مهر   |  علمی  |  

پایش ماهواره ای 13 دریاچه و تالاب اصلی کشور

مصطفی منصورپور مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، آخرین وضعیت پایش دریاچه های اصلی کشور بر مبنای داده های ماهواره ای را تشریح کرد و گفت: دریاچه ها و تالاب‌های طبیعی از مهم‌ترین زیست بوم‌ها روی کره زمین هستند که نقش پر اهمیتی در بقای گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایفا می کنند. با توجه به این موضوع اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران به صورت دوره ای…

پایش ماهواره ای 13 دریاچه و تالاب اصلی کشور

مصطفی منصورپور مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، آخرین وضعیت پایش دریاچه های اصلی کشور بر مبنای داده های ماهواره ای را تشریح کرد و گفت: دریاچه ها و تالاب‌های طبیعی از مهم‌ترین زیست بوم‌ها روی کره زمین هستند که نقش پر اهمیتی در بقای گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایفا می کنند. با توجه به این موضوع  اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران به صورت دوره ای و منظم برخی از تالاب ها و دریاچه های مهم کشو را مورد پایش قرار می دهد.

وی افزود: این پایش ماهواره ای که مربوط به مهرماه سال 1399 از 13 دریاچه و تالاب سطح کشور می شود شامل تالاب های آلاگل، آجی گل، آلماگل و گمیشان در استان گلستان، تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری، دریاچه های پریشان، ارژن، طشک، بختگان و مهارلو در استان فارس، تالاب غوری گل در آذربایجان شرق، دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان شرقی و غربی و هامون های سیستان (پوزک، صابری و هیرمند) در استان سیستان و بلوچستان است.

منصورپور گفت: براین اساس پایش ها نشان می دهد که دریاچه ها و تالابهایی همچون تالاب آجی گل و آلماگل در گلستان، چغاخور در چهار محال و بختیاری، طشک و مهارلو در استان فارس و دریاچه ارومیه در مهر99 نسبت به زمان مشابه در مهر 98، کاهش مساحت سطح آب داشته اند. همچنین برخی از تالابها به دلیل توقف بارندگی‌ها از اواخر بهار و تابستان سال جاری به طور کامل خشک شدند.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران اضافه کرد: پایش ماهواره ای این تالاب ها در مهر ماه سال جاری نشان می دهد، بیشترین کاهش سطح آب، مربوط به تالاب چغاخور در استان چهار محال و بختیاری است.

وی افزود: همچنین با توجه به پایش ماهواره‌ای سه ماهه اخیر، در مهر ماه تالاب بختگان و دریاچه های پریشان و ارژن در استان فارس، کاملا خشک شده و تالاب های آجی گل و آلماگل در استان گلستان رو به خشکی می روند. برخلاف دریاچه های فوق  سطح آب دریاچه های آلاگل و گمیشان (استان گلستان) و دریاچه غوری گل در استان آذربایجان شرقی در مهر ماه 99، نسبت به مهر سال 98، افزایش یافته است.  

 وضعیت دریاچه پریشان و ارژن  15 مهر 1399 تصویر ماهواره ای Sentinel-2،  مساحت به ترتیب حدود: 0،0 و 6.5 کیلومترمربع

دریاچه های طشک و بختگان 17 مهر 1399، تصویر ماهواره ای Sentinel 2. مساحت به ترتیب حدود:  8.5 و 0 کیلومترمربع

تالاب غوری گل 9 مهر 1399 تصویر ماهواره sentinel 2. مساحت حدود 0.21 کیلومترمربع

منصورپور تاکید کرد:  به طور کل پایش ماهواره ای از تالاب ها و دریاچه های کشور حاکی از آن است که برخی تالاب ها و دریاچه در مهر سال 1399 کامل خشک شده است. برمبنای تغییرات سطح آب 12  تالاب و دریاچه، دریاچه پریشان، ارژن، بختگان در استان فارس، خشک شده اند. همچنین دریاچه ها و تالابهایی همچون تالاب آجی گل و آلماگل در گلستان، چغاخور در چهار محال و بختیاری، طشک و مهارلو در استان فارس کاهش سطح آب را نشان داده و درحال خشک شدن هستند.

به گفته وی، برای پایش سطح آب این دریاچه ها (به استثنای دریاچه ارومیه) از تصاویر ماهواره Sentinel-2‌ در ماه مهر 99 و مهر 98 استفاده شده است. تا حد امکان نیز تصاویر در روزهای مشابه انتخاب شده است؛ با توجه به توان تفکیک مکانی تصاویر سنتیل 2(10 * 10 متر)، دقت مساحت های محاسبه شده در مقیاس 1:100000 در نظر گرفته می شود. 

وی درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بر مبنای پایش ماهواره ای نیز گفت: پایش ماهواره ای تصاویر لندست از دریاچه ارومیه در تاریخ 17 مهرماه 99 نشان می دهد که مساحت سطح آب این دریاچه حدود 3060 کیلومترمربع بوده است. مقایسه مساحت سطح آب دریاچه در زمان مشابه در سال 1398 (مساحت سطح آب دریاچه حدود 3120 کیلومترمربع در 14 مهر 98) کاهش سطح آب دریاچه را در حدود 2 درصد نشان می دهد. 

مساحت سطح آب دریاچه در تاریخ 17/07/1399 حدود 3060 کیلومتر مربع

وی درباره آخرین تغییرات سطح آب این دریاچه از نظر حجم آب و وسعت خاطرنشان کرد: پایش ماهواره ای مساحت سطح آب دریاچه ارومیه (بر مبنای استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست با توان تفکیک مکانی 30 *‌30 متر) از ابتدای سال 99 تا اواسط مهر 1399 نشان می دهد که مساحت دریاچه تغییرات محسوس داشته است. به نحوی که سطح آب دریاچه در اواخر اردیبهشت ماه، بیشترین مقدار خود (حدود 3500 کیلومتر مربع) را از ابتدای سال داشته و با کاهش و توقف بارندگی‌ها در طول تابستان در مهر ماه 1399 این مقدار به حدود 3060 کیلومترمربع رسید.

منصورپور ادامه داد: همچنین با توجه به متوسط مساحت سطح آب دریاچه طی 6 ماه گذشته (اردیبهشت تا مهر ماه 1399) در مقایسه با زمان مشابه سال 1398 به ترتیب 3350 کیلومترمربع و 3490 کیلومتر مربع بوده است که اختلافی در حدود 140 کیلومترمربع کاهش مساحت سطح آب دیده می شود. 

تغییرات مساحت سطح آب دریاچه ارومیه برحسب کلیومتر مربع از فروردین ماه تا 17 مهر 1399

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران گفت: با توجه به پردازش داده های ارتفاع سنجی ماهواره ه ای، متوسط تراز آبی دریاچه ارومیه طی 6 ماه گذشته (اردیبهشت ماه تا مهرماه 1399) حدود 1271.63متر بوده است که نسبت به تراز متوسط مدت مشابه سال 1398 که حدود 1271.70 متر بوده، 7 سانتیمتر کاهش داشته است. 

ماهواره ایران استان آذربایجان شرقی   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

فوق تخصص کنترل و درمان درد با اشاره به نگرانی های درباره علائم کرونا اظهار کرد: بروز ناگهانی دردهای عضلانی در ناحیه مچ پا یا بازوها بدون عوارض دیگری مثل تب، سردرد و سرفه نشانه بیماری کرونا نیست.
نامه نیوز خودرو درمان بهنوش بختیاری 

  

صعود همه شاخص‌های مهم بورس جهانیهمه شاخص های مهم بورسی جهانی سبزپوش شدند.
اعتماد شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

99.9.9 و عوارض دستکاری تاریخ زایمان در دنیای کرونازدهرییس انجمن متخصصین زنان با اشاره عوارض زایمان کمتر از 39 هفته، گفت: اصرار به انجام زایمان در تاریخ خاصی مانند 99/9/9 آنهم در شرایط همه‌گیری کرونا در کشور می‌تواند منجر به عوارضی مانند بستری شدن طولانی‌تر در بیمارستان شود. از طرفی مداخله در زایمان مادران باردار مبتلای بدون علامت به کرونا می‌تواند بیماری کرونا را برای آنها سخت‌تر کند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت نوزاد تولد 

  

سندرم پشیمانی از ازدواج ره آورد جدید ویروس کرونا در جهان/افزایش میزان مراجعه به روانشناسان به دلیل خشونت‌های خانگیافسانه وکیلی گفت: این روزها پاندمی کرونا مشکلات اقتصادی فراوانی را به همراه داشته به همین دلیل ممکن است افرادی که نامزد هستند احساس عدم امنیت اقتصادی کنند و ازدواج خود را بر هم زنند.
برنا ازدواج ویروس خشونت 

  

راهکاری ساده برای درمان ریه‌ها پس از بهبودی از ویروس کرونااقتصادنیوز : متخصص روسی روش بهبودی ریه ها پس از درمان ویروس کرونا را توضیح داد.
اقتصادنیوز درمان ویروس کار 

  

با این خوراکی ها به جنگ کرونا برویداقتصادنیوز : "زینک" یا "روی" یکی از مواد معدنی ضروری برای بدن است که برای حفظ سلامت پوست و ایمنی بدن ضروری خواهد بود.
اقتصادنیوز بارداری جنگ لبنیات 

  

امیدِ سهامداران به تابلوی سبز بورسرشد شاخص کل هم‌وزن و قرار گرفتن آن در آستانه رقم 400 هزار واحد این امید را ایجاد کرده که امروز 8 آذرماه 1399 شاخص هم‌وزن پس از 5 هفته به کانال 400 هزار واحدی برگردد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص وزن 

  

آخرین قیمت دلار پیش از شروع بازار (99/09/08)دلار هم در ششمین روز آذرماه، 300 تومان افت قیمت را به ثبت رساند. اما آخرین قیمت دلار ا پیش از امروز 8 آذر 99 چقدر بود؟
گسترش قیمت دلار ایران 

  

قیمت سکه روی مدار نزولی + آخرین نرخ هاقیمت سکه به پیروی از تحولات بازار داخلی ارز و آنچه در بازار فلزات گرانبها در بورس‌های کالایی جهان می‌گذرد، همچنان روند نزولی را ادامه می‌دهد. اما آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 8 آذر 99 چقدر بود؟
گسترش قیمت بهار فضای مجازی 

  

بعید می‌دانم در فیلمبرداری‌ها نکات ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا رعایت شود / تلویزیون می‌تواند سریال‌های روز دنیا را این روزها دوبله و پخش کندکورش تهامی معتقد است در روزهای شیوع کرونا بهتر است حداقل برای مدتی کوتاه پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی تعطیل شوند و تلویزیون برای پخش آثار سرگرم‌کننده بهتر است سریال‌های روز دنیا را دوبله و پخش کند.
برنا تلویزیون دوبله کورش 

  

واکسن آمریکایی کرونا این عوارض را دارداقتصادنیوز : کارشناسان انجمن طبی آمریکا عوارض جانبی واکسن‌های آمریکایی کرونا را برشمردند.
اقتصادنیوز دارو