته: « بررسی‌های «اعتماد» از سابقه و ارتباط تخصص و دانش و حتی وابستگی سیاسی امضا‌کنندگان این طرح غیر علمی و غیرقانونی نشان داد که ... جز یکی از امضا‌کنندگان که خود را معلم رشته تاریخ اسلام معرفی کرده، تحصیلات دانشگاهی یا حوزوی بقیه امضا‌کنندگان هیچ ارتباطی با شناخت و اهمیت میراث فرهنگی ندارد ... 4 نفر از امضا‌کنندگان هم از مدافعان و دست‌اندرکاران طرح صیانت از فضای مجازی بوده‌اند.» در ادامه این گزارش با اشاره به اینکه «این ناپختگی مسبوق به سابقه است» به سیاست‌های حمید بقایی در این زمینه اشاره شده و به نقل از او آمده است: «سازمان میراث فرهنگی به‌دنبال گرفتن اماکن تاریخی نیست، سیاست من انبارداری نیست. ...  تصمیم گرفتیم، یک بورس ایجاد کنیم تا مردمی که اشیای فرهنگی-تاریخی دارند با رعایت ضوابط، اشیای خود را بفروشند.»

کیهان/ ماموریت معلمان

«کیهان» تیتر و عکس یک امروز خود را به دیدار دیروز رهبری با معلمان اختصاص داده و آن بخشی از سخنان ایشان را برای تیتر انتخاب کرده که فرمودند: «مأموریت معلمان تربیت نسل مقاوم، آگاه و با هویت ملی است».

این روزنامه اصولگرا اظهارات علی صالح‌آبادی، رئیس بانک مرکزی مبنی بر اینکه «ذخایر اسکناس ارزی بانک مرکزی به بیشترین رقم در تاریخ کشور رسیده است» را نیز در گزارش دیگری پوشش داده و تیتر دو کرده است.

کیهان که امروز بیشتر خبری است در گزارش دیگری هم به بررسی آمار و ارقام درباره فروش نفت پرداخته و نوشته: «طبق آمار رسمی شرکت ملی نفت ایران، در 8 ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم شاهد افزایش 40 درصدی صادرات نفت و افزایش 350 درصدی صادرات میعانات گازی بودیم. همچنین وصول درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی، گاز طبیعی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی رشدی 300 درصدی داشته است.»

شرق/ سایه وین در تهران

«شرق» انریکه مورا و امیر قطر که از امروز در تهران با مقامات کشورمان رایزنی خواهند کرد را عکس یک کرده و گفت‌وگویی دارد با آخرین سفیر جمهوری اسلامی در اتحاد جماهیر شوروی و اولین سفیر ایران در فدراسیون روسیه. نعمت‌الله ایزدی در این مصاحبه می‌گوید: «من معتقدم در شرایط کنونی اقتصادی و معیشتی قطعا سفر مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا، امیر قطر و پیش‌تر از آن سفر وزیر امور خارجه لهستان که قرابت دیپلماتیکی با ایالات متحده دارد، فرصت مغتنمی است که می‌تواند سکون و بن‌بست کنونی مذاکرات وین را کنار بگذارد و موتور محرکه توافق باشد؛ اما ... نباید یک سناریو را نافی سناریوی دیگر دید، .. تهران لزوما نباید بین هدیه روسیه برای ماندن در جبهه شرق و فشار غرب برای گسل با مسکو، یکی را انتخاب کند. ... در این شرایط، هر‌چه زودتر به توافق برسیم و شاهد لغو تحریم‌ها باشیم، بستر و فضای لازم برای پیگیری چنین سیاست خارجی همه‌جانبه‌ای شکل خواهد گرفت.»

جوان/ چانه‌زنی و زیاده‌خواهی

«جوان» به سفر همزمان انریکه مورا و امیر قطر به تهران پرداخته و با عنوان «چانه‌زدن‌های زیاده‌خواهی امریکا با ایران» نوشته: «کارشکنی‌های امریکا در روند مذاکرات احیای برجام باعث شده حتی حوصله اروپایی‌ها که خودشان یک سر بازی مانع‌تراشی بوده‌اند هم سر برود. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر خارجه ایران در تماس است و معاون وی هم به ایران آمده است تا شاید برای باز کردن گرهی که با بازی‌های غربی‌ها روی گرهی دیگر آمده است، چاره‌ای پیدا شود. این یک سر قضیه برجام است. سر دیگر آن را قطری‌ها به عنوان میانجی به دست گرفته‌اند که با ورود امروز امیر قطر به ایران باید منتظر نتایج آن نشست. از این دو سفر دو تحلیل گفته شده: اول، امریکا روی زیاده‌خواهی خود اصرار دارد و اروپا را هم در همراهی با خود متزلزل کرده و دوم، ایران به‌رغم ایستادگی روی خط‌قرمز‌های خودش به‌عنوان طرف منطقی مذاکرات مورد توجه و امید اروپا و میانجی‌های دیگر قرار گرفته است.»

آرمان ملی/ فرصت احیای برجام

«آرمان ملی» عکس یک خود به گفت‌وگویی که با مرتضی مکی، تحلیلگر مسائل بین‌المللی انجام داده، اختصاص داده و تیتر زده: ««بازار انرژی» فرصت احیای برجام برای ایران را فراهم کرده است». مکی در این مصاحبه می‌گوید: «ایران باید در این برهه زمانی از میانجی‌گری اروپا و سفر انریکه مورا به تهران حداکثر استفاده را کرد. ایران باید از تمامی ابزار استفاده کند تا این فرصت از بین نرود و با احیای برجام خود را از مشگلات اقتصادی تا حدودی فاصله دهد. بر هیچکس پنهان نیست که تداوم تحریم‌ها تا چه میزان می‌تواند آسیب زا باشد.» وی همچنین معتقد است: «خواه یا ناخواه در سال‌های اخیر نگاه روسیه به ایران یک نگاه ابزاری بوده و در همین راستا شاهد هستیم که پس از تحریم شدن از سوی غرب تلاش می‌کند تا روابط نزدیک‌تری با ایران داشته باشد.»

ایران/ یارانه‌های قابل برداشت

«ایران» دیدار دیروز رهبری با معلمان را عکس یک کرده اما در سایر مطالب و تیترهای امروز بیشتر به اقتصاد و مشخصا بحث یارانه توجه دارد. این روزنامه دولتی در تیتر یک امروز خود با عنوان «امکان برداشت یارانه کمک معیشتی از امروز» نوشته است: «در جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس جمهور مقرر شد براساس توافقات انجام شده رقم واریزی یارانه‌ها به مردم برای ماه اول آزاد و سقف قیمت‌های چهار کالای اساسی با زنجیره مرتبط، با پیشنهاد سازمان حمایت و تأیید ستاد تنظیم بازار، توسط اتحادیه‌ها و اصناف از پنجشنبه (امروز) اعلام شود. در این جلسه که با محوریت «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» برگزار شد، درخصوص تغییر قیمت‌های اقلام مرتبط با اصلاح قیمت‌های چهار قلم کالای اساسی که در طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها متناسب سازی می‌‌شوند، بحث و تصمیم گیری شد. ... همچنین مقرر شد نظارت کاملی بر چگونگی توزیع آرد در سطح نانوایی‌ها و نحوه مصرف آرد نانوایی‌های سراسر کشور به منظور جلوگیری از فروش آرد خارج از شبکه اعمال شود.»

