ایلنا   |  گوناگون  |  

کدام محقق می‌شود: افزایش ده درصدی حقوق یا افزایش پلکانی؟ / شورایعالی کار با مزد واقعی وارد عمل شود

تصمیم گیرنده‌ی دستمزد کارگری، شورایعالی کار است اما سوال اینجاست که با این تورم، چطور می‌خواهند فقط ده درصد حقوق‌ها را افزایش دهد؛ آیا به این فکر نمی‌کنند که مردم چطور باید امورات زندگی را بچرخانند؟

کدام محقق می‌شود: افزایش ده درصدی حقوق یا افزایش پلکانی؟ / شورایعالی کار با مزد واقعی وارد عمل شود

تصمیم گیرنده‌ی دستمزد کارگری، شورایعالی کار است اما سوال اینجاست که با این تورم، چطور می‌خواهند فقط ده درصد حقوق‌ها را افزایش دهد؛ آیا به این فکر نمی‌کنند که مردم چطور باید امورات زندگی را بچرخانند؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، هر سال به نیمه دوم و فصل سردِ سال که نزدیک می‌شویم، بحث مزد و حقوق سال آینده داغ می‌شود. از یک طرف، افزایش حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته‌ی زیرمجموعه‌ی دولت است که میزان آن در لایحه بودجه سالانه می‌آید و معمولاً محل بحث و گفتگو در کمیسیون‌های بودجه‌ای مجلس قرار می‌گیرد و از طرف دیگر، بحث دستمزد کارگران شاغل در بخش خصوصی است که میزان افزایش سالیانه‌ی آن بایستی براساس گفتگوهای سه‌جانبه در «شورایعالی کار» تعیین شود.

چرا کارگران در شورایعالی کار وزنه‌ای ندارند؟

در شورایعالی کار به عنوان تنها نهاد سه‌جانبه برای چانه‌زنی‌های مزدی در کشور، دولت فقط یک ضلع از سه ضلعِ مثلثِ چانه‌زنی است؛ با این حال، وزن نمایندگان دولت که عموماً وزرای اقتصادی کابینه هستند، در جلسات شورایعالی کار سنگین است چراکه همواره به جای سه نفر کارشناس و مدبر در امور اقتصادی که قانون کار برای ترکیب شورایعالی کار پیشنهاد می‌کند نیز سه عضو کابینه دولت (حالا ممکن است پایین‌تر از سطح وزیر) به جلسه می‌آیند و درنتیجه تعداد نمایندگان دولت به شش نفر می‌رسد؛ بدیهی است که سه نماینده کارگری در مقابل شش نفر اعضای ارشد دولت که همواره همدست و هم‌رایِ سه نماینده کارفرمایی هستند، قدرت چندانی برای چانه‌زنی موثر (یعنی چانه‌زنی منتج به نتیجه، گفتگوهای طولانی و کشدار اصولاً به معنای چانه‌زنی موثر نیست) ندارند.

افزایش ده درصدی حقوق کارمندان

به شدت ناکافی‌ست!

امسال اما مذاکرات مزدی 1401 «می‌تواند» چالش برانگیزتر و دشوارتر از سال‌های قبل باشد؛ یک دلیل آن، همجه‌های اخیر نمایندگان مجلس به همین حداقل دستمزدِ ناکافی است؛ نمایندگان مجلس امضاکنندگان طرحی هستند که قصد دارند مزد توافقی را با تغییر تخریبی ماده 41 قانون کار، تبدیل به قانون کند. دلیل دیگر آن، سوگیری‌های مزدی دولت در بخشنامه‌های ابتداییِ تدوین لایحه بودجه و پافشاری بر افزایش فقط 10 درصدی حقوق کارمندان است؛ اگرچه حقوق کارمندان و میزان افزایش حقوق آن هیچ ربطی به کارگران و مذاکرات مزدی در شورایعالی کار ندارد؛ اما معمولاً دولتی‌ها همان عدد افزایش در لایحه بودجه را به عنوانِ «پیشنهاد اولیه» یا «پایه‌ی چانه‌زنی» با خود به شورا می‌آورند و بنابراین عدد افزایش حقوق کارمندان در لایحه بودجه، از منظر نقطه شروع مذاکرات مزدی حایز اهمیت است؛ مثلاً سال قبل که افزایش حقوق کارمندان 25 درصد بود، دولتی‌ها با این رقم شروع کردند که در نهایت میزان افزایشِ حداقل دستمزد 39 درصد مصوب شد.

