ایلنا   |  فرهنگی  |  

بسیاری از تئاترها نسبتی با جامعه و زمانه خود ندارند/ تئاتر دانشگاهی آلترناتیوهایی را مقابل جریان تئاتر بدنه رو می‌کند/ مشکل مالی نداریم

دبیر بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی گفت: یک سال زمان برای ما کافی بود تا متوجه شویم که بسیاری از تئاترهایی که اکنون اجرا می‌شوند موزه‌ای هستند و دیگر هیچ نسبتی با جامعه و زمانه خودشان ندارند؛ نه صرفا از نظر محتوا، که از لحاظ پیش‌رو بودن.

بسیاری از تئاترها نسبتی با جامعه و زمانه خود ندارند/ تئاتر دانشگاهی آلترناتیوهایی را مقابل جریان تئاتر بدنه رو می‌کند/ مشکل مالی نداریم

دبیر بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی گفت: یک سال زمان برای ما کافی بود تا متوجه شویم که بسیاری از تئاترهایی که اکنون اجرا می‌شوند موزه‌ای هستند و دیگر هیچ نسبتی با جامعه و زمانه خودشان ندارند؛ نه صرفا از نظر محتوا، که از لحاظ پیش‌رو بودن.

«سید مجتبی جدی» دبیر بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به قرمز شدن وضعیت کرونایی تهران در آستانه برگزاری این رویداد، تصریح کرد: همان روال قبل پابرجاست و تغییری نکرده. اسفند ماه سال گذشته بازبینی‌های مرحله اول را در بخش صحنه‌ای تهران و بخش مناطق انجام دادیم و انشالله هفته آینده جشنواره مناطق را در دامغان بتوانیم برگزار کنیم. برای بخش صحنه‌ای هم در اردیبهشت ماه و بعد از این تعطیلی‌ها، بازبینی‌های مرحله دوم را خواهیم داشت.

جدی درباره برپایی کارگاه فصل تئاتر مستند، هم خاطرنشان کرد: این کارگاه به مدت 12 جلسه و ذیل برنامه‌های کارگاه‌های آموزشی جشنواره با همکاری مرکز تئاتر مولوی تعریف شده بود که تا الان 8 جلسه آن برپا شده است و خروجی این کارگاه قرار است تولید اثری باشد که در جشنواره به صحنه برود. یوسف باپیری، محمد منعم، بهار کاتوزی و امین میری مدرسان این کارگاه هستند که هم‌زمان، هر چهار استاد در این کارگاه‌ها که هر جلسه‌اش حدود 5 ساعت است، حضور دارند.

او در پاسخ به این سوال که «کرونا بر کمیت و کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره تاثیرگذار بوده؟» گفت: در جشنواره تئاتر دانشگاهی برخلاف جشنواره‌های دیگر، کارها باید حتما اورژینال باشند و قبل از حضور در این رویداد اجرا نرفته باشند؛ برای همین شرایط جشنواره خیلی وابسته به شرایط اجرای تئاتر در تهران نبود. اما قطعا فضای رخوت و ناامیدی که در این یک سال بر تئاتر کشور حکم‌فرما بود بر جشنواره و آثار رسیده به آن هم تاثیر داشته است.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی با تاکید بر اینکه اما با این وجود، ریزش آثار ارسالی به بخش صحنه‌ای نسبت به دوره‌های قبل خیلی کم بود، گفت: این دوره در بخش صحنه‌ای 176 اثر برای بازبینی آمد که این عدد در دوره‌های قبل شاید بین 180 تا 190 اثر بود. یعنی تفاوت آماری چندانی وجود ندارد. از این تعداد هم، 58 اثر را برای ورود به مرحله دوم انتخاب کردیم که برای بازبینی آماده شوند.

جدی با ارزیابی موضوع آثار رسیده به بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی و نسبت آنها با فضای عمومی جامعه یادآور شد: تئاتر دانشگاهی نسبت به جشنواره‌های دیگر و حتی تئاتر بدنه -که در تئاتر شهر یا سالن‌های دیگر اجرا می‌شود- تفاوتی اساسی دارد مبنی بر اینکه آثار تولیدی‌اش ملحم از جریان تئاتر بدنه نیست و همیشه آلترناتیوهایی را نسبت به آن جریان رو کرده و ارائه داده است؛ چه در حوزه متن و فرم.

او با تاکید بر اینکه اکثر آثار اجرا شده یا ارائه شده در جشنواره تئاتر دانشگاهی به شکل تئاتر آلترناتیو هستند و نسبتی با تئاتر بدنه ندارند، ادامه داد: اما آنچه که در این دوره از جشنواره برایمان بسیار مهم بود و مدام به بچه‌ها آن را گوشزد می‌کردیم، نسبت داشتن اثر با جهانی بود که در آن زندگی می‌کنیم؛ چه در حوزه فرم و چه متن. اینکه اثر چه نسبتی با ما دارد؟ مایی که یک سال پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشتیم و با یک بیماری روبه‌رو شدیم که به ما ثابت کرد هیچ چیز پایداری در جهان وجود ندارد.

دبیر این دوره از جشنواره تئاتر دانشگاهی خاطرنشان کرد: کرونا اتفاقا الگویی برای ما بود تا به این فکر کنیم که تئاتر بعد از این دوران، قطعا شکل سابقش را از دست خواهد داد و تئاتری که در این سال‌ها می‌شناختیم و می‌دیدیم به زودی زود شکل موزه‌ای پیدا می‌کند. همانطور که در دهه 70 کارهایی را می‌دیدیم که شبیه دهه 60 بود -یعنی آثاری که در گذشته مانده بودند- آنجا یک دهه طول کشید تا ما به اصلاح از کارهای دهه شصتی عبور کنیم. اما الان چون سرعت همه‌چیز بالاست، یک سال زمان برای ما کافی بود تا متوجه شویم که بسیاری از تئاترهایی که اکنون اجرا می‌شوند موزه‌ای هستند و دیگر هیچ نسبتی با جامعه و زمانه خودشان ندارند؛ نه صرفا از نظر محتوا، که از لحاظ پیش‌رو بودن.

جدی ادامه داد: از این منظر، تئاتر دانشگاهی همواره یک پله جلوتر از بقیه جریان‌ها بوده است. حتی برای بخش «تجربه‌های اجرا» سعی کردیم فراخوانی تنظیم کنیم که بر اساس آن، استادان دیگر در یک سالن نمی‌نشستند تا برای جمعی سخنرانی کنند؛ آنها در خیابان کنار هنرجویان‌شان راه می‌رفتند و درباره وضعیتی که در آن هستند و هستیم و جهانی که در آن زندگی می‌کنیم حرف می‌زدند و اینکه قرار است بعد از این به فکر اندیشه‌های جدیدتری باشیم. حتی شکل کلاسیک سمینار را هم کنار گذاشتیم و سعی کردیم نسبت‌مان را با وضعیتی که در آن هستیم پیدا کنیم. بنابراین در همه شکل‌ها، این اتفاق و نگاهِ نو در جشنواره تئاتر دانشگاهی رخ داده و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

او همچنین درباره بودجه و مسائل مالی که تبدیل به چالش ثابت جشنواره تئاتر دانشگاهی در سال‌های اخیر شده است، گفت: تا الان که بخشی از مطالبات پرداخت شده است؛ به‌طور مثال هزینه برگزاری جشنواره منطقه‌ای دامغان را یک سال پیش از طرف وزارتخانه واریز کردیم. و همچنین بخش عمده‌ای از مطالبات تعدادی از کارهایی که تا پایان اسفند سال گذشته انجام دادیم هم خوشبختانه پرداخت شده و تنها بخش دیگری مانده که قرار است طی هفته‌های آتی تسویه شود.

جدی در پایان یادآور شد: ضمن اینکه بر اساس قول حمایتی که از معاون وزیر علوم و دوستان دیگر وزارتخانه گرفته‌ایم فکر می‌کنم بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی با مشکل بودجه و پرداخت‌ها مواجه نشود.

بودجه حوزه موزه   اخبار برگزیده
  

رشد اقتصادی امسال، بدون احیای برجام هم مثبت می‌شودمدیرکل دفتر مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد با تایید پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال 1400 گفت: با توجه به اقتضائات اقتصادی کشور امسال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد.
ایلنا رشد اقتصادی اقتصاد اقتصاد ایران 

  

سیدابراهیم رئیسی با علم به اینکه در نظرسنجی‌ها از موقعیت مطلوبی برخودار است، به دلایل متعدد همچنان ترجیح می‌دهد در مواجهه با دعوت‌هایی که از او برای کاندیداتوری می‌شود، بی‌تمایل نشان دهد.
نامه نیوز فضای مجازی سیدابراهیم رئیسی انتخابات ریاست جمهوری 

  

خطیب‌ زاده: از رژیم اسرائیل برای نطنز انتقام می‌گیریمسخنگوی وزارت خارجه: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی می‌گفت و از منابع متعدد تایید می‌کنند این رژیم پشت این داستان بوده است.
فردا انتقام وزارت خارجه ایران 

  

در بازی و مکر صهیونیست‌ها نخواهیم افتاد/ سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی با خرابکاری در مسیر رفع تحریم‌ها می‌خواهد از مردم ایران انتقام بگیرد. ما در بازی و مکر آنها نخواهیم افتاد اما جمهوری اسلامی به وقت پاسخ مناسب را خواهد داد.
ایلنا بازی وزارت خارجه جمهوری اسلامی 

  

سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل برای مذاکره درباره ایرانوزیر خارجه آمریکا طی هفته جاری به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقام‌های اروپایی درباره موضوعات مختلفی از جمله ایران، اوکراین و افغانستان رایزنی کند.
مثلث سفر شبه جزیره کریمه ایران 

  

فوری/ خبر مهم درباره آزادسازی پول های بلوکه 7 میلیارد دلاری ایران در کره جنوبیخبرگزاری یونهاپ کره اعلام کرد هیات کره ای با مقامات ایران برای بازگرداندن دارایی های مسدود شده در حال رایزنی است.
اقتصادنیوز پول ایران کره جنوبی 

  

چرا آمریکا و اسرائیل بیشترین ضرر را از سند همکاری ایران و چین متحمل خواهند شد؟مبالغه نکرده ایم اگر بگوییم امضای سند همکاری استراتژیک بین چین و ایران، در 27 مارس 2021 نقطه عطفی در روابط قوای مطرح جهان و غرب آسیا بوده، برتری تک قطبی ایالات متحده را به کلی از بین می برد و مانع از گسترش حضور اسرائیل در منطقه غرب آسیا می شود.
۵۵ آنلاین خاورمیانه سوریه روسیه 

  

دل‌نگرانی بزرگ سرخ‌ها با شروع لیگ قهرمانان/ پرسپولیس دو ستاره دیگر را از دست می‌دهد؟شروع لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند یک نگرانی خاص برای هوادران پرسپولیس به همراه داشته باشد.
خانه فوتبال فوتبال لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس 

  

شیوه تحویل خودرو تغییر می کندرئیس مجلس تاکید کرد نحوه واگذاری خودرو باید اصلاح شود و این کار ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
خودروتک خودرو مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

احمدی‌نژاد: این فنر به زودی درخواهد رفتاین اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملّت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد خبرآنلاین استان کرمان 

  

تصمیم جدید شورای رقابت برای زمان تغییر قیمت خودرودر حالی که رئیس شورای رقابت از بازنگری در قیمت کارخانه خودرو درآینده نزدیک خبر داده بود، موضع جدید وی نشان می دهد که این شورا دست کم فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت کارخانه خودرو ندارد. وی حتی از احتمال نزولی شدن قیمت خودرو نیز خبر داد.
خودروتک شورای رقابت قیمت افزایش قیمت 

  

با احیای برجام تورم و فشار اقتصادی کم می شودبه گفته استیو هانکه، احیای برجام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک تورم 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  اخبار داغ
  

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده استسازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که بیماری همه‌گیر کووید19 به یک «نقطه بحرانی» رسیده است و س
خبرفوری وزارت بهداشت روسیه ویروس 

  

هند در ابتلا به کرونا رکورد زد!برزیل یکی از کانون های جهانی ابتلا به کرونا است حال آنکه شب گذشته، هند با ثبت بیش از 160 هزار مبتلا، از این کشور آمریکای لاتین پیشی گرفت.
برنا هند برزیل آمریکای لاتین 

  

اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست/ تا 2 هفته دیگر فوتی‌ها به 300 نفر می‌رسد/ ویدئوعلیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از
خبرفوری سلامت 

  

وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین باراقتصادنیوز : فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه گمانه زنی ها نشان می دهد هفته آتی بسیار نگران کننده است، افزود: برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
اقتصادنیوز تهران 

  

شایع ترین علامت کرونا در جهان چیست؟داده های رسمی نشان می دهند نیمی از مبتلایان به کرونا هیچ علامتی ندارند اما هنوز خستگی شایع ترین علامت ابتلا به این بیماری است.
برنا 

  

زلاتان متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شدمهاجم سوئدی متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شده است.
خبرفوری زلاتان ابراهیموویچ باشگاه یوونتوس روزنامه 

  

خواهش می‌کنم رسانه‌ها دیگر از کرونا نگویند؛/ شرایط متفات میزبانان ACL در گفتگو با دکتر هراتیانزهره هراتیان رئیس مرکز ایفمارک که یکی از ناظران پزشکی AFC نیز به شمار می رود، از کادر پزشکی 4 نماینده فوتبال ایران تقدیر کرد.
ورزش۳ رسانه فضای مجازی کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید​ذوالفقاری در نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که با حضور وزیر بهداشت تشکیل شد، گفت: باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید و نباید با تصمیم گیری های مختلف و چندگانه به اعتماد عمومی در کشور آسیب بزنیم.
ایلنا وزارت کشور درمان کوبا 

  

ویروس کرونا در چشمان یک زن کشف شد!پزشکان چینی در چشمان زن 64 ساله‌‌ای که دو ماه پیش به بیماری کرونا مبتلا شده بود ویروس زنده کرونا را یافتند.
برنا ویروس ماه 

  

در این استان هر ساعت یک فوتی بر اثر کرونا ثبت می شوداقتصادنیوز : رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آمار فزآینده شیوع کرونا در فارس گفت: هر سه دقیقه یک مورد بستری و تقریبا هر ساعت یک مورد فوتی در این استان ثبت شده است.
اقتصادنیوز شیراز 

  

شکاف بزرگ قیمتی در فروش یورو/ مدیریت قیمت دلار در دو بازاراقتصادنیوز: امروز 23 فرودین 1400 در پایان کار بازار عمده فروشی و خرده فروشی رسمی ارز حجم عرضه ها نسبت به دیروز بالا رفت. با وجود افزایش عرضه قیمت دلار رشد کرد اما قیمت یورو کاهشی شد. نکته دیگر این که شکاف قیمت یورو در بازار رسمی و آزاد به 6 درصد رسید.
اقتصادنیوز یورو قیمت دلار 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 24 فروردین 1400/ حقوقی ها دستور خرید دو سهم را صادرکردنداقتصادنیوز: امروز 24 فروردین 1400 حقوقی ها دستورکار خرید دو سهام حاضر در سهام عدالت را صادر کردند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام