توسعه یافته‌ها بیشتر لبنیات مصرف می‌کنند

شیر یکی از ارزشمند ترین فرآورده‌های غذایی دنیاست که سرانه مصرف آن در کشورهای صنعتی و توسعه یافته بیشتر از کشورهای در حال توسعه است.

توسعه یافته‌ها بیشتر لبنیات مصرف می‌کنند

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع شیر ایران(پگاه)، سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی (فائو) به مناسبت روز اول ژوئن (روز جهانی شیر) گزارشی در مورد مهمترین تحولات بازار شیر در جهان ارائه می‌دهد که در ادامه بخش‌هایی از  این گزارش را مرور خواهیم کرد.

فائو در گزارش سال جاری خود نوشت: «مطالعات نشان داده است با افزایش متوسط درآمد خانوارها در کشورهای صنعتی، تقاضا برای مصرف شیر و فرآورده های لبنی افزایش پیدا می‌کند.

بررسی‌ها نشان داده است مصرف شیر در جوامع با سطح درآمد و میزان درآمد قابل استحصال رابطه مستقیم دارد به گونه ای که با افزایش درآمد خانوارها در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، تقاضا برای شیر و دیگر محصولات لبنی رشد می‌کند.

ازاوایل دهه 1960 میلادی تا کنون سرانه مصرف شیر در کشورهای در حال توسعه دنیا دو برابر، مصرف گوشت سه برابر و مصرف تخم‌مرغ 5 برابر شده است.

بر پایه این گزارش، در برخی ازمناطق فقیر دنیا از قبیل کشورهای جنوب صحرای آفریقا مصرف شیر در دو دهه اخیر نه تنها رشدی نکرده است بلکه روند نزولی هم داشت.

جایگاه ایران در طبقه بندی سرانه مصرف شیر

طبق این گزارش، کشورهای دنیا از نظر سرانه مصرف شیر در سه گروه جای می‌گیرند. اول کشورهایی که سرانه مصرف شیر در آنها بالاتر از 150 کیلوگرم در سال است و استرالیا و کشورهای اروپای غربی وکشورهای امریکای شمالی در این گروه قرار دارند.

به گزارش سایت سبک زندگی پگاهی، در گروه دوم کشورهایی قرار دارند که سرانه مصرف شیر در آن‌ها بین 30 کیلوگرم تا 150 کیلوگرم در سال است.

ایران، هند، ژاپن، کنیا و کشورهای آمریکای لاتین در این دسته قرار دارند که  شامل کشورهایی است که مصرف فرآورده های لبنی در آنها درسطح متوسط قرار دارد.

سوم کشورهایی هستند که سرانه مصرف پایینی دارند و میزان مصرف سالانه در این کشورها کمتر از 30 کیلوگرم است و ویتنام و سنگال و اغلب کشورهای جنوب شرقی و شرق آسیا  و کشورهای واقع در آفریقای مرکزی در این دسته جای گرفته اند.

سهم انرژی تامین شده با استفاده از شیر

فائو در گزارش سال جدید خود اعلام کرد در کشورهای آفریقایی و آسیایی مردم 3 تا 4 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از مصرف شیر و لبنیات تامین می‌کنند، در حالیکه در کشورهای اروپایی و کشورهای واقع شده در اقیانوسیه  بالغ بر 6 درصد از انرژی مصرفی مردم از شیر و فرآورده های لبنی تامین می‌شود.

در کشورهای آفریقایی و آسیایی مردم تنها 6 تا 8 درصد از پروتئین مورد نیاز خود را از مصرف شیر تامین می‌کنند در حالیکه در کشورهای صنعتی و توسعه یافته قاره آمریکا و اروپا، سهم شیر در تامین پروتئین مورد نیاز مردم بیش از 19 درصد است.

از طرف دیگر در قاره آسیا و آفریقا تنها 7 درصد از چربی مورد نیاز مردم از مصرف شیر و لبنیات تامین می‌شود ولی در اروپا 12 درصد از چربی مورد نیاز بدن افراد و در کشورهای اقیانوسیه و آمریکای شمالی 14 درصد چربی مورد نیاز بدن افراد از مصرف شیر تامین می‌شود.

 

لبنیات سرانه مصرف شیر روابط عمومی   اخبار برگزیده
  

امتحانات دانش‌آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهند/ آموزش حضوری کلاس اولی‌ها را توصیه می‌کنیم​وزیر آموزش و پرورش گفت: به محض خارج شدن از این تعطیلی دوهفته‌ای به خانواده‌ها توصیه آموزش حضوری به ویژه برای کلاس اولی‌ها را داریم و خود ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنیم.
ایلنا آموزش اینستاگرام همراه اول 

  

ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نخواهد ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتادرئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر بی‌پاسخ نماندن این اقدام، گفت: در دام توطئه رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد.
ایلنا رئیس جمهور هسته ای ایران 

  

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود داردامروز ، 27 نوامبر 2020 ، در شهر آبسرد استان تهران ، آقای محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی، در یک حمله تروریستی ترور شد...
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی 

  

نتیجه کالبدشکافی دیه گو مارادونا مشخص شددلیل دقیق مرگ دیه‌گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال آرژانتین و جهان روشن شد.
مملکت‌آنلاین دیه مارادونا مرگ 

  

عملیات تروریستی دیروز بر بورس چه تاثیری می گذارد؟یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگرچه اتفاق تلخی به دلیل ترور یکی از دانشمندان ارزشمند کشور در روز گذشته رخ داد، اما به نظر نمی‌رسد بازار به این اتفاق واکنش منفی نشان دهد.
اقتصادنیوز سرمایه نرخ سود بانکی خودرو 

  

اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را چه کسی لو داد؟ + فیلممشاور رهبر انقلاب درباره‌ی لورفتن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای اظهار نظر کرد.
گسترش هسته ای مشاور رهبر انقلاب 

  

«بهروز کمالوندی» معتقد است روند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن غیر اعلام شده در چارچوب موضوعات پروتکلی مشخص است و نمی تواند از هر مکانی بدون ارائه توضیحات به کشور عضو بازرسی کند.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

هدف روحانی از بازگشت به برجام حل مشکلات دولت خودش استسید محمد غرضی: اوباما اعلام کرد که بایدن به برجام برمی‌گردد؛ چون برجام خصوصیت بین المللی دارد بنابراین ارزشمندتر از سیاست‌های دولتی و یا فردی است. اقای روحانی از مطرح کردن برجام به دنبال حل مشکلات دولت خودش است اما ما نگران منطقه و حضور بیگانگان هستیم. استعداد داخلی ایران بسیار قوی است و قدرت سیاسی ما بالاخره آمریکا را از لشکرکشی مایوس کرد.
مستقل‌آنلاین الناز شاکردوست دولت محمد غرضی 

  

ادعای تکراری پمپئو درباره برنامه موشکی ایرانوزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
مثلث مایک پمپئو برنامه موشکی ایران ایران 

  

خودروهای تولید داخل که کاهش قیمت بیش از 100 میلیون داشتندکاهش یا به تعبیر بهتر ریزش اخیر خودروها به گونه ای بوده که برخی خودروهای تولید داخل کاهش قیمت بیش از 100 میلیون تومان و برخی چند صد میلیون تومان را هم تجربه کرده اند.
خودروتک تولید قیمت بازار خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

اسرائیل، در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانمحسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز، مورد سوءقصد قرار گرفت. منابع رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که سازمان جاسوسی این رژیم «موساد» تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین خودرو هسته ای ایران 

  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  اخبار داغ
  

با این روش کرونا را در دهان تان از بین ببریداقتصادنیوز : دانشمندان به تازگی اقدام به تحقیق درباره تاثیرات دهان شویه و اسپری بینی در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا کردند.
اقتصادنیوز درمان خانواده ویروس 

  

چه کسانی پروتکل‌های ضد کرونا را رعایت نمی کنند؟طی حدود 10 ماهی که کرونا به کشور آمده است، اقداماتی برای مقابله با بیماری اتخاذ شده است و بر اساس آخرین تصمیمات و اعمال محدودیت‌های شغلی و عدم تردد شبانه، تغییراتی در بار بیماری مشاهده می‌شود، اما سهم هر شهر، شغل و... در رعایت پروتکل‌ها و دستورالعملهای ضد کرونا چقدر بوده است؟
۵۵ آنلاین فروشگاه های زنجیره ای تهران شیراز 

  

ویروس کرونا نمی تواند به مدت زیادی روی لباس باقی بماند، اما کرونا می تواند در مدت زمان و دمای خاص از بین برود. پس با این تفاسیر نحوه ضد عفونی کردن البسه ها در ایام کرونایی باید مورد توجه همگان قرار بگیرد.
نامه نیوز مهاجرت ویروس خودرو 

  

تغییرات کرونایی «جمعه سیاه»محدودیت های کرونایی در آمریکا سبب شد تا بلک فرایدی خریدهای آنلاین را 21.5 درصد نسبت به سال قبل افزایش دهد. در همین رابطه ایالتهایی که محدودیت ها در آنها جدی تر از سایرین بوده است فروش بیشتری را تجربه کرده اند.
اقتصادنیوز بازی اقتصاد ویروس 

  

شناسایی کرونا مثبت‌ها از طریق کارت ملی در کسری از ثانیهسخنگوی وزارت بهداشت جزئیات نحوه شناسایی افراد کرونا مثبت در مراجعه به ادارات و وسایل حمل و نقل عمومی از طریق کارت ملی را تشریح کرد و گفت: ماموران انتظامات این مراکز با استفاده از اپلیکیشن ماسک، بارکد کارت ملی مراجعان را اسکن کنند و در کمتر از یک ثانیه وضعیت قرنطینه یا عدم قرنطینه فرد نمایش داده می‌شود.
۵۵ آنلاین کارت ملی وزارت بهداشت مترو 

  

روایت یک شاعد عینی از فضای بیمارستان‌ها در روزگار کروناکارگردان مستند «پرستاران» که درباره کادر درمان به عنوان خط مقدم مبارزه با کرونا ساخته شده است، می‌گوید بسیاری از پرستاران دچار مشکلات حاد تنفسی، ریوی، آلرژی و مشکلات روحی شده‌اند. این کارگردان به نقل از پرستاران می‌گوید، «کاش مردم یک ساعت خودشان را جای آنها بگذارند.»
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان مصاحبه 

  

همدستی خطرناک دیابت و کرونادیابت لزوما احتمال بیشتر ابتلا به کووید-19را ایجاد نمی‌کند، اما خطر ابتلا به بیماری شدید یا مرگ و میر بر اثر عارضه‌های بیماری را افزایش می‌دهد.
گسترش دیابت ورزش ویروس 

  

بیشترین مرگ و میر کرونا در این سه استانسخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت بیماری کرونا طی هفته اخیر در کشور، گفت: بیشترین میزان مرگ و میر کرونا طی هفته گذشته مربوط به استان‌های یزد، سمنان و خراسان جنوبی بوده است.
گسترش مرگ وزارت بهداشت سلامت 

  

اقتصاد ایران هم ردیف فرانسه و لهستان در مواجهه با کرونابلومبرگ، نیوزلند را بهترین اقتصاد در مقابله با کرونا در جهان معرفی کرد.
۵۵ آنلاین اقتصاد رشد اقتصادی ایران 

  

دانشمندان سازمان بهداشت جهانی تصمیمی به بررسی یک آزمایش دیگر برای اطمینان از ایمین و اثربخشی واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد دارند.
نامه نیوز سازمان بهداشت جهانی فضای مجازی الناز شاکردوست