البته افزایش ده درصدی برای حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته، به نوبه‌ی خود و فارغ از معادلات مزدی کارگران بخش خصوصی، بسیار انتقادبرانگیز است؛ در شرایطی که تورم رسمی حدود 50 درصد است و ما دقیقاً در دل یک ابرتورم به سرمی‌بریم و در حالیکه تمام هزینه‌های زندگی در همین بازه یکساله، بیش از صد درصد افزایش یافته است (کافیست فقط به سرنوشت نرخ نجومی اجاره‌ی مسکن و سرپناه توجه کنیم) چطور افزایش ده درصدی حقوق می‌تواند مکفی باشد، به خصوص برای بازنشستگان دولت که هیچ نوع مزایای مزدی ندارند و امکان جبران کمبود هزینه‌های زندگی برایشان فراهم نیست.

بیستم مهرماه، بخشنامه بودجه سال 1401 توسط رئیس جمهور به دستگاه‌های کشور ابلاغ شد، برهمین اساس تمام دستگاه‌ها با محوریت سازمان برنامه و بودجه کشور با اهتمام جدی و مساعی جمعی و با تدوین برنامه‌ای منظم و تلاشی فراگیر و منضبط، می‌بایست کشور را برای رشد اقتصادی 8 درصد و تحقق جهش اقتصادی در سال آینده مهیا کنند. در بخشی از این بخشنامه آمده است:

«تمامی شرکت‌های دولتی از جمله شرکت‌هایی که دارای قوانین و مقررات خاص پرداخت حقوق و مزایا هستند، افزایش ضریب ریالی حقوق را به طور على الحساب ده (10) در‌صد لحاظ نمایند؛ رقم قطعی ضریب به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید، افزایش حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار على الحساب ده (10) درصد لحاظ شود، رقم قطعی افزایش به تصویب شورای عالی کار خواهد رسید.»

آیا افزایش حقوق «پلکانی» خواهد بود؟

اما چهار روز بعدتر یعنی بیست و چهارم مهرماه، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به انتقادات بسیار، توضیحاتی ارائه داد؛ میرکاظمی با بیان این‌که در سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد، اظهار کرد: بر این اساس تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده ولی حقوق‌های پایین ممکن است تا بالای 30 درصد نیز افزایش یابد اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته‌اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

به گفته وی، میانگین افزایش حقوق در سال بعد، 10 درصد خواهد بود.

با این حساب، اگر بخش حقوق و دستمزد لایحه بودجه با رویکرد افزایش پلکانی اصلاح شود (حال چه توسط دولت و چه توسط مجلس) و اگر سازوکار اعمال این پلکان، برعهده‌ی خود نهادها گذاشته نشود بلکه در لایحه با درج یک جدول مزدی، مشخص کنند که چه گروه‌هایی مشمول افزایش بیش از 30 درصد، چه گروه‌هایی مشمول افزایش 30 درصد و چه گروه‌هایی مشمول افزایش کمتر می‌شوند، می‌تواند تا حدودی اوضاع بهتر شود؛ در واقع، باید مزدبگیران کف‌بگیر یا نزدیک به کف‌بگیر را مشخص کنند و نهادهای دولتی را موظف نمایند که حقوق این گروه‌ها را به اندازه‌ی تورم و سبد معیشت افزایش دهند؛ برای نجومی‌بگیران -که در میان مزدبگیران دولتی بسیار هستند- همان ده درصد یا حتی کمتر نیز کفایت خواهد کرد.

بحث اینجاست که مزدبگیران منهای یقه سفیدان دولتی، امروز در بحران معیشت هستند و باید دریافتی آن‌ها به سبد معیشت حداقلی که نرخ آن امروز بیش از یازده میلیون تومان است، برسد؛ این مزدبگیرانِ زیر خط فقر به خصوص کارگران به هیچ وجه رضایت نمی‌دهند دولت با اعداد و ارقامِ ده درصدی به میز مذاکره بیایند و ادعا کنند افزایش دستمزد تورم‌زاست!

چرا می‌گویند افزایش دستمزد تورم‌زاست؟!

هزینه‌ها دلاری، دستمزد ریالی!

نادر مرادی (فعال کارگری و عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) در این رابطه به ایلنا می‌گوید: تصمیم گیرنده‌ی دستمزد کارگری، شورایعالی کار است اما سوال اینجاست که با این تورم، چطور می‌خواهند فقط ده درصد حقوق‌ها را افزایش دهد؛ آیا به این فکر نمی‌کنند که مردم چطور باید امورات زندگی را بچرخانند؛ امروز همه اجناس و محصولات در کشور با قیمت دلار عرضه می‌شود، فقط دستمزد کارگر و کارمند به ریال است؛ قیمت کالاهای ساده مثل لبنیات، دلاری است؛ داروها به شدت گران شده چون مدعی هستند قیمت دلار افزایش یافته و نمی‌توانیم ارز دولتی اختصاص بدهیم، چطور است که دستمزد به ریال است و هیچ تغییری نمی‌کند؛ تصمیم‌گیران، چشم‌شان را روی دستمزد بسته‌اند و همه چیز را با نرخ دلاری گران می‌کنند.

او اضافه می‌کند: اغلب اقتصاددانانی که برای دولت‌ها تز و برنامه می‌دهند، اصولاً نگاهشان غلط است؛ اینها مدام مدعی می‌شوند افزایش دستمزد مخرب است و تورم ایجاد می‌کند؛ خوب است که این افراد وضع زندگی کارگران در کشورهای دیگر  را ببینند، حتی کشورهای منطقه نه فقط کشورهای توسعه یافته؛ در کجا دستمزد موجب تورم شده است؟! در کشورهایی که دستمزد با سبد معیشت و تورم واقعی همخوانی دارد، چرا تورم نزدیک به صفر است؟!

مجلس هم به نعل می‌زند و هم به میخ

انتقاد به افزایش ده درصدی حقوق در میان نمایندگان مجلس نیز دیده می‌شود؛ اما اغلب آنها از یک طرف به نعل می‌زنند و از طرف دیگر به میخ می‌کوبند؛ یعنی هم منتقد نرخ ده درصدی هستند (البته ظاهراً) و هم مدعی می‌شوند افزایش حقوق و دستمزد تورم‌زاست!

برای نمونه، در همین روزهای اخیر، جعفر قادری، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: کف و سقفی که مجلس در بودجه تعیین تکلیف می‌کند معمولاً در دستگاه‌ها رعایت می‌شود اما با نرخ تورمی که وجود دارد عملاً اتفاق خاصی در زندگی کارمندان رخ نمی‌دهد. سال گذشته تا سقف 2.5 میلیون تومان به حقوق کارکنان دولت اضافه شد و این درحالی بود که نرخ تورم خیلی بیشتر از اینها بود. در سال 1401 نیز قرار است که براساس بخشنامه، فقط 10 درصد به حقوق‌ها اضافه شود درحالیکه نرخ تورم بالای 40 درصد است و عملاً این میزان افزایش، پاسخگوی تورم موجود نخواهد بود.

وی در ادامه این مطلب با تذکر این نکته که تشکیلات دولت یک تشکیلات عریض و طویلی است و بیش از نیاز کارمند دارد گفت: دولت متناسب با نرخ تورم نمی‌تواند افزایش حقوق داشته باشد، اصلاً امکانش نیست.

بهرام حسنی نژاد (فعال مستقل کارگری) در انتقاد از سوگیری‌های متحد و ضد کارگری به ایلنا می‌گوید: ده سال طول کشید تا قانون کار تصویب شود بعد هم، آن را  به تدریج با بخشنامه و دادنامه و آیین‌نامه، مثله و قطعه قطعه کردند؛ در واقع قانون کار قلع و قمع شد و چیزی از آن باقی نماند؛ الان هم صحبت از تخریب ماده 41 می‌کنند، ماده‌ای قانونی که هیچ وقت صحیح اجرا نشده است؛ می‌خواهند به قیمت از بین بردن امکانات اولیه‌ی زندگی خانواده‌های کارگران، یک عده سرمایه‌دار و سوپرمیلیاردر را راضی کنند، کسانی را که بدون پرداخت مالیات، درآمدهای نجومی دارند؛ این نوع سیاست‌گذاری‌ها، نتیجه‌اش فقط فقیرتر شدن توده‌های محروم است.

او اضافه می‌کند: متاسفانه سودجویان قدرت همه جانبه دارند و برخی نیز در سیستم تصمیم‌گیر با همدستی، به نفع این اقلیت سودجو عمل کرده و  به حقوق کارگران و دستاوردهای تاریخی طبقه‌ی کارگر حمله می‌کنند. این ده درصد و اعدادی که برای افزایش حقوق 1401 اعلام می‌کنند، بیشتر مثل شوخی است. در شرایط ناگوار فعلی، حتی 50 درصد افزایش حقوق هم کفاف نمی‌دهد؛ کدام کالایی را سراغ دارید که جزو نیازهای ضروری مردم باشد و در این یک سال اخیر، بیش از صد درصد گران نشده باشد؟! امروز مسکن 40 متری، کالایی لاکچری شده؛ ما کارگران دیگر جایی نداریم که رویش بایستیم؛ دیگر حقِ بر شهر و حقِ بر خانه نیز نداریم!

سلب تمامِ حقوق!

«حق بر شهر»، «حق بر زیست شرافتمندانه» و باقی حقوق انسانیِ مندرج در قانون اساسی، از یک طرف با تورم و گرانی از میان می‌رود و از سوی دیگر، با خروج از چتر قانون و معاف‌سازی و صدور بخشنامه‌های مکرر، سلب می‌شود؛ در این شرایط، گفته می‌شود حقوق و دستمزد در سال بعد، فقط باید ده درصد افزایش یابد و نمایندگان مجلس که علی‌القاعده بایستی وکیل ملت باشند، ظاهراً به این نرخ‌ها انتقاد می‌کنند اما به مجرد انتقاد کردن، مدعی می‌شوند چاره‌ای نداریم و نمی‌توانیم حقوق و دستمزد را به نرخ تورم برسانیم!

گزارش: نسرین هزاره مقدم

انتهای پیام/

القاعده خانواده ریال   اخبار برگزیده
  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابدانتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده 10 درصد افزایش یابد.
۵۵ آنلاین دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

کارایی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «امیکرون»شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید-19 این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.
نامه نیوز خودرو آفریقای جنوبی تهران 

  

شاگرد اول فرهاد مجیدی کیست ؟طبق آمار وبسایت متریکا ، مهدی مهدی پور ، تنها بازیکنی در لیگ برتر است که در هر شش بازی اخیر نمره بالای هفت را از این وبسایت گرفته است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی لیگ برتر استقلال 

  

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور امسال شامل حال آن‌ها خواهد شدرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر مجلس و دولت درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: معلمان عزیز باید بدانند که این قانون هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور 1400 شامل حال آنها خواهد شد که برای امسال در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده و ادامه آن از ابتدای سال 1401 با اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی اجرا می‌شود.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه فضای مجازی رئیس جمهور 

  

نرخ تورم استان‌ها اعلام شددر این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل با 5 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 1.4 درصد افزایش است.
ایلنا تورم استان همدان استان زنجان 

  

رئیسی: قرارداد گاز با ترکمنستان حتما احیا خواهد شدامروز با پیگیری های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد.
فردا قرارداد گاز ترکمنستان 

  

شروط قاطع ایران در مذاکرات وین برای آمریکافارس | تیم مذاکره‌کننده ایرانی در حالی روز دوشنبه در وین با گروه 1+4 مذاکرات را برای رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا آغاز می‌کند که بحث دریافت خسارت و تضمین از آمریکا برای عدم خروج مجدد از برجام برگ‌های برنده‌ای است که در اختیار این تیم قرار دارد.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  اخبار داغ
  

زمان ورود کرونای خطرناک آفریقایی به کشور اعلام شداگر همان گونه که دلتا وارد کشور شد، کرونای «اومیکرون» نیز وارد کشور شود پیش‌بینی می‌شود در یک تا دو ماه آینده این سویه جدید نیز وارد کشور شود.
برنا ماه 

  

سویه جدید کرونا در یک قدمی ایران!سویه جدید کرونا که بسیار هم خطرناک است در حال چرخیدن در جهان است همچنین وزیر بهداشت درباره احتمال ورود ویروس به کشور هشدار داد.
۵۵ آنلاین ایران ویروس روزنامه 

  

موافقت ستاد کرونا با تزریق دز سوم برای افراد بالای 18 سالجماعتی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا:تمامی اعضای کمیته علمی کشوری کرونا در جلسه امروز خود بر تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد بالاتر از 18 سال در کشور تاکید کردند.
گسترش وزارت بهداشت ویروس واکسیناسیون 

  

پیش‌بینی مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا با کمک یک مدل آماری!پژوهشگران کانادایی، یک مدل آماری ابداع کرده‌اند که می‌تواند براساس آران‌ای کروناویروس، خطر مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-19 را پیش‌بینی کند.
برنا مرگ 

  

چند درصد بیماران سرطانی از کرونا جان سالم به در میبرند؟تحقیقات ابتدایی، نرخ مرگ و میر بیماران سرطانی در اثر ابتلا به ویروس کرونا را 30% و 40% را نشان می‌داد. اما در طول فراگیری، این عدد به مرور کاهش یافته و به عدد 12،5% رسید.
برنا مرگ ویروس 

  

نتایج امیدوارکننده از دو محصول برای مقابله با ویروس کرونانتایج دو آزمایش جداگانه در مورد اثربخشی اسپری بینی جدید و نوعی آدامس که از سوی محققان بریتانیایی و آمریکایی انجام شده نشان می‌دهد که این دو محصول توانایی قابل قبولی برای مقابله با ورود ویروس کرونا به بدن انسان و تاثیرگذاری مخرب آن بر سلول‌های آن می‌شود.
۵۵ آنلاین ویروس تولید بدن انسان 

  

این افراد در برابر کرونای امیکرون آسیب پذیرترند!اقتصادنیوز: پزشکان آفریقایی به تشریح کسانی در برابر گونه «امیکرون» کرونا آسیب پذیرترند، پرداختند.
اقتصادنیوز 

  

موج ششم کرونا در راه ایران است؟+فیلماقتصادنیوز: معاون بهداشت گفت: ایران فعلا در شرایط موج ششم نیست ولی همیشه با تاخیر بعد از کشورهای دیگر موج جدید در کشورمان شروع می‌شود./مهر
اقتصادنیوز ایران 

  

تعادل در بورس تهران/ تردید حقیقی‌هااقتصادنیوز: معاملات امروز 7 آذر 1400 بورس تهران در چالشی متعادل قرار داشت و این در حالی بود که ارزش معاملات خُرد به پایین ترین سطح در 6 ماه اخیر رسید.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران ماه 

  

مقصر شیوع کرونای آفریقایی مشخص شد!نخست‌وزیر سابق انگلستان عدم توزیع واکسن در کشورهای آفریقایی را عامل شیوه نوع جدید کرونا دانست.
برنا 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/07| سکه امامی گران شدقیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

پیش بینی مهم از بورس فردا (8 آذر)یک کارشناس بازار سهام گفت: تمامی اتفاقات بد ممکن برای بورس افتاده و در مقطع کنونی حصول توافقات برجام به نفع بورس است.
گسترش سهام بودجه دولت 

  

شوک بزرگ سویه جدید کرونا به بازار رمزارزها/ سقوط شارپی ارزهای دیجیتالاقتصادنیوز: پس از آنکه بیت کوین تحت تاثیر خبر کشف سویه جدید ویروس کرونا در عرض 24 ساعت سقوطی 6 هزار دلاری را تجربه کرد، به نظر می رسد که بازار همچنان در شوک ریزش روزهای اخیر است و نتوانسته است به مسیر صعودی بازگردد.
اقتصادنیوز بیت کوین ویروس 

  

وضعیت بورس بدتر از این نمی شود!یک کارشناس بازار سهام گفت: تمامی اتفاقات بد ممکن برای بورس افتاده و در مقطع کنونی حصول توافقات برجام به نفع بورس است.
گسترش سهام بودجه دولت