ایلنا   |  سیاسی  |  

عده‌ای به دلیل بی‌برنامگی و ضعف مدیریت با ندانم‌کاری صورت مسئله را پاک می‌کنند/ برخورد منفی با مطالبات مردم حل مشکلات را پیچیده‌تر می‌کند

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: برخورد منفی با مطالبات به حق مردم مشکل را حل نمی‌کند، بلکه حل آن را پیچیده‌تر می‌کند. آنان که به دلیل ضعف مدیریت و یا بی‌برنامگی قادر نیستند به مطالبات مردم پاسخ مثبت دهند، متاسفانه با ندانم‌کاری و برخورد نادرست سعی می‌کنند، صورت مساله را پاک کنند.

عده‌ای به دلیل بی‌برنامگی و ضعف مدیریت با ندانم‌کاری صورت مسئله را پاک می‌کنند/ برخورد منفی با مطالبات مردم حل مشکلات را پیچیده‌تر می‌کند

محمد سلامتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که در اعتراضات اخیر با بحران نمایندگی در ایران مواجه شدیم به گونه‌ای که احزاب و جریان‌های سیاسی تا حدود زیادی نتوانستند نماینده مطالبات و صدای مردم باشند و این مسائل را پیگیری کنند که این موضوع باعث رشد فعالیت اپوزیسیون در خارج از کشور شد چه راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن این بحران مرجعیت وجود دارد، گفت: روال منطقی و پیشرفته امروزی در انتقال مطالبات اقشار مختلف مردم به مسئولین و دست اندرکاران، استفاده از احزاب، تشکل‌های صنفی و ان.جی او.ها است. معمولا این تشکل‌ها نقش نمایندگی از سوی اقشار گوناگون جامعه را ایفا می‌کنند.

وی افزود: اخلال در کار آن‌ها به معنی اخلال در ارتباط منطقی بین مردم و مسئولین و فاصله گرفتن این دو از هم است. متاسفانه آنها که فاقد روحیه اجتماعی سازنده هستند، بی‌توجه به این مهم و با تضعیف احزاب و تشکل‌های مردم نهاد، باعث شکاف بین مردم و مسئولین می‌شوند. این کار فضایی را ایجاد می‌کند که دشمن و اپوزیسیون می‌توانند بهترین سوءاستفاده را از آن ببرند. ما اکنون شاهد چنین بی‌تدبیری هستیم. اگر قرار باشد این مشکلات از بین برود، باید به احزاب و تشکل‌ها بها داده شود و آنها را تقویت کرد.

سلامتی در خصوص محدودیت‌های فعالیت سیاسی و اعتراضات مدنی در کشور گفت: اگر مطالبات اقشار مختلف جامعه واقعی و به حق باشد، نباید و نمی‌توان جلوی ابراز آن را گرفت. اگر سعی شود جلوی ابراز مسالمت‌آمیز و قانونی آن گرفته شود، باید دانست که به اشکال مختلف ابراز می‌شود. چون این امر با زندگی مردم ارتباط دارد. برخورد منفی با مطالبات به حق مردم مشکل را حل نمی‌کند، بلکه حل آن را پیچیده‌تر می‌کند. آنان که به دلیل ضعف مدیریت و یا بی‌برنامگی قادر نیستند به مطالبات مردم پاسخ مثبت دهند، متاسفانه با ندانم‌کاری و برخورد نادرست سعی می‌کنند، صورت مساله را پاک کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص  طرح مساله گفت‌وگو در میان اعتراضات سال گذشته و توقف آن گفت: گفت‌وگو می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات و اختلاف‌نظرها و سوء‌تفاهم‌ها باشد. اما این امر زمانی می‌تواند چنین اثری را دارا باشد که طرفین ضمن تاکید بر اصول مورد اعتقاد خود حداقل  محدوده‌ای را برای انعطاف در نظر بگیرند. اما اگر پوشش اعتقادی را فراگیر در نظر گیرند، امکان انجام گفت‌وگوی مفید از بین می‌رود. متاسفانه اکنون جناح حاکم خود را در موقعیتی قرارداده که هیچ گونه انعطافی را از خود نشان ندهد. به نظر او هر آن چه می‌گوید درست است و جناح مقابل هرآن چه می‌گوید نادرست. چنین طرز تفکری قطعا حل مسائل را به بن بست می‌کشاند.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که آقای رئیسی در اوایل روزهای آغازین ریاست جمهوری خود از احزاب و چهره‌های سیاسی مخالف خود دعوت به ارائه راهکار برای حل مشکلات کرد که آن زمان با استقبال مواجه شد اما حالا مشاهده می‌شود این روند موجود بر خلاف آن حرکت آقای رئیسی بوده است. تحلیل شما درباره این رفتارهای دوگانه چیست، گفت: به نظرمن تصور آقای رئیسی این بود که راهکارهای مخالفین در قالب چهارچوب فکری خودش خواهد بود. این تصور درستی نبود. راهکارهای ارائه شده براساس دیدگاه‌های اصلاحی و یا عمدتا غیراصولگرایی مطرح شد که در قالب فکری جریان حاکم نمی‌گنجید. از این رو، نه دولت و نه دیگر ارکان انگیزه‌ای برای اعمال آن‌ها پیدا نکردند. از سوی دیگر همفکران و همراهان آقای رئیسی که باید مجری پیشنهادات باشند، به دلیل برخورد یک بعدی با مسائل زیربار آن نمی‌روند.

سلامتی در پاسخ به این سوال که طی سالیان گذشته به ویژه از اواسط دهه نود و بعد از اعتراضات دی ماه 96 تا بعد از اعتراضات سال گذشته شاهد رشد و فعالیت جدی اپوزیسیون علیه کشور بودیم چه رویکرد و فعالیتی لازم است در داخل کشور شکل بگیرد تا مردم از داخل مطالبات خودشان را پیگیری کنند، گفت: اپوزیسیون خارج از کشور از خلاء ناشی از نبودن و یا ضعف احزاب و تشکل‌های مردمی استفاده می‌کند و خود را پیگیر مطالبات مرد‌م جا می‌زند. بخشی از مردم که احساس می‌کنند سخنگویی فعال و اثربخش در داخل ندارند، به دنبال اپوزیسیون برای این امر می‌روند. بدیهی است که اگر احزاب و تشکل‌های مردمی به درستی فعال باشند و به طرق مختلف تضعیف نشوند، در داخل کسی دلیلی برای گرایش به سمت اپوزیسیون نخواهد داشت.

انتهای پیام/

ایران دولت ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

اصل بدهی واردات گاز از ترکمنستان را تسویه کردیموزیر نفت گفت: تمام بخش اصلی بدهی‌مان بابت واردات گاز که در دوره‌ها و دولت‌های قبل اتفاق افتاده بود را این دولت تسویه کرد.
ایلنا واردات واردات گاز گاز 

  

واکنش سازمان ملل به بازگشایی سفارت ایران در عربستانسخنگوی دبیرکل سازمان ملل از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی استقبال کرد و آن را برای منطقه مفید خواند.
فردا سازمان ملل سازمان همکاری اسلامی ایران 

  

حضور آمریکا و انگلیس در عراق اختلالاتی روی روابط ما با عراقی‌ها ایجاد می‌کند‌/ قدرتمندی ایران به غربی‌ها ثابت کرد که نمی‌توانند در منطقه تاثیرگذار باشندیک عضو کمیسیون انرژی گفت: ما باید با دقت بیشتری در عرصه جهانی حرکت کنیم و از این شرایطی که به وجود آمده است، استفاده کنیم. مطمئنا این روی اقتصاد، تولید نفت و بهبود معیشت در جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اوکراین تایوان 

  

شرط عجیبی که نکونام را دوباره از استقلال دور کردابتدا باید رضایت آقای ایکس را بگیری شرط باورنکردنی برای حضور نکو در استقلال!
خانه فوتبال ایران خودرو ایران روزنامه ایران 

  

ظریف: انتخاب کردیم آنان را که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیموزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار یادداشتی علت و چرایی استفاده خود از عبارت «خودمان انتخاب کردیم» که چندسال قبل از سوی او مطرح شد و مورد انتقادات فراوان قرار گرفت را تشریح کرد.
مثلث محمدجواد ظریف اینستاگرام ایران 

  

محسن رضایی: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیممعاون اقتصادی رئیس جمهور تنش آبی را یکی از مشکلات کشور و بالتبع استان سمنان دانست و گفت: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیم.
فردا محسن رضایی رئیس جمهور ایران 

  

نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه‌گرایی افزایش خواهد یافتسخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه گرائی افزایش خواهد یافت.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  

ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال شکل‌گیری است/ عربستان، امارات و قطر جزو متقاضیان اقدام اشتراکیفرمانده نیروی دریایی ارتش از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خبر داد و گفت: ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات به زودی شکل می‌گیرد.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رزمایش 

  

بمب خبری در فوتبال ایران/ بیرانوند با رونالدو هم‌تیمی می‌شود؟علیرضا بیرانوند مرد شماره یک تیم ملی و پرسپولیس مورد توجه دو باشگاه عربستانی قرار گرفته است.
خانه فوتبال تیم ملی فوتبال ایران فوتبال ایران 

  

مکاتبه مالیاتی دولت با شورای نگهبان و مجمع تشخیصوزیر اقتصاد گفت: با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به ثمر رسیدن لایحه مالیات بر سوداگری مکاتبه کردیم و امیدواریم که هرچه زودتر این قوانین به نتیجه برسد.
ایلنا دولت شورای نگهبان بازار کار 

  

دربی؛آخرین حضور ساپینتو در استقلال|تمدید فقط با قهرمانیبازی آخر ریکاردو روی نیمکت استقلال! شاید ... با قرارداد یا بدون قرارداد، ساپینتو پنج شنبه می رود
خانه فوتبال دربی ایران خودرو خودرو 

  

رئیس قوه قضائیه دستور داد؛ دستگاه‌های اطلاعاتی عناصر ضدانقلاب را شناسایی و معرفی کنندرئیس قوه قضائیه گفت: امروز در برخی از این ناهنجاری‌ها، دست دشمن برای ضربه زدن به نظام آشکار است؛ بر همین اساس دستگاه‌های اطلاعاتی ما باید این جریانات سازمان‌یافته را که با عناصر ضدانقلاب مرتبط هستند، شناسایی و معرفی کنند.
مثلث قوه قضاییه اینستاگرام تورم 

  

خبر خوش به خریداران خودرو | قیمت خودروهای داخلی اعلام شدامروز هشتم خرداد ماه 1402، قیمت خودرو طبق معمول روزهای گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. با این حال تعداد محدودی از محصولات اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند.
مثلث بهاره رهنما خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

آمار کرونا جمعه 19 خرداد 1402 | تعداد جانباختگان به چند نفر رسید؟برای مشاهده آمار کرونا جمعه 19 خرداد 1402 باما همراه باشید.
۵۵ آنلاین مرگ ایران 

  

فوت یک بیمار کرونا در شبانه روز گذشته در کشورمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از فوت یک بیمار کرونا در شبانه روز گذشته در کشور خبر داد.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

حذف سوداگری و بورس‌بازی از بازار مسکن با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکانبه عقیده یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس، در سامانه املاک و اسکان افراد مسکن را خالی نمی‌توانند نگهداری کنند و به آن مالیات تعلق می‌گیرد.
اعتماد کمیسیون عمران مجلس بازی مسکن 

  

شناسایی 17 بیمار جدید کرونایی و یک فوتی در کشور به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 19 خرداد 1402 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 17 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 8 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 612 هزار و 130 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 1 نفر از بیماران کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 146 هزار و 281 رسید. تا کنون 7…
مهر خبرنگار 

  

قیمت خودرو پژو 206 تیپ دو به چند میلیون تومان رسید؟برای اطلاع از قیمت خودرو پژو 206 تیپ دو در بازار امروز در ادامه این خبر باما همراه باشید.
۵۵ آنلاین قیمت خودرو پژو 

  

قیمت دلار، طلا و سکه امروز 19 خرداد 1402قیمت دلار، طلا و سکه امروز در بازار 19 خرداد 1402 را در جداول زیر مشاهده می‌کنید.
اعتماد قیمت دلار 

  

قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید صفر در بازار امروز چند؟قیمت خودرو در آخرین روز هفته به‌دلیل تعطیلی بازار، تغییری را تجربه نکرد. همه محصولات بازار، روند ثابت روز گذشته را طی کردند.
مثلث قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

حضور پررنگ نهادهای مالی بورسی مهمترین اتفاق پانزدهمین نمایشگاه صنعت‌مالی بود، در این میان غرفه خاص و متفاوت گروه ترنج توجه مخاطبان بسیاری جلب کرده است.
اقتصادنیوز بانک بیمه صنعت 

  

شکست شدید قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار امروز چند؟طی دو هفته اخیر سیگنال‌های سیاسی پیوسته بازارهای مالی را تکان داد و حاصل آن، بازگشت دلار به کریدور 40 هزار تومانی شد. تحلیلگران اقتصادی محدوده فعلی را برای قیمت دلار موقتی می‌دانند.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

وضعیت قیمت خودرو هفته سوم خردادماه |شاهین سایپا ارزان شدنمودار قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا طی سومین هفته خرداد 1402 نزولی شد.
خانه فوتبال قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

نامه ایرانخودرو به بورس: 21 هزار میلیارد تومان زیان کرده‌ایممدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس از زیان 21 هزار میلیارد تومانی این گروه خودروسازی خبر داد.
مملکت‌آنلاین ایران خودرو ایران خودرو 

  

گران ترین خودروی وارداتی 500 میلیون ارزان شد | قیمت خودروهای خارجی در بازار ایرانبا مطالعه جدول زیر اطلاعات کاملی درباره قیمت روز خودروهای خارجی در بازار به دست خواهید آورد.​
فردا قیمت خودرو ایران