دنیای اقتصاد/ جهت‌یابی قیمت‌ها تا 2024

«دنیای اقتصاد» در تیتر یک امروز خود چشم انداز بازارهای نفت، گاز، محصولات کشاورزی و فلزات گرانبها را بررسی کرد و نوشت: «با جنگ اوکراین، بازار کالاهای اساسی با اختلال مواجه شد و بهای اکثر کالاها افزایش یافت که در رأس آن حامل‌های انرژی قرار دارد. نهادهای بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند که میانگین قیمت نفت‌خام برای سال 2022، حدود 107دلار در هر بشکه است؛ اما با اینکه طی سال‌های 2023 و 2024 روند نزولی خواهد داشت، ارقام همچنان در سطحی بالاتر از سال2021 قرار می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود بهای محصولات کشاورزی رشد قیمت را در سال جاری میلادی تجربه کند؛ اما در دو سال بعد قیمت‌ها تعدیل می‌شود. جنگ اوکراین بر بهای اکثر فلزات نیز اثر داشته و قیمت آنها را در بازار افزایش داده است. پیش‌بینی می‌شود با رفع نگرانی‌ها، بهای اکثر فلزات اساسی در سال2023 و 2024 کاهش یابد.»

سازندگی/ هجمه به پرستویی

«سازندگی» نیم‌رخی از پرویز پرستویی را عکس یک کرده و نوشته: «تندروهای کنگره آمریکا و براندازان تلاش وسیعی علیه هنرمندان ایرانی به ویژه پرویز پرستویی برای حضورشان در آمریکا به راه انداخته‌اند. دلیل آنها حمایت پرستویی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است». این روزنامه اصلاح‌طلب با تیتر «هجمه علیه پرستویی» نوشته: «هرچند بضاعت این افراد که در پی تحریم هنر و هنرمندان هستند، بیش از همین چهار پنج نفری که مقابل سالن شعار می‌دادند و فحاشی می‌کردتد، نیست اما در روزگار مجازی ما، آنها این مجاز را فضای خوبی برای جولان‌دهی می‌بینند و در آن دست به عقده‌گشایی می‌زنند ... حالا آنها دست به دامن یکی از اعضای کنگره آمریکای شده‌اند که در مواضع ضد ایرانی خود شهره و به اندازه کافی شناخته شده است؛ جیم بنکس نماینده جمهوری‌خواهد کنگره آمریکا که مواضع تند و سرسختانه‌ای در قبال ایران، برجام و هر آنچه منافع ایران باشد، دارد از دولت بایدن خواسته دلیل ارائه روادید به پرویز پرستویی را توضیح دهد.»

وطن امروز / آینده را بسازید

«وطن امروز» بخش عمده‌ای از صفحه یک امروز خود را به دیدار دیروز رهبری با معلمان اختصاص داده و با تیتر «آینده را بسازید» آن را پوشش داده است. این روزنامه اصولگرا در گزارش دیگری هم با تیتر «آغاز برداشت یارانه‌ جدید» نوشته: «تمام مردان اقتصادی دولت سیزدهم در حال تبیین نحوه عملیات اجرایی اصلاح ارز ترجیحی هستند. در روزهای اخیر ضمن توضیحات رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی هم در اظهاراتی جداگانه به تشریح روند چگونگی اجرای دومین جراحی اقتصادی کشور پرداختند.» در این گزارش آمده است: « ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه واحدهای صنفی از امروز بتدریج مجاز به اعمال قیمت‌های جدید هستند، اعلام کرد: مبلغ کمک معیشتی واریز شده بابت ماه اول، از ساعات پایانی امشب (دیشب چهارشنبه) قابل برداشت خواهد بود.»

 

بانک مرکزی تنظیم بازار بازی   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه 14 میلیون و 500 هزار تومان شداقتصادنیوز : امروز دوشنبه 2 خرداد 1401 با سیگنال افزایشی قیمت اونس طلا انتظارات صعودی در بازار سکه تقویت شد .
اقتصادنیوز قیمت 

  

ابهام در بورسبازار در حال حاضر دارای پتانسیل‌های بسیاری برای رشد داشته و قیمت‌های جهانی در بالاترین سطح خود قرار دارند و انتظار می‌رود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی، قیمت‌ها تثبیت شوند.
گسترش خودرو خودروسازان پول 

  

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط!بر اساس معاملات انجام شده امروز ( دوم خرداد 1401) قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش مواجه بوده است.
مثلث قیمت خودرو تندر90 

  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 2 خرداد | 7 فوتی و شناسایی 268 بیمار جدید کرونا در کشوربنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت